search-icon
Spis treści

Jak zrobić sufit napinany i ile kosztuje?

Sufit napinany jest fantastyczną dekoracją. Ta metoda ma wiele zalet w porównaniu z najpopularniejszymi sufitami kartonowo-gipsowymi. W tym artykule dowiesz się, jakie ma przewagi. Pokażemy też, jak przebiega montaż sufitu podwieszanego. Pomożemy również ocenić, ile kosztuje sufit napinany.

Zobacz więcej z kategorii

PANELE LEDZobacz produkty
 • Dowiesz się, czemu ten styl sufitu nie jest podobny do innych, które widziałeś wcześniej.
 • Powiemy Ci, jak zrobić sufit napinany.
 • Jeśli interesuje się cena sufitu napinanego, pokażemy Ci, od czego ona zależy.
 • Czy zamiast sufitu podwieszanego lepiej wybrać napinany.
 • Czy wiesz, ile trwa montaż sufitu napinanego? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Oswietlenie salonu

Co to jest sufit napinany i czym różni się od sufitu podwieszanego?

Sufit napinany to odmiana sufitu podwieszanego. Technika sufitu napinanego jest jedną z najwcześniejszych w dziedzinie aranżacji wnętrz. W całej historii wiele krajów używało tkanin do zwisania z sufitu. Jedwab był używany przez starożytnych Rzymian, len przez Egipcjan, a bawełna przez Ormian. Zawieszenie wilgotnej tkaniny, która zwiększyła swoją objętość i ściągnęła się w miarę wysychania, spowodowało nieskazitelnie wyrównaną powierzchnię.

Naprawa starego, zepsutego sufitu może być zbyt kosztowna i czasochłonna. W tym scenariuszu podwieszany sufit byłby dobrym rozwiązaniem, aby ukryć wady. Sufity napinane to forma rozwiązania, która staje się coraz bardziej popularna, gdy zastanawiasz się, co zamiast sufitu podwieszanego. Jest znacznie lżejszy niż płyty gipsowo-kartonowe. Umożliwia również szybszą instalację. Jeśli zastanawiasz się co zamiast sufitu podwieszanego, sufity z tkaniny są realną opcją wartą rozważenia.

Szukasz oświetlenia do sufitu napinanego?

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Sufity napinane z czasem stały się rzadkością, aby ponownie pojawić się w XX wieku. Obecnie do wykonania tego typu sufitu jest używana tkanina PVC. Sufit napinany 3D to obraz 3D, który jest drukowany na płótnie, dając wrażenie głębi. Woda, przestrzeń i niebo to najpopularniejsze projekty. Takie rozwiązanie jest zarówno spektakularne, jak i odpowiednie dla współczesnego wystroju wnętrz. Lustrzany sufit napinany – błyszcząca powierzchnia materiału odbija światło jak lustro. Sufity podwieszane można pomalować na dowolny kolor. Najczęściej znajduje się w bogatych, królewskich wnętrzach. Matowe sufity napinane wykonane są z tkaniny nieodblaskowej. Chociaż istnieją różne kolory do wyboru, biały jest najbardziej popularny, ponieważ uzupełnia większość projektów domów.

 

Jak zrobić sufit napinany i ile kosztuje

Jak zrobić sufit napinany i ile kosztuje

Jakie są zalety sufitu napinanego?

Sufit podwieszany to doskonały wybór do każdej przestrzeni, w której muszą być ukryte usterki i uszkodzone powierzchnie. Sufit napinany posiada szereg zalet. Rury zewnętrzne o nieatrakcyjnym wykończeniu można po prostu pokryć tkaniną. Ponieważ ta technika obniża sufit, nie można jej stosować w przestrzeniach o niskich sufitach. Idealnie nadają się do tradycyjnych kamienic i innych pomieszczeń z wysokimi sufitami. Największą zaletą sufitu

Napinany sufit w basenie

Napinany sufit w sypialni

podwieszanego pokrytego tkaniną jest to, jak szybko można go zainstalować. Inne zalety sufitów napinanych obejmują:

 • Cały zabieg montażu sufitu trwa najczęściej tylko jeden dzień i wymaga potem stosunkowo niewiele sprzątania. Stary sufit pozostaje nienaruszony.
 • Sufity napinane mają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. W rezultacie jest to jedna z najbardziej długotrwałych konstrukcji. Mogą przetrwać dziesiątki lat, a większość producentów zapewnia 10-letnią gwarancję.
 • Sufit napinany tworzy całkowicie jednolitą powierzchnię dla pięknego wykończenia. Tradycyjne wykończenia uniemożliwiają to. Producenci zapewniają zróżnicowany wybór wzorów, które można dostosować. Można wybrać jednorodną powierzchnię lub wydruk 3D ze wzorem. Jeśli nie chcesz gładkiego wykończenia, sufit z tkaniny w dowolnym kształcie może być dobrym rozwiązaniem.
 • Tkaniny stosowane do sufitów napinanych są odporne na wilgoć, ogień i kurz. Sufit podwieszany tego typu jest wodoodporny, jeśli zostanie prawidłowo umieszczony, więc tkanina nie przepuści niczego w przypadku wycieku z najwyższego poziomu. Sufit napinany, według różnych producentów, może pomieścić do 100 litrów wody, w zależności od konstrukcji. Tkaniny stosowane w takich konstrukcjach są ognioodporne.
 • Izolacja akustyczna – perforowany sufit pokryty membraną może pochłaniać hałas z pomieszczenia. Jest niezwykle przydatny w dużych salach wykładowych i prywatnych mieszkaniach, szczególnie w sypialniach.
 • Sufit napinany nie wymaga dodatkowego czyszczenia po jego umieszczeniu. Można go odkurzyć, a całą konstrukcję można usunąć, na przykład w celu oczyszczenia leżącego nad nią systemu rurociągów.
Napinany sufit w sypialni

Napinany sufit w sypialni

Jakie są wady sufitu napinanego?

Oprócz korzyści każdy sufit podwieszany pokryty tkaniną ma także wady. Muszą one być brane pod uwagę, aby być świadomym ograniczeń tej metody.

 • Problem z rozmiarem – pomimo swojej wszechstronności, sufity napinane nie są odpowiednie do wszystkich typów pomieszczeń. Sufity z tkaniny mogą być trudne do zainstalowania równomiernie w przestrzeniach o unikalnych kształtach lub ścianach z licznymi zakamarkami i wnękami. Chociaż płyty można modyfikować, aby pasowały do tych wymagań, może to być dość kosztowne. Inną kwestią jest to, że maksymalna długość tkaniny wynosi tylko 5 metrów. Większe powierzchnie wymagają użycia dwóch różnych tkanin, co nie daje idealnie równej powierzchni.
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
 • Opcje oświetlenia – lampy używane do sufitu napinanego muszą mieć maksymalną moc 40 watów. Muszą być również chronione przed ciepłem, ponieważ nadmierne ciepło może powodować przebarwienia tkaniny.
 • Wysoki koszt – cały koszt zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia, wybranego materiału i złożoności, ale ten rodzaj sufitu podwieszanego jest często niezwykle drogi. Koszty rosną, gdy projekt jest dostosowywany, tworzony jest specjalny projekt druku, a struktura jest dopasowana do osobliwych pomieszczeń.
Jakie są zalety sufitu napinanego

Jakie są zalety sufitu napinanego

Jak zainstalować sufit napinany – opis metody montażu

Montaż sufitu napinanego możliwy jest we własnym zakresie, jednak doświadczenie i wiedza pomagają uchronić się przed wieloma niespodziankami i błędami podczas montażu. Sufit napinany montowany jest przez wykwalifikowane firmy. Droga od pomysłu do zakończenia montażu sufitu napinanego przebiega w następujący sposób:

Wybierz tkaninę

Więc zdecydowałeś się na sufit napinany, ale jaką tkaninę i kolor wybrać? Czy lepiej wybrać błyszczące, satynowe lub matowe wykończenie? Czy jest bardziej półprzezroczysty, czy ukształtowany? Być może chciałbyś, aby Twój ulubiony wizerunek lub logo firmy zostały wydrukowane na suficie?

Kolory na sufit

wybierz kolory na sufit

Wybierz dostawcę

Po podjęciu decyzji o projekcie musisz znaleźć dostawcę. Firmy montujące sufity napinane są w stanie zapewnić kompletne rozwiązanie, od produkcji tkanin po instalację i pielęgnację. Jednak zalecamy uzyskanie ofert od różnych dostawców i wybranie najlepszego dostawcy dla swoich potrzeb.

wykończenie mieszkania - ile kosztuje

wykończenie mieszkania – ile kosztuje

Skonfiguruj pokój

Docenisz ten krok, jeśli zazwyczaj tynkujesz sufit. Nie jest konieczne całkowite czyszczenie pomieszczenia. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nic (takie jak kurz lub tynk) nie powinno z niego spaść. Wymagane jest wygładzenie ścian, na których będą montowane szyny. Być może będziesz musiał zwolnić trochę miejsca, ale poza tym nie jest wymagane przygotowanie pokoju. Możesz niemal natychmiast rozpocząć instalację.

jaki jest koszt remontu łazienki

jaki jest koszt remontu łazienki

Zainstaluj aluminiową szynę

Sufit napinany Twojego pokoju jest połączony z nim aluminiowym torem, który biegnie wzdłuż wszystkich czterech ścian. Aluminiowe wsporniki będą musiały być także instalowane w odstępach w poprzek sufitu, aby przymocować panele z tkaniny, jeśli sufit ma pokryć duży obszar.

Jak zainstalować sufit napinany

Jak zainstalować sufit napinany

Umieść oprawy oświetleniowe i inne systemy wyżej niż sufit

Przymocuj platformy do oryginalnego sufitu dla opraw oświetleniowych lub innych urządzeń (takich jak czujniki dymu). Dostosuj wysokość platformy, aby łatwo było narysować ważne oprawy, takie jak światła, przez sufit.

Podnieś ciepło w pomieszczeniu

Ciepło służy do zwiększenia elastyczności tkaniny sufitowej, dzięki czemu można ją rozciągnąć na miejsce. Robimy to na przykład za pomocą przenośnych grzejników gazowych. Minimalna temperatura wynosi 18° C, a idealna temperatura to 40° C. Przed rozciągnięciem sufitu PCV materiał należy podgrzać do temperatury 60-70°C. Rozgrzanie sufitu tekstylnego nie jest konieczne.

Zainstaluj sufit

Sufit został ogrzany i jest teraz przymocowany do desek ściennych. Tkanina kurczy się i rozciąga w wyniku ciepła, co daje gładką i równą powierzchnię. Szczeliny między deskami a ścianami muszą być ukryte w ostatnim kroku. Tkanina jest umieszczana na aluminiowym stojaku, najpierw narożnikach, gdy osiągnie maksymalną elastyczność.

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 8W | 320 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

 

Podłącz oświetlenie i inne urządzenia

Aby wyprodukować otwory na oprawy oświetleniowe i inne systemy, pierścienie wzmacniające są przyklejane do płótna, a następnie wycinany jest materiał wewnątrz. Sprężyny do platform nad płótnem są włączane po połączeniu opraw z przewodami przez otwory.

Sprzątanie końcowe

Za pomocą wilgotnego ręcznika usuwane są wszelkie odciski dłoni lub ślady na płótnie sufitowym. Twój sufit napinany jest gotowy.

Ile kosztuje sufit napinany

Ile kosztuje sufit napinany?

Ile kosztuje sufit napinany?

Koszt sufitu podwieszanego tego typu zależy od wielu czynników. Wielkość pomieszczenia jest najważniejszym czynnikiem. Kolejnym istotnym czynnikiem jest osobliwy kształt pomieszczenia, a także wszelkie wnęki czy nisze – wszystkie te wyzwania przyczyniają się do wzrostu cen. Dostosowania, takie jak zastosowany materiał (PVC lub poliester), wybrany wzór i niestandardowy nadruk wpływają na cenę. Oświetlenie jest również niezbędne; możesz użyć taśmy LED lub klasycznej żarówki zaprojektowanej specjalnie dla tego typu sufitu.

Korzystniej i taniej jest w każdym przypadku, jeśli jednocześnie urządza się kilka pomieszczeń, a nie jeden pokój dzisiaj i za rok następny. W ten sposób za łączną liczbę metrów kwadratowych wyjdzie korzystniejsza cena niż za kilka oddzielnych pokoi. Ważny jest też stan techniczny istniejącego sufitu. Im bardziej jest kruchy i nierówny, tym trudniejszy jest montaż nowego.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat budowy i remontu domu

Cena za metr kwadratowy sufitu napinanego zależy od tego, czy ma to być prosta lakierowana folia PCV, tkanina sufitowa, sufit akustyczny, czy może podświetlany z motywem. Czy projekt ma zwierać podświetlenie sufitu? Trzeba przygotować zaczepy, aby dało się powiesić dotychczasową lampę albo żyrandol. Na suficie mogą też być zainstalowane czujniki dymu albo głośniki. Wszystkie te szczegółowe decyzje i wybory mają swój wpływ na końcową cenę sufitu napinanego. Dalsze wybory (oczywiście nie bez wpływu na końcową cenę) dotyczą listew mocujących; mają być ozdobne, czy też sufit ma pozostać gładki? Koszty sufitu napinanego trójwymiarowego są ze względu na utrudniony montaż, ale też potrzebną większą ilość materiału, znacząco wyższe.

Wiele różnych czynników powoduje, że wyliczenie z góry dokładnej wysokości kosztów montażu sufitu napinanego jest raczej niemożliwe. Poważne firmy przed podaniem ceny starają się obejrzeć pomieszczenia i na miejscu uzgodnić warianty i możliwości.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNA

159.25 zł

Zobacz produkt
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIX

145.76 zł

Zobacz produkt

Cennik jest tak bardzo zróżnicowany, jak zróżnicowane są materiały i planowane rozwiązania. Istnieją w ofercie sufity napinane do wykonania we własnym zakresie oraz takie, których montaż wymaga doświadczenia i drogich materiałów. Dla ogólnej orientacji warto poznać kilka przykładów:

 • Sufity napinane klasy Standard – cena od 90 zł/m2
 • Sufity napinane klasy Premium – cena od 130 zł/m2
 • Sufity napinane klasy Lux – cena od 150 zł/m2
 • Sufity napinane z nadrukiem – cena od 300 zł/m2
 • Sufity napinane LED – cena od 190 zł/m2

Ze względu na wyżej wymienione czynniki, koszt takiego projektu jest sprawą wysoce indywidualną. Producenci zwykle podają cenę podstawową, ale wszelkie dodatkowe funkcje podnoszą cenę.

Sufit napinany jest bezsprzecznie droższy niż sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych. Niezależnie od tego, powinieneś pomyśleć o skorzystaniu z tej opcji, na przykład ze względu na jej wysoką wytrzymałość.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 28 grudnia 2022