search-icon
Spis treści

Jak ustawić regały magazynowe w hali? – kompletny poradnik

Jak ustawić regały magazynowe w hali?

Każda firma chce dążyć do maksymalnej optymalizacji wykonywanej pracy. Często przedsiębiorcy starają się maksymalizować efekty na wielu płaszczyznach, pomijając jednak te, które są tak naprawdę najważniejsze. Jednym z takich elementów jest regał magazynowy. To, w jakim miejscu zostanie ustawiony i jaki będzie jego typ może nie tylko zwiększyć wydajność pracy, ale i pojemność samego magazynu. W dużych halach magazynowych, gdzie regałów są dziesiątki lub setki, przestawienie nawet jednego z nich może przyspieszyć i ułatwić pracę magazynierów. Warto zatem zwrócić uwagę na ten szczegół i w odpowiedni sposób zaprojektować halę magazynową.

OPRAWA LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

Oprawa Rio 100W  typ HIGH BAY od firmy KOBI o kodzie KFRO100NB. Barwa światła biała neutralna 4000K oraz strumień 11000lm.

Oprawa LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

222.35 zł

Zobacz produkt

Poniższy artykuł omawia kwestie związane z doborem prawidłowych regałów magazynowych, a także odpowiada na pytanie jak najlepiej ustawić regały magazynowe w hali. Oprócz odpowiedniego ustawienia regałów, czy rozmieszczenia stanowisk, ważne jest odpowiednie oświetlenie całego obiektu. Hale magazynowe podzielone sa na różne strefy w zalezności od strefy używa się innych lamp przemysłowych odpowiednich do typu wykonywanej tam pracy.

Jak zaprojektować magazyn

magazyn rostawienie

 Jak wybrać odpowiednie regały magazynowe?

Rodzajów regałów, które mogą być stosowane w magazynach, jest naprawdę wiele, wśród nich można wyróżnić:

  • regały przepływowe – regały magazynowe umożliwiające układanie towarów z dwóch stron. Regały tego typu mogą być obsługiwane ręcznie lub automatycznie. Posiadają rolki, po których palety lub kartony z towarem mogą się poruszać.
  • regały paletowe – solidne regały metalowe, które umożliwiają przechowywać różne typy palet z materiałem. Konstrukcja składa się z ramy oraz belki nośnej.
  • regały półkowe – proste regały stalowe, które są zwykle umieszczane na półkach w celu ich przechowywania.
  • regały ruchome – mobilne regały poruszające się po szynach podłogowych. Mogą być przesuwane ręcznie lub automatycznie, a ich konstrukcja umożliwia zmianę samego typu regału na paletowy, wspornikowy lub półkowy.
Oprawa LED RIO HIGH BAY 150W 4000K

330.44 zł

Zobacz produkt
Oprawa LED RIO HIGH BAY 200W 4000K

446.67 zł

Zobacz produkt
Oprawa LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

222.35 zł

Zobacz produkt
  • regały wspornikowe – wyposażone w poziome ramiona umożliwiające przechowywanie długich przedmiotów.
  • regały wjezdne – na tego typu regałach można przechowywać towar na paletach. Mogą być obsługiwane przez wózek widłowy.
  • regały push-back – odkładanie i pobieranie towarów odbywa się z tej samej strony regału. Wykorzystywany jest głównie tam, gdzie liczy się czas. Nazwa wzięła się od przesuwania boksów własnym ciężarem. Ustawione są pod określonym kątem umożliwiającym przesuwanie i przemieszczanie palet.
  • regały karuzelowe – ten typ regału zajmuje niewiele miejsca i umożliwia łatwe i szybkie kompletowanie towarów.
  • regały wysokiego składowania – ich wysokość może sięgać 12 metrów. Dają natychmiastowy dostęp do wybranych produktów, a ich montaż jest szybki i prosty.
rostawienie regałów

rostawienie regałów

Jak widzisz, rodzajów regałów jest naprawdę sporo. Niektóre służą po to, by magazynować, inne by dostarczać dane towary. Funkcjonalność każdego z nich jest nieco inna i odpowiedni dobór regału do przestrzeni magazynowej może znacznie wpłynąć na jakość pracy firmy.

Oprócz regałów, w magazynach do przechowywania towarów wykorzystywane są również kontenery. Nie będziemy jednak o nich wspominać, ponieważ jest to temat na oddzielny artykuł.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat hal i magazynów

Jak ustawić regały magazynowe w hali?

Skoro już wiesz, jakie rodzaje regałów magazynowych możemy wyróżnić, możesz zapoznać się z tym, w jaki sposób najlepiej je ustawić. Zanim jednak do tego dotrzesz, określ, którego typu potrzebujesz, będzie miało to ogromny wpływ na proces projektowania układu półek w Twojej hali magazynowej. Oprócz tego zwróć również uwagę na rodzaj składowania (skrzynia, karton, paleta, itp.), specyfikę dostaw i wysyłek w Twojej branży, ilość potrzebnych zapasów oraz proces przepływu towarów. Gdy masz to za sobą, w końcu możesz wybrać technologię układu Twojego magazynu. Do najpopularniejszych układów zaliczyć można:

Magazyn rostawienie

Magazyn rostawienie

  • Układ przelotowy to jeden z najpopularniejszych układów magazynowych. Jego główną zaletą jest rozdzielenie stref przyjmowania i wydawania towarów przy pomocy obszaru magazynowego. Dzięki temu jest dobrze uporządkowany, a dodatkowo wyeliminowany tu został problem możliwości wysyłki błędnych towarów. Jeśli zaś chodzi o wadę, to duża część obszaru magazynu jest po prostu zmarnowana. Dodatkowo w porównaniu z układem workowym o wiele gorzej prezentuje się wykorzystanie stanowisk przeładunkowych i zasobów ludzkich. Jest to zatem bezpieczny tym układu hali magazynowej, który powoduje większe koszty składowania niż pozostałe propozycje. Stosuje się go przeważnie do magazynów o niewielkich obrotach.
  • Układ kątowy jest bardzo podobny do przelotowego z jedną decydującą różnicą. Obszar składowania w tym typie magazynu umieszczony jest w rogu hali, a strefy przyjęcia i wydania zlokalizowane są wzdłuż ścian. Organizacja pracy i przepływ produktów jest identyczny, w porównaniu do układu przelotowego różnie się jedynie kształtem, który wybiera się głównie od układu hali. Stosuje się go, gdy w lokalu występują przeszkody uniemożliwiające stworzenie układu prostego.
LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 52W 150CM - BIAŁA NEUTRALNA

256.68 zł

Zobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

164.39 zł

Zobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁA

465.74 zł

Zobacz produkt
  • Układ workowy w odróżnieniu od powyższych technologii nie rozdziela strefy przyjęcia i wydawania. Jest to najbardziej efektywna opcja wykorzystania powierzchni magazynowej nie tylko ze względu na stanowiska przeładunkowe, ale również z powodu sprzętu i zasobów ludzkich. Wspólna strefa przyjmowania i magazynowania pozwala oszczędzić sporo miejsca, dzięki czemu koszty magazynowania są znacznie niższe. Największym minusem tego rozwiązania jest możliwość popełniania błędów i wypadków. Jest to główny powodów, przez który najczęściej wykorzystuje się go w magazynach zautomatyzowanych.
  • Układ rzędowy jest bardzo popularny ze względu na możliwość odbioru każdej palety wózkiem widłowym. Polega on na rozmieszczeniu regałów lub palet rzędami w taki sposób, aby pozostała między nimi przestrzeń umożliwiająca manewry wózkami widłowymi.
  • Układ blokowy polega na układaniu towarów jedna na drugiej bez odstępów pomiędzy paletami. Ten typ sprawdza się dobrze w przypadku magazynów z jednym towarem. Aby dostać się do dolnej palety, należy najpierw wyciągnąć wszystkie ustawione na tej wskazanej.
OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

Hermetyczna lampa LED NEXFORCE1 o mocy 40W emituje światło barwy dziennej o maksymalnej mocy 6000 lumenów. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.

OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

164.39 zł

Zobacz produkt

To, jaki układ technologiczny wybierzesz, zależy od metrażu przestrzeni magazynowej oraz technologii transportowych, składowania i informacyjnych. Określając te parametry, dowiesz się, jaka powinna być wielkość poszczególnych stref oraz jaka będzie mogła być maksymalna ilość przechowywanych towarów. Układ magazynu warto uwzględniać już na etapie wyboru obiektu. Planując układ magazynu, trzeba również uwzględnić warunki zewnętrzne, które często niweczą nawet najdokładniejsze plany. Warto jest także upewnić się, że w obiekcie nie występują żadne ograniczenia, które mogą blokować rzędy rozplanowanych regałów, a także trzymać się ogólnych zasad prawa budowlanego.

Jak rostawic regały magazynowe

Jak rostawic regały magazynowe

Pytania, na które warto odpowiedzieć przed projektowaniem magazynu

Jeśli masz w planach budowę własnej hali magazynowej, zapoznaj się z poniższymi pytaniami:

  1. Jakie towary będziesz składować i jakie elementy wyposażenia będą Ci potrzebne?
  2. Czy towary wymagają etykietowania?
  3. Czy potrzebujesz systemu szybkiego pobierania towarów? Jeśli tak, jaka zasada składowania i pobierania towarów będzie stosowana?
  4. W jaki sposób odbywać się będzie dokumentacja składowania i wydawania towarów?
  5. Czy potrzebujesz miejsca, w którym klienci mogą własnoręcznie odebrać zamówione produkty?
  6. Czy potrzebujesz miejsca, w którym będzie można tymczasowo przechowywać uszkodzone lub wadliwe towary?
  7. Czy magazynowane towary będą musiały być przechowywane oddzielnie?
  8. Które ze składowanych produktów wymagają ciągłego lub częstego dostępu, a które będą pobierane rzadko?
  9. Czy potrzebujesz wydzielić strefy:
    1. załadunku i rozładunku
    2. przyjęcia magazynowania
    3. komplementacji zamówień
    4. wysyłki
    5. usługowe

Odpowiadając na powyższe pytania, znacznie ułatwisz sobie projekt i budowę magazynu. Dzięki temu powierzchnia będzie maksymalnie funkcjonalna i spełniać będzie większość zasad dobrego magazynowania.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 13 grudnia 2021