search-icon
Spis treści

Jak wyposażyć i zbudować kurnik własnymi rękoma – poradnik

Przydomowe kurniki cieszą się coraz większą popularnością. Powstają nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale również w domach jednorodzinnych w wielu miastach. Dzięki nim domownicy mogą cieszyć się śniadaniem ze świeżych jaj, ale również dzieci mogą delikatnie poczuć, jak wygląda życie na wsi. Sama budowa niewielkiego kurnika nie jest specjalnie wymagająca. Wystarczą do tego podstawowe zdolności majsterkowicza, a także narzędzia, które znaleźć można w niemal każdym domowym warsztacie.

Kurnik oświetlenie

Jak dobrze zbudować kurnik

Jeśli chcesz zbudować kurnik, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • jak zrobić kurnik od A do Z,
 • kiedy należy wpuścić kurczaki do zbudowanego kurnika,
 • jak duży kurnik zbudować w zależności od ilości kur,
 • jakie oświetlenie do kurnika wybrać.
TANK DOB 2 LAMPA TECHNICZNA 35W 4550LM

Profesjonalna oprawa TANK-35W-ANALOG została objęta aż 7-letnią gwarancją producenta. Posiada również serwis pogwarancyjny. System sterowania 1-10V. Idealnie sprawdzi się do oświetlenie kurników.

430.09 zł

Zobacz produkt

Jak zrobić kurnik — krok po kroku

Budowa niewielkiej budki przeznaczonej dla ptactwa hodowlanego nie jest specjalnie wymagająca. Potrzebne są jedynie piła, młotek, wkrętarka, wkręty, deski i odrobina chęci do pracy. No, chyba że planujesz stworzyć kurnik, którym będziesz chwalić się rodzinie i znajomym. Wtedy będziesz potrzebował specjalistycznych narzędzi i praktycznych umiejętności.

Budowa kurnika

jak zbudować kurnik

Zanim rozpoczniesz budowę kurnika, upewnij się, że grunt, na którym planujesz postawić konstrukcję, jest solidny. Teren nie może być podmokły, a wody gruntowe nie powinny przekraczać 1 metra. Dopiero gdy będziesz mieć pewność, że ziemia jest stabilna, możesz rozpocząć budowę kurnika.

 1. Wylej fundamenty. Na samym początku powinieneś przygotować fundamenty, na których zostanie osadzona cała konstrukcja. Jeśli jednak budujesz niewielki kurnik, możesz bez problemu wykopać dziurę i wyłożyć ją betonowymi płytami. Jest to ważny krok, od którego zależy, jak długo kurnik pozostanie w nienagannym stanie.
 2. Przygotuj materiały. Jeśli masz już przygotowany fundament, określ, ile desek danego rodzaju Ci potrzeba, a także przygotuj niezbędne narzędzia. Wiertarka lub wkrętarka, młotek, piła, gwoździe, wkręty — wszystko, co może się przydać, powinno być pod ręką.
 3. Zaplanuj konstrukcję. Kolejnym krokiem jest rozplanowanie całej konstrukcji. Na rysunku coś może wydawać się proste, ale zbudowanie od zera może okazać się nie lada wyzwaniem. Zaplanuj, jakie kroki będziesz kolejno wykonywać, by budowa szła bez przeszkód do przodu.
 4. Przygotuj wstępny szkielet. W przypadku niewielkich kurników powinieneś poradzić sobie z tym sam. Jeśli jednak planujesz budowę kurnika dla 30 kur, wtedy przyda Ci się pomoc. Pamiętaj, że wymiary szkieletu powinny być niewiele mniejsze od wylanego fundamentu.
 5. Zabuduj ściany. Do tego celu najlepsza może okazać się zwyczajna sklejka lub płyta OSB. Pamiętaj, by zostawić miejsca na okna, a także postaraj się, by ściany wyglądały estetycznie. Im lepiej przymocujesz płyty, tym całość będzie prezentować się schludniej.
 6. Zbuduj dach. Teraz przyszedł czas na najtrudniejszy etap — dach. Najlepiej, jeśli będziesz w stanie zakupić kilka krokwi lub łat, które ułatwią budowę całej konstrukcji. Dach w kurniku nie musi być skomplikowany. Wystarczy jedno lub dwuspadowa więźba pokryta tanią blacho dachówką.
 7. Wyposaż wnętrze kurnika. Jeśli udało Ci się pomyślnie zbudować kurnik, możesz przejść do montażu wyposażenia. To, co na pewno powinno znaleźć się w środku to: grzędy wyłożone ściółką lub słomą, gniazda do odpoczynku, drabinka, siatka w oknach, odpowiednie oświetlenie kurnika.
 8. Zadbaj o wybieg dla kur. Jeżeli udało Ci się własnymi rękami wyposażyć kurnik w taki sposób, że zwierzęta bez problemu będą czuć się komfortowo, wtedy pozostał przed Tobą ostatni etap — zbudowanie wybiegu. Warto odpowiednio ogrodzić teren, by zwierzęta nie chodziły tam, gdzie tego nie chcemy. Najlepszym i najprostszym wyjściem będzie stworzenie ogrodzenia z siatki, które uniemożliwi kurom ucieczkę.
Jak zbudować duży kurnik

Jak zbudować duży kurnik

Podczas budowy, warto również zwrócić uwagę na podłogę i wentylację kurnika. Wewnątrz nie może panować zbyt duży przeciąg, ale cyrkulacja powietrza musi być obecna. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z izolacji termicznej na podłogę, dzięki czemu wewnątrz będzie zdecydowanie cieplej. To samo tyczy się ścian. Jeśli nie posiadasz budynku, w którym kury będą mogły być zamknięte na zimę, zadbaj o odpowiednie ocieplenie, zanim nadejdą chłodne dni i noce.

Jak widzisz, budowa przydomowego kurnika nie jest skomplikowana. Tak naprawdę nie trzeba do tego specjalistycznych narzędzi i umiejętności, jednak te zdecydowanie ułatwiają wiele zadań.

Nowoczesny kurnik

Nowoczesny Kurnik

Kiedy kurczaki do kurnika?

Jeśli zbudowałeś kurnik i planujesz wpuścić kurczaki jednocześnie, wtedy nie powinieneś spotkać się z agresją wśród zwierząt. Jeśli jednak kury żyją ze sobą przez jakiś czas, a Ty decydujesz się na wpuszczenie nowych osobników, wtedy dziobanie i ustalanie pozycji w stadzie będzie nieuniknione.

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły poradnikowe

W przypadku, gdy udało Ci się kupić kilka kurczaków na bazarze, koniecznie dowiedz się, kiedy się wykluły. Jest to bardzo ważne, aby móc dokładnie określić, na co jako właściciele możemy sobie pozwolić. Młode kury nie powinny być wypuszczane na wybieg, jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury, a także wpuszczane do stada, gdy ich funkcje życiowe nie są do końca rozwinięte. Przyjmuje się, że kurczaki na pierwsze spacery można wypuszczać w około 2 tygodniu życia. Pamiętaj jednak, że początkowo długość spaceru nie powinna przekraczać 3 godzin.

Jak zbudować kurnik

Jak zbudować kurnik

To kiedy kurczaki do kurnika?

Młode kurczaki najlepiej wpuścić do kurnika po pierwszym miesiącu życia. Powinny być wtedy odpowiednio zahartowane, a wszystkie funkcje życiowe już w normie.

Male kurczaki

Piskalaki kur

Jeżeli wpuszczasz nowe kurczaki do kurnika, wtedy musisz być nieco sprytniejszy. Bezpośrednie wpuszczenie nowych osobników wiąże się z walką o pozycje i agresją w stadzie. Najlepiej jest zastosować sztuczki, umożliwiające rozproszenie uwagi kur. Możesz np.

 • Wpuścić kury nocą, kiedy stado śpi. Na pewno wystąpi dziobanie, jednak po tygodniu powinno to minąć.
 • Wpuścić nowe kury do zagrody w klatce, dzięki czemu będą miały szansę się poznać.
 • Zorganizować coś, co rozproszy uwagę starszych kur. Powieś smakowite kąski lub wyrzuć resztki jedzenia na ziemię. Kury powinny skupić się wyłącznie na jedzeniu, dzięki czemu będą zdecydowanie mniej uprzykrzać życie nowym lokatorom.
 • Interweniować, kiedy to potrzebne. Jeśli kury będą zajadle atakować nowych lokatorów, oddziel je od reszty stada. Po ok tygodniu lub dwóch wpuść je z powrotem. Na pewno będą wtedy spokojniejsze.
OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

Hermetyczna lampa LED NEXFORCE1 o mocy 40W emituje światło barwy dziennej o maksymalnej mocy 6000 lumenów. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.

OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

164.39 zł

Zobacz produkt

Ile kur na metr kwadratowy kurnika

Woliera, czyli klatka dla ptaków jest dziś coraz rzadziej stosowana w domowych hodowlach. Ludzie zdecydowanie częściej budują kurniki, w których nioski czują się zdecydowanie lepiej i mają więcej miejsca.

Przyjmuje się, że na dwie kury powinien przypadać przynajmniej 1 metr kwadratowy powierzchni w samym kurniku. Nie jest to duża przestrzeń, jednak w tym przypadku konieczne jest stworzenie wybiegu, na którym zwierzęta mogą bez przeszkód się ruszać. Razem z wybiegiem, na jedną kurę powinny przypadać 4 metry kwadratowe, co jest wystarczającym miejscem do życia dla zwierząt.

Ile kur ma 1m2

Ile kur ma 1m2

Kurnik dla 10 kur niosek powinien mieć zatem 5 metrów, a wybieg ok. 40 metrów kwadratowych. W przypadku 20 kur, wartości te mnożymy razy dwa.

Jeśli mieszkasz na wsi i możesz pozwolić sobie na zdecydowanie większy teren, udostępnij go zwierzakom. Przedstawione wyżej wymiary są jedynie minimalnymi wartościami, jakie powinien zapewnić hodowca, by kury czuły się komfortowo.

LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 52W 150CM - BIAŁA NEUTRALNA

256.68 zł

Zobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

164.39 zł

Zobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁA

465.74 zł

Zobacz produkt

Jaki kolor światła w kurniku?

Światło jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego kurnika. Dzięki odpowiednio dobranym programom świetlnym i źródłom światła kury mogą być zdrowsze, a jednocześnie mogą znosić więcej jaj.

Barwa światła powinna być zbliżona do naturalnego światła słonecznego. Stosując żarówki emitujące takie światło, zapewnisz kurom odpowiednią widoczność, a także dobre warunki do życia. Jeśli jednak planujesz nieco większą hodowlę, możesz zastosować w kurniku również źródła światła niebieskiego i czerwonego. Barwa czerwona zapobiega agresywnym zachowaniom i uspokaja ptaki. Nawet badania wykazały, że ptaki przebywające w świetle czerwonym są spokojniejsze, dzięki czemu w stadzie rzadziej dochodzi do kanibalizmu i pterofagii. Światło niebieskie natomiast nie jest widoczne dla ptaków, dzięki czemu w nocy zwierzęta te mogą bez problemu odpoczywać, podczas gdy ludzie zbierają jaja. Dodatkowo, hodowle kur z niebieskim światłem informują, że zwierzęta uzyskują większe przyrosty masy ciała i chętniej się ruszają.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 stycznia 2022