Życie bez oświetlenia elektrycznego po zmroku wydaje się dziś niemal niemożliwe. Nawet chwilowa awaria i brak światła może wywołać stres i ogromne zamieszanie wśród ludzi. Wielu z nich może zachowywać się wtedy niedorzecznie, szkodząc sobie i innym ludziom w ich otoczeniu. Ważne jest zatem dbanie o oświetlenie awaryjne, które nie tylko przeciwdziała panice, ale również wskazuje drogę ewakuacyjną.
W poniższym artykule przedstawiliśmy, czym jest oświetlenie awaryjne i jak działa, gdzie musi być stosowane, a także jakie oświetlenie awaryjne warto wybrać.
Oświetlenie Awaryjne pomoc w doborze
Oświetlenie awaryjne wykorzystuje zapasowe zasilanie niezależne od źródła, dzięki czemu nawet podczas awarii zasilania podstawowe oświetlenie i znaki ewakuacyjne mogą być podświetlone. Jego zadaniem jest umożliwienie kontynuowania prac, które nie mogą być natychmiast przerwane, lub ewakuacji użytkowników budynku.
Oświetlenie awaryjne można podzielić na:
W budynku posiadającym oświetlenie zapasowe nie trzeba tworzyć dodatkowej instalacji ewakuacyjnej. Można do tego celu zastosować istniejącą instalację z uwzględnieniem nieco innych norm dot. przewodów. Awaryjne oświetlenie musi również działać przynajmniej przez godzinę od zaniku podstawowego oświetlenia
Oświetlenie awaryjne gdzie jest wymagane
To, w jakich budynkach należy zainstalować oświetlenie zapasowe, ustalone jest w licznych ustawach i normach. Musi być ono zainstalowane między innymi:
Dodatkowo oświetlenie awaryjne należy montować w pomieszczeniach, w których po wystąpieniu awarii występuje konieczność kontynuowania prac aż do czasu bezpiecznego ich zakończenia.
Oprócz informacji, w jakich budynkach i pomieszczeniach powinno znajdować się oświetlenie awaryjne, przepisy regulują również to, w jakich miejscach i jakie parametry powinno ono spełniać. Nie może ono występować zbyt rzadko, ponieważ widoczność w korytarzach musi być wystarczająca, by każdy mógł bezpiecznie dotrzeć do wyjścia.
Oprawy oświetlenia ewakuacyjnego powinny się znajdować:
Dodatkowo, oświetlenie awaryjne powinno spełniać serię wymogów. Do podstawowych należą:
Oświetlenie ewakułacyjne
Zasilanie awaryjne uruchamia się dopiero po zaniku oświetlenia podstawowego. Urządzeniem odpowiedzialnym za zmianę pracy zasilania jest moduł sterujący zasilaniem. Podczas awarii przełącza się w tryb awaryjny i wykorzystuje energię zmagazynowaną w akumulatorach do zasilania lamp halogenowych lub lamp LED. Każdy z nich posiada diody kontrolne informujące o stanie akumulatorów.
Sprawdź nasze inne artykuły oświetleniowe
Jest to inteligentny system oświetlenia, umożliwiający bezpieczne wyjście z budynku podczas sytuacji awaryjnej. W krajach europejskich oświetlenie awaryjne jest wymaganą instalacją w każdym budynku użyteczności publicznej.
Jak widzisz, metoda działania tego typu zasilania jest bardzo prosta. Wystarczy odpowiedni moduł, akumulatory, które zapewnią zasilanie przez określony czas i prawidłowo dobrane oświetlenie
Jeszcze kilka lat temu w niemal każdym budynku stosowane były wyłącznie lampy halogenowe lub fluorescencyjne, które w porównaniu do nowoczesnych LED-ów potrzebują znacznie więcej energii zasilania. W przypadku oświetlenia awaryjnego ilość zapotrzebowania energetycznego lamp lub opraw oświetleniowych jest niezmiernie ważne. Im niższe, tym oświetlenie działać będzie przez dłuższy czas. Projektując system oświetlenia awaryjnego warto zatem postawić na nowoczesne rozwiązania cechujące się niższym poborem mocy przy zachowaniu podobnych parametrów świetlnych.
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 8 grudnia 2021