Styl loftowy to przede wszystkim minimalistyczny design oraz surowy charakter, który już bez problemu możemy stworzyć w swoim mieszkaniu, domu, pubie czy nawet w biurze. Surowy i minimalistyczny styl loftowy jest coraz bardziej pożądany. Teraz większość ludzi stawia na przestrzenne mieszkania.
Styl loftowy to przede wszystkim przestrzeń dzienna, która wyróżnia się zarówno użytecznością, jak i estetyką. Początki loftu sięgają amerykańskiego kryzysu lat 60, kiedy to opuszczone hale i magazyny wielkich firm stały się rajem dla nowojorskich artystów. Pod wpływem twórczych przekształceń zamieniły się one w oryginalne mieszkania, pracownie i miejsca spotkań lokalnych artystów, wypełnione światłem wpadającym przez ogromne okna pozbawione jakichkolwiek zasłon. W obliczu niskich cen czynszu, brak wyposażenia, surowej atmosfery i otwartej przestrzeni stały się atutami, a nowoczesny loft to dziś jest indywidualizmem i nietuzinkowym rozwiązaniem architektonicznym.
Loftowe wnętrza to starannie dobrane materiały, na ścianie dobrze będzie wyglądać cegła, nie musi być prawdziwa, możemy wykorzystać tą o szorstkiej fakturze i po prostu pomalować na czerwono, biało lub czarno. Najlepiej wyeksponować go na jednej płaszczyźnie, by nie przytłoczyć aranżacji, lub użyć go na konkretnym fragmencie. Nada temu miejscu wyrazistą osobowość i ociepli chłód, jaki generują inne surowe elementy, takie jak beton architektoniczny, szkło oraz metalowe dodatki w kolorze czarnym lub antycznej miedzi.
Salon w stylu loft to między innymi mieszanka cegły z nowoczesną „plazmą” na ścianie, prawie surową naturalną podłogą oraz nowoczesnym i miękkim dywanem. Dzięki tak wyjątkowemu podejściu do aranżacji salonu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na nowoczesnych i drogich materiałach wykończeniowych i meblach. Wszystko w domu można bezpiecznie użytkować, modernizować i zmieniać według własnego uznania. Ponieważ meble są tak ważnym elementem loftowej przestrzeni, należy je ograniczyć do minimum.
Sofa jest oczywiście centralnym punktem salonu, do pokrycia sofy należy użyć wysokiej jakości skóry lub imitacji skóry, a także wysokiej jakości tekstyliów. Należy pamiętać, że styl loftowy wymaga dużej liczby miejsc siedzących. Dzięki temu w salonie oprócz sofy powinny znaleźć się fotele i różnego rodzaju pufy. W związku z tym w salonie nie wolno używać kredensów i szaf. Zostały zastąpione przez otwarte zakamarki i wieszaki. Jednocześnie starożytność może pokojowo współistnieć z nowoczesnością i bogactwem. Nie zapomnij o stoliku kawowym obok sofy, który można zbudować z pozornie niekompatybilnych materiałów, takich jak szkło i kuty metal. Idealnie jest zaopatrzyć się w meble na kółkach, dzięki czemu możesz je przestawiać, kiedy tylko chcesz.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły o aranżacji domowych wnętrz
Kuchnie loftowe, czyli pragnienie wielu osób. Niestety nie każdy ma dostęp do ogromnej, otwartej przestrzeni z wysokimi sufitami, co ułatwia urządzanie w postindustrialnym stylu. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz rezygnować z posiadania kuchni w stylu loftowym. Wzornictwo przemysłowe sprawdza się równie dobrze w maleńkim domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku. Istnieje jednak kilka strategii, które można wykorzystać, aby aranżacja wyglądała pięknie. Służą one głównie do wizualnego powiększenia przestrzeni wewnętrznej. Zastosowanie chłodnych i jasnych odcieni na ścianach w połączeniu z ciemną podłogą to podejście zalecane przez projektantów wnętrz. Takie rozwiązanie nie tylko sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się większa, ale również sprawi, że wnętrze wyda się wyższe. Istotną kwestią jest również to, aby sprzęty, które wykorzystamy do kuchni w stylu loftowym były utrzymane w surowym klimacie tak jak otoczenie. Do stylu loftowego idealnie wpasuje się kolor metaliczny. Meble w kolorze metalicznym, betonowa podłoga oraz ściana ozdobiona cegłą będzie w stu procentach współgrać z chromowaną armaturą. Jeśli chodzi o oświetlenie to świetnym rozwiązaniem będą lampy wiszące w stylu loftowym czy ciekawe lampy stojące.
Projektując sypialnie loftowe, pamiętaj o szarościach. Są nie tylko preferowanym odcieniem tego stylu, ale mogą też wprowadzić nas w zrelaksowany nastrój, który jest niezbędny przed pójściem spać. Skoncentrujmy się na szarych ścianach lub podłodze czyli betonie architektonicznym, który ostatnio jest modny wśród miłośników designu, będzie świetnie prezentował się w obu tych strefach sypialni. Oczywiście szary może być również tapicerowanym zagłówkiem lub narzutą na łóżko; jedno jest pewne: w sypialni w stylu loft nie ma czegoś takiego jak za dużo szarości. Skoncentrujmy się więc na wyjątkowych akcentach, takich jak czarno-białe grafiki ścienne czy nieco jaśniejsze zasłony. Oświetlenie ma również znaczenie we wzornictwie industrialnym – czarne, metalowe światła czy kinkiety to akcent, który w oczywisty sposób łączy się z loftami i ładnie uzupełnia wystrój. Oczywiście w sypialni kluczowy jest umiar.
Wnętrza w stylu loft potrzebują kolory, które optycznie powiększają ograniczoną przestrzeń i dają poczucie przestronności, a w hard loftach osiągane są dzięki otwartym oknom i dużej ilości naturalnego światła.
Ich podstawową funkcją jest generowanie poczucia spokoju i sterylności, dlatego idealnie nadają się do tego neutralne biele i jasne betonowe szarości, które będą doskonałym tłem dla metalowych elementów, akcentów z czerwonej cegły, zardzewiałych powierzchni. Jeśli zapewnimy świeże kontrasty w tonacjach zieleni lub turkusu, surowe wykończenie nabierze charakteru.
Światło to kolejny ważny element udanego projektu loftu. Zamiast ciężkich zasłon i zasłon, wybierz żaluzje i modne rolety rzymskie, aby wpuścić jak najwięcej naturalnego światła. Designerskie sztuczne oprawy, takie jak lampy wiszące w stylu loftowym. Formy wiszące zawieszone na linie lub linie i zawieszone na podłużnej belce najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o wysokim suficie; w niższych pomieszczeniach skutecznie obniżą sufit, dając poczucie optycznej redukcji. Ciekawym rozwiązaniem oświetleniowym jest również wykorzystanie profili aluminiowych LED, które będziemy mogli umieścić na przykład w ścianie czy suficie.
Zobacz także oświetlenie w stylu loftowym zainspiruj się i stórz własną kompozycje.
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 2 września 2021