20 lat temu liczba samochodów jeżdżących po polskich drogach nie była specjalnie oszałamiająca. Dopiero w XXI wieku liczba aut zaczęła znacznie rosnąć, dzięki ciągle powiększającemu się rynkowy wtórnemu. Liczba ta wciąż rośnie, a w ciągu ostatnich 10 lat, ilość zarejestrowanych pojazdów wzrosła o blisko 25%, a jak wiadomo, im więcej aut, tym ryzyko wypadku jest większe. Dla jednych wypadki i naprawy są koszmarem, ale dla innych sposobem na życie. Jedną z grup, które dobrze wychodzą na kolizjach drogowych, są lakiernie samochodowe. Te oprócz standardowych poprawek lakierniczych, zajmują się coraz częściej blacharką oraz prostymi naprawami serwisowymi. Jest to bardzo świetny biznes, który odpowiednio zarządzany i reklamowany może stać się prawdziwą żyłą złota.
Jak otworzyć lakiernię samochodową
Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć lakiernię samochodową, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, z której dowiesz się:
Każda lakiernia samochodowa musi dziś spełniać serię norm i wymagań przedstawionych w licznych rozporządzeniach. Przede wszystkim, w lakierni, w której stężenie łatwopalnych mgieł może wystąpić ryzyko wybuchu, muszą znajdować się odpowiednie systemy wentylacji i filtracji, a także oświetlenie przeciwwybuchowe. Oprócz tego każda lakiernia samochodowa musi być wyposażona w biologiczną oczyszczalnię ścieków, w której odpady będą utylizowane w prawidłowy sposób. Jeśli w lakierni nie znajduje się oczyszczalnia, właściciel musi podpisać umowę z uprawionym do podejmowania danych czynności usługodawcą.
Lakiernia samochodowa jak zacząć
Podczas kontroli, pracodawca musi również posiadać:
Jeśli pracodawca planuje zatrudnienie dodatkowych osób, musi również spełnić kilka dodatkowych wymogów, określających możliwość przyjęcia do pracy, a także dodatkowe BHP. Warto również liczyć się z losowymi kontrolami sanepidu, PNB, WIOŚ, PIP, czy PSP.
Lakiernia samochodowa jak zacząć
Jeśli wydaje Ci się, że będziesz w stanie spełnić podstawowe wymagania, dot. prowadzenia lakierni samochodowej, możesz zabrać się za dobieranie wyposażenia. W zależności od ilości świadczonych usług oraz zakresu będziesz potrzebował jednak nieco innych urządzeń. To, co na pewno powinno znaleźć się w profesjonalnej lakierni samochodowej to:
Jak już wspomnieliśmy wyżej, w zależności od usług, jakie będziesz świadczyć, Twój zakład powinien być wyposażony w nieco inny sprzęt. Jeśli oprócz typowych napraw i poprawek lakierniczych, planujesz drobne naprawy, pomyśl, o podnośniku samochodowym oraz profesjonalnych narzędziach warsztatowych.
Budowa lakierni samochodowej nie jest prostym tematem. Wymaga poznania wielu zagadnień, a także uzyskania mnóstwa pozwoleń na budowę obiektu produkującego toksyczne odpady. Zanim zdecydujesz się na budowę lakierni samochodowej, pamiętaj zatem, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję i przeanalizować, czy warto, jest podejmować się tego zadania.
Jeśli wiesz już, że chcesz zbudować lakiernię, na samym początku musisz określić potencjalną liczbę klientów. W średniej lakierni, bez problemu obsłużysz od 20 do 40 klientów miesięcznie. Minimalna ilość stanowisk lakierniczych wynosi wtedy 3 lub 4. Jeśli jednak planujesz samodzielnie otworzyć zakład i go prowadzić, 1 stanowisko pozwoli Ci obsłużyć od 10 do 15 klientów miesięcznie. Zadbaj o to, by każda komora lub boks miała odpowiednio wolną przestrzeń na wentylację. Wielkość kabiny umożliwiającej pracę, nie powinna być mniejsza niż 6x4x3m. Takie wymiary stanowią kompromis pomiędzy wygodą pracy a kosztami.
Sprawdź nasze inne artykuły o otwarciu własnego biznesu
Budując lakiernię, nie możesz również zapomnieć o ciągu technologicznym. Ten bardzo często pomijany jest w niewielkich warsztatach blacharskich i lakierniczych, przez co w późniejszym etapie praca nie przebiega płynnie. Na samym początku powinno znajdować się pomieszczenie umożliwiające rozebranie auta, później pomieszczenie techniczne, w którym następuje czyszczenie elementu i prace blacharskie, a na końcu kabina lakiernicza. Dodatkowo, jeśli istnieje taka możliwość, warto również wyposażyć lokal w pomieszczenie do składania aut, które będzie dużo czystszym miejscem od tego, w którym rozbieramy pojazdy.
Podczas projektowania lakierni samochodowej należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Wentylacja, oświetlenie, wygoda użytkowania — to wszystko stanowi bardzo ważny element każdego dobrze funkcjonującego zakładu pracy. Jeśli zatem chcesz stworzyć warsztat samochodowy, skupiający się głównie na pracach lakierniczych, zapoznaj się z poniższą listą, dzięki której zaprojektowanie praktycznego miejsca pracy będzie bardzo proste.
Lakiernia samochodowa jak zacząć
Jeśli planujesz budowę własnego warsztatu blacharsko-lakierniczego i zastanawiasz się, w jaki sposób rozmieścić poszczególne lampy — napisz do nas! Całkowicie za darmo przygotujemy projekt oświetlenia, zgodnego z europejskimi i polskimi normami, które zapewni optymalną widoczność w poszczególnych miejscach pracy.
Według aktualnie obowiązujących praw, za bezpieczeństwo pracowników w pełni odpowiada pracodawca. Jest to dobry przepis, który wymusza na pracodawcach stosowanie odpowiednich środków, by zminimalizować ryzyko uszczerbku na zdrowiu lub życiu podczas pracy.
Oświetlenie ewakuacyjne
W zakładach blacharsko-lakierniczych zakres przepisów dotyczących BHP jest bardzo szeroki. Dotyczy głównie zagadnień związanych z poszczególnymi pomieszczeniami pracy, a także użytkowaniem maszyn i urządzeń. Pracodawca zobligowany jest zapewnić:
Dodatkowo pracownicy posługujący się sprzętem spawalniczym, muszą do wykonywania tej pracy posiadać specjalne uprawnienia. Muszą również, podobnie jak w innych przypadkach prac niebezpiecznych, posiadać odpowiednie środki ochrony jak: rękawice ochronne, gogle, czy specjalne obuwie.
Jak widzisz, żeby otworzyć warsztat lakierniczy czy blacharski, trzeba mieć sporo gotówki i jeszcze więcej wiedzy. Założenie tego typu działalności nie jest proste, jednak na dłuższą metę, może okazać się żyłą złota. Na naszych drogach znajduje się coraz więcej zarejestrowanych aut, przez co klientów na usługi lakiernicze raczej szybko nie zabraknie.
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 stycznia 2022