search-icon
Spis treści

Jak zaprojektować kuchnię? Projekt i umeblowanie kuchni

Odpowiedź na pytanie, jak zaprojektować kuchnię ma kluczowe znaczenie przy jej użytkowaniu. Dobry projekt kuchni to funkcjonalność, wygoda i estetyka wnętrza. Poprawne umiejscowienie kluczowych elementów w kuchni ułatwi codzienne w niej funkcjonowanie. Zadbaj, aby projekt kuchni był przemyślany od początku do końca. Z naszym poradnikiem możesz zaprojektować swoją wymarzoną kuchnię, unikając błędów i pomyłek.

  • Dobry projekt kuchni jest podstawą stworzenia wnętrza funkcjonalnego i wygodnego.
  • Przy projekcie kuchni podstawą jest trójkąt roboczy. Czym on jest?
  • W kuchni istotne jest wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni w maksymalny sposób.
  • Na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z kuchni ogromny wpływ ma dobrze dobrane oświetlenie.
jak zaprojektować kuchnię

jak zaprojektować kuchnię

Jak narysować projekt kuchni?

Jak zaprojektować kuchnię, to pytanie potrafi się często pojawić nie tylko przy wyposażaniu nowego domu, ale także podczas używania dotychczasowej kuchni. Właściciele domów często skarżą się na ciemne oświetlenie w kuchni, brak miejsca do przechowywania w kuchni, przestarzałe szafki i nieodpowiednie powierzchnie robocze. Pragnienie ponownego zaprojektowania kuchni jest wówczas mocno zaraźliwe. Chociaż kuszące jest rozpoczęcie od ekscytujących rzeczy, takich jak kolory farb i wykończenia, zacznij od podstaw: inteligentnego, funkcjonalnego układu. Profesjonalni projektanci i wykonawcy zajmą się ciężką pracą, przestrzegając zasad projektowania. Tworzą strefy robocze, strategicznie umieszczają urządzenia, planują odpowiednie przechowywanie i upewniają się, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie się poruszać. Czy masz zamiar zatrudnić projektanta? Przygotuj się do wykonania pomiarów, naszkicuj plany. Aby ułatwić sobie życie, skorzystaj z przyzwoitej aplikacji do planowania przestrzeni lub współpracuj z firmą meblarską, która oferuje realistyczne renderingi.

Zwykle zaczyna się od solidnego trójkąta roboczego, który od dawna uważany jest za złoty standard projektowania kuchni. Składa się z ciężkich najważniejszych urządzeń w pomieszczeniu – zlewu, lodówki i kuchenki – z których wszystkie są idealnie ustawione, aby umożliwić szybkie poruszanie się przy przygotowaniu posiłku, gotowaniu i czyszczeniu. Bardzo ważne jest, aby wyobrazić sobie, w jaki sposób faktycznie wykorzystasz przestrzeń, a zobaczenie kuchni z góry na planie jest najskuteczniejszym sposobem, aby to zrobić.

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 8W | 320 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

Ważne jest, aby porównać to, co masz w swojej obecnej kuchni, z tym, czego potrzebujesz i chcesz od nowego projektu kuchni. Korzystając z tego, co działa obecnie w Twojej kuchni – i modyfikując to, co nie działa – często najlepiej zrobić to samemu przed pójściem do planisty kuchni lub projektanta. Ta procedura pozwoli ci również być kreatywnym, ponieważ będziesz w stanie określić, czy wszystko może być ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi. Zastanów się nad swoimi szafkami kuchennymi i czy chcesz wyspę kuchenną. Czy konieczne jest zapewnienie części dziennej? Zastanów się, jaki rodzaj zlewu chcesz i ile urządzeń musisz zmieścić.

Kuchnia – odzwierciedlenie osobowości

Rozważ, jak wykorzystujesz swoją kuchnię? Aranżacja Twojej kuchni powinna być dopasowana do Twojego stylu życia. Czy to pokój z dużą ilością otwartej przestrzeni? Skoncentruj się początkowo na układzie obszaru roboczego kuchni, a także na jego związku ze stołem jadalnym, jeśli taki istnieje, lub na innych strefach w kuchni na otwartym planie.

Pamiętaj, aby pamiętać o trójkącie roboczym. Skorzystaj z koncepcji trójkąta roboczego kuchni, aby zaplanować przygotowanie i przestrzeń do gotowania. Lodówka, zlew i kuchenka to trzy punkty, z wyimaginowanymi liniami łączącymi je w kształt trójkąta. Trzy punkty powinny znajdować się wystarczająco blisko siebie, aby umożliwić szybkie przygotowanie posiłku, ale każde stanowisko pracy nie powinno czuć się ograniczone.

LAMPA WISZĄCA K-4787 Z SERII FAVO

516.60 zł

Zobacz produkt
KINKIET K-4789 Z SERII FAVO

178.35 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-4787 Z SERII FAVO

516.60 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-4788 Z SERII FAVO

516.60 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-4785 Z SERII FAVO

178.35 zł

Idealna kuchnia jest odzwierciedleniem osobowości. Na przykład kuchnia, która służy jako rodzinne centrum posiłków i zajęć szkolnych, będzie się znacznie różnić od kuchni młodego singla, który rzadko gotuje. Należy więc dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania.

Oczywiście listy życzeń są często inne niż możliwości aranżacji pomieszczenia. Spodziewaj się, że w twojej kuchni pojawi się przeszkód. Ograniczenia wielkości, nietypowe elementy konstrukcyjne i pieniądze będą miały wpływ na ostateczny kształt kuchni. Kluczem jest wymyślenie kreatywnych sposobów rozwiązywania problemów i jak najlepsze wykorzystanie tego, co masz.

kuchnia jak umeblować

Jak umeblować małą kuchnię?

Jeśli myślimy, jak umeblować małą kuchnię, czy jak zaprojektować dużą otwarta kuchnię, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest dziś kuchnia. Ponieważ sposób, w jaki korzystamy z naszych kuchni, stale się zmienia, projektowanie kuchni jest w pewnym sensie stale ewoluującym ćwiczeniem. Kuchnie są teraz pokojami rodzinnymi wykorzystywanymi do gotowania, rozrywki, jedzenia czy pracy.

W rezultacie skrupulatne planowanie jest niezbędne od samego początku. Przeprowadzimy Cię przez proces projektowania kuchni krok po kroku, abyś mógł połączyć wszystkie swoje kreatywne pomysły kuchenne z praktycznymi względami, aby stworzyć idealnie zrównoważoną przestrzeń.

Doświadczeni profesjonaliści powinni zaprojektować Twoją kuchnię, ale tylko we współpracy z Tobą. To dlatego, że sposób, w jaki wykorzystujesz swoją kuchnię, będzie miał znaczący wpływ na decyzje projektowe, które wybierzesz.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o aranżacji domowych wnętrz

Zacznij od mapowania myśli i szkicowania wszystkich aspektów swojej wymarzonej kuchni. Który trend projektowy chciałeś wypróbować? Jakie urządzenia lub wysokiej klasy gadżety chciałbyś mieć? Zrób listę wszystkiego, czego kiedykolwiek pragnąłeś. Powinieneś także zastanowić się, co w twojej istniejącej konfiguracji nie działa dla ciebie. W tej sekcji możesz umieścić więcej niematerialnych koncepcji, w których projektant może Ci pomóc, takich jak szafki z mieszanego materiału, różne wykończenia blatów i tak dalej. Zakończ swoją listę życzeń, szukając inspiracji do projektowania wnętrz na stronach i platformach społecznościowych, takich jak Pinterest i Instagram. Czasopisma i broszury mogą być również pomocne w informowaniu Cię na bieżąco o aktualnych trendach kuchennych. Im więcej oglądasz, tym lepiej zrozumiesz styl kuchni, który preferujesz, niezależnie od tego, czy jest to tradycyjny wiejski, czy nowoczesny minimalizm.

Układ kuchni

Projektowanie kuchni, szczególnie małej to nie tylko znalezienie układu, który pasuje do dostępnej przestrzeni; wiąże się to również z myśleniem o tym, jak będziesz korzystać z tego obszaru. Najpierw zastanów się, jak chcesz wykorzystać przestrzeń i czego potrzebujesz. Ponieważ dzisiejsze kuchnie są sercem domu, podchodzimy do układu, myśląc o nim w kategoriach chwil, z miejscami do gotowania, jedzenia, rozrywki, a od czasu do czasu siedzenia i pracy. Jednak nawet w dużym pomieszczeniu trzymaj sekcje przygotowania, gotowania i mycia jak najbliżej siebie, aby zmaksymalizować wydajność.

Dobry układ kuchni i odpowiednie przechowywanie są ważniejsze niż kiedykolwiek w planowaniu kuchni, a kuchnia jest pod rosnącą presją, aby wykonywać różne kluczowe role, takie jak rodzinne posiłki, relaks, praca i rozrywka, ale zapewnienie, że możesz zmieścić wszystko, co chcesz, zależy od dokładnego pomiaru. Dokładnie zmierz podłogę, aby upewnić się, że na przykład wyspa będzie prawidłowo pasować do twojej przestrzeni. Kiedy znajduje się w środku, powinien zapewnić ci wystarczająco dużo miejsca, aby się poruszać i dotrzeć do reszty kuchni.

LAMPA WISZĄCA K-4407 Z SERII MILE BLACK

147.60 zł

Zobacz produkt
SPOT K-4405 SANTI Z SERII MILE BLACK

110.70 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA K-4402 Z SERII MILE BLACK

442.80 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-4401 Z SERII MILE BLACK

375.15 zł

Oprócz względów estetycznych, pomysły na układ kuchni są dobrym miejscem do rozpoczęcia, jeśli chodzi o tworzenie kuchni. Stworzenie ergonomicznego układu małej kuchni i maksymalizacja przestrzeni może sprawić, że czas spędzony w kuchni będzie jeszcze przyjemniejszy. Spróbuj umiejscowić zlew, lodówkę, kuchenkę i piekarnik tak, aby wszystkie były w zasięgu ręki w twoim planie, a następnie zastanów się, jakie miejsce dodać w tym obszarze. Dla przykładu, szafki i wysuwane szuflady w pobliżu piekarnika zwykle najlepiej nadają się do olejów kuchennych, garnków i patelni. Rozważ naturalne światło i wzorce ruchu podczas układania układu – miejsca siedzące powinny znajdować się na przykład w pobliżu okien, a główna strefa gotowania nie powinna być głównym przejściem między korytarzem a ogrodem przez kuchnię.

Znalezienie pomysłów na szafki kuchenne jest jednym z najprzyjemniejszych aspektów projektowania, szczególnie małej kuchni. Zastanów się, jak chcesz, aby Twoja kuchnia wyglądała. Zastanów się, w jaki sposób połączy się nie tylko z salonem i jadalnią, zwłaszcza jeśli jest częścią przestrzeni na otwartym planie, ale także z ogólnym planem domu. Zbieraj zdjęcia kuchni, które Cię inspirują i zacznij udoskonalać swoje pomysły, myśląc o tym, jak mogą współpracować z Twoją przestrzenią.

kuchnia jak urządzić

kuchnia jak urządzić

Jak samemu zaprojektować kuchnię?

Niezleżenie czy myślimy, jak zaprojektować samemu kuchnię czy chcemy zlecić to projektantowi, na początku projektu powinieneś mieć jasne wyobrażenie o tym, ile będzie kosztować Twoja kuchnia. W końcu projekt kuchni to znaczący wkład w to, ile kosztuje wykończenie mieszkania. To, jak daleko możesz się posunąć ze swoją listą życzeń, będzie zależeć od twojego budżetu. Musisz dowiedzieć się, ile możesz sobie pozwolić na wydanie na projekt. Uwzględnij dodatki na hydraulikę, okablowanie, oświetlenie, urządzenia, podłogi, dekorację, robociznę i wszelkie elementy wykończeniowe oprócz samej kuchni. Powinieneś również odłożyć 10% jako ewentualność na wszelkie nieoczekiwane wydatki.

Projektowanie kuchni jest delikatnym aktem równowagi między funkcjonalnością a estetyką, a większość szafek jest ważnym czynnikiem do rozważenia. Wraz ze stylem szafek pomyśl o wymiarach i spróbuj osiągnąć symetrię, umieszczając znaczące przedmioty w środku. Wymiary i wysokość Twojej przestrzeni określą specyfikacje.

Zazwyczaj zaczynamy od mapowania przestrzeni w częściach o szerokości 600 mm, aby uzyskać poczucie skali (chociaż istnieje wiele innych alternatyw i, oczywiście, kuchnia na zamówienie pozwala na wszystko, co chcesz.

LAMPA WISZĄCA K-8005A-1 BK Z SERII WATSO BLACK K-8005A-1 BK

369.00 zł

Zobacz produkt
KINKIET WEWNĘTRZNY CZARNY K-8005W-1 BK Z SERII WATSO E14

135.30 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA K-8005-2 BK Z SERII WATSO BLACK K-8005-2 BK

270.60 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-8005-1 BK Z SERII WATSO BLACK K-8005-1 BK

233.70 zł

Jasne, ciepłe, przyciągające wzrok kolory ścian mogą doskonale działać w kuchni, ponieważ jest to aktywne i tętniące życiem centrum domu, a nie spokojny pokój.

Podczas gdy „standardowe” wbudowane piekarniki, lodówki i zmywarki mają szerokość 60 cm, szersze urządzenia, takie jak piekarniki o szerokości 76 cm, lodówko-zamrażarki o szerokości 90 cm (szersze, jeśli planujesz stworzyć ścianę chłodzącą z lodówką, zamrażarką i szafką na wino obok siebie) oraz kuchenki o szerokości do 1,5 m mogą wymagać uwzględnienia w projekcie kuchni. Możesz wybierać spośród okapów ściennych i sufitowych, niepozornych wzorów sufitów podtynkowych czy okapów ukrytych w szafkach.

Blat kuchenny

Ilość wymaganej przestrzeni na blacie zależy od osobistych preferencji, ale zawsze ważne jest, aby mieć co najmniej 600 mm miejsca na blacie po obu stronach zlewu i kuchenki do mycia i przygotowywania posiłków podczas budowy kuchni. Ważne jest również, aby mieć miejsce w pobliżu piekarnika na gorące potrawy.

Jeśli chodzi o pomysły na blat kuchenny, materiał, który wybierzesz, ma kluczowe znaczenie. Powierzchnie kwarcowe, które składają się z kwarcu zmieszanego z pigmentami i polimerami, są trwalsze niż większość kamienia naturalnego i są odporne na plamy i zarysowania, odporne na ciepło i łatwe w utrzymaniu. Jedną z zalet kwarcu jest szeroka gama dostępnych efektów marmuru. Kwarc ma również stały wygląd: to, co widzisz w próbce, jest prawie dokładnie tym, co dostaniesz w domu, co jest bardzo przydatne, jeśli masz dużą kuchnię i chcesz uzyskać jednorodną powierzchnię. Warto również wspomnieć, że niektóre z nowszych kolekcji zawierają duży procent materiałów pochodzących z recyklingu.

Ponieważ prawdziwy marmur jest porowaty i podatny na plamy, nie zalecamy go do stosowania jako blat.

Granit – ponieważ granit jest materiałem naturalnym, każda płyta będzie odrębna, dzięki czemu świetnie nadaje się do tworzenia niepowtarzalnej estetyki z ponadczasowym poczuciem piękna. Gdy dostawca go uszczelni, jest również długotrwały i nie wymaga konserwacji.

Drewno będzie wymagało konserwacji, ponieważ jest to naturalny materiał, ale jego ciepło, różnorodność gatunków drewna i gama umytego, naoliwionego i poplamionego wyglądu sprawią, że będzie atrakcyjny.

Wyspa kuchenna

Pomysły na wyspę kuchenną mogą być świetnym dodatkiem do każdej kuchni, jeśli jest wystarczająco dużo miejsca. Mogą być używane do różnych rzeczy, w tym dodatkowej przestrzeni przygotowawczej, miejsca do umieszczenia zlewu, miejsca do umieszczenia pieca, miejsca do umieszczenia napojów i miejsca do gotowania przed gośćmi.

Sporych rozmiarów wyspa może mieć od 2 do 3 metrów długości i od 1,1 do 1,4 metra szerokości (każda szersza ma tendencję do tworzenia zmarnowanej przestrzeni w centrum). Pozostaw co najmniej 1 m przestrzeni wokół wyspy, więcej, jeśli przestrzeń wokół wyspy ma być wykorzystana jako ciąg komunikacyjny.

Aby w pełni wykorzystać swoją kuchnię, zastanów się nad ilością i rodzajem przechowywania, którego będziesz potrzebować od samego początku. W końcu to tutaj najprawdopodobniej spędzisz większość czasu w domu, więc możliwość szybkiego i prostego znalezienia tego, czego potrzebujesz, może sprawić, że gotowanie będzie przyjemniejsze. Przebywanie w dobrze zorganizowanym środowisku sprawia, że czujesz się spokojniejszy i szczęśliwszy.

Szuflada o szerokości 1290 mm prawdopodobnie pozwoli ci przechowywać wszystkie patelnie w jednym łatwo dostępnym miejscu, co jest o wiele wygodniejsze niż przekopywanie się przez tył szafki, aby złapać duże naczynie żaroodporne”.

Szafa na spiżarnię lub spiżarnię jest nieoceniona w utrzymywaniu suszonych i konserwowanych przedmiotów w sposób odpowiadający Twojemu stylowi życia.

Szafka śniadaniowa lub stacja do kawy jest również korzystna, ponieważ może przechowywać wszystkie potrzebne przedmioty w jednym miejscu, takie jak filiżanki, ekspresy do kawy i ciastka.

Wykorzystaj w pełni każdy centymetr dostępnej przestrzeni, szczególnie w małym otoczeniu. Podczas gdy szafki na jednostki bazowe mają zwykle głębokość 540 mm, można rozważyć dodanie płytszych, które mają głębokość 380 mm, aby wykorzystać przestrzeń po „nieużywanej” stronie wyspy, za stołkami barowymi, do przechowywania towarów, które są używane rzadko.

Szuflada ze zintegrowanymi wtyczkami do ładowania telefonów i tabletów (bez nieestetycznych przewodów ciągnących się na blacie) i dedykowane poza zasięgiem wzroku miejsca na kosze lub pojemniki do sortowania recyklingu to dwa skromniejsze rozwiązania do przechowywania w kuchni.

Podłoga w kuchni

Pomysły na podłogi kuchenne to kolejny aspekt projektowania kuchni, który należy wziąć pod uwagę na całym etapie planowania. Podłoga kuchenna powinna być solidna i najlepiej łatwa w utrzymaniu, ale może być również cechą, która zwiększa projekt i sukces pomieszczenia. Materiał, który wybierzesz, zależy od twojego budżetu, a także od twojego stosunku do charakteru, piękna i użyteczności. Płytki porcelanowe są obecnie zdecydowanie najpopularniejszym materiałem, dzięki swojej trwałości, nieporowatemu charakterowi, dużej odporności na plamy i zarysowania, kompatybilności z ogrzewaniem podłogowym oraz szerokiej gamie kształtów, kolorów i form. Płytki porcelanowe z kamienia, drewna, betonu i lastryko dobrze sobie radzą; niektóre repliki są zadziwiająco dokładne. Jeśli wolisz naturalne piękno prawdziwego kamienia, takiego jak wapień, musisz zaakceptować, że jest porowaty i może z czasem odbarwiać się, co wymaga częstej pielęgnacji, aby wyglądał jak najlepiej. To samo można powiedzieć o drewnie, które jest atrakcyjne ze względu na swoje wyjątkowe właściwości i ciepło. Wszystkie te materiały mogą być ogólnie wykorzystywane do ogrzewania podłogowego, ale przed dokonaniem zakupu należy to potwierdzić u producenta. Podczas budowy kuchni czystość jest koniecznością — i dotyczy to zwłaszcza podłóg.

Istnieją trzy kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłóg do kuchni, oprócz stylu i wzornictwa: bezpieczeństwo, trwałość i łatwość czyszczenia. Ponieważ wycieki i rozpryski z żywności i napojów są prawie nieuniknione, wybór materiału, który jest łatwy do czyszczenia, ma kluczowe znaczenie, szczególnie dla zapracowanych gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Ile kosztuje remont łazienki?

kuchnia jak zaprojektować

kuchnia jak zaprojektować

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni?

Projektując kuchnię, nie zapomnijmy o tym, jak zaprojektować oświetlenie w kuchni. Od słabego oświetlenia na przyjęcie obiadowe po jasne światło do czyszczenia i pracy, pomysły na oświetlenie kuchni nadają nastrój i nadają scenę. Kuchnia przekształciła się w piękne, a także funkcjonalne miejsce, a doskonałe oświetlenie może mieć wpływ na sukces projektu.

Gdy układ nabiera kształtu, zacznij myśleć o oświetleniu, nie tylko ze względów elektrycznych, ale także w celu rozwiązywania pojawiających się problemów. Na przykład, aby oświetlić blat roboczy, dobryym rozwiązniem jest na przykład taśma LED do kuchni pod szafkami ściennymi.

W kuchni ściemnialne sufitowe oprawy typu downlight są powszechną alternatywą dla oświetlenia ogólnego. Kiedy chcesz posprzątać pokój, obróć je do góry; kiedy chcesz łagodniejszego nastroju, obróć je do końca.

Oświetlenie szynowe staje się również coraz bardziej popularne, ponieważ może wytwarzać dużo światła, a jednocześnie pozwala z łatwością regulować miejsce i kierunek świecenia lampy. Użyj ich zamiast lampy wiszącej lub powieś pojedynczą lampę wiszącą nad wyspą. Pojedyncza ogromna i wspaniała lampa wisząca, może wydawać się prawdziwym dziełem sztuki. Użyj inteligentnego systemu sterowania, aby wstępnie ustawić scenariusze oświetlenia, jeśli to możliwe. To o wiele łatwiejsze niż majstrowanie przy kilku przełącznikach. W dzisiejszej wielofunkcyjnej kuchni zmienny projekt oświetlenia jest koniecznością. W dzisiejszych czasach kuchnia to nie tylko miejsce do gotowania posiłków; to także jadalnia, biuro, a nawet prowizoryczna klasa.

Ważne jest, aby pamiętać, że myślenie o tym, jak zaplanować oświetlenie kuchni, powinno odbywać się w tym samym czasie, co tworzenie układu kuchni. Eksperci zgadzają się, że najlepszy czas na zainstalowanie nowego schematu oświetlenia jest przed rozpoczęciem remontu lub na wczesnych etapach nowego projektu kuchni; jeśli zostanie to zrobione po fakcie, opcje oświetlenia są ograniczone, efekt jest zmniejszony, a błędy mogą być kosztowne i uciążliwe do poprawienia.

Kuchnie były kiedyś tajnymi biurami, ale teraz są miejscami, w których spędzamy dużo czasu. Muszą one nie tylko zapewniać odpowiednie możliwości przygotowania i gotowania wszystkim mieszkańcom domu, ale muszą być również stylowym środowiskiem, w którym chcemy spędzać czas. Ponieważ często są strefą w kuchni, jadalni i przestrzeni życiowej na otwartym planie, projekt kuchni musi również wtapiać się w jadalnię i strefę rekreacyjną.

Jeśli chcesz udanego projektu kuchni, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, właściwe planowanie kuchni jest niezbędne, niezależnie od tego, czy robisz to samodzielnie, czy z pomocą profesjonalisty.

Dobry projekt kuchni to zawsze równowaga między funkcjonalnością a estetyką.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 8 września 2021