Przydomowe kurniki cieszą się coraz większą popularnością. Powstają nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale również w domach jednorodzinnych w wielu miastach. Dzięki nim domownicy mogą cieszyć się śniadaniem ze świeżych jaj, ale również dzieci mogą delikatnie poczuć, jak wygląda życie na wsi. Sama budowa niewielkiego kurnika nie jest specjalnie wymagająca. Wystarczą do tego podstawowe zdolności majsterkowicza, a także narzędzia, które znaleźć można w niemal każdym domowym warsztacie.
Jeśli chcesz zbudować kurnik, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:
Profesjonalna oprawa TANK-35W-ANALOG została objęta aż 7-letnią gwarancją producenta. Posiada również serwis pogwarancyjny. System sterowania 1-10V. Idealnie sprawdzi się do oświetlenie kurników.
430.09 zł
Zobacz produktBudowa niewielkiej budki przeznaczonej dla ptactwa hodowlanego nie jest specjalnie wymagająca. Potrzebne są jedynie piła, młotek, wkrętarka, wkręty, deski i odrobina chęci do pracy. No, chyba że planujesz stworzyć kurnik, którym będziesz chwalić się rodzinie i znajomym. Wtedy będziesz potrzebował specjalistycznych narzędzi i praktycznych umiejętności.
Zanim rozpoczniesz budowę kurnika, upewnij się, że grunt, na którym planujesz postawić konstrukcję, jest solidny. Teren nie może być podmokły, a wody gruntowe nie powinny przekraczać 1 metra. Dopiero gdy będziesz mieć pewność, że ziemia jest stabilna, możesz rozpocząć budowę kurnika.
Podczas budowy, warto również zwrócić uwagę na podłogę i wentylację kurnika. Wewnątrz nie może panować zbyt duży przeciąg, ale cyrkulacja powietrza musi być obecna. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z izolacji termicznej na podłogę, dzięki czemu wewnątrz będzie zdecydowanie cieplej. To samo tyczy się ścian. Jeśli nie posiadasz budynku, w którym kury będą mogły być zamknięte na zimę, zadbaj o odpowiednie ocieplenie, zanim nadejdą chłodne dni i noce.
Jak widzisz, budowa przydomowego kurnika nie jest skomplikowana. Tak naprawdę nie trzeba do tego specjalistycznych narzędzi i umiejętności, jednak te zdecydowanie ułatwiają wiele zadań.
Jeśli zbudowałeś kurnik i planujesz wpuścić kurczaki jednocześnie, wtedy nie powinieneś spotkać się z agresją wśród zwierząt. Jeśli jednak kury żyją ze sobą przez jakiś czas, a Ty decydujesz się na wpuszczenie nowych osobników, wtedy dziobanie i ustalanie pozycji w stadzie będzie nieuniknione.
Przeczytaj nasze pozostałe artykuły poradnikowe
W przypadku, gdy udało Ci się kupić kilka kurczaków na bazarze, koniecznie dowiedz się, kiedy się wykluły. Jest to bardzo ważne, aby móc dokładnie określić, na co jako właściciele możemy sobie pozwolić. Młode kury nie powinny być wypuszczane na wybieg, jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury, a także wpuszczane do stada, gdy ich funkcje życiowe nie są do końca rozwinięte. Przyjmuje się, że kurczaki na pierwsze spacery można wypuszczać w około 2 tygodniu życia. Pamiętaj jednak, że początkowo długość spaceru nie powinna przekraczać 3 godzin.
To kiedy kurczaki do kurnika?
Młode kurczaki najlepiej wpuścić do kurnika po pierwszym miesiącu życia. Powinny być wtedy odpowiednio zahartowane, a wszystkie funkcje życiowe już w normie.
Jeżeli wpuszczasz nowe kurczaki do kurnika, wtedy musisz być nieco sprytniejszy. Bezpośrednie wpuszczenie nowych osobników wiąże się z walką o pozycje i agresją w stadzie. Najlepiej jest zastosować sztuczki, umożliwiające rozproszenie uwagi kur. Możesz np.
Hermetyczna lampa LED NEXFORCE1 o mocy 40W emituje światło barwy dziennej o maksymalnej mocy 6000 lumenów. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.
Woliera, czyli klatka dla ptaków jest dziś coraz rzadziej stosowana w domowych hodowlach. Ludzie zdecydowanie częściej budują kurniki, w których nioski czują się zdecydowanie lepiej i mają więcej miejsca.
Przyjmuje się, że na dwie kury powinien przypadać przynajmniej 1 metr kwadratowy powierzchni w samym kurniku. Nie jest to duża przestrzeń, jednak w tym przypadku konieczne jest stworzenie wybiegu, na którym zwierzęta mogą bez przeszkód się ruszać. Razem z wybiegiem, na jedną kurę powinny przypadać 4 metry kwadratowe, co jest wystarczającym miejscem do życia dla zwierząt.
Kurnik dla 10 kur niosek powinien mieć zatem 5 metrów, a wybieg ok. 40 metrów kwadratowych. W przypadku 20 kur, wartości te mnożymy razy dwa.
Jeśli mieszkasz na wsi i możesz pozwolić sobie na zdecydowanie większy teren, udostępnij go zwierzakom. Przedstawione wyżej wymiary są jedynie minimalnymi wartościami, jakie powinien zapewnić hodowca, by kury czuły się komfortowo.
Światło jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego kurnika. Dzięki odpowiednio dobranym programom świetlnym i źródłom światła kury mogą być zdrowsze, a jednocześnie mogą znosić więcej jaj.
Barwa światła powinna być zbliżona do naturalnego światła słonecznego. Stosując żarówki emitujące takie światło, zapewnisz kurom odpowiednią widoczność, a także dobre warunki do życia. Jeśli jednak planujesz nieco większą hodowlę, możesz zastosować w kurniku również źródła światła niebieskiego i czerwonego. Barwa czerwona zapobiega agresywnym zachowaniom i uspokaja ptaki. Nawet badania wykazały, że ptaki przebywające w świetle czerwonym są spokojniejsze, dzięki czemu w stadzie rzadziej dochodzi do kanibalizmu i pterofagii. Światło niebieskie natomiast nie jest widoczne dla ptaków, dzięki czemu w nocy zwierzęta te mogą bez problemu odpoczywać, podczas gdy ludzie zbierają jaja. Dodatkowo, hodowle kur z niebieskim światłem informują, że zwierzęta uzyskują większe przyrosty masy ciała i chętniej się ruszają.
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 stycznia 2022