search-icon
Spis treści

Jak otworzyć lakiernię samochodową – kompletny poradnik

20 lat temu liczba samochodów jeżdżących po polskich drogach nie była specjalnie oszałamiająca. Dopiero w XXI wieku liczba aut zaczęła znacznie rosnąć, dzięki ciągle powiększającemu się rynkowy wtórnemu. Liczba ta wciąż rośnie, a w ciągu ostatnich 10 lat, ilość zarejestrowanych pojazdów wzrosła o blisko 25%, a jak wiadomo, im więcej aut, tym ryzyko wypadku jest większe. Dla jednych wypadki i naprawy są koszmarem, ale dla innych sposobem na życie. Jedną z grup, które dobrze wychodzą na kolizjach drogowych, są lakiernie samochodowe. Te oprócz standardowych poprawek lakierniczych, zajmują się coraz częściej blacharką oraz prostymi naprawami serwisowymi. Jest to bardzo świetny biznes, który odpowiednio zarządzany i reklamowany może stać się prawdziwą żyłą złota.

Jak otworzyć lakiernię samochodową

Jak otworzyć lakiernię samochodową

Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć lakiernię samochodową, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, z której dowiesz się:

 • co powinno znajdować się na wyposażeniu lakierni samochodowej,
 • jakie wymagania musi spełniać pełnoprawna lakiernia,
 • w jaki sposób zaprojektować i zbudować lakiernię samochodową, by była maksymalnie praktyczna,
 • jakie przepisy BHP musi spełniać każda lakiernia samochodowa.

Lakiernia samochodowa wymagania

Każda lakiernia samochodowa musi dziś spełniać serię norm i wymagań przedstawionych w licznych rozporządzeniach. Przede wszystkim, w lakierni, w której stężenie łatwopalnych mgieł może wystąpić ryzyko wybuchu, muszą znajdować się odpowiednie systemy wentylacji i filtracji, a także oświetlenie przeciwwybuchowe. Oprócz tego każda lakiernia samochodowa musi być wyposażona w biologiczną oczyszczalnię ścieków, w której odpady będą utylizowane w prawidłowy sposób. Jeśli w lakierni nie znajduje się oczyszczalnia, właściciel musi podpisać umowę z uprawionym do podejmowania danych czynności usługodawcą.

Lakiernia samochodowa jak zacząć

Lakiernia samochodowa jak zacząć

Podczas kontroli, pracodawca musi również posiadać:

 • pozwolenie na montaż instalacji emitującej lotne środki chemiczne,
 • informacje na temat technologii realizacji usług,
 • dokumentację techniczną obiektu,
 • zestawy materiałowe.

Zobacz więcej z kategorii

LAMPY PRZECIWWYBUCHOWEZobacz więcej

Jeśli pracodawca planuje zatrudnienie dodatkowych osób, musi również spełnić kilka dodatkowych wymogów, określających możliwość przyjęcia do pracy, a także dodatkowe BHP. Warto również liczyć się z losowymi kontrolami sanepidu, PNB, WIOŚ, PIP, czy PSP.

Lakiernia samochodowa jak zacząć

Lakiernia samochodowa jak zacząć

Wyposażenie lakierni samochodowej

Jeśli wydaje Ci się, że będziesz w stanie spełnić podstawowe wymagania, dot. prowadzenia lakierni samochodowej, możesz zabrać się za dobieranie wyposażenia. W zależności od ilości świadczonych usług oraz zakresu będziesz potrzebował jednak nieco innych urządzeń. To, co na pewno powinno znaleźć się w profesjonalnej lakierni samochodowej to:

 • Kabina lub boks lakierniczy. Przynajmniej jeden z tych elementów musi znaleźć się na wyposażeniu salonu lakierniczego. Hermetyczne pomieszczenie z wentylacją i filtrami pozwala w bezkurzowej atmosferze wykonywać prace lakiernicze.
 • Strefa przygotowawcza. Nie tyle wyposażenie, ile strefa, w której przygotowuje się auta oraz elementy do lakierowania.
 • Pistolet lakierniczy. Bez niego żadna lakiernia nie ma dziś sensu bytu. Dobry pistolet lakierniczy zapewnia prostą i szybką pracę, a także równomierną warstwę lakieru.
 • Oświetlenie przeciwwybuchowe. Lakier jest łatwopalną substancją, a jak wiadomo, rozpylony w powietrzu może bardzo łatwo się zapalić. Konieczne jest zatem stosowanie lamp do lakierni, które posiadają atesty ATEX, a także gwarantują dobrą widoczność i rozpoznawalność kolorów.
 • Środki bezpieczeństwa. Każda lakiernia musi być wyposażona w kombinezony, maski i gogle, dzięki którym pracę można wykonywać bez uszczerbku na zdrowiu.
 • Destylarka. Służy do odzyskiwania rozpuszczalnika lub rozcieńczalnika zmieszanego z olejem, lub pigmentami. Niektóre modele destylarek pozwalają odzyskać nawet 100% substancji bazowej.
 • Myjnie pistoletów lakierniczych. Ułatwiają zakończenie prac, a także pozwalają na dłuższą bezawaryjną pracę pistoletów. Posiadają również funkcje doczyszczania oraz wyciągania oparów.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w zależności od usług, jakie będziesz świadczyć, Twój zakład powinien być wyposażony w nieco inny sprzęt. Jeśli oprócz typowych napraw i poprawek lakierniczych, planujesz drobne naprawy, pomyśl, o podnośniku samochodowym oraz profesjonalnych narzędziach warsztatowych.

Budowa lakierni samochodowej

Budowa lakierni samochodowej nie jest prostym tematem. Wymaga poznania wielu zagadnień, a także uzyskania mnóstwa pozwoleń na budowę obiektu produkującego toksyczne odpady. Zanim zdecydujesz się na budowę lakierni samochodowej, pamiętaj zatem, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję i przeanalizować, czy warto, jest podejmować się tego zadania.

Jeśli wiesz już, że chcesz zbudować lakiernię, na samym początku musisz określić potencjalną liczbę klientów. W średniej lakierni, bez problemu obsłużysz od 20 do 40 klientów miesięcznie. Minimalna ilość stanowisk lakierniczych wynosi wtedy 3 lub 4. Jeśli jednak planujesz samodzielnie otworzyć zakład i go prowadzić, 1 stanowisko pozwoli Ci obsłużyć od 10 do 15 klientów miesięcznie. Zadbaj o to, by każda komora lub boks miała odpowiednio wolną przestrzeń na wentylację. Wielkość kabiny umożliwiającej pracę, nie powinna być mniejsza niż 6x4x3m. Takie wymiary stanowią kompromis pomiędzy wygodą pracy a kosztami.

Sprawdź nasze inne artykuły o otwarciu własnego biznesu

Budując lakiernię, nie możesz również zapomnieć o ciągu technologicznym. Ten bardzo często pomijany jest w niewielkich warsztatach blacharskich i lakierniczych, przez co w późniejszym etapie praca nie przebiega płynnie. Na samym początku powinno znajdować się pomieszczenie umożliwiające rozebranie auta, później pomieszczenie techniczne, w którym następuje czyszczenie elementu i prace blacharskie, a na końcu kabina lakiernicza. Dodatkowo, jeśli istnieje taka możliwość, warto również wyposażyć lokal w pomieszczenie do składania aut, które będzie dużo czystszym miejscem od tego, w którym rozbieramy pojazdy.

Lakiernia samochodowa projekt

Podczas projektowania lakierni samochodowej należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Wentylacja, oświetlenie, wygoda użytkowania — to wszystko stanowi bardzo ważny element każdego dobrze funkcjonującego zakładu pracy. Jeśli zatem chcesz stworzyć warsztat samochodowy, skupiający się głównie na pracach lakierniczych, zapoznaj się z poniższą listą, dzięki której zaprojektowanie praktycznego miejsca pracy będzie bardzo proste.

 1. Określ, ilu ludzi planujesz zatrudnić. Jeśli chcesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą i naprawiać karoserię na własną rękę, cały proces będzie zdecydowanie prostszy. Jeżeli jednak chcesz zatrudnić lakierników, w projekcie uwzględnij przynajmniej o jedną więcej kabinę lakierniczą, niż osób, które będą u Ciebie pracować.
 2. Pomyśl, ilu klientów miesięcznie będziesz w stanie obsłużyć. Musisz określić potencjalną liczbę klientów, a także to, ilu z nich dasz radę obsłużyć. Musisz tak zaprojektować wolne przestrzenie, by wycisnąć z nich maksimum możliwości. Jeżeli miesięcznie zgłaszać się będzie 50 osób, a Twoja firma obsłuży wyłącznie 30, będziesz musiał pomyśleć o rozbudowie miejsc do suszenia elementów i składania aut.
 3. Zorganizuj środki pieniężne. Zakup jednej komory lakierniczej wiąże się z wydatkiem rzędu 50-150 tys. złotych. Budowa dużego zakładu nie jest zatem specjalnie tania.
 4. W przypadku starego budynku zaplanuj termomodernizację. Każdy budynek i zakład pracy musi dziś spełniać wymagania zawarte w normach. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, zatrudnij firmę, by ta sprawdziła, czy budynek nadaje się do użytku, czy konieczne będzie jego ocieplenie.
 5. Ustal pozycje poszczególnych pomieszczeń i sekcji lakierni. Projektując przestrzeń, pamiętaj o tym, by całość miała ręce i nogi. Na wjeździe do budynku zaprojektuj strefę rozbiórki aut, w dalszej części pomieszczenie blacharskie, a dopiero na końcu boksy lakiernicze. Zobaczysz, że odpowiedni układ pomieszczeń może zdziałać cuda.
 6. Stwórz projekt oświetlenia. Natężenie oświetlenia w kabinie lakierniczej musi wynosić min 1000 lx. Oprócz tego, źródła światła muszą być dobrane w taki sposób, by lakiernik w żadnym momencie nie rzucał cienia na lakierowany element. Projektując oświetlenie, pamiętaj o naturalnej barwie światła. Części karoserii muszą wyglądać maksymalnie podobnie do tego, jak prezentują się w naturalnym świetle.
 7. Uwzględnij wentylację z filtrami. Powietrze wdmuchiwane i wydmuchiwane z lokalu musi być odpowiednio przefiltrowane. Na zewnątrz nie mogą wydostawać się nadmierne ilości drobin lakieru, a do środka kurzu i unoszącego się w powietrzu pyłu.
Lakiernia samochodowa jak zacząć

Lakiernia samochodowa jak zacząć

Jeśli planujesz budowę własnego warsztatu blacharsko-lakierniczego i zastanawiasz się, w jaki sposób rozmieścić poszczególne lampy — napisz do nas! Całkowicie za darmo przygotujemy projekt oświetlenia, zgodnego z europejskimi i polskimi normami, które zapewni optymalną widoczność w poszczególnych miejscach pracy.

BHP w lakierni samochodowej

Według aktualnie obowiązujących praw, za bezpieczeństwo pracowników w pełni odpowiada pracodawca. Jest to dobry przepis, który wymusza na pracodawcach stosowanie odpowiednich środków, by zminimalizować ryzyko uszczerbku na zdrowiu lub życiu podczas pracy.

Oświetlenie ewakuacyjne

Oświetlenie ewakuacyjne

W zakładach blacharsko-lakierniczych zakres przepisów dotyczących BHP jest bardzo szeroki. Dotyczy głównie zagadnień związanych z poszczególnymi pomieszczeniami pracy, a także użytkowaniem maszyn i urządzeń. Pracodawca zobligowany jest zapewnić:

 • Prawidłowe oświetlenie w miejscu pracy. Poszczególne strefy muszą być oświetlone w prawidłowy sposób. Projekt oświetlenia jest bardzo ważny, a stosowanie nowoczesnych lamp LED, gwarantuje długą i bezawaryjną pracę.
 • Odzież ochronną i inne elementy chroniące pracownika. Kombinezon, rękawice, okulary, buty, maski — w zależności od wykonywanych prac, pracodawca musi zapewnić pracownikowi odpowiedni sprzęt do pracy.
 • Wentylację w pomieszczeniu pracy. Klimatyzacja podczas upałów jest nie tylko zbawienna, ale również wymagana w niedużych pomieszczeniach lakierniczych. Oprócz tego bardzo ważne jest, by w zakładzie powietrze było stale cyrklowane.
 • Łatwo dostępny sprzęt gaśniczy. W lakierniach powinny znajdować się gaśnice śniegowe, które są zdecydowanie bardziej efektywne w przypadku lakierów od gaśnic proszkowych.
 • Komfortowe warunki pracy, dostosowane do indywidualnych potrzeb danego stanowiska. Praca biurowa wymaga innych warunków, od pracy lakiernika samochodowego. Jeśli pracownik upomina się o naprawę urządzenia lub zapewnienie odpowiednich środków ochrony, jako pracodawca musisz mu to zapewnić.
 • Oddzielenie kabin lakierniczych od pozostałych pomieszczeń. Ryzyko wybuchu w kabinach lakierniczych jest bardzo wysokie. Ich szczelne zamknięcie pozwala wyeliminować ryzyko eksplozji na szerszym terenie zakładu.

Dodatkowo pracownicy posługujący się sprzętem spawalniczym, muszą do wykonywania tej pracy posiadać specjalne uprawnienia. Muszą również, podobnie jak w innych przypadkach prac niebezpiecznych, posiadać odpowiednie środki ochrony jak: rękawice ochronne, gogle, czy specjalne obuwie.

Jak widzisz, żeby otworzyć warsztat lakierniczy czy blacharski, trzeba mieć sporo gotówki i jeszcze więcej wiedzy. Założenie tego typu działalności nie jest proste, jednak na dłuższą metę, może okazać się żyłą złota. Na naszych drogach znajduje się coraz więcej zarejestrowanych aut, przez co klientów na usługi lakiernicze raczej szybko nie zabraknie.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 stycznia 2022