search-icon
Spis treści

Jak urządzić przedpokój – porady i inspiracje 

Jak urządzić przedpokój? No właśnie jak to zrobić, aby ktoś po wejściu do naszego domu już na wejściu zaczął się nim zachwycać. Przedpokój to jakby nie patrzeć wizytówka naszego mieszkania, więc warto jednak urządzić go w jak najlepszy sposób. Tylko pytanie, jak to zrobić? 

  • Musimy mieć na uwadze, że przedpokój to wizytówka każdego właściciela domu.
  • Ważne, aby przedpokój prezentował się jak najlepiej. Musi być przytulny oraz przede wszystkim funkcjonalny.
  • Posiadając dom mamy większy korytarz i przede wszystkim więcej możliwości niż w przypadku mniejszych mieszkań w blokach czy kamienicach, dlatego warto również wybrać taki kolor ścian, który, chociaż optycznie powiększy przedpokój.
  • Najlepszym rozwiązaniem na podłogę będą płytki, które w łatwy sposób będziemy mogli przetrzeć z błota.
  • Jeśli chodzi o oświetlenie, to świetnie sprawdzą się plafony LED, profile aluminiowe z taśmą LED bądź zwykłe oprawki halogenowe. Najlepiej wybrać oświetlenie w barwie białej neutralnej albo nawet zimnej.
CZARNA SZYNOWA LAMPA LED 27W MDR BRANTA METALICA 940 60ST - 4000K

376.60 zł

Zobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA - CZARNY

100.12 zł

Zobacz produkt
REFLEKTOR LED SZYNOWY PRO BRANTA LUX 27W

422.11 zł

Zobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA MINI II - CZARNY

86.92 zł

Zobacz produkt

Urządzanie przedpokoju – Jak zrobić to najlepiej?

Urządzanie przedpokoju, choć wydaje się proste, jest stosunkowo problematyczne. Do przedpokoju nie przykłada się też takiej uwagi jak do salonu, sypialni czy kuchni. Jest to częstym i dużym błędem. Przedpokój jest wszak pierwszym pomieszczeniem, w jakim się znajdujemy, wchodząc do każdego mieszkania czy domu. Przedpokój jest swego rodzaju wizytówką każdego właściciela domu. Wita również domowników wracających po ciężkim dniu do domu i żegna ich wychodzących do pracy, szkoły czy na spotkanie z rodziną lub znajomymi. Przedpokój powinien być pomieszczeniem eleganckim, atrakcyjnym, a przy okazji funkcjonalnym. Spełnienie tych wszystkich warunków zapewni nam zadowolenie z użytkowania dobrze urządzonego przedpokoju. Jak więc podejść do tematu urządzania przedpokoju? Jak urządzić przedpokój, od czego zacząć i na czym się skupić? Postaramy się tym krótkim wpisem pomóc każdemu, kto zamierza wykończyć i urządzić przedpokój. Z nami urządzisz przedpokój ze smakiem, nie zapominając o żadnym ważnym aspekcie.

Urządzanie przedpokoju zależeć będzie od wielu czynników. Najważniejszym, determinującym sposób aranżacji przedpokoju jest jego kształt i wielkość. Inaczej bowiem musimy podejść do tematu urządzania dużego przedpokoju w kształcie kwadratu, a inaczej do małego przedpokoju w bloku czy wąskiego korytarza za drzwiami wejściowymi w domu.

Jak urządzić przedpokój

Jak urządzić korytarz?

Jak urządzić korytarz, który będzie przytulny, a zarazem jak funkcjonalny? W trakcie budowy domu stajemy przed szeregiem różnego rodzaju pytań. Wybieramy działkę w interesującej lokalizacji i zastanawiamy się, od czego zacząć budowę domu. Gdy ten dom już stoi, rozpoczynamy rozprowadzenie wszystkich instalacji i wykończenie wnętrz. Z reguły jako jedno z ostatnich, o ile nie ostatnie pojawia się pytanie, jak urządzić przedpokój lub korytarz przy wejściu. Przy projektowaniu przedpokoju musimy pamiętać, aby był on przede wszystkim przytulny, przyjemny oraz funkcjonalny.

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 8W | 320 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

Nawet najbardziej efektowny korytarz, jeśli nie będzie przyjazny domownikom, w perspektywie czasu będzie męczący. Przecież to głównie domownicy będą z niego korzystali, więc korytarz projektujemy przede wszystkim z myślą o sobie i swojej rodzinie. W żadnym przedpokoju nie możemy zapomnieć o elementach, które będą nam przydatne w trakcie codziennego jego używania. Istotne jest więc aby w przedpokoju znalazły się takie akcesoria jak ławeczka, na której przysiądziemy, zakładając obuwie, lustro, w którym przejrzymy się, wychodząc z domu, wieszaki, na których zawiesimy odzież wierzchnią po wejściu do domu, szafa na ubrania wyjściowe, szafka na buty oraz komoda lub szafka, na której będziemy mogli położyć różne rzeczy, z którymi wracamy do domu. Warto również, aby w przedpokoju znalazły się stojak na parasole, półki na czapki i rękawiczki oraz wieszak lub szuflada na klucze. Wszystkie te elementy sprawdzają się w trakcie użytkowania korytarza w każdej sytuacji, niezależnie od warunków pogodowych i okoliczności, w jakich będziemy z niego korzystać.

Jak urządzić przedpokój

Jak urządzić przedpokój w domu?

Jak urządzić przedpokój w domu, który od razu na wejściu zachwyci naszych gości? Pierwszym etapem wykończenia przedpokoju jest tak jak w przypadku każdego innego pomieszczenia zaplanowanie w nim instalacji elektrycznej, alarmowej itp. i jej rozprowadzenie. Na tym etapie zajmujemy się także położeniem terakoty lub paneli na podłodze. Mając wyprowadzone wszystkie gniazdka, domofon, centralkę alarmową oraz przygotowaną podłogę w przedpokoju możemy przejść do malowania. Wiedząc, ile kosztuje malowanie pokoju, możemy łatwo oszacować koszt pomalowania także i naszego korytarza. Gdy mamy już wykończone i pomalowane ściany oraz sufit, przechodzimy do meblowania przedpokoju. Ostatnimi czynnościami jest montaż oświetlenia w przedpokoju oraz wszystkich drobnych akcesoriów funkcjonalnych, a także dekoracyjnych.

Jak urządzić przedpokój

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o aranżacji domowych wnętrz

Jak umeblować przedpokój?

Jak umeblować przedpokój, aby prezentował się jak najlepiej? Wcale nie jest to takie trudne jak może się wydawać. Meblowanie przedpokoju możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Może to być wyposażenie przedpokoju w gotowe meble dostępne w sklepach meblowych oraz dużych sieciach oferujących wyposażenie mieszkań. Drugim jest wykonanie w przedpokoju zabudowy na zamówienie i pod wymiar. Oba rozwiązania mają swoje plusy, ale i minusy. W pierwszym przypadku na pewno koszt wyposażenia przedpokoju będzie zdecydowanie niższy. Jednocześnie będziemy mieli możliwość łatwego zmienienia elementów wyposażenia przedpokoju w przypadku zmiany koncepcji aranżacji przedpokoju w przyszłości. Minusem jest fakt, że będziemy mieli meble w przedpokoju , jakie znaleźć można w setkach innych domów i niekoniecznie muszą one być idealnie dopasowane do naszego przedpokoju. Skorzystanie z usług firmy meblarskiej, daje nam możliwość wyposażenia naszego przedpokoju w meble jedyne w swoim rodzaju, idealnie dopasowane do naszego pomieszczenia. Możemy wyposażyć nasze meble w rozwiązania ściśle dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Możemy, chociażby w naszym przedpokoju zainstalować szafę wnękową z drzwiami przesuwnymi. Będzie ona idealnie wpasowana w kształt przedpokoju lub wnęki, w której się znajdzie. Mamy także pewność, że nie znajdziemy drugiego domu, w którego przedpokoju znajdziemy meble takie same jak w naszym domu. Niestety rozwiązanie to jest zdecydowanie droższe, a samo wyposażenie przedpokoju w zabudowę bardziej czasochłonne. Od nas i naszych możliwości tylko zależy, na które rozwiązanie się zdecydujemy.

Jak urządzić przedpokój

Pomysły na urządzenie przedpokoju

Pomysły na urządzenie przedpokoju tak naprawdę się nie kończą, jest wiele rozwiązań, które możemy wybrać w naszym korytarzu. Niezwykle ważnym elementem wyposażenia każdego przedpokoju jest oświetlenie. To ono potrafi zbudować odpowiedni klimat w pomieszczeniu, zaprezentować wszystkie jego atuty i całkowicie odmienić każde wnętrze, także i korytarz. Dobrze dobrane oświetlenie przedpokoju poprawia jego funkcjonalność, zwiększa atrakcyjność, a także optycznie może je powiększyć, poszerzyć czy zwiększyć wysokość. W suficie podwieszanym w przedpokoju możemy zamontować oprawy halogenowe o interesującym nas kształcie i kolorze oraz wyposażyć w żarówki o odpowiadających nam parametrach świecenia.

W zabudowie wnękowej, na łączeniach ścian z sufitem czy podłogą znakomitym rozwiązaniem jest profil aluminiowy LED. Umieszczone w takim profilu taśmy ledowe, będą niezwykle efektownym, a przy okazji funkcjonalnym elementem oświetlenia przedpokoju. W wysokich przedpokojach możemy zawiesić elegancką lampę wisząca, a na ścianach umieścić dopasowane do niej kinkiety ścienne. Inspiracji jak urządzić i oświetlić nasz przedpokój możemy szukać, przeglądając różne portale internetowe o tematyce wykończeniowej, strony internetowe producentów mebli czy projektantów wnętrz. Obecnie Internet może być źródłem wielu ciekawych pomysłów na interesujące, efektowne i praktyczne wykończenie przedpokoju. Warto poświęcić trochę czasu na przemyślane urządzenie przedpokoju. Odwdzięczy się ono nam radością z jego użytkowania. Każdy nasz powrót do domu stanie się odprężający od razu po otworzeniu drzwi i wejściu do domu. Ciekawie zaaranżowany przedpokój zrobi także wrażenie na każdym naszym gościu. Da im poczucie wejścia do nowoczesnego, przytulnego i przyjaznego mieszkania, wystawi nam laurkę i obieca więcej doznań w dalszej części domu.

Jak urządzić przedpokój

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 1 września 2021