Jak urządzić biuro w domu? Nasza propozycja

31 sierpnia 2021 0 przez Rafal

Jak urządzić biuro w domu? Jak wiadomo nastały czasy, w których niektórzy pracują zdalnie, więc ważne jest, aby mieć jak najlepsze warunki do pracy. Czy urządzenie biura w domu jest możliwe? Oczywiście, że tak, trzeba tylko skorzystać z paru wskazówek, które umożliwią stworzenie idealnego miejsca do pracy.

  • Ważne jest oświetlenie podczas urządzania biura w domu ze względu na to, że dobrze dobrane oświetlenie nie będzie wpływało źle na nasz wzrok.
  • Jako oświetlenie biura możemy wykorzystać różnego rodzaju oświetlenia, na przykład panele LED, lampki na biurko czy nawet inne wiszące lampy.
  • Musimy również dobrze rozmieścić meble tak, abyśmy nie czuli się przytłoczenie.
  • Warto również zainwestować w dobre krzesło, które nie wpłynie źle na nasz kręgosłup. Bierzmy pod uwagę, że jednak trochę przesiedzimy w naszym domowym biurze.
  • Podczas urządzania biura w domu ważne jest również kolor ścian, musi być taki, który nas bardziej pobudzi, dlatego lepiej odejść od jakiś ciemnych kolorów.

Domowe biuro – Najlepsze miejsce do pracy w Twoim domu

Domowe biuro na pozór można stworzyć w łatwy sposób, wystarczy biurko, laptop i krzesło, ale czy to tak naprawdę wystarczy? Nie, musimy liczyć się z tym, że będziemy spędzać tam parę godzin dziennie. Czas pandemii zmienił ogólnie panujące tendencje na rynku pracy. Osoby wykonujące pracę przy komputerze często przeszły z pracy stacjonarnej na pracę zdalną. Praca z domu na stałe weszła więc do naszego życia. Wszystkie osoby wykonujące wszelki prace biurowe, projektanci, informatycy i inne osoby, których narzędziem pracy jest komputer oraz internet coraz częściej pracują z domu. Jak stworzyć biuro w domu, aby było ono funkcjonalne i wygodne, a jednocześnie w jak najmniejszym stopniu dezorganizowało życie reszty domowników? Jak urządzić nowoczesne biuro, które da nam możliwość efektywnej i bezpiecznej pracy w domu? Postaramy się dziś odpowiedzieć na te i podobne pytania w naszym krótkim wpisie. Stworzenie miejsca pracy biurowej w domu nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Domowe biuro, jego kształt i forma zależą od wielu czynników. Wpływ na to, jak będzie wyglądać nasze biuro w domu ma przede wszystkim metraż naszego mieszkania i możliwość wygospodarowania w nim kącika biurowego. Najlepsza sytuacje jest wówczas, gdy na biuro możemy przeznaczyć osobne pomieszczenie, w którym zorganizujemy sobie naszą pracę. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Wówczas jesteśmy zmuszeni na wygospodarowanie miejsce na kącik biurowy w jednym z posiadanych pomieszczeń, na przykład w salonie.

biuro w domu

Biuro w domu – aranżacja i inspiracje

Sposób aranżacji naszego biura w domu jest zależny od naszych potrzeb, oczekiwań i wystroju pozostałej części domu. Ponieważ najważniejszym meblem w każdym biurze jest biurko, istotne jest, jakie biurko możemy ustawić w naszym domowym biurze. W zależności od możliwości jego ustawienia możemy wykorzystać biurka tradycyjne lub biurka narożne. Jak ustawić biurka w biurze możemy przeczytać w innym wpisie na naszej stronie. Istotne jest, aby biurko posiadało jak największy możliwy dostęp światła dziennego, słonecznego. Musimy pamiętać, aby zapewnić także odpowiednie światło sztuczne w miejscu naszej pracy. Różnego rodzaju lampy do biura stworzą nam komfortowe i bezpieczne warunki do pracy po zmroku lub nawet w nocy. Doskonałe do zapewnienia dobrych ogólnych warunków oświetlenia są na przykład panele LED. Te lampy doskonale rozpraszając światło, w perfekcyjnym stopniu oświetlają całą naszą przestrzeń biurową. Wyposażając nasze biuro w funkcjonalne biurko oraz bezpieczne oświetlenie, kolejnym etapem jest przygotowanie sobie dobrego fotela. Ponieważ będziemy w nim spędzać kilka godzin dziennie, ważne, aby był to fotel wygodny, ergonomiczny z wszechstronnym zakresem regulacji. W aranżacji naszego domowego biura nie może zabraknąć różnego rodzaju szafek, regałów, pólek, w których będziemy trzymać wszystkie niezbędne nam do pracy materiały i artykuły biurowe. Różnego rodzaju organizery ułatwią nam pracę i oszczędzą czas w przyszłości. Nie będziemy musieli wstawać i szukać potrzebnej nam rzeczy zlokalizowanej w dużej odległości od naszego biurka. Wszystko będziemy mieli na miejscu, pod ręką. Rodzaj mebli w biurze, ich kolorystyka, styl zależą już tylko od naszych indywidualnych preferencji. Dostosowanie ich do pozostałej części naszego mieszkania sprawi, że biuro będzie spójne z aranżacją reszty wyposażenia domu.

biuro w mieszkaniu

Zobacz nasze inne artykuły na temat domu

Nowoczesne biuro w domu

Nowoczesne biuro w domu to biuro przede wszystkim funkcjonalne. Wyposażone w nowoczesne rozwiązania służące nam w celu wygodnej i bezpiecznej pracy. W nowoczesnym biurze, przy wykorzystaniu całej dostępnej współczesnej technologii możemy stworzyć sobie miejsce do pracy, które pobudzi naszą kreatywność, nie zmęczy nas podczas codziennego wykonywania swoich obowiązków, a jednocześnie da nam dużo radości samym swoim widokiem. Atrakcyjne meble biurowe, nowoczesny sprzęt komputerowy i peryferia oraz drobne elementy dekoracyjne sprawią, że podczas pracy będziemy się czuli naprawdę “jak w domu”. Nasza praca stanie się przyjemnością i nie będziemy myśleli tylko o tym, żeby ją jak najszybciej skończyć. W nowoczesnym biurze za zbudowanie odpowiedniego nastroju i klimatu odpowiada w dużej mierze oświetlenie. Stały rozwój technologii LED sprawia, że obecnie mamy bardzo szerokie pole do popisu w tej dziedzinie. Ciekawe lampy sufitowe do biura zapewniają atrakcyjne i wygodne oświetlenie ogólne kącika biurowego, lampy biurkowe stworzą perfekcyjne i bezpieczne oświetlenie bezpośrednie stanowiska pracy, a różnego rodzaju dodatkowe oświetlenie w postaci kinkietów, taśm LED itp. urozmaici nasze biuro i nada mu indywidualnego charakteru dopasowanego do naszej osoby. Przy doborze oświetlenia do biura należy pamiętać, że powinny to być lampy emitujące światło o barwie dziennej, najbardziej wskazanej do wszystkich zadań wzrokowych. Światło dzienne zbliżone do zimnego (od 4000K w górę) sprzyja koncentracji, lepszemu nastawieniu i pobudza do działania.

aranżacja biura w domu

Pokój biurowy w domu i aranżacja

Aranżacja biura w domu powinna kierować się nieco innymi wytycznymi niż projektowanie biura w lokalizacji zewnętrznej. W domu bowiem oprócz tego, że biuro służyć będzie nam podczas codziennej pracy, jest jednak miejscem we wnętrzu mieszkalnym. Musi więc łączyć ze sobą funkcjonalność biura z przytulną przestrzenią mieszkalną, w której oprócz nas przebywać będą inni domownicy. Aranżacja gabinetu powinna sprzyjać kreatywności, koncentracji i możliwości skupienia się. Nasza praca w domowym biurze nie może kolidować z czynnościami wykonywanymi przez innych domowników w trakcie naszej pracy. Biuro w domu powinno być jak najbardziej wyizolowane z życia domowego, tak byśmy nie wchodzili sobie w drogę z resztą naszej rodziny. Trudno bowiem będzie skupić się na pracy, gdy tuż obok nas nasz pociecha będzie grała na konsoli lub inny z domowników będzie oglądał telewizję. Także praca na klawiaturze może rozpraszać nasze dziecko siedzące obok nas nad lekcjami. Pamiętając o tym wszystkim, jesteśmy w stanie stworzyć i zaaranżować pokój biurowy tak, żeby dawał nam możliwość komfortowej i efektywnej pracy, a jednocześnie nie przeszkadzał pozostałej części naszej rodziny w ich czynnościach.

aranżacja biura

Mały gabinet w domu

Planując urządzenie biura w domu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Istotne jest przede wszystkim miejsce, w którym możemy urządzić nasze biuro. Rodzaj pracy, jaką będziemy w nim wykonywać, także ma wpływ na ostateczny kształt naszego domowego biura. Niezwykle istotny przy tworzeniu biura w domu jest sposób i styl życia wszystkich domowników. Musimy go zawsze uwzględniać, planując lokalizację naszego kącika biurowego. Sposób i rodzaj aranżacji pozostałej części domu oraz nasze indywidualne preferencje także będą miały znaczenie przy wyborze, chociażby mebli do naszego biura. Biorąc pod uwagę, że w rzeczywistości na miejsce biurowe nie potrzebujemy dużej przestrzeni, wystarczy nam mały kącik w najspokojniejszym pomieszczeniu, aby stworzyć nam nasze małe domowe biuro. Oczywiście osobny pokój biurowy zawsze będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Jednak nie zawsze jest to możliwe do realizacji. Wpisując kącik biurowy w przestrzeń jakiegoś pomieszczenia, zawsze możemy go wydzielić od reszty przestrzeni w jakiś wymyślny sposób. Czy będzie to “ściana” z roślin, czy osłonięcie zabudową meblową, czy choćby wydzielenie przestrzeni biurowej za pomocą światła, zależy już tylko od nas, naszej kreatywności i pomysłu na biuro w domu.

nowoczesne biuro w mieszkaniu

Pomysł na gabinet w domu

Będąc zmuszonym do stworzenia biura w domu lub aranżując je w sposób świadomy i przemyślany możemy stworzyć miejsce, w którym komfortowo będziemy mogli oddać się pracy. Odpowiednio przygotowane biuro w domu to miejsce pracy kreatywnej, spokojnej i wygodnej. Biuro w domu to duża oszczędność czasu i pieniędzy, których nie stracimy na dojazdy do miejsca pracy stacjonarnej. Rozpoczynając pracę w biurze w domu, nie musimy także przygotowywać się do wyjścia z domu. Jeśli jesteśmy zorganizowani i zdyscyplinowani, biuro w domu może być dla nas idealnym rozwiązaniem. Wygoda pracy z domu, łatwość i szybkość przejścia z trybu “domowego” na “biurowy”, przyjazne i znane nam otoczenie, są nie do przecenienia w pracy zdalnej. Tworząc biuro w domu, możemy mieć wiele pomysłów na jego wygląd i styl. Tylko od naszej wyobraźni i kreatywności zależeć będzie ostateczny wygląd naszego gabinetu. Poszukując inspiracji w internecie, możemy spotkać wiele nieszablonowych pomysłów, które z powodzeniem wykorzystamy w naszej indywidualnej sytuacji. Przemyślane i ciekawie zaaranżowane biuro w domu może być naszą chlubą i dawać nam dużo zadowolenie z jego użytkowania.

 

nowoczesne biuro w domu

 

Zobacz również nasze inne artykuły poradnikowe