search-icon
Spis treści

Jak urządzić małe biuro – pomysł i realizacja

Tendencje na rynku pracy regularnie się zmieniają i obecnie bardzo dużo osób pracuje przy pomocy komputera i internetu. Dla wszystkich projektantów, grafików, informatyków i innych osób pracujących w ten sposób miejscem ich pracy jest biuro. Niezależnie od tego, czy jest to biuro zewnętrzne, czy biuro w domu, sposób jego aranżacji i wyposażenia ma decydujący wpływ na jakość, wygodę i bezpieczeństwo pracy. Biuro dla jednej osoby nie musi być przestrzenią dużą. Tak naprawdę do pracy biurowej wystarczająca już powierzchnia około 5m2. Na takiej powierzchni jesteśmy w stanie ustawić biurko oraz zapewnić miejsce na fotel, w którym będziemy pracować. Jak urządzić nowoczesne biuro, tak aby było to miejsce przyjazne, funkcjonalne i komfortowe? Stworzenie kącika biurowego nie jest zadaniem bardzo wymagającym pod warunkiem, że mamy już przygotowane dla niego pomieszczenie lub jego fragment. Nowoczesne biuro nie musi być “klatką” wyjętą z open space’ów. Może to być atrakcyjna, przyjazna i ciekawa przestrzeń, sprzyjająca dużej efektywności pracy, kreatywności i dająca poczucie przytulności i przyjazności.

jak urzadzić małe biuro

Małe biuro – aranżacja

W każdym biurze podstawowym elementem wyposażenia jest oczywiście biurko. Wyposażając gabinet w ten mebel, zastanawiamy się jakie biurko wybrać i jak ustawić biurka w biurze. Biurko jest miejscem, na którego blacie znaleźć musi się monitor, klawiatura, miejsce na lampkę, telefon, kawę i podstawowe, najczęściej używane przybory i dokumenty. Z tego powodu optymalnym rozmiarem biurka jest około 120 cm szerokości i 80 cm głębokości. Wysokość biurka dobrze dostosować do własnego wzrostu. Aby to określić, powinniśmy usiąść na fotelu, tak aby nasze nogi były zgięte pod kątem 90 stopni, a stopy opierały się płasko na podłodze. W takiej pozycji mierzymy odległość od naszych łokci do podłogi. Ta wartość określi nam wysokość biurka dla nas odpowiednią.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Prawidłowa pozycja za biurkiem wymaga bowiem, aby ręce oparte o biurko były zgięte także pod kątem 90 stopni. Przeciętnie właściwa wysokość biurka to około 75 cm. Dla osób o wyższym wzroście może to jednak być nawet 85 cm. Takie rozmiary biurka zapewniają uzyskanie właściwej, wygodnej i zdrowej pozycji oraz ergonomiczne rozmieszczenie wszystkich przedmiotów, z których korzystamy w trakcie pracy biurowej. Szerokość biurka daje nam szansę rozłożenie każdego niezbędnego nam przedmiotu, po który możemy sięgnąć bez konieczności wstawania od biurka. Głębokość z kolei umożliwia odpowiednie ustawienie monitora, którego odległość od naszych oczu powinna wynosić od 40 cm do 75 cm.

aranżacja małego biura

Pomysł na małe biuro

W małym biurze ze względu na ograniczoną przestrzeń powinniśmy zgromadzić różnego rodzaju organizery, szafki i półki, w których będziemy trzymać dokumenty i wszystkie niezbędne nam do pracy przedmioty. Biurko może być wyposażone w funkcjonalne szuflady, na ścianach możemy umieścić półki lub małe wiszące regaliki. Ciekawą opcją jest nadstawka na biurko, która dodatkowo powiększy rzeczywistą powierzchnię biurka. Monitor ustawiony na nadstawce, nie ograniczy możliwej do zagospodarowania przestrzeni, która będzie się pod nim znajdować. Wnęki w takiej nadstawce to idealne miejsc na przetrzymywanie różnych drobnych artykułów biurowych, dokumentów itp. Jest to rozwiązanie funkcjonalne, które jednocześnie ułatwia zachowanie ładu i porządku na biurku. Ściany w małym biurze to z kolei doskonałe miejsce na różnego rodzaju tablice korkowe lub magnetyczne. możemy na nich umieszczać ważne dla nas informacje. Ważne numery telefonów, zadania do wykonania, obrazki motywujące i zachęcające do działania czy choćby zdjęcia rodzinne z pewnością ułatwią i uprzyjemnią przy okazji pracę w takim biurze.

małe biuro aranżacja

Projekt biura domowego

Niezależnie od tego, czy wyposażamy biuro w firmie, czy zastanawiamy się jak urządzić biuro w domu, ważny jest jego przemyślany projekt biura. Nie musi to być profesjonalny projekt wykonany przez architekta. Możemy mieć przemyślany projekt w głowie, jednak musimy się go trzymać, wyposażając nasze biuro. Przy projektowaniu biura jedna z najważniejszych kwestii jest oświetlenie. To ono zapewnia nam komfortowe i bezpieczne zarazem warunki do pracy po zmroku. Najkorzystniej, jeśli w naszym biurze mamy jak największy dostęp światła słonecznego. Czasami jednak biuro pozbawione jest dostępu światłą dziennego. Wtedy musimy wspierać się oświetleniem sztucznym. Nawet w biurze z dużym oknem powinniśmy zainstalować oświetlenie, które wspomoże nas podczas pochmurnego dnia, wieczorem i w nocy.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Odpowiednio dobrane lampy do biura to nasza wygoda i bezpieczne dla naszego wzroku warunki pracy. Pamiętać musimy, że dla wszelkich zadań wzrokowych najkorzystniej jest używać światła o temperaturze barwowej od 4000K w górę. Takie światło sprzyja koncentracji i pobudza do działania. Jako główne oświetlenie w naszym biurze możemy wykorzystać panele LED, które perfekcyjnie rozpraszają światło, dając doskonałe oświetlenie całej przestrzeni biura. Nie możemy zapominać o lampce na biurko. Lampka z pełną regulacją ustawiona o lewej stronie dla osób praworęcznych, a po prawej dla osób leworęcznych zawsze zapewnia nam właściwe oświetlenie przestrzeni roboczej biurka. Lampki na biurko poosiadają także wiele innych ciekawych funkcji, które mogą być przydatne w pracy biurowej. Wyświetlacze z godziną, temperaturą, ładowarki indukcyjne czy wyjścia USB, w jakie są wyposażone niektóre modele lampek na biurko, ułatwiają pracę każdemu z nich korzystającemu.

Sprawdź nasze inne artykuły o biurach i ich wyposażeniu

Nowoczesne biuro w domu aranżacja

Jak urządzić mały pokój biurowy

Małe biuro może być biurem funkcjonalnym, praktycznym, wygodnym, a jednocześnie przyjaznym i przytulnym. Wprowadzając do niego pewne elementy, które niekoniecznie z biurem się kojarzą, jesteśmy w stanie stworzyć domową atmosferę, która sprawi, że w biurze będziemy się czuli dobrze i wygodnie. Warto wprowadzić do biura na przykład roślinność. Kwiaty doniczkowe w biurze nie tylko ożywiają przestrzeń, ale jednocześnie są swoistym, naturalnym oczyszczaczem powietrza. Rośliny wpływają dobrze na jonizację powietrza i produkują tlen.

lampaki na biurko
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED CZARNAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED BIAŁAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA LILLY PINK 4W LEDLAMPKA BIURKOWA LILLY PINK 4W LEDZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNA VT-7405 2700K-6400K 630LMLAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNA Zobacz produkt

Ich naturalna zieleń dobrze wpływa na samopoczucie i koi zmęczone oczy. W biurze warto pamiętać o akcentach osobistych. Rodzinne zdjęcia, plakat w interesującej nas tematyce czy zdjęcie wymarzonego miejsca wypoczynku, dają nam poczucie ciepła. Uspokajają, pozwalają na chwilę oderwać się od pracy i odetchnąć, ładując akumulatory na dalszą część pracy. Atrakcyjne lampy sufitowe do biura, nie tylko dadzą nam doskonałe warunki do pracy, ale także będą cieszyć nasze oko swoją stylistyką. Każdy dodatek wprowadzony z rozmysłem potrafi odmienić wnętrze biura, ocieplić je i poprawić komfort pracy. Nasza wyobraźnia i kreatywność dają nam nieograniczone możliwości aranżacji małego biura. Warto poświęcić odrobinę czasu i energii na stworzenie wyjątkowego, funkcjonalnego i przyjaznego kącika do pracy. Będziemy bowiem spędzać w nim znaczną część każdego dnia.

jak umeblować małe biuro

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 7 czerwca 2021