search-icon
Spis treści

Jak założyć aptekę krok po kroku – ciekawy pomysł na biznes

Nawet najzdrowszą osobę z biegiem czasu mogą dopaść problemy zdrowotne. Są one nieodłącznym elementem życia, który na szczęście w coraz większym stopniu jesteśmy w stanie kontrolować. Z roku na rok Polacy wydają coraz więcej pieniędzy w aptekach, na niezbędne leki, ale również dodatkowe suplementy. Prowadzenie własnej apteki może okazać się świetnym i dochodowym biznesem. Otwarcie tego typu działalności nie należy jednak do najprostszych. W polskim prawie, wymagania dotyczące otwarcia i prowadzenia apteki są ściśle określone, a właścicielem tego typu obiektu może być jedynie osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu farmaceuty.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNA

159.25 zł

Zobacz produkt
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIX

145.76 zł

Zobacz produkt

Jeśli zastanawiasz się jak założyć aptekę, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • w jaki sposób założyć aptekę internetową,
 • jakie kroki należy poczynić, by móc otworzyć własną aptekę,
 • jakie są wymagania związane z prowadzeniem apteki.
Jak oświetlić aptekę

Profesjonalne oświetlenie aptek darowy projekt i wycena

Apteka internetowa jak założyć

Internet staje się coraz bardziej popularny. Według badań od roku 2020 do 2024 wartość rynku e-commerce ma wzrosnąć ponad dwukrotnie. Stworzenie internetowego sklepu jest zatem świetnym pomysłem, który może stać się głównym źródłem dochodu.

Apteki internetowe również stają się coraz bardziej popularne. Ludzie wolą mieć możliwość zapoznania się z ofertą apteki i kupić to, co jest im potrzebne, bez wychodzenia z domu. Taka forma zakupów jest bardzo wygodna, a kupione leki bardzo często dostarczane są nawet następnego dnia.

nowoczesna apteka

nowoczesna apteka

Planując otwarcie apteki online, należy jednak wiedzieć, że proces ten nie jest prosty. Sprzedaż leków na odległość, wymaga specjalnych pozwoleń i podlega obostrzeniom. W aptekach internetowych można jednak bez problemu sprzedawać leki dostępne bez recepty, a także suplementy diety, artykuły drogeryjne i higieniczne, czy kosmetyki. Coraz częściej w ofercie aptek online znaleźć można również sprzęt rehabilitacyjny czy soczewki kontaktowe. Oferta tego typu sklepów internetowych wciąż się rozrasta, dzięki czemu znaleźć można tam praktycznie wszystko.

Decydując się na poszerzenie działalności apteki w Internecie, należy również wiedzieć, że w Polsce nielegalne jest wysyłanie leków dostępnych na receptę. W przypadku sprzedaży tego typu produktów jedyną formą dostawy może być odbiór osobisty, w stacjonarnej placówce apteki. Co prawda nie pozyskujemy w taki sposób klientów, którzy mieszkają z dala od naszej apteki, ale jest to świetny sposób na działania marketingowe.

Jak urządzić aptekę

Jak urządzić aptekę

Żeby założyć aptekę internetową, należy:

 • Stworzyć stronę internetową, na której zostanie opublikowana koncesja na prowadzenie apteki w formacie pdf.
 • Minimum 14 dni przed rozpoczęciem działalności, należy uzyskać zezwolenia na prowadzenie apteki internetowej. W tym celu przedsiębiorca musi zgłosić się do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.
 • Każdy formularz zamówienia powinien zawierać:
  • dane apteki oraz adres placówki,
  • dane zamawiającego,
  • dane odbiorcy,
  • szczegółowe dane dotyczące zamawianego leku, jak nazwa, dawka, ilość czy wielkość opakowania.
 • Stworzyć ewidencję sprzedaży oraz zleceń, stworzoną według szczegółowych informacji zawartych w rozporządzeniach.
 • Zatrudnić osobę odpowiedzialną za prawidłową realizację zleceń. Musi być to osoba posiadająca uprawnienia farmaceuty lub technika farmaceutycznego z co najmniej 2-letnim doświadczeniem.
 • Uruchomić linię telefoniczną, na którą klienci apteki będą mogli dzwonić w wyznaczonych godzinach oraz przez 2 godziny po czasie dostawy.
 • Na terenie apteki należy wyznaczyć oddzielny punkt, w którym będzie odbywała się obsługa zamówień, a także przechowywanie i pakowanie towarów.
pomysł na biznes Apteka

pomysł na biznes Apteka

Na końcu warto również wspomnieć o reklamowaniu aptek. Polskie prawo zabrania reklamowania jakichkolwiek aptek, w tym aptek internetowych. Zabroniona jest również reklama leków na receptę, refundowanych i psychotropowych.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Jak założyć aptekę krok po kroku

Wiesz już, że założenie apteki nie jest procesem prostym. Do tego, właścicielem tego typu obiektów mogą być jedynie magistrzy farmacji, posiadający prawo do wykonywania zawodu. Istnieje jednak możliwość, otwarcia punktu aptecznego, przez osoby bez uprawnień, jak spółka, jednak wtedy wspólnikiem musi być osoba z zawodem farmaceuty.

Jeśli chcesz założyć własną aptekę, zapoznaj się z listą poniższych kroków, dzięki którym cały przebieg będzie o wiele prostszy.

 1. Rejestracja w CEIDG. Pierwszym krokiem w celu założenia własnej apteki, jest złożenie wniosku do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych. Dziś można wykonać to przez internet, a sama rejestracja firmy w postaci apteki jest w pełni darmowa.
 2. Rejestracja do VAT. Jeżeli chcesz zostać VATowcem, musisz zgłosić odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego. Złożenie formularza i rejestracja firmy jest darmowa, a dokonać tego można również przez Internet.
 3. Rejestracja w ZUS. Formularz do ZUSu należy złożyć w terminie do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Niedopilnowanie tego może skutkować przykrymi konsekwencjami, dlatego nie warto z tym czekać do ostatniego dnia.
 4. Zezwolenie na założenie własnej apteki. Najważniejszym krokiem jest uzyskanie pozwoleń od odpowiednich podmiotów. W tym przypadku należy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, w którym zawarte zostaną takie informacje jak: kierownik apteki, plan techniczny, opinia sanepidu, itp. W tym wypadku wymagane jest uiszczenie opłaty. Koszt uzyskania zezwolenia wynosi ok. pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kiedy dokonasz płatności, masz 4 miesiące na otwarcie apteki. Jeśli Ci się nie uda, Inspektorat może cofnąć wydaną zgodę.
 5. Znalezienie lokalu. Lokal musi nie tylko spełniać wszelkie wymogi techniczne i sanitarno-higieniczne, ale również posiadać odpowiednią powierzchnię. W przypadku aptek minimalna powierzchnia to 80 metrów kwadratowych.
 6. Wyposażenie apteki. Każda apteka musi być odpowiednio wyposażona. Nie możesz zatem zapomnieć o takich elementach jak: stoły ekspedycyjne, szafy chłodnicze, higrometry, termometry, szafy magazynowe, czy podesty. Musisz również pamiętać o odpowiednim oświetleniu w aptece. Dobrze oświetlone lady i ekspozycje sprawiają, że klienci czują się bardziej komfortowo, dzięki czemu są w stanie wydać więcej pieniędzy.
Apteka

Mid adult female customer choosing product at pharmacy

Jeżeli planujesz otwarcie własnej apteki, musisz również wiedzieć, że taka możliwość istnieje jedynie wtedy, gdy na jedną aptekę w gminie przypadać będzie przynajmniej 300 osób. Dodatkowo stacjonarna placówka może być otwarta jedynie w miejscu, w którym inna najbliższa apteka oddalona jest przynajmniej o 500 m w linii prostej.

Sprawdź nasze inne artykuły o otwarciu własnego biznesu

Jak założyć własną aptekę — wymagania

Założenie własnej apteki może być świetnym pomysłem na biznes, jednak wymagania zapisane w normach i rozporządzeniach są bardzo restrykcyjne. Dodatkowo, prowadzenie apteki jest działalnością regulowaną, do której niezbędne jest zdobycie zezwolenia wydawanego przez inspektora farmaceutycznego.

Prawo do uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności o charakterze farmaceutycznym mają prawo osoby, które:

 • nie prowadzą lub nie złożyły wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego produktami medycznymi, lub zajmują się pośrednictwem w sprzedaży produktami medycznymi,
 • nie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych oraz podmioty zależne, które prowadzą więcej niż 1% aptek na terenie danego województwa,
 • nie są członkami grup kapitałowych, których członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1% aptek.
 • posiadają prawa do wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą,
 • prowadzą spółki jawne oraz spółki partnerskie, których podmiotem działalności jest jedynie apteka, w której wspólnikami są farmaceuci posiadający prawo do wykonywania zawodu.
Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

W przypadku spółki konieczne jest posiadanie wspólnika, który:

 • nie jest kierownikiem żadnej innej apteki,
 • posiada prawo do wykonywania zawodu farmaceuty,
 • uzyskał tytuł magistra farmacji,
 • odbył co najmniej 5-letni staż w aptece lub 3-letni, gdy posiada specjalizację farmacji aptecznej.

Jak widzisz, apteka może okazać się świetnym biznesem, jednak jej otwarcie wiąże się z dużą ilością formalności. Marża na lekach wynosi ok 30%, stąd też bardzo łatwo o zyski rzędu 20-30 tys. miesięcznie. Warto jednak pamiętać o tym, że miesięczne koszty utrzymania pracowników i lokalu wynoszą ok. 10-20 tys. zł miesięcznie. Jeśli jednak uda Ci się otworzyć aptekę w dobrej lokalizacji i zdobędziesz stałych klientów, zarobki jeszcze bardziej się zwiększą.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 27 stycznia 2022