search-icon
Spis treści

Jak zamontować kabinę prysznicową? Czyli montaż kabiny prysznicowej krok po kroku

Jak zamontować kabinę prysznicową w swojej łazience? Dziś odpowiemy na to pytanie. Kabiny prysznicowe cieszą się obecnie zdecydowanie większą popularnością niż wanny. Kabina prysznicowa to wygoda oraz oszczędność miejsca w łazience.

  • Kabina prysznicowa jest rozwiązaniem funkcjonalnym i wygodnym.
  • Montaż kabiny prysznicowej nie jest czynnością bardzo skomplikowaną.
  • Każdy może zainstalować samodzielnie kabinę w swojej łazience. Jak przebiega kolejność prac?
  • Dzięki kabinie prysznicowej oszczędzamy miejsce w łazience.
  • Kabina prysznicowa to także duże oszczędności w zużyciu wody w gospodarstwie domowym.
Jak zamontowac kabinę prysznicową?

Jak zamontować kabinę prysznicową?

Jaka jest definicja kabiny prysznicowej?

Co to jest w ogóle kabina prysznicowa? Kabina prysznicowa to oddzielna kabina, w której mieści się prysznic i zwykle ma jedno lub dwoje drzwi dostępu. Jego celem jest kierowanie wody w kierunku odpływu, zapobiegając rozlewaniu się wody do łazienki. Zazwyczaj kabiny prysznicowe mają brodzik, na którym spoczywa obudowa (chyba że masz otwarte, mokre pomieszczenie). Bezramowy, garderobiany styl jest powszechny w największych łazienkach i naprawdę otwiera przestrzeń. W dzisiejszych łazienkach otwarte kabiny prysznicowe typu walk-in stają się coraz bardziej popularne.

KINKIET SHINE CHROME 11W LED

186.06 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 15W LED

295.57 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 7W LED

157.96 zł

Zobacz produkt
KINKIET SHINE CHROME 13,8W LED

257.77 zł

Zobacz produkt

Jak zamontować kabinę prysznicową? Czyli montaż kabiny prysznicowej krok po kroku

Instalacja nowej kabiny prysznicowej oferuje szereg opcji, zależnie od tego, czy przeprowadzasz remont całej łazienki, czy po prostu wymieniasz starą kabinę. Będziesz zadawał sobie pytanie: „Jakie są możliwości?” „Jakie materiały powinienem wybrać? ” i, oczywiście, „Ile mnie to będzie kosztować?”. Masz rację, ponieważ jest o czym myśleć. Cement i płytki, przezroczyste szkło i szkło teksturowane to tylko niektóre z materiałów stosowanych w kabinach prysznicowych. I może to być czasochłonna i kosztowna praca, zwłaszcza gdy zaczniesz szukać hydraulików i drogich urządzeń.

Na szczęście, z naszym poradnikiem będziesz mógł podjąć wyzwanie i zamontować kabinę samodzielnie. Na rynku dostępne są liczne kabiny prysznicowe, wiele z nich jest przyjaznych dla majsterkowiczów. To nie jest tak trudne, jak można sobie wyobrazić.

montaż kabiny prysznicowej

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem

Jak zamontować kabinę prysznicową z brodzikiem?

Planujesz remont łazienki i zastanawiasz się jak zamontować kabinę z brodzikiem? Na to, ile kosztuje remont łazienki wpływ będzie miał również sposób montażu kabiny. Chcesz zamontować ja we własnym zakresie? Powinieneś być z siebie dumny, że zdecydowałeś się podjąć ten projekt DIY. Pierwszym krokiem jest wybór kabiny. Pamiętaj, że zależy to od ilości miejsca, które masz w łazience. Zacznij od określenia wymiarów przydzielonej przestrzeni prysznicowej, w tym szerokości, wysokości i głębokości. Fundament prysznica jest zwykle zbudowany z płytek lub prefabrykowanej pojedynczej podstawy prysznicowej. Jeśli Twoje płytki są w dobrym stanie, możesz wykorzystać je jako podkład prysznica. Jeśli jednak nie są w najlepszej formie, możesz, zamiast tego wykorzystać bazę prysznicową. Pamiętaj, że są one dostępne w określonych rozmiarach, więc będziesz musiał zaprojektować swój prysznic wokół wymiarów podstawy prysznica.

TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K

24V 5m taśma COB LED od firmy PolskiLED o kodzie AA-388-COB-15W-35175. Barwa światła biała zimna 7100K oraz klasa szczelności IP68. Idealnie sprawdzi się w oświetleniu łazienki.

TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K

249.00 zł

Zobacz produkt

Brodzik jest podstawą obudowy, dlatego ważne jest, aby był prawidłowo umieszczony. Upewnij się, że taca jest dokładnie wyrównana i pozioma. Jeśli tak nie jest, problemy pojawią się podczas pozostałej część instalacji.

Wielu producentów produkuje zestawy, które pozwalają klientom tworzyć własne kabiny prysznicowe w wyniku rozwijającego się trendu DIY na całym świecie. W rezultacie na rynku dostępna jest szeroka gama łatwo dostępnych, prostych w montażu kabin prysznicowych.

Upewnij się, że wybrana kabina prysznicowa pasuje do przydzielonego obszaru. Pamiętaj, aby pomyśleć o dodatkowych potrzebach, takich jak na przykład to, czy z prysznica będą korzystać dzieci. W takim przypadku szkło hartowane z solidną ramą byłoby dobrym wyborem. Obudowa z włókna szklanego może być odpowiednim rozwiązaniem do łatwego czyszczenia.

jak zamontować kabinę

Montaż kabiny prysznicowej

Przeczytaj nasze inne artykuły o budowie i remoncie łazienki

Montaż kabiny prysznicowej szklanej

Na montaż kabiny prysznicowej szklanej wpływ będzie miał wybór drzwi, na jakie się zdecydujesz. Istnieją trzy różne style drzwi kabin prysznicowych do rozważenia: szklane uchylne, składane i przesuwne. Na Twoją decyzję będzie miał wpływ preferowany styl drzwi, rodzina i cała łazienka. Jeśli Twój prysznic będzie używany przez dzieci lub dużą rodzinę (tj. wiele razy dziennie), trwałe i godne zaufania drzwi przesuwne mogą być lepszym wyborem. Szklane drzwi uchylne, które dodają elegancki, aspekt do prysznica, mogą być najlepszą opcją, jeśli bardziej zależy Ci na estetycznej jakości kabiny prysznicowej. Należy pamiętać, że odpowiednie procedury instalacji będą się różnić w zależności od rodzaju wybranych drzwi, dlatego postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

Kabina prysznicowa montaż

Kabina prysznicowa – montaż

Instrukcja montażu kabiny prysznicowej

Teraz przejdziemy do instrukcji montażu kabiny przysznicowej. Zacznij od złożenia ramy kabiny zgodnie z instrukcjami producenta. Może to wymagać zastosowania kilku podstawowych technik budowlanych. Robiąc rzeczy samodzielnie, możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, ale zawsze powinieneś mieć swój sprzęt hydrauliczny. Przed wykonaniem jakiegokolwiek montażu w łazience upewnij się, że woda w sieci jest wyłączona. Zanim zaczniesz konstruować cokolwiek, sprawdź także dokładnie, czy twój zestaw zawiera wszystkie komponenty do wybranej kabiny prysznicowej. Nie ma nic bardziej frustrującego niż podejście do połowy montażu urządzenia lub mebla i odkrycie, że brakuje kluczowego elementu.

Nadszedł czas, aby umieścić ramę na miejscu, gdy zostanie ona całkowicie ukończona. Ta część może wymagać dodatkowej pomocy. Umieść ramę kabiny prysznicowej na podstawie prysznica po zainstalowaniu i podłączeniu do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Gdy rama znajdzie się na miejscu, użyj wiertarki, aby przymocować ją do ściany. Następnie, używając poziomicy, sprawdź dwukrotnie, czy rama jest pozioma (czy szyny są idealnie pionowe, a spód obudowy jest całkowicie poziomy). Przed wierceniem w ścianach lub podłogach upewnij się, że nie ma rur ani kabli. Jeśli wiercisz płytki, przykryj miejsce wstępnego wiercenia taśmą maskującą, aby zapobiec rozbiciu się płytki.

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju obudów, niektóre z nich to obudowy pojedyncze, które można łatwo przymocować do ściany. Inne formy obudów będą wymagały zamontowania paneli w ramie kabiny. Jeśli jest to wybrana obudowa, panele muszą być zainstalowane w następnej kolejności. Powinien to być prosty proces, jeśli twoja kabina została odpowiednio przygotowana. Jeśli jednak twoja kabina nie jest absolutnie równa i prosta, twoje panele będą miały trudności z dopasowaniem się do miejsca. W takim przypadku obudowa powinna zostać przesunięta. Wyniki będą warte twoich wysiłków, nawet jeśli potrzeba kilku zmian, aby panele się ułożyły. Pamiętaj, tylko aby zainstalować panele zgodnie ze wskazówkami producenta. Teraz do kabiny dodaj wybrane drzwi.

uszczelnienie kabiny prysznicowej

Uszczelnienie kabiny prysznicowej

Uszczelnienie kabiny prysznicowej

Gdy ukończyłeś swoją pierwszą kabinę, nadszedł czas, aby uczynić ją łatwą w użytku, co oznacza jej uszczelnienie kabiny prysznicowej, aby zagwarantować, że jest ona wodoszczelna. To najtrudniejsza część całego procesu, ale jesteśmy już prawie na końcu naszych prac. Musisz odłączyć kabinę prysznicową od ściany i odsunąć ją, aby móc nałożyć szczeliwo na szczelinę między ścianą a kabiną. Nałóż linię szczeliwa silikonowego między ścianą wyłożoną kafelkami a obudową (za pomocą pistoletu do nakładania silikonu). Zapobiegnie to wyciekom. Umieść kabinę w jej pierwotnym miejscu i ponownie przymocuj ją do ściany. Następnie, wzdłuż zewnętrznej części kabiny, gdzie spotykają się ściany i podłoga, użyj ponownie szczeliwa. Upewnij się, że wnętrze prysznica nie jest uszczelnione. Wnętrza kabiny się nie uszczelnia, aby woda mogła swobodnie spływać do brodzika i odpływu. Zalecamy odczekanie 24 godzin, aż szczeliwo odpowiednio wyschnie.

I to wszystko! Gratulujemy nowej kabiny prysznicowej. Baw się dobrze, korzystając z niej!

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 7 września 2021