search-icon
Spis treści

Od czego zacząć budowę domu 2022

Od czego zacząć budowę domu? No właśnie, to pytanie zadaje sobie każda osoba, która ma w planach postawić własny dom. Jak wiadomo nie wszyscy wiedzą jak zabrać się za to, jakie papiery załatwić, ile pieniędzy przeznaczyć. Miejmy na uwadze, że jeśli chodzi o kwestię budowy domu, musimy zrobić wszystko jak najlepiej, ponieważ jest to inwestycja na długie lata.

  • Ważne jest, aby dom był jak najlepiej rozmieszczony na zakupionej działce.
  • Podczas budowy domu musimy się liczyć z kosztami inwestycji oraz z czasem trwania budowy, niestety lepiej, żeby wszystko było zrobione idealnie.
  • Ważne jest, aby projekt domu został wykonany przez specjalistów.
  • Przede wszystkim przed zaczęciem budowy musimy mieć wszystkie dokumenty, które są potrzebne do tego, aby zaczął działać.
  • Z biegiem czasu coraz więcej ludzi odchodzi od budowania domu, ze względu na to, że koszty z roku na rok są coraz większe, dlatego dla niektórych lepszą inwestycją jest zakupienie surowego domu od dewelopera.
LAMPA PRZENOŚNA LED LOYAL LIGHTING 4250LM LUMILEDS IP65 4K

30W lampa budowlana przenośna od ART Multioffice o kodzie LY-LWL-C30. Strumień świetlny 4250lm oraz barwa 4000K.

135.30 zł

Zobacz produkt

Budowa domu – jak stworzyć swoje przytulne cztery ściany?

Budowa domu to dośc droga i pracochłonna inwestycja o której marzy wiele osób. Przechodząc od marzeń do ich realizacji, pojawiają się różne pytania. Ile trwa budowa domu, od czego ją zacząć, ile nas będzie ona kosztować, to tylko niektóre z nich. Najważniejszym jednak dylematem każdego rozpoczynającego budowę swojego wymarzonego domu jest, jak ją rozpocząć i od czego zacząć budowę domu. Oczywiście pierwszym etapem jest wybór interesującej nas działki, spełniającej wszystkie albo przynajmniej większość naszych oczekiwań. Zakładając, że taką działkę już posiadamy i przymierzamy się do postawienia na niej budynku, musimy wiedzieć, jakie czekają nas wymagania i jaka kolejność działań i prac jest przed nami. Budowa domu jest to proces wymagający czasu, odpowiedniego planowania oraz wszelkich prac z tym związanych, wykonywanych we właściwej kolejności. Budowa domu to także inwestycja pociągająca za sobą wysokie koszty, na które musimy być przygotowani już na etapie jej planowania. Jaką drogę musimy przejść od momentu podjęcia decyzji o budowie domu do wygodnego zasiądnięca na kanapie przed telewizorem w naszym salonie, w którym na suficie świecić będzie atrakcyjna i nowoczesna lampa wisząca?

Od czego zacząć budowę domu

 

Budowa domu, od czego zacząć

Budowa domu od czego zacząć tak naprawdę? niestety jest to proces, który zaczyna się dużo wcześniej niż wbicie pierwszej łopaty na działce. Najpierw musimy wybrać interesujący nas projekt domu. W tym celu musimy określić nasze potrzeby. Istotne jest, ile osób będzie mieszkać w domu i jaki jego metraż będzie dla nas odpowiedni. Ważna jest także wielkość i kształt działki oraz przyszła lokalizacja naszego domu na niej. Musimy wiedzieć jak obliczyć metry kwadratowe, które będą nam potrzebne, czy dom ma być parterowy, czy piętrowy i jaka powinna być jego architektura.

STATYW Z NAŚWIETLACZAMI LED 2X 50W I PRZEWODEM 3M

Budowlany przenośny naświetlacz LED koloru żółtego od Eco Light o kodzie EC79905. Posiada 2 naświetlacze o mocy 50W z barwą światła biała neutralna.

270.40 zł

Zobacz produkt

Biorąc pod uwagę odpowiedzi na te pytania, nasze możliwości sfinansowania całego przedsięwzięcia i oczekiwania dotyczące stylu architektonicznego domu, możemy wybrać odpowiadający naszym potrzebom i możliwościom projekt. To, ile kosztuje projekt domu, zależy od tego, czy wybierzemy gotowy projekt, czy będzie to projekt przygotowany dla nas indywidualnie lub też będzie to zaadaptowanie gotowego projektu do naszych potrzeb. Będąc właścicielem działki oraz posiadając projekt domu, możemy przejść do realizowania szeregu formalności, jakie nas czekają przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Od czego zacząć budowę domu

 

Jak zacząć budowę domu

Jak zacząć budowę domu o którym tak długo marzyliśmy? na samym początku drogi do naszego domu czeka nas szereg wizyt w różnych urzędach, składania podań i uzyskania właściwych, niezbędnych dla rozpoczęcia budowy dokumentów. Musimy więc zgromadzić następujące dokumenty budowlane:

  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania z wydziału architektury urzędu miasta lub urzędu gminy,
  • decyzja o warunkach zabudowy, jeśli dla naszej działki nie ma miejscowego planu zagospodarowania,
  • mapy do celów projektowych i mapa zasadnicza, wykonane przez geodetę,
  • oświadczenie o możliwości podłączenia naszego domu do poszczególnych sieci (wodociągowa, energetyczna, gazownicza itp.) lub warunki przyłączenia do nich,
  • w przypadku działek, które były działkami rolnymi, decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej,
  • w sytuacji trudnych warunków gruntowych niezbędna będzie opinia geotechniczna,
  • zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, o ile nasza działka takiego zjazdu jeszcze nie ma,
  • odpowiednia ilość projektu budowlanego (4 egzemplarze dołączamy do wniosku o pozwolenie na budowę),
  • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy,
  • dziennik budowy,
  • oświadczenie kierownika budowy o rozpoczęciu robót budowlanych (należy dostarczyć je do starostwa Powiatowego),
  • zawiadomienie o rozpoczęciu prac budowlanych (złożone 7 dni przed rozpoczęciem budowy),
  • po ukończeniu budowy będzie nam niezbędne również zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych.

 

Od czego zacząć budowę domu

Jak rozpocząć budowę domu od zera

Jak rozpocząć budowę domu od zera? to chyba każdy by chciał wiedzieć, kto ma w planach postawić sobie cztery ściany. Po wypełnieniu wszystkich formalności związanych z budową domu i zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji możemy przejść do właściwej budowy. Od czego zacząć, z czego budować dom i w jakiej kolejności prowadzić prace budowlane? Pierwszym etapem budowy właściwej jest zakończenie tak zwanego etapu zerowego. Jest to tymczasowe ogrodzenie placu budowy, wyznaczenie lokalizacji budynku przez geodetę i przygotowanie piwnic oraz fundamentów. Po zakończeniu tych prac możemy przystąpić do budowy stanu otwartego domu. Jest to wykonanie wszystkich ścian budynku, wybetonowanie stropów, schodów, wykonanie komina, więźby dachowej oraz pokrycia dachu. Stan surowy budynku musi być odebrany przez inspektora, który skontroluje zgodność wykonanych robót z projektem. Kolejnym etapem jest wykonanie stanu surowego zamkniętego. Obejmuje on wstawienie wszystkich okien i drzwi, postawienie ścianek działowych w domu oraz realizację docelowego pokrycia dachu. Po zakończeniu budowy na etapie stanu surowego zamkniętego możemy przejść do kolejnego etapu nazywanego jako stan deweloperski. W tym etapie mamy do czynienia z wykończeniem schodów, kominów, parapetów oraz wykonaniem wszystkich instalacji w domu. W skład wykonywanych w tym etapie instalacji wchodzą instalacje:

  • Kanalizacyjna
  • Wodociągowa
  • Elektryczna
  • Instalacja c.o.
  • Telefoniczna
  • Telewizyjna
  • Automatyka domowa
  • Wszystkie przyłącza

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat budowy i remontu domu

W tym etapie wykonuje się także ocieplenie całego budynku. Dom wyposażany jest w izolację termiczną oraz akustyczną. Ostatnim etapem jest już wykończenie naszego domu. Nakładane więc są tynki na ściany, kładziona jest podłoga we wszystkich pomieszczeniach (terakota, panele, deski itp.). W końcu możemy malować ściany, realizować zabudowy meblowe na wymiar, instalować oświetlenie LED i meblować nasz dom. Tym samym zbliżamy się do finalizacji naszej inwestycji.

Od czego budowa domu

 

Pozwolenie na budowę, od czego zacząć?

Pozwolenie na budowę jest jednym z najważniejszych dokumentów, jakie będą nam potrzebne. W celu uzyskania pozwolenia na budowę należy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Miasta lub Starostwa Powiatowego właściwego dla położenia naszej działki. Do składanego wniosku musimy dołączyć następujące dokumenty:

  • 4 egzemplarze projektu budowlanego,
  • decyzję o warunkach zabudowy, o ile nasza nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
  • oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • dokument potwierdzający posiadanie przez projektantów stosownych uprawnień (może nim być dokument od izby samorządu zawodowego odpowiedniego dla danego zawodu).

Pozwolenie na budowę wydawane jest zazwyczaj w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku. Należy pamiętać, że ważność pozwolenia to jedynie 3 lata. W tym czasie należy rozpocząć budowę. W przeciwnym wypadku pozwolenie traci swoją ważność i będzie należało jeszcze raz składać wniosek, aby ponownie je uzyskać.

Od czego zacząć budowę domu

 

Kupiłem działkę budowlaną co dalej?

Kupno działki budowlanej to początku długiej drogi przez mękę, na której końcu stoi dom naszych marzeń. Warto wiedzieć jakie trudności nas czekają podczas niej, na co musimy zwracać szczególną uwagę i czego pilnować. Spełnienie wszystkich wymogów dotyczących budowy domu, gromadzenie odpowiedniej dokumentacji i postępowanie w kolejności, bez pomijania jakiegokolwiek etapu, gwarantują nam pełen sukces w naszej wymarzonej inwestycji. Z pewnym sentymentem wspominać będziemy kiedyś całą przebytą przez nas drogę. Siedząc wygodnie w przytulnym salonie lub sypialni, wyposażonych w inteligentne rozwiązania, takie jak np. Tuya Smart, wspominać będziemy, jak kiedyś pełni obaw, ale i nadziei staliśmy na pustej, nieogrodzonej działce, wyobrażając sobie jedynie nasz przyszły dom.

Od czego zacząć budowę domu

 

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 30 sierpnia 2021