search-icon
Spis treści

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w przejściu podziemnym – kompletny poradnik

Kładki i przejścia podziemne są skomplikowanym w budowie elementem infrastruktury miejskiej. Często wymagają przebudowy sporego terenu w mieście, przez co w Polsce wciąż pozostają symbolem nowoczesności. Mimo niezbyt dużej ilości tego typu rozwiązań wiele miast decyduje się na budowę nowych przejść podziemnych. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami i koniecznością  zapewnienia odpowiednich warunków i bezpieczeństwa przechodniów. Należy w takich miejscach zainstalować bowiem odpowiednie oświetlenie i kamery, dzięki którym ludzie czują się bardziej bezpieczni.

W poniższym wpisie opisaliśmy, w jaki sposób powinny być oświetlone przejścia podziemne, jakie lampy warto stosować, a także jak wybrać prawidłowy monitoring do przejścia podziemnego.

Oświetlrnie wandaloodporne

Oświetlrnie wandaloodporne

Jak oświetlić przejścia podziemne?

Opis tego,  jak powinno wyglądać oświetlenie sztucznych tuneli i przejść podziemnych zapisane jest w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 roku. Opisuje ono warunki techniczne dotyczące oświetlenia przejść podziemnych i obiektów mostowych.

Znaleźć tam można m.in. informacje o:

  • Obiektach podlegających pod ustawę.
  • Rodzaju stosowanego oświetlenia.
  • Minimalnym natężeniu światła.
Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Według powyższego rozporządzenia:

  • Oświetlenie sztuczne powinno być zgodne z Polską Normą,
  • Oświetlenie obiektu powinno być dostosowane do rodzaju i przeznaczenia obiektu,
  • Oświetlenie przekroju zamkniętego musi zapewnić dostateczną widoczność przy poruszania się w nich personelu, szczególnie na zakrętach, wejściach i wyjściach oraz progach i schodach,
  • Oświetlenie powinno być zainstalowane w wytrzymałych oprawach zainstalowanych do elementów konstrukcyjnych, balustrad lub masztów latarni.

Zobacz więcej z kategorii

OŚWIETLENIE AWARYJNEZobacz więcej

Przy montażu opraw do wysokości 2,5 m wymaga się opraw wandaloodpornych. Są to specjalne oprawy przebadane pod kątem wytrzymałości mechanicznej na uderzenia i upadki. Parametrem opisującym ich wytrzymałość jest IK – stopień wytrzymałości mechanicznej. Im wyższy, tym więcej dana oprawa jest w stanie wytrzymać. Dodatkowo wszystkie oprawy powinny posiadać odpowiednią zapisaną w projekcie klasę szczelności, dzięki której do środka urządzenia nie dostanie się ciecz i kurz.

Przejście podziemne

Przejście podziemne jak oświetlić

 

Jak oświetlić przejścia podziemne?

Przejścia podziemne sklasyfikowane są według liczby użytkowników. Przy małej liczbie użytkowników natężenie oświetlenia powinno wynosić 200 lx, natomiast przy dużej min. 300 lx.

Zobacz nasze inne artykuły o przemyśle

Oprócz tego, w przejściach podziemnych musi znajdować się oświetlenie awaryjne umożliwiające bezpieczne opuszczenie obiektu podczas wypadku lub awarii. W korytarzach do szerokości 2 m, natężenie oświetlenia w centralnym punkcie nie może być niższe niż 0,5 lx, natomiast w strefach otwartych wartość ta nie może być mniejsza niż 0,5 lx i 1:40 maksymalnej wartości podczas normalnego użytkowania.

Oświetlenie przejscia podziemnego

Lampy wandaloodporne z wysokim IK

Lampy z wysokim IK są zdecydowanie droższe od tych standardowych. Ich zakup wiąże się więc z o wiele wyższymi kosztami, jednak na dłuższą metę może okazać się, że zakup ten pozwolił oszczędzić sporo gotówki.

Korytarze podziemne i przejścia dla pieszych są bowiem miejscem publicznym, w którym znaleźć się może każdy. Mogą tamtędy przechodzić uczniowie i starsi ludzie, ale również wandale, którzy w przypływie nerwów będą chcieli coś zniszczyć. Lampy jako element wystający mogą być zatem pierwszą rzeczą, jaka wpadnie w ręce takiej osoby. Zakup sklasyfikowanych jako bardzo odporne urządzenia i IK = 10+ daje gwarancję tego, że nawet podczas wymierzonego uderzenia oprawa obejdzie się bez szwanku.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Jedną ze sprawdzonych opraw wandaloodpornych jest oprawa LED INV320LED, posiadająca parametr IK = 10+, wodoszczelność certyfikowaną na poziomie IP 65 oraz naturalną temperaturę barwową 4000 K. Oprócz tego dopuszczona jest do montażu na stacjach PKP i TLK, dzięki czemu jest uniwersalnym rozwiązaniem, które można instalować zarówno w przejściach podziemnych jak i stacjach kolejowych. Jeśli zależy Ci na trwałym rozwiązaniu na lata, wybierz tę lampę, na pewno się nie zawiedziesz.

Przejście podziemne w garażu

Przejście podziemne w garażu

Monitoring w przejściu podziemnym

Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, oprócz oświetlenia warto również zainstalować system kamer. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również w przypadku napadu lub wypadku pozwala zweryfikować podejrzaną osobę.

Tu również warto postawić na urządzenia o wysokim parametrze IK. Zwykłe kamery mogą być bardzo szybko zerwane lub uszkodzone w sytuacji, gdy podejrzana osoba zdecyduje się na dokonanie aktu przestępstwa. Wykorzystując wandaloodporne kamery mamy gwarancję, że nawet podczas celowego ataku urządzenia nie zostaną uszkodzone.

Warto również wybrać te urządzenia, które mogą pracować w wilgotnym środowisku. W przejściach podziemnych występuje bowiem znacznie wyższa wilgotność niż na zewnątrz.

OPRAWA LED ORBIS Z CZUJNIKIEM 10W BARWA NEUTRALNA

Oprawa LED ORBIS z czujnikiem PIR i mocy 10W emituje światło barwy białej neutralnej. Produkt objęty 5-letnią gwarancją.

92.82 zł

Zobacz produkt

Według RODO głos jest daną biometryczną. Zatem nagrywanie rozmów losowych osób jest nielegalne. Stosowanie kamer nagrywających dźwięk jest zatem bez sensu. W monitoringu publicznym liczy się głównie jakość nagrań i wytrzymałość kamer.

Jak zmodernizować przejścia podziemne zgodnie z nowymi przepisami

Przejścia podziemne i nadziemne są dość skomplikowane w projektowaniu i budowie, jednak znacznie upłynniają ruch samochodowy i pieszy w mieście. Wiele większych i mniejszych miast decyduje się na budowanie tego typu rozwiązań, a w niektórych z nich powstają całe sieci dróg dla pieszych.

Modernizacja istniejącego już przejścia podziemnego nie jest łatwa. Bardzo często nie da się go idealnie dostosować do nowoczesnych norm i rozporządzeń.

Zgodnie z ustawami:

  • szerokość bezkolizyjnego przejścia podziemnego dla pieszych nie powinna być mniejsza niż 4,5 m,
  • natężenie światła powinno wynosić od 200 do 300 lx, a lampy powinny być zharmonizowane z wyglądem architektonicznym obiektu. Mogą być zamontowane na ścianach lub suficie, jednak nie mogą naruszać skrajni pieszych,
  • schody w jednym biegu muszą mieć od 3 do 10 stopni i muszą być odpowiednio oznaczone i oświetlone,
  • schody muszą być wyposażone w atestowane poręcze.

Podczas modernizacji nie wolno również zapomnieć o stosowaniu materiałów i urządzeń przedstawionych w projekcie.

Jak widzisz, modernizacja istniejącego przejścia nie jest skomplikowana, jednak wykonanie wszystkiego zgodnie z przepisami nie jest łatwe. Warto szczególną uwagę przyłożyć do oświetlenia. Te musi spełniać sporo norm i być dostosowane do panujących w tunelu warunków.

Zwiększenie bezpieczeństwa w przejściach podziemnych bazuje głównie na prawidłowym oświetleniu i kamerach monitoringu. Te nie są drogą instalacją, a zapewniają uczucie komfortu i bezpieczeństwa użytkownikom tuneli podziemnych.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 16 grudnia 2021