search-icon
Spis treści

Ile trwa budowa domu? 

Ile trwa budowa domu? Niestety nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie ze względu na to, że czas budowy składa się na wiele czynników. Na przykład niektórzy decydują się na małe domy, gdzie oczywiście czas budowy będzie krótszy, w porównaniu do tych, co stawiają na większy metraż. Bierzmy pod uwagę również to, że warto mieć wybudowany dom jak najlepiej pod względem bezpieczeństwa niż jak najszybciej. 

 • Czas trwania budowy jest bardzo zależny od wielu czynników, między innymi technologii, materiałów, a nawet warunków pogodowych.
 • Wiele ludzi może zastanawiać się, ile trwa taka budowa domu, według urzędu statystycznego jest to średnio 48 miesięcy, ale nie możemy się sugerować tym tak w 100 procentach. Niektórzy domy stawiają nawet w półtora roku.
 • Oczywiście decydując się na dom jednopiętrowy, czas budowy będzie krótszy niż domów wielopiętrowych.
LAMPA PRZENOŚNA LED LOYAL LIGHTING 4250LM LUMILEDS IP65 4K

30W lampa budowlana przenośna od ART Multioffice o kodzie LY-LWL-C30. Strumień świetlny 4250lm oraz barwa 4000K.

135.30 zł

Zobacz produkt

Budowanie domu – czynniki składające się na czas budowy

Budowanie domu to wcale nie taka szybka inwestycja, niestety zanim wejdziemy do naszego urządzonego domu minie nawet wiele lat. Każdy, kto rozpoczyna budowę swojego wymarzonego domu, zastanawia się, od czego zacząć budowę domu i ile czasu minie od rozpoczęcia inwestycji do momentu, kiedy będzie mógł wprowadzić się z rodziną do wymarzonego budynku. Ile czasu trwa budowa domu, to pytanie nurtuje każdą osobę, która przymierza się do jego stawiania. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Czas budowy domu można określić w przybliżeniu, ale raczej nigdy nie udaje się ustalić dokładnie, ile on potrwa. Na długość trwania budowy mają między innymi:

 • Wybór technologii, w jakiej stawiany będzie nasz dom. Metoda tradycyjna będzie zdecydowanie dłuższa niż dom budowany w technologii szkieletowej, dom z bali czy elementów prefabrykowanych.
 • Warunki pogodowe panujące w trakcie trwania budowy. Długi okres z opadami może wpłynąć na wydłużenie czasu trwania całej inwestycji nawet o kilka tygodni.
 • Wybór wykonawców poszczególnych etapów oraz ich solidna i terminowa praca. Wybór jednej firmy, która zbuduje nam dom, jest większą gwarancją szybkiego ukończenia budowy, niż zatrudnianie różnych ekip do poszczególnych etapów. Opóźnienie przy jednym etapie może skutkować dużym przesunięciem czasowym zakończenia inwestycji.
 • Dostępność i dostawa materiałów budowlanych. Braki w dostępności niektórych materiałów budowlanych i nieterminowość ich dostawców mogą zatrzymać budowę w najmniej spodziewanym momencie, na bliżej nieokreślony czas.
 • Problemy finansowe. Przeciągnięcie wypłaty kolejnej transzy kredytu przez bank może również zatrzymać naszą budowę na pewien czas.

Jeśli wbicie łopaty pod fundament symbolizuje rozpoczęcie budowy domu, a świecąca w salonie lampa wisząca jej zakończenie, to ile czasu musi minąć między nimi?

trwanie budowy domu

 

Czas budowy domu – średnia

Czas budowy domu zależy od wielu czynników między innymi w z czego budować dom oraz w jakiej technologii. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego budowa domu trwała w Polsce w roku 2019 średni niemalże 48 miesięcy, czyli prawie cztery lata. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to średnia dla wszystkich technologii budowlanych, oraz każdego podejścia inwestora do budowy. Są osoby, które zamierzają postawić swój dom w ciągu jednego roku przy wykorzystaniu technologii szybkiego budownictwa za pomocą elementów prefabrykowanych.

STATYW Z NAŚWIETLACZAMI LED 2X 50W I PRZEWODEM 3M

Budowlany przenośny naświetlacz LED koloru żółtego od Eco Light o kodzie EC79905. Posiada 2 naświetlacze o mocy 50W z barwą światła biała neutralna.

270.40 zł

Zobacz produkt

Duża grupa inwestorów planuje postawienie domu w ciągu dwóch lat. W pierwszym roku ich celem jest doprowadzenie budowy do stanu surowego (jeśli to możliwe zamkniętego). Jest wreszcie trzecia grupa, która sposobem gospodarczym budowę domu rozkłada na lata. Jak wiadomo, statystycznie wychodząc z psem na spacer mamy trzy nogi, więc dane pochodzące z GUS możemy traktować z lekkim przymrużeniem oka. Jednak biorąc pod uwagę średnie tempo budów przeprowadzonych w przemyślany sposób, bez większych przestojów spowodowanych różnymi problemami, możemy przyjąć, że średni czas budowy domu to około 1, roku do 2 lat.

czas trwania budowy

 

Ile czasu buduje się dom

Ile czasu buduje się dom? Ponieważ budowa domu podzielona jest na różne etapy, także i czas trwania budowy możemy podzielić na okresy, w jakich te etapy są wykonywane. Poszczególne etapy budowy mogą trwać następująco:

 • Etap zerowy. Jest to stosunkowo najkrótszy etap budowy domu. W zależności od sposobu jego wykonywania może on trwać przeciętnie od 3 do 6 tygodni.
 • Stan surowy otwarty. Jest to etap budowy czasochłonny. Murowanie ścian, wylewnie stropów, budowa komina, montaż więźby dachowej może wynieść od 2 miesięcy do nawet ponad pół roku.
 • Stan surowy zamknięty. Jest to dość krótki czas, w którym nasz dom nabiera ostatecznego kształtu. Doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego wynosi od 2 tygodni do miesiąca.
 • Ocieplenie domu. W zależności od wielkości naszego domu i powierzchni, która jest do ocieplenia, ten czas może wynieść od 2 tygodni do 2 miesięcy.
 • Wykończenie. W przypadku wykańczania domu, mamy do czynienia z wieloma ekipami, które w tym uczestniczą. Malowanie, układanie posadzki, montaż mebli, oświetlenie LED itp. Ekip wykańczających nasz dom będzie naprawdę sporo. Ich zgranie wpłynie zdecydowanie na skrócenie tego okresu. Można założyć, że wykończenie domu zajmie nam od 3 miesięcy do pół roku.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat budowy i remontu domu

Jak łatwo zsumować czasy trwania poszczególnych etapów, budowa całego domu może wynieść nawet niewiele ponad pół roku. W praktyce jednak domów budowanych w technologii tradycyjnej raczej nie udaje się wybudować w takim czasie. Zdecydowanie częściej budowa trwa około półtora roku. A jeśli do tego doliczymy okres zimowy, kiedy to prace budowlane są wstrzymane, zmieścimy się w okresie dwóch lat trwania budowy.

ile czasu budowa domu

 

Ile trwa budowa domu parterowego?

Ile trwa budowa domu parterowego? Oczywiście czas może być krótszy w porównaniu do buduwaonia domu parterowego. W przypadku domów parterowych częstym rozwiązaniem, na jakie decydują się inwestorzy, jest budowa domu w technologii szkieletowej lub domów z komponentów prefabrykowanych. Domy w technologii szkieletowej budowane są na pycie fundamentowej. Jej wykonanie zajmuje średnio 3 tygodnie. Po wyschnięciu płyty fundamentowej można rozpocząć już montaż ścian. Całkowity czas budowy domu w technologii szkieletowej może zając od kilku tygodni do 4-5 miesięcy. Jest to więc zdecydowanie krótszy czas niż budowa domu w technologii tradycyjnej. Także domy budowane z bali jesteśmy w stanie postawić w czasie krótszym niż domy murowane. Przygotowanie konstrukcji domu z drewna to około 8-12 tygodni, budowa i doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego to 3-4 kolejne tygodnie. Doliczywszy do tego wykonanie fundamentu pod nasz dom, mamy szansę zamknąć się w całkowitym czasie budowy do stanu surowego zamkniętego około 3 miesięcy. A dołożenie kolejnego czasu potrzebnego na rozprowadzenie instalacji takich jak hydraulika, elektryka czy automatyka domowa z pewnością zamknie całość w okresie 4-6 miesięcy.

ile trwa budowa domu

 

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego, jak już napisaliśmy wcześniej, zależy od wielu czynników, mogących ten okres zdecydowanie wydłużyć. Z pewnością na postawienie domu musimy liczyć przynajmniej 8 do 10 miesięcy. Mamy więc możliwość wprowadzenia się do naszego domu w okresie jednego roku od rozpoczęcia prac budowlanych. Z reguły jednak budowa potrwa około 2 lat i taki okres najlepiej uwzględnić podchodząc do budowy domu. Jest to także najlepszy okres pod względem technologicznym. W takim czasie mamy pewność, że wszystkie ściany, posadzki i inne elementy wyschły prawidłowo. 2 lata budowy to najbardziej sprzyjający budowie czas i nie warto za bardzo się spieszyć i próbować go skracać. Próbując oszczędzać na czasie budowy, możemy napytać sobie biedy na kolejne lata naszego użytkowania budynku. Tak czy inaczej, aby budowa naszego domu przebiegła sprawnie należy mieć przygotowany plan działania, zabezpieczenie finansowania budowy i dobierać doświadczonych wykonawców, którzy mają opinie niezawodnych i terminowych. Przemyślane i rozsądne podejście do tematu budowy domu będzie gwarancją sukcesu i pozwoli nam zamieszkać w solidnie wybudowanym i wykończonym domu, bez walczenia z niedoróbkami i problemami wynikającymi z nieodpowiedniego przyspieszania poszczególnych etapów budowy.

długość budowy domu

 

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 31 sierpnia 2021