search-icon
Spis treści

Jak zrobić piec rakietowy?

Ogrzewanie, bieżąca woda i elektryczność to obecnie podstawy w każdym budynku mieszkalnym. Niezależnie od tego, czy jest to duży dom jednorodzinny, niewielki domek letniskowy, malutki domek na ogródkach działkowych, działce rekreacyjnej, czy ekologiczny domek z gliny i dachem ze słomy w środku leśnej głuszy, zawsze musimy w nim zapewnić możliwość jego dogrzewania w okresach, gdy temperatura spada poniżej pewnej określonej wartości i powoduje dyskomfort termiczny. W przypadku domów całorocznych montujemy różnego rodzaju bezobsługowe systemy centralnego ogrzewania, w których wykorzystujemy zasilacze UPS jako awaryjne zasilanie instalacji. Natomiast w przypadku małych domków, w których przebywamy sezonowo, poszukujemy zupełnie innych rozwiązań. Ogrzewamy je elektrycznie, wykorzystujemy piece typu “koza”, a nawet stare piece kaflowe. Ciekawym, często nieznanym rozwiązaniem jest piec rakietowy (rocket stove). Zapewne niewielu z nas słyszało tę nazwę i może być zaskoczona istnieniem takiego rodzaju pieca. Jego nazwa przywodzi nam na myśl kosmiczne rozwiązania. Piec rakietowy jest jednak piecem nieskomplikowanym, możliwym do zbudowania przez przeciętnego jego przyszłego użytkownika. Koszt budowy pieca rakietowego również nie jest wysoki. Do jego budowy możemy użyć wiele materiałów pochodzących z odzysku. Stare beczki, cegły, glina, to niektóre rzeczy, które będą nam do tego potrzebne, a nie są one kosztowne.

jak zrobić piec rakietowy

żródło: https://www.kominki.org/

Piec rakietowy do garażu

Piec rakietowy jest piecem, w którym zaizolowane palenisko połączone jest z pionową komorą spalania, nazywaną podnośnikiem, dopalaczem lub kominem. Kluczowe znaczenie w piecu rakietowym ma dobra izolacja paleniska oraz dopalacza. Dzięki temu w piecu utrzymywana jest wysoka temperatura, które jest głównym czynnikiem, dającym szanse efektywnego spalania gazów. Piec rakietowy jest piecem, w którym temperatura w palenisku i podnośniku ciepła może wynosić nawet ponad 1000 stopni Celsjusza. Piec rakietowy jest piecem, który potrafi naprawdę efektywnie wykorzystać używane w nim paliwo.

LAMPA PRZENOŚNA LED LOYAL LIGHTING 4250LM LUMILEDS IP65 4K

30W lampa budowlana przenośna od ART Multioffice o kodzie LY-LWL-C30. Strumień świetlny 4250lm oraz barwa 4000K.

135.30 zł

Zobacz produkt

Konstrukcja pieca jest prosta, ekologiczna, praktyczna i funkcjonalna. Ten prosty piec może być wydajniejszym źródłem ciepła od wielu profesjonalnych nowoczesnych pieców projektowanych przez sztaby inżynierów, konstruktorów i projektantów. Piec rakietowy może być ciekawą alternatywą do ogrzewania, chociażby garażu, który nie jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania w domu. W garażach doskonałym wyborem może być gotowy już piec rakietowy na pellet. To dużo lepsza alternatywa dla pieców typu “koza” czy nagrzewnic elektrycznych, najczęściej stosowanych do dogrzewania garaży.

piec rakietowy do garażu

źródło: http://piecrakietowy.eu/

Piec rakietowy – schemat

Konstrukcja pieca rakietowego jest bardzo prosta. Piece rakietowe to piece składające się z trzech głównych obszarów konstrukcyjnych. Pierwszym z nich jest palenisko. Następnie mamy do czynienia z poziomą komorą spalania, która w dalszej części pieca przechodzi w komorę spalania pionową, czyli podnośnik ciepła. Jak widać, piec rakietowy jest to piec z podwójną komorą spalania. W pierwszej spalane jest paliwo właściwe, w drugiej spalane są gazy drzewne. Gazy drzewne przechodząc z paleniska do podnośnika, ulegają zawirowaniu, usprawniając mieszanie się gazów z ciepłym powietrzem. Gazy drzewne, które w innych rodzajach pieców po prostu ulatują kominem, w piecu rakietowym są ponownie spalane, powodując dużą sprawność pieca rakietowego. Według różnych źródeł i użytkowników piece rakietowe mają efektywność spalania w okolicy 90%, co przekłada się na 80-90% oszczędności w spalanym paliwie (którym z reguły jest drewno) w porównaniu do klasycznego pieca typu “koza”.

Piec Rakietowy schemat

Piecyk rakietowy – rodzaje

Wśród pieców rakietowym możemy wyróżnić kilka różnych ich rodzajów Możemy mieć do czynienia z następującymi piecami rakietowymi

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły poradnikowe

Piecyk rakietowy na pellet

Obecnie mamy możliwość zakupienie gotowych pieców rakietowych na pellet. Są to piece relatywnie tanie w zakupie, dużo bardziej wydajne i ekonomiczne do klasycznych źródeł ciepła. Piece rakietowe na pellet, są piecami, w których możemy spalać pellet każdego rodzaju. Piec rakietowy na pellet nie zużywa dużej ilości paliwa i zapewnia ogrzewanie przez długi czas. Przy nabyciu wiedzy i umiejętności, możemy w taki sposób doprowadzać do jego wygaśnięcia, aby kolejnego dnia rozpalanie przebiegało “automatycznie”. Po wygaśnięciu paliwa pozostanie żar, który zrzucimy, czyszcząc ręcznie ruszt i rozpoczniemy pracę pieca od nowa. Samo rozpalanie pieca rakietowego na pellet, jest procesem łatwym i bezproblemowym. Piecyki na pellet to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce bawić się budowę pieca samemu i woli skorzystać z gotowych już rozwiązań.

Piec rakietowy z płaszczem wodnym

Piec rakietowy nie jest piecem przeznaczonym do instalacji co. Możemy jednak pokusić się o budowę pieca rakietowego z płaszczem wodnym. W tym celu nad wymiennikiem ciepła należy wykorzystać wymiennik płomiennikowy. W takiej instalacji piec rakietowy da nam możliwość ogrzania stosunkowo niewielkiej ilości wody w instalacji. Do niedużych pomieszczeń jednak w zupełności powinno to wystarczyć.

LAMPA ALEKULE G 400 Z SU-MA - 42 CM

245.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CM

84.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 300 Z SU-MA - 32 CM

113.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 200 Z SU-MA - 22 CM

63.00 zł

Zobacz produkt

Piec rakietowy turystyczn

Podobnie jak w przypadku pieca rakietowego na pellet, na rynku mamy dostępne gotowe już piece rakietowe turystyczne. Są to piece, przenośne, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję mobilnego pieca do ogrzewania różnych wnętrz. Piece rakietowe turystyczne to także piece wykorzystywane często jako grill rakietowy do grillowania. Piec rakietowy ogrodowy dogrzeje także wieczorami, przestrzenie, w których będziemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Różnego rodzaju, altany, balkony czy tarasy będą odpowiednie do wykorzystania turystycznych pieców rakietowych.

Piec rakietowy z cegieł

Budując samodzielnie piec rakietowy, najczęściej będziemy budować go z cegieł. Za pomocą cegieł budujemy całą podstawę pieca i formujemy wszystkie kanały. Mogą to być zwykłe cegły. Palenisko i pionową komorę spalania z kolei musimy zbudować z cegły szamotowej. Panujące w nich bardzo wysokie temperatury, dyskwalifikują zwykłe cegły jako materiał na budowę tych elementów pieca rakietowego. Piec rakietowy z cegły możemy wykończyć “otynkowująć” go mieszanką gliny i piasku i nadać mu kształt atrakcyjnego pieca sprzed dziesiątek lat, który będzie prawdziwą ozdobną naszego wnętrza.

Piec rakietowy do basenu

Piec rakietowy może służyć także do ogrzania wody w basenie. Jest to rozwiązanie dla majsterkowiczów, lubiących samemu konstruować różne urządzenia i systemy. Ogrzewanie wody w basenie za pomocą pieca rakietowego jest możliwe dzięki montażowi nad komorą pionowego spalania wężownicy, na przykład ze starej myjki ciśnieniowej. Doprowadzana do wężownicy woda będzie ogrzewana przez ciepłe powietrze z podnośnika i następnie przepompowywana do basenu. Piec rakietowy do podgrzewania basenu daje nadspodziewanie dobre możliwości uzyskania odpowiednio wysokiej temperatury wody w basenie.

Piec rakietowy do centralnego ogrzewania

Piec rakietowy do centralnego ogrzewania, jak już napisaliśmy wcześniej, nie jest konstrukcyjnie przygotowany. Schemat instalacji co nie jest schematem, w którym piec rakietowy byłby dobrym źródłem ciepła. Budując opisany wyżej piec rakietowy z płaszczem wodnym, możemy zbudować jednak niewielką instalację centralnego ogrzewania. Mozę sprawdzić się on w niewielkich wnętrzach, w których nie musimy uzyskiwać wysokiej temperatury pomieszczenia.

piec rakietowy

żródło: https://ravensteelworks.com/

Budowa pieca rakietowego

Być może w naszych głowach pojawiła się myśl, jak zrobić piec rakietowy. Planując samodzielną budowę pieca rakietowego mamy kilka możliwości jego wykonania. Przede wszystkim możemy go wykonać z cegieł. Taka metoda da nam możliwość zbudowania trwałego, solidnego pieca rakietowego. Będzie to piec zbudowany na stałe, duży i ciężki. Musimy pamiętać, że waga tak zbudowanego pieca wynieść może nawet około 1 tony, a sam piec rakietowy będzie miał duże wymiary. Będzie to doskonały kominek rakietowy do domków o wiejskim charakterze. Piec rakietowy możemy też wykonać a elementów metalowych. Możemy zbudować piec rakietowy z beczki. Do budowy pionowej komory spalania wykorzystać można na przykład stare beczki metalowe po oleju. Rury i kolanka ze starych pieców posłużą jako elementy łączące poszczególne części pieca. Na palenisko wykorzystać możemy różne metalowe obudowy zepsutych urządzeń (na przykład po starej, niedziałającej pompie do wody). Należy pamiętać, że najważniejszym elementem tak budowanego pieca rakietowego jest izolacja. Po skonstruowaniu całości należy ją dobrze zaizolować. Do tego celu użyć możemy najprostszego sposobu, czyli mieszkanki, gliny, piasku i wody. Kolejnym sposobem jest budowa niewielkiego pieca rakietowego ogrodowego. Turystyczny piec rakietowy to piec wykonany wyłącznie z elementów metalowych, pospawanych w odpowiednio zaprojektowana całość. Taki piec będzie miał wagę mniej więcej od 10 kg do 30 kg. Z łatwością można więc zmieniać jego umiejscowienie. Ponieważ taki piec nie posiada żadnej izolacji, jego sprawność będzie decydowanie niższa od dużego stacjonarnego pieca rakietowego z cegły.

jak zbudować piec rakietowy

źródło: https://www.kominki.org/

Piec rakietowy projekt

Projektowanie pieca rakietowego to początek prac nad jego budowa. W projekcie musimy pamiętać, że piec składa się z trzech głównych elementów. Jest to palenisko, pionowa komora spalania (podnośnik) i pozioma komora spalania łącząca palenisko z podnośnikiem. Projekt pieca rakietowego uwzględniać musi także układ odprowadzający spaliny. Mimo iż w piecu rakietowym spaliny to w większości para wodna, to i tak muszą być one odprowadzone z pieca. Jeśli piec rakietowy to jedyne ogrzewanie w danym wnętrzu, zaleca się podłączenie go do komina. Komin oprócz odprowadzania spalin generuje duży ciąg, dzięki czemu ułatwione jest rozpalanie pieca i jego nagrzewanie. Piece rakietowe są prostymi konstrukcyjnie piecami, do zbudowania których nie potrzeba specjalistycznych umiejętności doświadczonego zduna. Należy jednak wiedzieć, jak piec rakietowy działa i jak należy go zaprojektować.

piec rakietowy akumulacyjny

żródło: http://www.kominek.org.pl/

Piec rakietowy – zasada działania

Duża efektywność pieców rakietowych jest zasługą podwójnego spalania. Spalane jest paliwo (drewno, pellet). Jednocześnie dochodzi do wtórnego spalania gazów drzewnych. W piecu rakietowym paliwo umieszczane jest w palenisku. Podczas wzrostu temperatury spalanego paliwa dochodzi do utleniania pierwiastków węgla i wodoru. W wyniku tego powstaje tlenek i dwutlenek węgla oraz para wodna. Gazy powstające w wyniku spalania paliwa przechodzą do pionowej komory spalania, w której zostają dopalone.

KINKIET OGRODOWY FOX BLACK 1XE27

46.51 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 DUŻA

88.93 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA WISZĄCA FOX BLACK 1XE27

48.63 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 MAŁA

46.51 zł

Zobacz produkt

Wysoka efektywność pieców rakietowych to wynik właśnie tego podwójnego spalania. Nie mamy strat wynikających z wydostających się bezpośrednio do komina gazów powstających podczas spalania, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pieców

Piece rakietowe to ciekawe rozwiązanie dla osób ceniących dbanie o środowisko, lubiących jednocześnie samemu tworzyć różne przedmioty i instalacje. To proste piece, które wykonać można niewielkim nakładem finansowym, wkładając w ich budowę jedynie swój zapał, czas i siły.

piec rakietowy tradycyjny

źródło: https://www.kominkiolkusz.pl/

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 5 lipca 2021