search-icon
Spis treści

Jak urządzić mały, ale funkcjonalny sklep spożywczy?

Jak urządzić mały sklep spożywczy

Chyba każdy marzył kiedyś o założeniu własnego, dochodowego biznesu. Nie jest to jednak proste, ponieważ dopasowanie się do zmieniającego rynku, należy do bardzo trudnych zadań. Jak urządzić mały sklep spożywczy? Mały sklep spożywczy ze względów na swoje małe wymiary powinien być dobrze przemyślany. Po 1 podziel produkty na konkretne kategorie, po 2 zaplanuj alejki tak, by klienci bez przeszkód mogli się minąć.

W przypadku sklepów spożywczych nie trzeba zbyt często dokonywać dużych zmian, a klienci, tak czy siak, się pojawią. Każdy bowiem wykonuje codzienne mniejsze lub większe zakupy.

Urządzenie i wyposażenie małego sklepu spożywczego w taki sposób, aby klienci chętnie dokonywali zakupów i odwiedzali nas częściej, nie jest jednak takie proste. O ile w przypadku większych lokali, stworzenie przestrzennego i czystego sklepu jest w miarę proste, o tyle mały sklep jest nie lada wyzwaniem nawet dla doświadczonych projektantów. Odpowiednie oświetlenie sklepu spożywczego jest też niebywale ważne wszytko po to by klient czuł się komfortowo i ekskluzywnie.

oswietlenie-w-sklepie-spozywczym-baner-reklamowy-sklep-z-oswietleniem-smd-led.pl_

oswietlenie-w-sklepie-spozywczym sklep-z-oswietleniem-smd-led.pl

Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić mały sklep spożywczy, jakie wyposażenie i akcesoria są niezbędne w jego funkcjonowaniu, oraz na co warto zwrócić uwagę, projektując wnętrze niewielkiego sklepu.

Jak urządzić mały, ale funkcjonalny sklep spożywczy

Jak urządzić mały, ale funkcjonalny sklep spożywczy? Podstawą w urządzeniu małego sklepu spożywczego jest odpowiednio zagospodarowana przestrzeń. Szerokość alejek nie może być mniejsza niż 120 cm. Nie możesz sobie pozwolić na zbyt wiele zbędnych gadżetów lub o kilka regałów za dużo.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Dodatkowo, witryny chłodnicze z nabiałem, wędlinami i mrożonkami powinny znaleźć się przy ścianach, dzięki czemu unikniesz potrzeby maskowania przewodów i mało atrakcyjnych wizualnie tyłów urządzeń.

Pamiętaj, by unikać zbyt długich linii prostych, które niekoniecznie sprzyjają interesom. W małopowierzchniowych sklepach spożywczych liczy się każdy centymetr do zagospodarowania. Postaraj się zaprojektować alejki w taki sposób, aby zachęcić klienta do obejrzenia jak największej ilości towarów. Nie ustawiaj również mebli ostrymi krawędziami w stronę drzwi wyjściowych. Według zasad Feng Shui warto również zostawić sporo wolnej przestrzeni w wejściu do sklepu. Zbyt ciasny korytarz może blokować energię chi, która odpowiada za dobre samopoczucie i radość z wykonywanych czynności. Z jednej strony zabobon, z drugiej rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w praktyce.

Jak urządzić mały, ale funkcjonalny sklep spożywczy

Jak urządzić mały, ale funkcjonalny sklep spożywczy

 

Kierunek poruszania się w sklepie

Skoro wiesz już, w jaki sposób urządzić swój sklep spożywczy by był maksymalnie funkcjonalny, warto się również zapoznać z optymalnym kierunkiem poruszania po sklepie. Ten wbrew pozorom jest bardzo ważny, ponieważ odpowiada za ilość wykonywanych zakupów. Kierunek poruszania się w sklepie powinien być przemyślany w ten sposób, by najczęściej kupowane produkty znajdowały się na końcu. Oto 4 produkty, które na pewno powinny znaleźć się w głębi sklepu:

  • świeże pieczywo, którego zapach rozejdzie się po całym sklepie
  • nabiał i jajka, które są podstawą praktycznie każdej diety
  • wędliny umożliwiające przygotowanie szybkich posiłków
  • drobne przekąski i słodycze
PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNA

159.25 zł

Zobacz produkt
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIX

145.76 zł

Zobacz produkt
 • Stosując się do powyższej zasady, zapewniasz sobie dodatkowy zastrzyk gotówki. Jak? To proste. Każdy, kto przyjdzie do sklepu po chleb lub bułki, musi przejść przez wszystkie alejki i istnieje duża szansa, że po drodze wpadnie mu coś w oko, co dodatkowo kupi. Przeanalizuj drogę sklepową okolicznych sklepów. Zauważysz, że większość stosuje się do tej reguły.
Kierunek poruszania się w sklepie

Kierunek poruszania się w sklepie

Jak urządzić przykuwającą ekspozycję w sklepie spożywczym

Jak urządzić przykuwającą ekspozycję w sklepie spożywczym? Zadbaj by na widoku znalazły się:

 • świeże warzywa
 • soczyste owoce
 • świeże i pachnące pieczywo
 • produkty codziennego użytku
 • produkty promocyjne
 • najnowsze produkty, niedawno wprowadzone na rynek
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Oprócz tego ważna jest odpowiednie rozłożenie produktów na półkach (tańsze niżej, droższe wyżej), warto również zadbać o ciekawą ekspozycję w wejściu do sklepu.

Przykuwająca wzrok wystawa wpłynie pozytywnie nie tylko na odczucia klientów, ale również zachęci do dokładniejszej analizy dostępnych produktów. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy klient zaczyna się czymś interesować lub gdy coś go oczaruje, istnieje spora szansa, że to kupi.

Jeśli zależy Ci na przygotowaniu ciekawej ekspozycji, postaraj się dobierać produkty w taki sposób, aby były dopasowane do jak najszerszej części klientów. Najprostszym, a jednocześnie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wystawa z soczystych owoców. Jabłka, czy banany je prawie każdy, a ich świetny wygląd podświadomie informuje o jakości i świeżości dostępnych towarów.

Jak urządzić przykuwającą ekspozycję w sklepie spożywczym

Jak urządzić przykuwającą ekspozycję w sklepie spożywczym

Wybór wyposażenia w małym sklepie spożywczym

W każdym sklepie spożywczym trzeba zadbać również o mniej istotne aspekty. Lada sklepowa, czy wagi elektroniczne, to sprzęt, na który rzadko zwraca się uwagę, a bez niego żaden sklep nie może funkcjonować. Wybór wyposażenia w małym sklepie spożywczym powinien zawierać 7 podstawowych rzeczy.

Zobacz więcej z kategorii

OŚWIETLENIE AWARYJNEZobacz więcej

Jeśli chcesz, by wyposażenie sklepu spożywczego było kompletne, na pewno muszą się w nim znaleźć:

 • komputer ze sklepowym oprogramowaniem
 • lampy owadobójcze
 • wagi elektroniczne
 • czytniki kodów kreskowych
 • koszyki sklepowe
 • lustra dodające głębi
 • odpowiednie oświetlenie Led
oswietlenie-w-sklepie-spozywczym-baner-reklamowy-sklep-z-oswietleniem-smd-led.pl_

oswietlenie-w-sklepie-spozywczym-baner-reklamowy-sklep-z-oswietleniem-smd-led.pl_

Aby wybrać odpowiednie meble sklepowe, musisz odpowiedzieć na pytanie, jaki chcesz zbudować charakter sklepu i na jakie produkty będziesz stawiać. Jeśli zależy Ci na budowaniu relacji z klientami, zadbaj o nieco bardziej domową atmosferę i wybierz meble ciemniejsze. Gdy zaś zależy Ci na funkcjonalności i czystości, wybierz sprawdzone białe meble, które sprawdzają się w niemal każdej sytuacji.

Nie możesz również zapomnieć o meblach dla kasjera. Dobrze jest od razu kupić wygodne krzesło i ladę sklepową, dzięki której komfort pracy znacznie wzrośnie. Spędzanie 6 czy 8 godzin na skanowaniu produktów, to wbrew pozorom bardzo obciążające zadanie.

Wybór wyposażenia w małym sklepie spożywczym

Wybór wyposażenia w małym sklepie spożywczym

Sanepid a mały sklep spożywczy

Handlując produktami spożywczymi, musisz mieć świadomość tego, że ktoś będzie Cię kontrolował. Tym kimś będzie Sanepid. Sanepid a mały sklep spożywczy – otwierając sklep spożywczy, musisz wykonać odpowiedni projekt sklepu, w którym umieścisz m.in. plany pomieszczeń, ilość okien, dostęp do wody i ilość wejść. Dopiero po jego akceptacji będziesz mógł przystąpić do pracy. Do 14 dni po ukończeniu pracy musisz ponownie zgłosić się do Sanepidu z podaniem o odbiór i rejestrację lokalu.

Sprawdź nasze inne artykuły o otwarciu własnego biznesu

Niestety, na tym przygoda z Sanepidem się nie kończy. Przez cały okres prowadzenia sklepu musisz pilnować sklepu i pracowników, aby nie dochodziło do naruszeń. Pracujesz z żywnością i nie chcesz chyba, aby na Twoich półkach sklepowych pojawiły się przeterminowane produkty, przez które ktoś może zachorować.

Sanepid a mały sklep spożywczy

Sanepid a mały sklep spożywczy

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając mały sklep spożywczy?

Decydując się na otwarcie własnego sklepu, musisz zdecydować, czy wolisz wchodzić w konkurencyjny rynek, czy w bardziej niszową tematykę. Im szerszy zakres działalności sklepu, tym więcej możesz zarobić, ale tym samym, trudniej jest przebić się przez dużą konkurencję. Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając mały sklep spożywczy? Wybierz 1 konkretny rodzaj sklepu. Specjalizując się w wybranej tematyce, o wiele łatwiej będzie Ci zdobyć klientów i stały zarobek. Coraz większą popularnością cieszą się sklepy:

 • oferujące wyłącznie warzywa i owoce (zieleniaki lub warzywniaki)
 • z żywnością BIO i ECO
 • z produktami take and go
 • typu piekarnia-cukiernia

Nie możesz również zapomnieć o reklamie. Kupno banera w lokalnej gazecie lub portalach ogłoszeniowych może być świetnym pomysłem. Budowanie rozpoznawalności marki, szczególnie na początku działalności jest niezbędne do efektywnego i długotrwałego działania biznesu. Dobrym pomysłem przy projektowaniu swojego sklepu jest odpowiednie rozlokowanie światła. Jak zaprojektować oświetlenie w sklepie spożywczym dowiesz się w tym artykule.

Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając mały sklep spożywczy?

Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając mały sklep spożywczy?

Jak otworzyć mały sklep spożywczy w kilku krokach?

Jak otworzyć mały sklep spożywczy w kilku krokach? To bardzo proste, oto 6 podstawowych zasad:

 1. Zaplanuj swój sklep. Wykonaj analizę rynku, określ profil biznesu i oszacuj koszty inwestycji.
 2. Otwórz działalność gospodarczą.
 3. Wybierz idealny lokal pod swoją działalność. Tutaj liczy się przede wszystkim lokalizacja i powierzchnia.
 4. Wybierz i kup niezbędne wyposażenie.
 5. Chcesz sprzedawać alkohol? Zdobądź koncesję, czyli zezwolenie na sprzedaż produktów alkoholowych.
 6. Wykonaj projekt architektoniczny i wyślij go do sanepidu

Urządzenie małego sklepu spożywczego – najczęstsze błędy

Urządzenie małego sklepu spożywczego – najczęstsze błędy jakie popełniane są przez właściciela można wyszczególnić w tych 6 punktach:

 • zbyt dużo asortymentu
 • mało miejsca między alejkami
 • asortyment ułożony bez zachowania przemyślanego działania
 • źle dobrane oświetlenie
 • rozmiar regałów zbyt mały lub zbyt duży niż konieczny
 • brak osobnej, reprezentatywnej półki na owoce i warzywa
Urządzenie małego sklepu spożywczego - najczęstsze błędy

Urządzenie małego sklepu spożywczego – najczęstsze błędy

Zachowanie wszystkich wytycznych pomoże Twojemu sklepowi zachować przejrzystość, a co za tym idzie zachęci do zakupów. Regały sklepowe muszą być funkcjonalne zarówno jeśli chodzi o rozłożenie na nich produktów, ale też, by nie zajmowały zbyt wiele i tak już niewielkiej powierzchni sklepu. Funkcja jaką spełnia oświetlenie jest niezwykle ważna. Zaprasza i zachęca potencjalnych klientów do odwiedzenia sklepu, a także sprawia, że produkty, przede wszystkim owoce, warzywa i mięso wyglądają świeżo i zdrowo. Dzięki temu więcej osób będzie robić zakupy, a my odniesiemy sukces.

 

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 6 lipca 2022