Oświetlenie uliczne jest ważną częścią życia całej lokalnej społeczności, w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo jej mieszkańców.
Świecące diody przy przejściach dla pieszych oraz inne oznakowania świetlne pomagają oświetlać miejsca, w których należy zachować szczególną uwagę szczególnie nocą. Dzienne zużycie energii oświetlenia ulicznego na osobę wynosi 0,1kWh, natomiast w przypadku sygnalizacji świetlnej jest to 0,005kWh, wyniki te są nieporównywalnie mniejsze od zużycia energii w domu, czy w pracy. Bez wątpienia jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze technologii oświetleniowej, na którą zwracamy uwagę to pobór prądu, tak aby koszty energii były jak najmniejsze. Latarnia powinna stać niemal w każdym miejscu i zużyć na tyle mniej energii, na ile to możliwe. To ile wynoszą rachunki za prąd, jest zależne od rodzaju lamp, w które postanowimy zainwestować m.in typu LED, rtęciowe, czy wyładowcze – metahalogenkowe.
Najpopularniejszym rodzajem lamp były kiedyś lampy rtęciowe. Oświetlenie pomieszczeń przy pomocy żarówki tradycyjnej 40W zużywało ok. 70kWh. Po ustaleniu, że opary rtęci są niebezpieczne, stopniowo wycofano je z użycia. Kolejnym problemem był niski wskaźnik oddawania barw (RA a teraz nowy CRI) lamp rtęciowych.
Lampa uliczna LED Vespa o kodzie KFVA60NBAS to energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe do przestrzeni zewnętrznych. Barwa neutralna o strumieniu świetlnym 6600lm.
Lampy rtęciowe zostały wycofane na rzecz lamp sodowych, które są dostępne w dwóch rodzajach: niskociśnieniowym i wysokoprężnym. Wewnątrz bańki znajdują się gazy pomocnicze, takie jak sód, argon i neon. Lampy te mają niski próg reprodukcji barw, co nadaje światłu żółto-pomarańczowy odcień. Z jednej strony są one używane głównie na drogach bez ruchu, na poboczach, takich jak autostrady i drogi ekspresowe, ale z drugiej strony taki jasny odcień dobrze sprawdza się we mgle i obszarach zanieczyszczonych różnymi gazami i pyłem. Lampy rtęciowe charakteryzują się dużą energochłonnością i zużywają relatywnie dużo energii, dla przykładu żarówka o mocy 125W – jej efektywność świetlna wynosi jedynie 50lm z 1 wata. Sprawność taka daleko odbiega od nowoczesnych technologii.
Innym rodzajem źródła światła są lampy metalohalogenkowe. Choć udało się stworzyć lampy sodowe o temperaturze barwowej ok. 2600K, czyli zbliżonej do bieli, zwanej sodą białą, po wielu latach miały one obniżoną wydajność świetlną. W rezultacie lampy sodowe zaczęto wycofywać na rzecz nowego typu lamp, znanego jako metalohalogenkowe.
Lampy metalohalogenkowe mają chłodniejszą temperaturę barwową i lepiej odbijają kolory otoczenia, a także wysoką skuteczność świetlną dzięki wysokiemu ciśnieniu wewnątrz żarówki. Występują one w trzech poziomach mocy: niskim, średnim i wysokim, od 35W do 2000W. Lampy metalohalogenkowe mają dość dobrą efektywność świetlną dla przykładu: żarówka zamontowana w lampie ulicznej o mocy 450W emituje strumień świetlny na poziomie 32000 lumenów, co daje nam wynik ok. 71 lumenów na jeden wat.
Sprawdź nasze inne artykuły oświetleniowe
Wyładowania elektryczne otoczone oparami argonu, rtęci i metalohalogenków wytwarzają światło w tych lampach. Minusem jest tu kształt żarówki, ponieważ lampa musi posiadać odbłyśnik, by mogła wykorzystać maksymalną moc żarówki. Kolejnym minusem tego rozwiązania jest słaby współczynnik oddawania barw (RA) co znacząco zaniża jakość światła.
Nowoczesne lampy oparte na diodach LED są obecnie coraz częściej stosowane w oświetleniu ulicznym. Ich zużycie wynosi 3W do 12W. Jest to o wiele mniejszy wynik, niż przy żarówkach tradycyjnych. Wybierając lampę ledową warto wybrać taką, której współczynnik to ok. 70lm/W. Światło w lampach ulicznych LED jest wytwarzane przez ruch energii elektrycznej w lampach półprzewodnikowych. Skuteczność świetlna takiego rozwiązania technicznego z czasem uległa poprawie, dzięki czemu diody LED można wykorzystać do oświetlenia całej przestrzeni, zapewniają również doskonały strumień świetlny na zewnątrz. Ich zaletą jest to, że są energooszczędne, mają długą żywotność.
W przypadku lamp ledowych przy mocy około 54W emisja strumienia świetlnego utrzymuje się na poziomie 8262lm, dzięki czemu oddawanie barw jest bardzo dobrej jakości wynoszące około 153 lm/w. Jak łatwo było przeliczyć lampy LED w tym prostym porównaniu wyszły najkorzystniej. Dodatkowym plusem oświetlenia ledowego jest jego wysoki współczynnik oddawania barw. Przyroda która nas otacza czy kolory nie są aż tak przekłamane, czy zażółcone lub zbyt niebieskie.
Wybór odpowiedniego oświetlenia miasta, jest ważnym aspektem dla nas wszystkich. Jak dobrze wiemy opłaty za prąd zużywany na codzienne potrzeby miejskie, w znacznych ilościach jest opłacany z naszej kieszeni w postaci podatków, nie dziwne więc, że energooszczędne oświetlenie ulic i możliwie jak najmniejsze roczne zużycie energii jest tematem, który dotyczy każdego z nas. Jak zdążyliśmy upewnić się na podstawie naszego artykułu, to właśnie oświetlenie ledowe pobiera znacznie mniej energii niż jego starsi rywale. Oszczędności uzyskane dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom, mogą zostać przekazane na inne ważne aspekty lokalnego życia społeczności takie jak place zabaw, czy remonty dróg. Pamiętajmy, że z pozoru nawet niewielkie oszczędności, w skali roku roku urastają do pokaźnych kwot, a mądry wybór ma również niemały wpływ na środowisko, które w przyszłości nam podziękuje.
Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 3 maja 2022