Chyba każdy marzył kiedyś o założeniu własnego, dochodowego biznesu. Nie jest to jednak proste, ponieważ dopasowanie się do zmieniającego rynku, należy do bardzo trudnych zadań. Jak urządzić mały sklep spożywczy? Mały sklep spożywczy ze względów na swoje małe wymiary powinien być dobrze przemyślany. Po 1 podziel produkty na konkretne kategorie, po 2 zaplanuj alejki tak, by klienci bez przeszkód mogli się minąć.
W przypadku sklepów spożywczych nie trzeba zbyt często dokonywać dużych zmian, a klienci, tak czy siak, się pojawią. Każdy bowiem wykonuje codzienne mniejsze lub większe zakupy.
Urządzenie i wyposażenie małego sklepu spożywczego w taki sposób, aby klienci chętnie dokonywali zakupów i odwiedzali nas częściej, nie jest jednak takie proste. O ile w przypadku większych lokali, stworzenie przestrzennego i czystego sklepu jest w miarę proste, o tyle mały sklep jest nie lada wyzwaniem nawet dla doświadczonych projektantów. Odpowiednie oświetlenie sklepu spożywczego jest też niebywale ważne wszytko po to by klient czuł się komfortowo i ekskluzywnie.
Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić mały sklep spożywczy, jakie wyposażenie i akcesoria są niezbędne w jego funkcjonowaniu, oraz na co warto zwrócić uwagę, projektując wnętrze niewielkiego sklepu.
Jak urządzić mały, ale funkcjonalny sklep spożywczy? Podstawą w urządzeniu małego sklepu spożywczego jest odpowiednio zagospodarowana przestrzeń. Szerokość alejek nie może być mniejsza niż 120 cm. Nie możesz sobie pozwolić na zbyt wiele zbędnych gadżetów lub o kilka regałów za dużo.
Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.
145.76 zł
Zobacz produktDodatkowo, witryny chłodnicze z nabiałem, wędlinami i mrożonkami powinny znaleźć się przy ścianach, dzięki czemu unikniesz potrzeby maskowania przewodów i mało atrakcyjnych wizualnie tyłów urządzeń.
Pamiętaj, by unikać zbyt długich linii prostych, które niekoniecznie sprzyjają interesom. W małopowierzchniowych sklepach spożywczych liczy się każdy centymetr do zagospodarowania. Postaraj się zaprojektować alejki w taki sposób, aby zachęcić klienta do obejrzenia jak największej ilości towarów. Nie ustawiaj również mebli ostrymi krawędziami w stronę drzwi wyjściowych. Według zasad Feng Shui warto również zostawić sporo wolnej przestrzeni w wejściu do sklepu. Zbyt ciasny korytarz może blokować energię chi, która odpowiada za dobre samopoczucie i radość z wykonywanych czynności. Z jednej strony zabobon, z drugiej rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w praktyce.
Skoro wiesz już, w jaki sposób urządzić swój sklep spożywczy by był maksymalnie funkcjonalny, warto się również zapoznać z optymalnym kierunkiem poruszania po sklepie. Ten wbrew pozorom jest bardzo ważny, ponieważ odpowiada za ilość wykonywanych zakupów. Kierunek poruszania się w sklepie powinien być przemyślany w ten sposób, by najczęściej kupowane produkty znajdowały się na końcu. Oto 4 produkty, które na pewno powinny znaleźć się w głębi sklepu:
Jak urządzić przykuwającą ekspozycję w sklepie spożywczym? Zadbaj by na widoku znalazły się:
Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.
Oprócz tego ważna jest odpowiednie rozłożenie produktów na półkach (tańsze niżej, droższe wyżej), warto również zadbać o ciekawą ekspozycję w wejściu do sklepu.
Przykuwająca wzrok wystawa wpłynie pozytywnie nie tylko na odczucia klientów, ale również zachęci do dokładniejszej analizy dostępnych produktów. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy klient zaczyna się czymś interesować lub gdy coś go oczaruje, istnieje spora szansa, że to kupi.
Jeśli zależy Ci na przygotowaniu ciekawej ekspozycji, postaraj się dobierać produkty w taki sposób, aby były dopasowane do jak najszerszej części klientów. Najprostszym, a jednocześnie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wystawa z soczystych owoców. Jabłka, czy banany je prawie każdy, a ich świetny wygląd podświadomie informuje o jakości i świeżości dostępnych towarów.
W każdym sklepie spożywczym trzeba zadbać również o mniej istotne aspekty. Lada sklepowa, czy wagi elektroniczne, to sprzęt, na który rzadko zwraca się uwagę, a bez niego żaden sklep nie może funkcjonować. Wybór wyposażenia w małym sklepie spożywczym powinien zawierać 7 podstawowych rzeczy.
Jeśli chcesz, by wyposażenie sklepu spożywczego było kompletne, na pewno muszą się w nim znaleźć:
Aby wybrać odpowiednie meble sklepowe, musisz odpowiedzieć na pytanie, jaki chcesz zbudować charakter sklepu i na jakie produkty będziesz stawiać. Jeśli zależy Ci na budowaniu relacji z klientami, zadbaj o nieco bardziej domową atmosferę i wybierz meble ciemniejsze. Gdy zaś zależy Ci na funkcjonalności i czystości, wybierz sprawdzone białe meble, które sprawdzają się w niemal każdej sytuacji.
Nie możesz również zapomnieć o meblach dla kasjera. Dobrze jest od razu kupić wygodne krzesło i ladę sklepową, dzięki której komfort pracy znacznie wzrośnie. Spędzanie 6 czy 8 godzin na skanowaniu produktów, to wbrew pozorom bardzo obciążające zadanie.
Handlując produktami spożywczymi, musisz mieć świadomość tego, że ktoś będzie Cię kontrolował. Tym kimś będzie Sanepid. Sanepid a mały sklep spożywczy – otwierając sklep spożywczy, musisz wykonać odpowiedni projekt sklepu, w którym umieścisz m.in. plany pomieszczeń, ilość okien, dostęp do wody i ilość wejść. Dopiero po jego akceptacji będziesz mógł przystąpić do pracy. Do 14 dni po ukończeniu pracy musisz ponownie zgłosić się do Sanepidu z podaniem o odbiór i rejestrację lokalu.
Sprawdź nasze inne artykuły o otwarciu własnego biznesu
Niestety, na tym przygoda z Sanepidem się nie kończy. Przez cały okres prowadzenia sklepu musisz pilnować sklepu i pracowników, aby nie dochodziło do naruszeń. Pracujesz z żywnością i nie chcesz chyba, aby na Twoich półkach sklepowych pojawiły się przeterminowane produkty, przez które ktoś może zachorować.
Decydując się na otwarcie własnego sklepu, musisz zdecydować, czy wolisz wchodzić w konkurencyjny rynek, czy w bardziej niszową tematykę. Im szerszy zakres działalności sklepu, tym więcej możesz zarobić, ale tym samym, trudniej jest przebić się przez dużą konkurencję. Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając mały sklep spożywczy? Wybierz 1 konkretny rodzaj sklepu. Specjalizując się w wybranej tematyce, o wiele łatwiej będzie Ci zdobyć klientów i stały zarobek. Coraz większą popularnością cieszą się sklepy:
Nie możesz również zapomnieć o reklamie. Kupno banera w lokalnej gazecie lub portalach ogłoszeniowych może być świetnym pomysłem. Budowanie rozpoznawalności marki, szczególnie na początku działalności jest niezbędne do efektywnego i długotrwałego działania biznesu. Dobrym pomysłem przy projektowaniu swojego sklepu jest odpowiednie rozlokowanie światła. Jak zaprojektować oświetlenie w sklepie spożywczym dowiesz się w tym artykule.
Jak otworzyć mały sklep spożywczy w kilku krokach? To bardzo proste, oto 6 podstawowych zasad:
Urządzenie małego sklepu spożywczego – najczęstsze błędy jakie popełniane są przez właściciela można wyszczególnić w tych 6 punktach:
Zachowanie wszystkich wytycznych pomoże Twojemu sklepowi zachować przejrzystość, a co za tym idzie zachęci do zakupów. Regały sklepowe muszą być funkcjonalne zarówno jeśli chodzi o rozłożenie na nich produktów, ale też, by nie zajmowały zbyt wiele i tak już niewielkiej powierzchni sklepu. Funkcja jaką spełnia oświetlenie jest niezwykle ważna. Zaprasza i zachęca potencjalnych klientów do odwiedzenia sklepu, a także sprawia, że produkty, przede wszystkim owoce, warzywa i mięso wyglądają świeżo i zdrowo. Dzięki temu więcej osób będzie robić zakupy, a my odniesiemy sukces.
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 6 lipca 2022