search-icon
Spis treści

Jak urządzić salon optyczny?

Salon optyczny może otworzyć każdy. Nie potrzeba do tego ani pozwoleń, ani specjalnego wykształcenia w tym kierunku. Wystarczy wolna gotówka i znalezienie specjalisty, który będzie prowadził cały biznes. Sklep okulistyczny trzeba jednak w odpowiedni sposób urządzić i wyposażyć. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych i najtańszych, ponieważ zarówno oświetlenie, jak i wystrój sporo kosztuje. Jest to jednak gra warta zachodu, ponieważ wadę wzroku można zdiagnozować u ponad połowy polaków.

W jaki jednak sposób urządzić sklep optyczny, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do salonu optycznego i jaki styl wybrać, by przyciągać klientów. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej.

Oświetlenie salonu okulistycznego

Oświetlenie salonu okulistycznego

Na co zwrócić uwagę robiąc remont w salonie optycznym

Kilka lat temu, gdy salonów optycznych nie było zbyt wiele, wystarczył prosty wystrój i specjalista, który potrafił doradzić. Dziś, gdy konkurencja stale się rozwija, trzeba zdecydowanie wyróżniać się na jej tle, gdy chcemy, by biznes dobrze prosperował. Warto zatem podczas remontu postawić na sprawdzone materiały i projekt wnętrza, który sprawi, że salon będzie wyglądał profesjonalnie, a klienci będą czuć się w nim komfortowo. 

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Jeśli chcesz, by wnętrze Twojego gabinetu okulistycznego przyciągało klientów, powinieneś:

 • Postawić na jasne kolory. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor ścian wybrać, już spieszymy z pomocą. Białe lub jasne ściany sprawdzą się idealnie i zapewnią odpowiednie rozproszenie i intensywność światła.
 • Zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza. Musisz zdecydować, w jakim stylu chcesz urządzić salon optyczny. Większość zaaranżowanych jest nowocześnie, jednak coraz częściej można spotkać salony optyczne w stylu retro. Zwykle sieciowe sklepy okulistyczne urządzane są nowocześnie według jednego schematu, natomiast niewielkie firmy w nieco bardziej domowym klimacie.
 • Postawić na wysokiej jakości materiały. Nawet drobne elementy jak uchwyty na okulary czy półki mają znaczenie. Klient chce czuć się ważny, a widząc kiczowate dodatki lub meble wykonane ze słabej jakości materiałów, nie odniesie takiego wrażenia.
 • Wydzielić część dla personelu i klientów. Warto jest zadbać o kanapę lub fotele, które będą pełnić rolę poczekalni. Gdy w salonie pojawi się kilku klientów naraz, wydzielenie tej strefy może okazać się strzałem w dziesiątkę.
 • Dobrać odpowiednie oświetlenie. Jest to podstawa każdego dobrego salonu optycznego. Dobrze dobrane światło może sprawić, że klient będzie czuł się lepiej, a także lepiej wyglądał w nowo dobieranych okularach. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość lamp, a także oświetlenie szynowe, które umożliwia doświetlenie poszczególnych elementów sklepu optycznego.
 • Umieścić wiele luster. Doświadczeni projektanci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest głębia i przestronność pomieszczenia. Stosując wiele luster w salonie optycznym, dajemy klientom możliwość przeglądania się w wybranych oprawkach, ale także zapewniamy lepszy wygląd pomieszczenia.

Jak urządzić salon optyczny

Jak oświetlić salon optyczny

Jak już zapewne wiesz, odpowiednie oświetlenie może zdziałać cuda. Projektując salon optyczny, należy postawić na naturalne lub białe światło, które sprawia, że ludzie lepiej wyglądają i są bardziej energiczni. Jest to znana sztuczka stosowana nie tylko w salonach optycznych, ale również w sklepach z odzieżą i przymierzalniach.

Oświetlenie ma także za zadanie pomóc dobrać odpowiednie oprawki okularów i zweryfikować dobór szkieł. Klient po założeniu okularów musi mieć pewność, że widzi wyraźnie i nic nie zakłóca pierwszej przymiarki.

Sprawdź nasze inne artykuły o otwarciu własnego biznesu

Wybierając żarówki i oprawy LED, należy się również upewnić, że światło nie będzie zbyt ostre lub punktowe. Powinno być delikatnie przyćmione za np. mleczną osłoną. Można tu także postawić na panele LED 60×60, które oferują odpowiednią ilość rozproszonego światła, idealnie nadającego się do salonu optycznego. Jest to rozwiązanie energooszczędne, wydajne i praktyczne, które będzie służyć przez długie lata.

Oczywiście, jako oświetlenie szafek z okularami należy zastosować kierunkowe lampy LED lub inne rozproszone oświetlenie, które pozwala dostosować kierunek padania światła.

Jak oświetlić salon optyczny

Czym się kierować urządzając salon optyczny

Urządzając salon optyczny, należy pamiętać o spójności pomysłu. Nie wolno skakać z jednego stylu na drugi, ponieważ pomieszczenie nie będzie wyglądać wtedy zbyt atrakcyjnie.

Jeśli zależy Ci na przekazywaniu nowoczesnych rozwiązań optycznych, zadbaj o to, by w Twoim salonie znajdowały się nowoczesne meble i akcesoria. Gdy natomiast chcesz, by Twój wizerunek był bardziej ogólnodostępny, postaw na nieco bardziej klasyczne rozwiązania w białych kolorach. Koniecznie wybierz białe meble, ponieważ podnosi on sprzedaż produktów i działa na emocje klientów. Jest to najtańszy sposób stworzenia przyciągającej ekspozycji w salonie optycznym.

Należy również pamiętać o odpowiednio dobranym oświetleniu. Całościowo, oświetlenie powinno stwarzać przyjemną atmosferę, ponieważ to od niej zależy, czy klienci dokonają zakupu w naszym sklepie.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Jak oświetlić salon okulistyczny

Badanie wzroku w salonie okulistycznym jest skomplikowanym procesem wymagającym specjalistycznego sprzętu. Na nic się jednak zda idealny sprzęt, gdy klient nie będzie mógł w idealnych warunkach przetestować nowych okularów. Kluczową rolą gra tu zatem wystrój i oświetlenie, które ma ogromny wpływ na odczucia klientów i jakość wykonywanych badań.

Urządzenie salonu optycznego

Projektując oświetlenie w sklepie okulistycznym, należy więc stosować się do zasad stworzonych przez specjalistów. Są to:

 1. Unikanie ostrego i punktowego światła szczególnie skierowanego na szkła okularów.
 2. Stosowane oświetlenie produktów powinno być w nieco cieplejszych barwach.
 3. Oświetlenie powinno być w pełni mobilne i umożliwiające zmianę ekspozycji.
 4. Światło powinno zapewniać wygodę i tworzyć przyjemną atmosferę.
 5. Elementy oświetlenia powinny tworzyć spójną całość.
PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNA

159.25 zł

Zobacz produkt
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIX

145.76 zł

Zobacz produkt

Zrozumienie mechanizmów dotyczących prezentowania produktów i odczuć klienta jest bardzo ważnym elementem sprzedaży. Prawidłowe zastosowanie tych zasad nie tylko stworzy przyjazne środowisko pracy, ale również sprawi, że klienci będą chętniej dokonywali zakupów.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 29 listopada 2021