search-icon
Spis treści

Jak ustawić biurka w biurze?

Przygotowując biuro, musimy sobie odpowiedzieć na starcie na kilka ważnych pytań. Jak urządzić nowoczesne biuro, jakie meble w nim umieścić, jak ustawić biurka? Dopiero mając przygotowany plan aranżacji biura, możemy przejść do jej realizacji. Oczywiście najważniejszym wyposażeniem każdego biura jest biurko wraz z fotelem. Dla komfortu, wydajności bezpieczeństwa pracy ważne jest, w jaki sposób przygotujemy stanowisko pracy biurowej. Od tego, jak i gdzie ustawimy biurko, zależeć będzie dostęp światła słonecznego, wygoda sięgania po wszelkie niezbędne do pracy dokumenty, materiały i artykuły biurowe.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Właściwe ustawienie biurek ma kluczowe znaczenie dla późniejszej pracy w biurze. Nie może to być ustawienie przypadkowe. Ustawiając biurka, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Wpłynie to na efektywność, wydajność i wygodę pracy. Organizacja pracy jest bowiem niezwykle ważna. Zarówno w domu, jak i w przestrzeni biurowej. Często bagatelizowany wybór lokalizacji biurka, niesie za sobą późniejsze ograniczenie komfortu pracy i bezpośrednio przekłada się na jakość wykonywanej pracy.

nowoczesne biuro w 2021

Ustawienie biurka w biurze

Korzystne jest takie ustawienie biurka, aby siedzieć przodem do drzwi i tyłem do ściany. W takiej pozycji powinniśmy mieć w polu widzenia jak największą przestrzeń pomieszczenia biurowego. Biurko ustawione tyłem do drzwi wiąże się z poczuciem niepokoju. Siedząc tyłem do drzwi, nie czujemy się bowiem bezpiecznie, nie widzimy co się za nami dzieje, kto do nas zagląda. Jesteśmy w stałym stanie czuwania, który niekorzystnie odbija się wykonywanej pracy. Nasza lokalizacja w pobliżu drzwi wiąże się ze stałym rozproszeniem, co zaburza proces koncentracji. Najwięcej silnej energii posiada w każdym biurze osoba, która siedzi najdalej od drzwi. W przypadku, gdy w biurze pracuje więcej niż jedna osoba, należy unikać sytuacji, w których siedzą one plecami do siebie. Jest to sytuacja dyskomfortowa, obniżająca jakość pracy każdej z nich. Jeśli biurka ustawione są naprzeciwko siebie, warto oddzielić je od siebie za pomocą jakiejś przegrody. Może to być “ściana” z roślinności, barierka z tablicą korkową lub magnetyczną. Nawet ustawione plecami monitory będą już w dobrym stopniu oddzielały przestrzenie pracy każdego pracownika biurowego.

biurko w biurze

Rozmieszczenie biurek w biurze

Ustawiając biurka, należy również wziąć pod uwagę ich lokalizację względem okien. Jak urządzić biuro w domu i jak ustawić biurka w biurze? W zależności od ilości i wielkości okien, jakie posiada nasze pomieszczenie, będziemy dostosowywać miejsce biurek. Biurka dobrze ustawiać w pobliżu okien, aby dostęp światła słonecznego był jak największy. Przy świetle dziennym oczy męczą się bowiem najmniej. Jednocześnie bezpośrednia bliskość okna pozwala nam co jakiś czas na oderwanie wzrok od monitora i skupienie wzroku na krajobrazie za oknem. Dzięki temu dajemy szansę nawet krótkiego wypoczynku naszym oczom. Ustawienie bezpośrednio na wprost okna może jednak być rozpraszająca. Może się okazać, że bardziej niż na pracy, będziemy się skupiać na tym, co dzieje się za oknem.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNA

159.25 zł

Zobacz produkt
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIX

145.76 zł

Zobacz produkt

Ważne jednak jest także, aby biurko było ustawione tak, aby zminimalizować ryzyko oślepiania nas przez słońce. Niekorzystne będzie ustawienie biurka bezpośrednio na wprost okna na ścianie wschodniej budynku. W godzinach przedpołudniowym światło wschodzącego słońca będzie nam jedynie przeszkadzać w pracy i utrudniać możliwość skupienia się na pracy. Dobrze więc przy okazji, aby nasze okna były wyposażone w rolety, które możemy w każdej chwili opuścić, ograniczając oślepianie. Rolety zewnętrzne jednocześnie ograniczają nagrzewanie się pomieszczenia w okresie letnim o dużym natężeniu światła słonecznego. Ustawienie biurka tyłem do okna z kolei sprawia, że zasłaniamy dostęp światła słonecznego swoją osobą, a odbicia na monitorze będą jedynie utrudniać nam pracę. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej wady i zalety ustawienia biurka względem okna, najkorzystniej więc ustawiać biurka bokiem do okna. Osoby praworęczne powinny mieć okno po swojej lewej stronie, osoby leworęczne po prawej. Takie ustawienie daje odpowiedni dostęp światła słonecznego do naszego stanowiska, nie powoduje oślepiania ani powstawania odbić światła od monitora. Ne będzie także rozpraszało nas stałym widokiem świata zewnętrznego.

Sprawdź nasze inne artykuły o biurach i ich wyposażeniu

biurka w biurze jak ustawic

Jak ustawić 4 biurka w biurze?

W zależności od wielkości naszego biura i ilości planowanych miejsc do pracy pojawiają się pytania, jak urządzić małe biuro oraz jak ustawić kilka biurek w dużym biurze. Jeśli w naszym biurze planujemy stworzenie czterech miejsc pracy, musimy wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację biurek względem okien i drzwi, ale także względem siebie. Najgorszą opcja będzie ustawienie biurek pod ścianami tyłem do siebie. Każde ze stanowisk będzie się wiązało z dużym dyskomfortem pracy.

lampaki na biurko
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED CZARNAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED BIAŁAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA LILLY PINK 4W LEDLAMPKA BIURKOWA LILLY PINK 4W LEDZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNA VT-7405 2700K-6400K 630LMLAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNA Zobacz produkt

Poczucie niepokoju będzie towarzyszyło pracy każdego z czterech pracowników. Jednocześnie utrudniona będzie wzajemna komunikacji wszystkich osób pracujących w biurze. W przypadku 4 biurek dobrze jest zgromadzić, je w jednym miejscu i utworzenie z nich “wyspy”. Korzystne rozwiązanie to wyposażenie każdego miejsca pracy w biurko narożne. Dzięki temu każda osób będzie siedziała bokiem do dwóch innych, co będzie najkorzystniejsze dla komfortu pracy. Stanowska pracy należy także oddzielić od siebie przegrodami, tak aby zlikwidować lub przynajmniej ograniczyć do minimum sytuacje siedzenia bezpośrednio naprzeciwko siebie i stworzyć warunki odizolowane od pracy pozostałych pracowników biura oraz dać poczucie prywatności. Takie ustawienie biurek daje możliwie największy komfort pracy przy jednoczesnej łatwości komunikacji między pracownikami biura.

nowoczesne biuro XXI wiek

Jak ustawić meble w biurze?

Ustawienie mebli w biurze zależy od wielu czynników. Wpływ na nie ma powierzchnia biura, lokalizacja drzwi oraz okien, a także ilość osób pracujących w biurze. Meble w postaci szafek, regałów itp. inaczej należy ustawić w małym biurze, w którym pracuje jedna osoba, a zupełne inaczej w biurze dużym, w którym mamy kilka stanowisk. Bez względu na wielkość i kształt naszego biura musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie ustawiamy biurek tyłem do siebie ani tyłem do drzwi. Lokalizujemy je tak, aby zapewnić jak najlepszy dostęp do nich światła dziennego. Gdy mamy do ustawienia kilka biurek, stawiamy je tak, aby zapewnić jak najlepszą komunikację między stanowiskami, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia prywatności i wyizolowania stanowisk między sobą.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Wszystkie regały i szafy ustawiamy tak, aby mieć jak najlepszy do nich dostęp z miejsca wykonywania pracy biurowej. Idealnie, jeśli w celu sięgnięcia dokumentów z regału, nie jesteśmy zmuszeni do wstawania z fotela. Przemyślane i odpowiednio zaaranżowane biuro oraz dobre ustawienie biurek stworzą przestrzeń do pracy, w której praca będzie komfortowa, łatwa i przyjemna. Zachowanie porządku na biurku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie dodatkowo wpłynie na poprawę warunków pracy. Wszystko to przełoży się na wydajność pracy, podniesienie zadowolenia i łatwość zrelaksowania się w chwilach przerwy w pracy. Warto więc dobrze przemyśleć lokalizację biurek i wszystkich mebli biurowych oraz dobrze zaaranżować całe wnętrze biurowe.

biurka w biurze jak postawić

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 7 czerwca 2021