search-icon
Spis treści

Czym są i jak działają zestawy głębinowe?

Dostęp do wody jest już dzisiaj absolutnym standardem i podstawową potrzebą każdego z nas. Nie zawsze jednak istnieje możliwość podłączenia się do miejskiej sieci wodociągowej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystać pompę głębinową i pozyskiwać wodę prosto ze studni. Jak zaopatrzyć gospodarstwo w wodę pompą głębinową, jaką moc silnika wybrać i jak w ogóle działa zestaw głębinowy?

Czym są i jak działają zestawy głębinowe

Czym są zestawy głębinowe?

Zestaw głębinowy to element instalacji wodnej. Dzięki zestawom głębinowym, woda ze studni może być zasysana i dostarczana do gospodarstwa. Każdy zestaw składa się z kilku elementów, do których należy zbiornik hydroforowy, pompa głębinowa, wyjście tłoczone, manometr, wyłącznik ciśnieniowy oraz zawór zwrotny. To najważniejsze elementy, bez których instalacja nie mogłaby pracować.

Pompa głębinowa- jak działa?

Pompa głębinowa, jak sama nazwa wskazuje, jest umieszczona w studni. Umożliwia pompowanie wody z bardzo dużych głębokości, dlatego jej zastosowanie jest szerokie. Pomp głębinowych używa się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle czy rolnictwie. Pompy różnią się od siebie konstrukcją, która może być monoblokowa bądź śrubowa. Sama pompa może mieć różne wielkości i średnice, dobierane odpowiednio do sytuacji. Warto podkreślić, że pompy głębinowe nie są przystosowane do transportowania wody zanieczyszczonej bądź cieczy z zawartością cząstek ściernych i włóknistych.

Pompa głębinowa może pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Uruchamia się wtedy, kiedy następuje pobór wody. Najważniejszym elementem pompy jest tzw. wirnik, którego zadaniem jest wytworzenie różnicy ciśnień między stroną ssawną, a tłoczną. Wirnik zwiększa wartość momentu pędu cieczy, napędzany jest silnikiem elektrycznym i chłodzony przepływającą przez niego cieczą. Pompa połączona jest z rurociągiem. Nowoczesne modele pomp posiadają czujniki poziomu wody, a ich działanie jest w pełni zautomatyzowane. Korzystanie z takiej pompy gwarantuje stałe ciśnienie strumienia wody płynącej z kranu. Wiele osób uważa, że woda wydobywana z dużych głębokości studni jest o wiele lepsza niż woda z miejskiej sieci wodociągowej.

Zobacz nasze artykuły o poradach domowych

Jak działają pompy hydroforowe?

Pompa hydroforowa inaczej nazywana jest pompą powierzchniową bądź ssącą. Jest to główny element zestawu hydroforowego. Sprawdza się tam, gdzie nie mamy podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej. Pompy hydroforowe transportują wodę studni, zachowując odpowiednie ciśnienie strumienia wody. Różnią się od siebie mocą silnika, ale także wydajnością i ciśnieniem. Pompy hydroforowe zasysają wodę z odpowiedniej głębokości, która jednak nie może przekraczać 8m od lustra wody do urządzenia. Woda musi być pozbawiona drobinek ściernych, które mogłyby uszkodzić pompę. Najważniejszym elementem pompy hydroforowej jest wirnik, który odpowiada za pompowanie wody. W pompie występuje także zawór zwrotny, dzięki któremu woda nie cofa się do studni. Należy pamiętać, że każda pompa wymaga regeneracji co jakiś czas. Najbardziej niebezpieczne dla pompy jest pracowanie na sucho, gdyż pompa ssąca bez wody bardzo szybko ulegnie zniszczeniu. Przed uruchomieniem pompy należy więc zalać ją wodą.

Co to jest zbiornik hydroforowy?

Zbiornik hydroforowy zwany jest inaczej zbiornikiem ciśnieniowym. Służy do magazynowania wody i utrzymywania jej odpowiedniego ciśnienia w instalacji wodociągowej. Należy od do zestawu hydroforowego, razem z pompą wody, zaworami czy czujnikami ciśnieniowymi. Wyróżniamy zbiorniki przeponowe i zbiorniki ocynkowane. W przypadku zbiorników przeponowych, woda gromadzi się w gumowym worku umieszczonym w zbiorniku hydroforowym. Między zbiornikiem, a przeponą gromadzi się powietrze o ciśnieniu od 1,5 do 2,5 bara, w zależności od pojemności zbiornika. Dzięki zastosowaniu gumowego worka, konstrukcja zbiornika nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, więc ryzyko korozji jego ścian jest o wiele mniejsze. W przypadku zbiorników ocynkowanych natomiast woda wypełnia część zbiornika, a w jego górnej części znajduje się poduszka powietrzna, która odpowiada za utrzymanie właściwego ciśnienia wody.

Jak wybrać odpowiedni zestaw głębinowy?

Zestaw głębinowy dobieramy zgodnie z zapotrzebowaniem ilościowym wody. Inne potrzeby są w domu jednorodzinnym, a zupełnie inne w gospodarstwie rolnym czy zakładzie przemysłowym. Zestawy głębinowe występują w pojemnościach 50, 80, 100, 150 i 200l. Jeżeli nie wiesz, jaką pojemność zestawu wybrać, skorzystaj z konsultacji z naszymi specjalistami. Zakup pompy głębinowej możliwy jest zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepie internetowym.  Warto zwrócić uwagę nie tylko na pojemność, ale także na moc silnika, która bezpośrednio wpływa na wydajność urządzenia. Im większe jest zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie, tym większą pracę pompa będzie musiała wykonywać. Działanie pomp ma to do siebie, że trwa krótko, ale powtarza się bardzo często. Dlatego warto wybierać urządzenia najwyższej jakości, by posłużyło nam jak najdłużej. Istotna jest także odpowiednia konserwacja i regularna regeneracja.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 15 października 2021