search-icon
Spis treści

Jak obliczyć zużycie prądu?

Koszt energii elektrycznej zużywanej w każdym gospodarstwie domowym to jeden z podstawowych obok ogrzewania wydatków w każdym budżecie domowym. Czy wiemy, ile go zużywamy, na czym możemy oszczędzić i ile kosztuje nas funkcjonowanie poszczególnych elektrycznych urządzeń, które wykorzystujemy? O ile na pierwsze pytanie dostajemy odpowiedź przy otrzymaniu i płaceniu każdego rachunku za prąd, o tyle na pozostałe pytania musimy odpowiadać sobie samemu. Wiemy, ile kosztuje prąd w dzisiejszych czasach, wiemy, że jest to nieustannie rosnący koszt. Może warto zastanowić się, ile tego prądu zużywamy na poszczególne akcesoria, sprzęty RTV czy AGD? Świadome ich użytkowanie pomoże nam z pewnością zmniejszyć koszty utrzymania domu, a oszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczać na wiele innych ciekawych, poprawiających nasz komfort życia rzeczy. Przy okazji zadbamy o środowisko naturalne. W końcu prąd w Polsce to z reguły elektrownie węglowe, które nie pozostają bez wpływu na klimat.

obliczanie uzycia prądu

 

Kalkulator zużycia prądu

Każdy z nas zauważa, że z każdym kolejnym rokiem czy nawet miesiącem rachunki za prąd są coraz wyższe. Wszyscy zganiamy to na nieustanne podwyżki prądu. Czy jednak skupiamy się, czy za tym wzrostem opłat nie kryje się przypadkiem również nasze coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną? Większość z nas, jeśli prześledziłoby rachunki za prąd z ostatniego okresu, z zaskoczeniem by stwierdziła, że w miarę upływu czasu zużycie prądu w domu regularnie wzrastało. Skąd się to bierze?

KINKIET PICO BLACK 1XGU10

89.16 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 2XGU10

159.89 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 3XGU10

227.73 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 4XGU10

293.63 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 6XGU10

421.55 zł

Zobacz produkt

Otóż wynika to z rosnącego udziału w naszym życiu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i sprzętów AGD używanych na co dzień w domu. Owszem, urządzenia te ułatwiają nam życie, sprawiają, że staje się ono coraz bardziej przyjemne i wygodne. Jednak nie odbywa się to wszystko bez kosztowo. Każda rzecz, do której funkcjonowania potrzebna jest energia, wpływa na zwiększenie zużycia prądu. Począwszy od każdego tabletu, który musimy naładować, aby go używać, skończywszy na dużym sprzęcie AGD, do którego działania potrzebujemy stałego zasilania energią sieciową.

użycie prądu jak obliczyć

 

Ile kosztuje 1 kwh kalkulator

Płacąc rachunki za prąd, możemy się zastanawiać, skąd bierze się cena za każdą kWh zużytego przez nas prądu. Co składa się na konkretną cenę prądu i ile kosztuje nas 1kWh prądu, którą wykorzystamy? Na cenę prądu składa się kilka elementów. Przede wszystkim, cena 1kWh zależy od dystrybutora prądu, z którego usług korzystamy. W zależności od tego, czy będzie to PGE, Energa czy Tauron, ceny te mogą się różnić. Ceny prądu różnią się także w zależności od miejsca naszego zamieszkania. W poszczególnych rejonach Polski bowiem działają inni konkretni sprzedawcy. Dla przykładu w północnej części kraju dystrybutorem jest Energa, a na wschodzie PGE. Prąd pochodzący od każdego z nich będzie kosztował inaczej. Koszt 1kWh zależy także od taryfy, z jakiej korzystamy.

LAMPA WISZĄCA COPPER 25W LED

292.64 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA COPPER 5W LED

134.71 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA COPPER 15W LED

415.72 zł

Zobacz produkt

W gospodarstwach domowych jest to taryfa G11 lub G12. G oznacza gospodarstwa domowe. Jedynka na drugiej pozycji, że taryfa dotyczy obiektów o mocy umownej nieprzekraczającej 40kWh, ostatnia cyfra definiuje ilość stref, w jakich pracuje cała instalacja. Taryfa jednostrefowa oznaczana jest 1, taryfa dwustrefowa 2. Taryfa G12 to dwie strefy – nocna i dzienna. W strefie nocnej cena prądu jest mniejsza. Jeśli jesteśmy w stanie skumulować nasze zużycie energii w godzinach nocnych, taryfa G12 może być dla nas korzystnym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie możemy tego uczynić, należy pamiętać, że cena za 1kWh w strefie dziennej jest wyższa niż stała cena w taryfie G11. Dlatego należy skalkulować, która z taryf jest dla nas korzystna. W tym celu warto policzyć zużycie prądu, jakie możemy mieć w poszczególnych strefach.

Rachunki za energię elektryczną zawierają w sobie także szereg różnych oplat. Są to między innymi:

  • Opłata przesyłowa stała
  • Opłata sieciowa
  • Opłata abonamentowa
  • Opłata przejściowa
  • Opłata jakościowa
  • Opłata OZE
  • Opłata kogeneracyjna

Sprawdź nasze inne cenne porady domowe

Są to różnego rodzaju opłaty, którymi nie będziemy się tutaj szczegółowo zajmować. Niektóre z tych opłat to opłaty stałe, inne z kolei zależą od zużytych kilowatogodzin. Faktem jest, że wszystkie razem wpływają na wysokość naszych rachunków za prąd.

jak obliczyć zużywanie prądu

 

Ile zapłacę za prąd kalkulator

Zastanawiając się, ile kosztuje nas korzystanie z jakiegoś urządzenia elektrycznego, mamy dwie możliwości. Możemy wykorzystać kalkulator zużycia prądu, który wybierzemy z szeregu dostępnych w intrenecie gotowych lub wyliczyć ten koszt samodzielnie. Jest to bardzo proste, a wyliczenie kosztu prądu to działania na poziomie podstawowej matematyki. Każdy może więc we własnym zakresie dokonać takich wyliczeń.

Podamy teraz przykładowe wyliczenie kosztów użytkowania urządzenia działającego non stop, na przykład lodówki. Załóżmy, że mówimy o lodówce o mocy 280W, czyli 0,28kWh.

Dzienne zużycie prądu przez naszą lodówkę wynosić będzie:

0,28kWh * 24h = 6,72kWh.

Koszt eksploatacji lodówki, przy założeniu, że cena 1 kilowatogodziny to 0,64zł, wynosić będzie dziennie:

6,72kWh * 0,64 zł = 4,30 zł

Znając dzienny koszt użytkowania urządzenia, z łatwością możemy obliczyć koszt miesięczny, a także roczny, które wyniosą odpowiednio:

4,30 zł * 30 dni = 129 zł (201,6kWh)

4,30 zł * 365 dni = 1569,50 zł (2452,8)

Roczne wyliczone przez nas zużycie prądu przez lodówkę to 1569,5kWh i jest ono z pewnością kilkukrotnie wyższe od podawanego przez producenta na etykiecie. Ska bierze się ta różnica? Otóż moc znamionowa jest to największa moc, z jaką może pracować nasz lodówka. Lodówka zużywać więc będzie 280W, tylko jeśli nie będziemy stosować się do podstawowych zaleceń. W przypadku odpowiedniego jej użytkowania, zużycie prądu będzie zdecydowanie niższe.

kalkulator użycia prądu

 

Kalkulator kosztów prądu

Wiedząc, ile prądu zużywamy, ile kosztują nas konkretne urządzenia i kiedy zużywamy tego prądu najwięcej, możemy zastanawiać się jaka taryfa będzie dla nas najkorzystniejsza. Mając również wiedzę, ile kosztuje fotowoltaika, możemy pomyśleć, czy nie byłaby ona dla nas korzystnym finansowo rozwiązaniem w perspektywie czasu. Licząc samemu zużycie prądu i jego koszty stajemy się także bardziej świadomymi użytkownikami sieci energetycznej. Możemy odpowiedzialnie korzystać ze wszystkich rozwiązań elektrycznych posiadanych w domu.

LAMPA WISZĄCA BASKET WHITE 3XE27

260.67 zł

Zobacz produkt
LAMPKA NOCNA BASKET WHITE 1XE27

150.21 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA BASKET WHITE 1XE27

86.25 zł

Zobacz produkt
KINKIET ŚCIENNY LOFT BASKET WHITE 1XE27

94.00 zł

Zobacz produkt

Z łatwością przyjdzie nam podejmowanie decyzji o wymianie starych urządzeń na nowe, energooszczędne rozwiązania. Najprostszym przykładem, korzystnej finansowo inwestycji jest modernizacja oświetlenia na oświetlenie LED. W obliczu dużej liczby źródeł światła w każdym domu wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki ledowe z pewnością przyniesie zauważalne niebagatelne oszczędności. Wiedząc jak obliczyć zużywany prąd, znając jego koszt, możemy świadomie kreować naszą gospodarkę energetyczną. Świadomy użytkownik prądu to użytkownik bogaty. Bogaty w wiedzę, doświadczenia i zaoszczędzone pieniądze.

jak obliczyć użycie prądu

 

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 17 maja 2021