search-icon
Spis treści

Jak ukryć kabel na ścianie – kilka sposobów na zamaskowanie przewodu

Podstawą nowoczesnego domu jest skrzętnie ukryte okablowanie i koryta kablowe służące do przeprowadzenia dodatkowej instalacji. Odpowiednie ukrycie kabli w ścianie jest bardzo ważnym aspektem użytkowo wizualnym. Liczba przewodów w naszych domach rośnie wprost proporcjonalnie do liczby urządzeń elektronicznych. Nieestetyczne kable można ukryć na różne sposoby. W tym artykule pokażemy Ci, jak ukryć okablowanie w salonie, aby poprawić jego wygląd.

  • Ukryte przewody to nie tylko poprawa estetyki.
  • Sprawdź, na co jeszcze wpływa zamaskowanie kabli.
  • Nauczymy Cię, jak zamaskować przewody na ścianie.
  • Poznasz kilka sposobów na ukrycie kabli.
  • Kiedy posiadamy wiele sprzętu, które wymaga zasilania prądem to najlepszy rozwiązaniem będzie przedłużacz.

jAK UKRYĆ KABEL W ŚCIANIE

Jak zamaskować kabel na ścianie?

Najlepszym sposobem na zamaskowanie i ukrycie kabli w ścianie jest wykucie odpowiedniego koryta. W korycie umieszczamy odpowiedni tunel kablowy i całość w zależności od powierzchni maskujemy płytą kartonowo-gipsową. Każde koryto powinno mieć wejście i wyjcie do swobodnego przepuszczania kabli.

Jak ukryć kabel na ścianie

Jak ukryć kabel na ścianie?

Telewizor, komputer i radio można znaleźć w prawie każdym domu. Często są podłączone do przedłużaczy, które zajmują nam dodatkowe miejsce i szpecą wizerunek otoczenia. Istnieją również dekodery, konsole, drukarki, routery, zasilacze ledowe, ładowarki i tak dalej … Bawią nas, jednocześnie pozwalając nam pracować, ale także przyczyniają się do tworzenia bałaganu i wizualnego chaosu. Przewody, które są nierozerwalnym elementem każdego urządzenia, plączą się i wystają zza mebla, rujnując nawet najbardziej drobiazgową aranżację. Można temu zapobiec, planując ich umieszczenie. Przewody możemy zamaskować w różny sposób. W rzeczywistości jednak nie zawsze możemy przewidzieć, gdzie znajdą się pewne elementy wyposażenia. Ponadto z czasem gromadzimy dużą liczbę urządzeń, a coraz więcej osób pracuje z domu w improwizowanych biurach. Na szczęście na rynku istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc w ukryciu sznurków i ich uporządkowaniu.

CZARNA SZYNOWA LAMPA LED 27W MDR BRANTA METALICA 940 60ST - 4000K

376.60 zł

Zobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA - CZARNY

100.12 zł

Zobacz produkt
REFLEKTOR LED SZYNOWY PRO BRANTA LUX 27W

422.11 zł

Zobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA MINI II - CZARNY

86.92 zł

Zobacz produkt

Chcemy, aby salon był zarówno użyteczny, jak i estetyczny, gdy go organizujemy. Debatujemy, które kolory ścian zastosować i które akcesoria najlepiej będą się wzorować na wystroju wnętrza. Chcemy, aby przestrzeń połączyła się w jedną, spójną całość, która zachęca rodzinę do wypoczynku. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zobaczyć po wydaniu dużej ilości pieniędzy na wspaniały nowy telewizor, jest plątanina luźnych przewodów, zwisających ze ściany. Na szczęście istnieje kilka łatwych, tanich środków zaradczych na ten problem, z którymi prawie każdy może sobie poradzić.

Jak zamaskować kabel na ścianie

Jak zamaskować kabel na ścianie?

Jak ukryć kable na ścianach i dlaczego warto to robić

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić biuro w domu i jak ukryć przewody w domu, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko czysto estetyczny walor, ale także wpływ na bezpieczeństwo sprzętu elektrycznego i jego użytkowników. W przestrzeni z wieloma różnymi zaplątanymi na podłodze i niektórymi zwisającymi ze stojaków, półek i ścian, warto rozważyć ich inteligentne rozmieszczenie, aby uniknąć strącenia komputera lub sprzętu RTV z wysokości, lub wyrwania i uszkodzenia.

Na bezpieczeństwo połączonego sprzętu ma również bezpośredni wpływ umiejętne ukrywanie przewodów. Może bronić przed awarią całej instalacji elektrycznej w budynku. Przewody szybko się zużywają podczas zawieszania i leżenia, a nawet jeśli oplot nie zostanie uszkodzony, ostatecznie doprowadzi to do pęknięcia drutu iw rezultacie do zwarcia. Nie ma potrzeby opisywania, jak niebezpieczne może być zwarcie elektryczne budynku i samego sprzętu. Ważne jest, aby zrozumieć, że żadne urządzenie elektroniczne nie jest na to odporne i najprawdopodobniej zostanie zniszczone.

Jak ukryć kable na ścianach

Jak ukryć kable na ścianach?

Umieść przewody w kanale instalacyjnym

Najprostszym rozwiązaniem jest ukrycie przewodów na powierzchni ściany poprzez poprowadzenie ich przez kanał instalacyjny, który jest zasadniczo płytkim korytkiem, który montuje się bezpośrednio do ściany. Przewody są wkładane do kanału, a następnie zatrzaskuje się pokrywę, aby je ukryć. W razie potrzeby można poprowadzić przewody pionowo, a następnie poziomo za pomocą różnych złączek kątowych i trójnikowych.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat budowy i remontu domu

Kanały są dostępne w różnych materiałach, w tym w metalu i plastiku. Metalowe kanały są bardziej wytrzymałe i można je malować, ale są również trudniejsze do zainstalowania, ponieważ zwykle są wkręcane w ścianę. Plastikowe kanały są tańsze i wyposażone często w samoprzylepny podkład, który sprawia, że instalacja jest dziecinnie prosta. Jeśli wybierzesz taki kanał, przewody będą całkowicie ukryte przed wzrokiem, ale kanał zamontowany do ściany będzie nadal widoczny.

Schowaj przewody w ścianie

Takie podejście najbardziej przyda się, gdy jesteśmy na etapie planowania remontu. Kucie ścian wiąże się z bałaganem i wyższymi wydatkami. Wykucie w ścianie musi być wyrzeźbione właściwie, aby pomieścić wszystkie przewody. Cały obszar musi być zamaskowany płytą gipsowo-kartonową lub sklejką, a następnie otynkowany, aby pasował do istniejącej ściany. Pozostaw otwory zarówno na wlocie, jak i na wyjściu, gdy musisz dodać lub wymienić przewody. Ukrywanie przewodów w ścianie często wymaga pomocy specjalisty. Po odpowiednim zakończeniu maskującym po przewodach nie powinien pozostać żaden ślad.

Ukryj przewody za kratką lub w meblach.

Zainstaluj kratkę kablową, jeśli Twój salon został niedawno odnowiony, a kucie ścian pomalowanych kilka tygodni temu powoduje dreszcze. Ten rodzaj produktu jest dostępny w dużej liczbie na rynku. Wybierz kolor i formę, która uzupełni Twoją przestrzeń. Plastikowe kratki można mieszać i dopasowywać, ale metalowe kratki można po prostu przyciąć na wymiar i pomalować na żądany kolor. W rezultacie możesz łatwo dostosować kratkę do ściany.

Meble mogą być również używane do ukrywania wiszących kabli. Jeśli odbiornik jest otoczony półkami, możesz użyć szpilek, haczyków lub gwoździ, aby podłączyć do nich widoczne przewody. Zastanawiając się, co powiesić na ścianie w salonie, możesz w łatwy sposób znaleźć rozwiązanie sposobu ukrycia przewodów.

Wykorzystaj różnego rodzaju panele

Okładzina – składająca się z płyty MDF, płyt z twardego drewna lub płyty g-k – to fantastyczny sposób na ukrycie. Przewody telewizora są następnie umieszczane między ścianą a płytą. Upewnij się tylko, że otwory wentylacyjne na dole i na górze nie są zablokowane.

Przenieś kable do innego pomieszczenia.

Przewody, które cię denerwują, można przejść przez ścianę do następnego pokoju. Można je następnie ukryć na przykład w ogromnej szafie. Należy jednak pamiętać, że nieskrępowany dostęp do kabli jest niezbędny. Niewątpliwą wadą tej sugestii jest to, że nie zawsze jest ona wykonalna. Wszystko zależy od aranżacji mieszkania.

Korzystaj z gotowych rozwiązań

Jeśli budujesz w swoim salonie nowoczesny system oświetlenia oparty o taśmy ledowe, musisz się liczyć z tym, że będzie on zawierał przewody zasilające. To czy Twoja taśma będzie w profilu, czy bez niego, wpłynie na to, czy przewody te pozostaną widoczne, czy ukryte. Wybór odpowiedniego profila pozwoli CI ukryć zarówno przewody, jak i sam zasilacz taśmy. Korzystaj z takich rozwiązań, aby uniknąć bałaganu w przestrzeni.

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 8W | 320 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

Myśl nieszablonowo

Zamiast ukrywać przewody, wypróbuj je… podkreślać! Jeśli cenisz sobie unikalne rozwiązania i designerskie innowacje, możesz z kabli uczynić atut. Akcentowane kable nie sprawdzą się w tradycyjnym lub eleganckim otoczeniu, ale będą wyglądać fantastycznie w salonie urządzonym w sposób industrialny lub nowoczesny. Możesz zrobić atrakcyjną grafikę lub napis na ścianie za pomocą przewodów. Oryginalną dekorację ścienną można stworzyć z kreatywnym podejściem do tematu i kilkoma godzinami wolnego czasu!

Nie musisz już przejmować się wszechobecnymi przewodami! Wybierz najlepszą metodę organizowania i ukrywania przewodów i ciesz się czystą i atrakcyjną ścianą wolną od kabli. Wybierz proste rozwiązanie, które sprawi, że Twoja przestrzeń życiowa będzie wyglądać uporządkowanie i elegancko, jednocześnie skutecznie ukrywając splątane przewody.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 1 października 2021