search-icon
Spis treści

Jak stworzyć przytulną kuchnię?

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że kuchnia to serce domu. To miejsce, w którym gotujemy, odkrywamy nowe smaki czy wspólnie z bliskimi spożywamy posiłki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przykłada dużo troski do tego, jak będzie wyglądało to pomieszczenie. Jak stworzyć przytulną kuchnię? Podpowiadamy!  

Jak stworzyć przytulną kuchnię

Liczą się kolory

Przede wszystkim warto postawić na ciepłe i jasne kolory ścian i kafelek. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się większa i bardziej przytulna. Świetnym wyborem do kuchni będą zwłaszcza beże – od jasnych, prawie mlecznych, aż po ciemniejsze, orzechowe. Osoby, które lubią printy, mogą postawić na delikatne zdobienia na ścianie. Należy jednak unikać dużych aplikacji i postawić raczej na mniejsze i subtelniejsze wzory. W ostatnim czasie bardzo modną ozdobą są panele ścienne. To szybki i niedrogi sposób na małą metamorfozę przestrzeni. Panele sprawdzą się zwłaszcza u osób z dużą kuchnią lub aneksem kuchennym. Małe wnętrza mogą nieco przytłoczyć.  

Odpowiednie tworzywo

Aby osiągnąć efekt przytulnej kuchni, warto trzymać się z dala od minimalistycznych mebli wykonanych ze szkła. Przytulne pomieszczenie przywodzi na myśl kuchnie naszych babek. Pachnące ciepłą szarlotką i gorącą czekoladą. Tego efektu nie da się osiągnąć z nowoczesnymi i designerskimi meblami. Co więc zamiast tego? Świetnym wyborem będzie drewno. Proste drewniane szafki będą świetną bazą do kuchni. Wystarczy podkręcić je odpowiednimi dodatkami i efekt przytulnej kuchni mamy gotowy.  

Dodatki dodadzą klimatu

Nie ma wątpliwości, że w kontekście urządzania kuchni zbyt mało mówi się o dodatkach. Większość osób koncentruje się na jakościowym sprzęcie i funkcjonalnych szafkach. Oczywiście jest to ważne, jednak nie należy zapominać o dodatkach. To bowiem właśnie one w dużej mierze tworzą przytulne wnętrza. Co sprawdzi się w kuchni? Warto ozdobić ściany. Można wykorzystać do tego rodzinne fotografie, plakaty ulubionych ilustratorów czy pocztówki z podróży. Aby przestrzeń wydawała się bardziej przytulna, dobrym pomysłem będzie oprawienie ich w drewniane ramki. Po kilku latach przerwy, do łask wracają także firany i obrusy, które świetnie ocieplają wnętrza. Do kuchni doskonale sprawdzi się len oraz gruba bawełna. W przypadku rolet, warto unikać ciemnych kolorów. Zamiast czerni czy brązów, lepiej wybierać beże lub jasne szarości. Jeszcze innym pomysłem mogą być drewniane żaluzje, które wizualnie ocieplają wnętrze.  

Kwiaty do kuchni? Dlaczego nie!

Kwiaty do kuchni nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Wiele osób obawia się, że rośliny mogą nie przetrwać z powodu trudnych warunków. Chodzi przede wszystkim o gorącą parę, podwyższoną wilgoć czy cień. Nic bardziej mylnego. Wystarczy wybrać odpowiednie rośliny. W kuchni z powodzeniem hodować można monstery, zamiokulkasy i skrzydłokwiaty. Innym rozwiązaniem, które pozwoli nieco zazielenić wnętrze, jest hodowla ziół, np. bazylii, rozmarynu, mięty, melisy, szałwii czy kolendry. Korzyści z ziół jest jednak znacznie więcej. Listek bazylii zawsze można dodać do zupy czy sałatki. Ze swojej domowej hodowli smakuje najlepiej!  

Właściwy sprzęt

Wiele osób, które urządzają kuchnie, decyduje się na sprzęt AGD pod zabudowę. Dzięki temu sprzęt się nie wyróżnia i jest spójny z szafkami. Co w przypadku remontu, z którym nie wiąże się wymiana kuchennych szafek? Rozwiązanie jest bardzo proste. W takim przypadku doskonale sprawdzi się wolnostojący sprzęt, np. chłodziarko zamrażalka wolnostojąca. Osoby, którym zależy na przytulnym i ciepłym wnętrzu, powinny unikać metalicznych lub czarnych sprzętów. Zamiast tego lepiej postawić na ponadczasową biel. Poza designem, warto dobrze przeanalizować możliwości sprzętu. Dla przykładu lodówka z dolnym zamrażalnikiem TwinTech® NoFrost 600 marki Electrolux posiada system CustomFlex®, który pozwala na pewnego rodzaju personalizację wnętrza lodówki. W praktyce wygląda to tak, że umieszczone w lodówce pojemniki można w dowolny sposób przestawiać lub wyciągać, aby uzyskać jeszcze większą przestrzeń.  

 

 

 

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 16 grudnia 2022