search-icon
Spis treści

Gdzie sprawdzą się pompy ciśnieniowe

Szukając działki można spotkać się z nieruchomościami, które nie mają dostępu do wodociągu. Bez zapewnienia dostępu do wody nie można uzyskać pozwolenia na budowę dla takiej nieruchomości. Rozwiązaniem tego problemu może być wykonanie studni głębinowej zapewniającej zimną wodę. W tym przypadku potrzebna jest wydajna pompa ciśnieniowa do dostarczania wody pitnej. Czym kierować się przy zakupie takiej pompy? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

Gdzie sprawdzą się pompy ciśnieniowe

Pompy elektryczne dostępne do sprawnego pompowania wody

Decydując się na zakup pompy elektrycznej przeznaczonej do pompowania cieczy trzeba pamiętać o zasilaniu elektrycznym. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie elektryczne, które uchroni pompę przed niespodziewanymi zmianami napięcia w sieci elektrycznej. Niebezpieczny jest też zanik fazy zarówno w przypadku pompy jednofazowej, jak i trójfazowej.

Kolejnym zagrożeniem są przeciążenia. Jeśli pompa nie posiada fabrycznych zabezpieczeń tego typu to warto się w nie zaopatrzyć, by uniknąć przykrych niespodzianek. Trzeba również zdecydować się czy taka pompa ma być napędzana silnikiem jednofazowym czy może trójfazowym, bo niezbędne jest przygotowanie właściwego zasilania przygotowanego na taki pobór mocy, jakiego potrzebuje wybrana pompa. Pompy elektryczne można stosować w zamkniętych pomieszczeniach gdzie nie mogą być zastosowane pompy z napędem spalinowym.

Pompy zanurzeniowe czy powierzchniowe – co wybrać?

Wybierając rodzaj pompy należy odpowiedzieć sobie na pytanie o przeznaczenie pompy. W przypadku pompy powierzchniowej istotne jest to czy lustro wody znajduje się na odpowiedniej wysokości. Ze względu na prawa fizyki taka pompa nie podnieść wody z głębokości większej niż 8 metrów. Dlatego kupując taki produkt należy zwrócić szczególną uwagę na określenie maksymalnej głębokości, z której taka pompa będzie w stanie zassać wodę. Trzeba też zobaczyć na maksymalną średnicę zanieczyszczeń dopuszczoną przez producenta takiego sprzętu.

Zobacz nasze inne artykuły na temat instalacji

Najlepsze pompy ciśnieniowe

Najlepsze pompy głębinowe przeznaczone do pompowania wody czystej mają nie tylko wirnik wykonany ze stali nierdzewnej, ale również całą obudowę. Mają one zdolność do wytwarzania ciśnienia, które może być całkiem spore, ale jest ono zależne od głębokości pobierania wody oraz oporów, które związane są z długością instalacji wodnej. Taka instalacja najczęściej wyposażona jest w hydrofor, który zapewnia ciśnienie minimalne, włączając pompę tylko wtedy gdy trzeba uzyskać zadane ciśnienie.

Pompy zanurzeniowe doskonale sprawdzają się do wypompowywania wody z zalanych piwnic. Będą też przydatne do przepompowywania wody. W przypadku budowy domu na podmokłym terenie przy większości prac odwadniających też dobrze sprawdzi się pompa zatapialna. Jest gotowa do odsysania wody na przykład z zalanych wykopów pod fundamenty. Przyda się też do wypompowywania wody ze studni drenażowych. Wszystko to sprawia, że pompa tego rodzaju jest niezastąpionym pomocnikiem na każdej budowie.

Gdy już wszystkie prace przy budowie zostaną skończone, pompa nadal może wykonywać przydatną pracę. Jaką? Sprawdzi się na przykład do wymiany wody w przydomowym basenie. Jeśli w pobliżu Twojej działki znajduje się jakiś ciek wodny, dajmy na to strumień, to możesz użyć takiej pompy do podlewania ogrodu. A jeśli nie masz w okolicy stawu, strumienia czy rzeczki to zawsze możesz użyć takiej pompy do opróżniania zbiorników na deszczówkę, nawet jeśli są to zwykłe beczki.

Jak zadbać o żywotność pompy ciśnieniowej

Warto rozejrzeć się za sprzętem, który posiada zabezpieczenia chroniące przed uszkodzeniem. Dobre pompy posiadają wyłącznik termiczny zapobiegający przegrzaniu silnika. Ponieważ pompy są chłodzone przez przepływającą przez nie ciecz muszą znajdować się poniżej lustra wody. W przypadku gdy pompa ciśnieniowa ma większą wydajność niż studnia, w której się znajduje można łatwo doprowadzić do sytuacji, w której będzie chodzić na sucho, co grozi zatarciem. Co prawda przed zamontowaniem pompy sprawdza się wydajność źródła, ale pewne czynniki mogą sprawić, że wartości te ulegną zmianie. Może się do tego przyczynić upalne i suche lato. Dlatego warto mieć zabezpieczenie, które zadziała w momencie gdy w studni zabraknie wody.

Kolejną przydatną rzeczą, która przedłuży żywotność pompy jest filtr wstępny. Ma on za zadanie zatrzymać większe zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić do zablokowania silnika napędzającego zespół wirników łopatkowych. Takie zdarzenie może nie tylko zmniejszyć wartość ciśnienia pompy, ale również całkowicie ją unieruchomić, co będzie wiązało się z koniecznością jej serwisu, do czego niezbędne jest wydobycie takiej pompy ze studni.

Pompa głębinowa pozwoli Ci się cieszyć wodą z własnego ujęcia, które nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ale również da niezależność. Jednak kupując takie urządzenie zwróć uwagę na jego parametry, które należy dobrać zgodnie zgodnie z zapotrzebowaniem na wodę i przeznaczeniem urządzenia. Zobacz czy oferowane jest wyposażenie dodatkowe, które sprawi, że pompa będzie mogła pracować bezawaryjnie przez długie lata. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby sprawdzić i dobrać wszystkie te parametry, to skorzystaj z pomocy fachowców, dla których pompy ciśnieniowe nie mają żadnych tajemnic. Pomogą dokonać Ci trafnego wyboru, który spełni Twoje oczekiwania i da poczucie satysfakcji.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 17 września 2021