search-icon
Spis treści

Ile kosztuje fotowoltaika – czy to się opłaca

Ile kosztuje fotowoltaika i czy tak naprawdę się opłaca? Te pytania są często zadawane przez osoby, które chcą zainwestować w panelę fotowoltaiczne. Jak wszyscy dobrze wiemy i odczuwamy, że z roku na rok coraz więcej płacimy za energię elektryczną, dlatego fotowoltaika coraz bardziej staje się popularna. Tylko czy naprawdę jest to inwestycja, która się zwróci?

  • W Polsce coraz więcej osób decyduje się na panele fotowoltaicznę, jeszcze niedawno mało kto decydował się na energię solarną.
  • Prawodopobo inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w ciągu 5-7 lat.
  • Musimy się liczyć z tym, że czym lepsze i mocniejsze panele fotowoltaiczne tym większy koszt będzie.
  • Jeśli nie chcemy inwestować zbyt wiele pięniedzy w fotowoltaikę to możemy zacząć od czegoś tańszego jak na przykład wymienie całego oświetlenia w domu na żarówki LED czy lampy LED.

Fotowoltaika – inwestycja na długie lata?

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Stale rosnące ceny prądu oraz popularyzacja odnawialnych źródeł energii sprawiają, że coraz więcej osób rozpatruje montaż w swoim domu instalacji fotowoltaicznej. To najpopularniejszy sposób na modernizację domu mieszkalnego, a ilość inwestycji w zakresie fotowoltaiki rośnie z miesiąca na miesiąc. Obserwujemy prawdziwy boom na instalację fotowoltaiczną. Czy montaż fotowoltaiki jest opłacalny? Jakie są jego koszty dla przeciętnego domu jednorodzinnego? Po jakim czasie instalacja paneli się zwróci? Takie pytania stawia sobie każdy, kto rozważa zakup i instalację fotowoltaiki na swoim domu. W naszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże podjąć właściwą decyzję, czy instalować panele, czy w naszym przypadku nie będzie to opłacalna inwestycja.

fotowaltaika ile kosztuje

 

Fotowoltaika koszty a zwrot

Koszty instalacji fotowoltaicznej w Polsce to kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależy on między innymi od wielkości instalacji czy trudności w montażu paneli. Rozpoczynając montaż paneli fotowoltaicznych mamy możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, która w pewnym stopniu zmniejszy nam poniesione nakłady na fotowoltaikę. Instalując panele, zmniejszamy swoje rachunki za prąd i to w znacznym stopniu. Stały wzrost cen energii, a jednocześnie spadek cen paneli przekonują coraz więcej z nas do tej inwestycji. To, ile kosztuje prąd i ile zużywa go gospodarstwo, wpływa bezpośrednio na szybkość zwrotu poniesionych na nią kosztów.ile kosztuje fotowoltaika

 

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Główny wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej ma wybór mocy instalacji. Najlepszym wyjściem jest inwestycja w instalację będącą w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie na energię całego gospodarstwa domowego. Przeciętnie wynosi ono ok. 4 tys. kWh. Uwzględniając możliwe straty energetyczne i możliwy wzrost zapotrzebowania związany z instalacją kolejnych zużywających energię urządzeń w naszym domu, warto rozważyć instalację o mocy ok. 5kWh. Oczywiste jest, że podstawowym kosztem jest koszt zakupu paneli fotowoltaiczych. W przypadku naszej instalacji 5kWh możemy przyjąć, że wyniesie on mniej więcej 7 do 10 tys. złotych. Same panele to nie wszystko. Potrzebujemy falownika, czyli urządzenia zamieniającego prąd stały na prąd zmienny. Koszt dobrej jakości falownika to ok. 5 tys. Zł.

LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 6,8W

213.36 zł

Zobacz produkt
LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 3,2W

134.67 zł

Zobacz produkt

Kolejnym kosztem, jaki musimy ponieść, jest koszt konstrukcji, na której zamontowana będzie instalacja, koszty związane z jej montażem oraz koszt całego niezbędnego okablowania całej instalacji. Wszystkie te elementy montażu instalacji mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Cena zależeć będzie od wielu czynników. Wpływ na nią będzie miał wybór konkretnej firmy, trudności w montażu paneli, architektura dachu, na którym panele są montowane, oraz całego budynku. Doliczając do tego podatek VAT, który wynosi 8% dla instalacji w prywatnym domu, całkowity koszt instalacji wyniesie około 25 tys. Złotych. Oznacza to, że koszt 1kWp uzyskanego z instalacji to ok. 5 tys. Zł. Dla instalacji większych koszt ten będzie niższy, z kolei dla mniejszych instalacji fotowoltaiczych będzie on wyższy. Powyższe kalkulacje nie uwzględniają dotacji ani ulgi podatkowej, które wpłyną na zmniejszenie realnego kosztu instalacji fotowoltaiki.

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły poradnikowe

Fotowoltaika jak droga

 

Ceny paneli fotowoltaicznych

Ceny paneli fotowoltaiczych zależą do wielu czynników. Na rynku dostępnych mamy wiele modeli paneli, pochodzących od różnych producentów. Różna jest ich jakość, trwałość, żywotność. Im lepszej jakości panel wybierzemy do naszej instalacji, tym drożej za nie zapłacimy. Jednak wyższy koszt ich zakupu zwróci się nam w trakcie ich użytkowania. Cena paneli zależy również od ich mocy szczytowej. Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne o mocy szczytowej 320Wp kosztują 400-600zł. Aby zbudować instalację o mocy ok 5kWAh, potrzebować będziemy ich 16 sztuk. Koszt samych paneli wyniesie więc 6,5-9,5 tys. złotych.

koszt instalacji fotowoltaicznej

 

Koszty fotowoltaiki, a oświetlenie LED

Kwota poniesiona na montaż instalacji fotowoltaicznej jest, jak widać spory. W jaki sposób zmniejszyć koszt fotowoltaiki?. Nie warto na pewno próbować redukować kosztów, korzystając z najtańszych rozwiązań, dostępnych na rynku i usług tanich firm bez doświadczenia, których jest z dnia na dzień coraz więcej. Koszt fotowoltaiki, jak już powiedzieliśmy, zależy od zapotrzebowania naszego gospodarstwa na energię elektryczną. Im mniejsze ono będzie, tym mniej zapłacimy za instalację. O tym, jak obliczyć zużycie prądu w naszym domu możemy przeczytać w innym naszym wpisie. Zasadniczo warto pomyśleć, w jaki sposób możemy zredukować zapotrzebowanie naszego domu na energię. Wszystkie urządzenia elektryczne, jakie posiadamy w domu warto, aby były w klasie energetycznej co najmniej A+. Dom możemy ogrzewać za pomocą energooszczędnej pomy ciepła powietrze/powietrze. Zmieniając nasze przyzwyczajenia, możemy również obniżyć zużycie prądu w naszym domu. Oszczędzać prąd możemy na wiele sposobów. Ustawienie mebli tak, aby zapewnić, jak najlepszy dostęp światła słonecznego do poszczególnych miejsc, w których potrzebujemy dobrego światła, takich jak biurka, kanapy czy fotele, ograniczy nam konieczność wspomagania się światłem sztucznym. Oszczędzając ciepła wodę, zredukujemy energię elektryczną potrzebną do jej ogrzania. Wykorzystując w naszym domu oświetlenie LED, w znaczący sposób zmniejszymy ilość prądu potrzebnego do funkcjonowania oświetlenia.

koszt fotowoltaiki

 

Czy fotowoltaika się opłaca

Ceny instalacji fotowoltaiczynych regularnie spadają. Wpływ na to ma stały rozwój technologii i regularne pojawianie się licznych usprawnień instalacji fotowoltaiczej. Powiększająca się konkurencja firm montujących fotowoltaikę, także wpływa na obniżanie cen jej montażu. Jednocześnie obserwujemy nieustanny i regularny wzrost cen energii elektrycznej. Wszystko to powoduje, że montaż fotowoltaiki w naszym domu staje się coraz bardziej opłacalny. 5 tys. złotych zwrotu z programu “mój prąd” oraz możliwość odliczenia sobie podatku dochodowego, dodatkowo wpływają na zmniejszenie realnego kosztu instalacji i zwiększenie jej opłacalności. Zakup i montaż fotowoltaiki zwraca się przeciętnie w ciągu 5-7 lat. Po tym czasie możemy się cieszyć praktycznie darmową energię elektryczną w naszym gospodarstwie. Fotowoltaika opłaca się więc jak najbardziej.

 

A może zacznij od wymiany żarówki LED

Myśl o fotowoltaice pojawia się w naszych głowach przy płaceniu każdego kolejnego rachunku za energię elektryczną. Rachunki te praktycznie z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Pamiętajmy, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest jednak dużą inwestycją, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Dostępność różnych form finansowania instalacji w postaci niskooprocentowanych kredytów daje nam wprawdzie szansę na fotowoltaikę, jednak nie każdy może uzyskać kredyt ani pozwolić sobie na płacenie comiesięcznych rat. Zanim więc podejmiemy się tej inwestycji, warto spróbować obniżać rachunki za prąd we własnym zakresie. Wszystkie żarówki ledowe, które zastąpią tradycyjne żarówki, wpłyną na ich zmniejszenie. Każda lampa, którą zgasimy, gdy nie będzie nikogo w danym pomieszczeniu, także ograniczy nasze wydatki. Ciepła woda przykręcana w trakcie mycia zębów to kolejna zmniejszająca rachunki zarówno za prąd, jak i wodę czynność. Przemyślane i rozsądne podejście do tematu oszczędzania prądu w postaci zmiany naszych przyzwyczajeń i dbania o to by prąd nie “uciekał”, gdy nie jest nam niezbędny, wsparta instalacją paneli fotowoltaiczych, da nam naprawdę duże oszczędności w perspektywie dłuższego czasu. Pieniądze, które w ten sposób oszczędzimy, możemy przeznaczyć na wiele innych rzeczy. Fotowoltaika poparta przemyślanym użytkowaniem urządzeń elektrycznych to gwarancja poprawienia budżetu domowego i odpowiedzialne dbanie o środowisko.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 28 sierpnia 2021