search-icon
Spis treści

Biblioteka szkolna – jak ją prowadzić?

Biblioteka szkolna stanowi bardzo ważne miejsce w każdej szkole. Jest swoistym centrum informacji i wiedzy dla uczniów. Szczególnie ważna jest ze względu na obowiązek czytania lektur, które to mają wypracować w dzieciach nawyk czytania, a także rozwinąć wyobraźnię i pobudzić umysł do kreatywnego myślenia. W bibliotece szkolnej możemy nie tylko znaleźć potrzebne lektury, ale także pozwala nam wyszukiwać potrzebne zagadnienia. Aby odnajdywanie informacji przebiegało bez zakłóceń, ważna jest realizacja wszystkich zadań spoczywających na barkach bibliotekarzy. Biblioteka szkolna, jak ją prowadzić? Do prawidłowego funkcjonowania biblioteki w 2023 roku przyczynia się wiele aspektów takich jak na przykład dobór odpowiednich książek, dbanie o ich odpowiednie oznaczenie, a także kilka innych rzeczy. Jakich? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

oświetlenie biblioteki

oświetlenie biblioteki

Prowadzenie biblioteki szkolnej wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w prowadzeniu biblioteki szkolnej:
  • Zdefiniuj cel i misję biblioteki: określ, czego chcesz osiągnąć z biblioteki i jakiej pomocy chcesz udzielać swoim użytkownikom.
  • Przygotuj i utrzymuj kolekcję: zbieraj, selekcjonuj i udostępniaj odpowiednie materiały dla swoich użytkowników, dbając o ich aktualność i różnorodność.
  • Stwórz programy i usługi: zaplanuj programy, takie jak spotkania autorskie, warsztaty, konkursy, które zachęcą użytkowników do odwiedzania biblioteki.
  • Przygotuj i utrzymuj system biblioteczny: zorganizuj i utrzymuj system katalogowania, wypożyczania, zwrotów i innych operacji bibliotecznych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z biblioteki.
  • Promuj i zachęcaj do korzystania z biblioteki: promuj bibliotekę i jej usługi w szkole i poza nią, aby zwiększyć świadomość i zainteresowanie biblioteką.
  • Współpracuj z nauczycielami i administracją szkoły: współpracuj z nauczycielami i administracją, aby lepiej dopasować bibliotekę do potrzeb szkoły i uwzględnić jej cele edukacyjne.
  • Monitoruj i ewaluuj: monitoring i ewaluacja pozwala Ci na ocenę skuteczności działań biblioteki, poznanie opinii użytkowników i na ich podstawie podejmowanie dalszych decyzji.

Zobacz więcej z kategorii

PANELE LEDZobacz produkty

Jakie książki kupić do biblioteki szkolnej?

Jakie książki kupić do biblioteki? Aby kupić odpowiednie książki do biblioteki szkolnej, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak:

  1. poziom trudności
  2. tematyka
  3. zainteresowanie uczniów

Warto zakupić zarówno klasyczne dzieła literackie, jak i współczesne powieści, komiksy, poradniki, książki popularnonaukowe i encyklopedie. Kolekcja powinna obejmować różne gatunki i różne grupy wiekowe, aby każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli chcemy zakupić odpowiednie książki do biblioteki szkolnej należy wziąć przede wszystkim pod uwagę obowiązujące lektury, a także wiek uczniów uczęszczających do danej szkoły, tak aby zapewnić uczniom możliwość korzystania z wszystkich materiałów potrzebnych na obowiązującym ich etapie nauki. Użytkownikami biblioteki szkolnej są uczniowie, dlatego też ważne jest wpasowanie się do ich przedziału wiekowego. Biblioteka stosuje różne metody na sprostanie wymaganiom i potrzebom dzieci ze szkoły, dlatego też biblioteka gromadzi duże zbiory rozbieżne tematycznie.

Jakie książki kupić do biblioteki szkolnej

Jakie książki kupić do biblioteki szkolnej?

Skontrum w bibliotece szkolnej co ile lat?

Skontrum w bibliotece szkolnej, co ile lat? Skontrum, czyli kompleksowa inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych, powinno się przeprowadzać regularnie, co kilka lat, w zależności od wielkości biblioteki i tempa zmian zbiorów. Częstotliwość skontrum jest uzależniona od potrzeb biblioteki i jej zasobów, jednak zaleca się przeprowadzanie inwentaryzacji jeden raz co 4 lata. To pozwala na aktualizację katalogów i ewidencji książek, usunięcie zbędnych pozycji oraz ocenę stanu zbiorów. Każda biblioteka posiada określony regulamin zgodny z ustawą z 27 czerwca 1997 r. której należy przestrzegać. Wszystkie biblioteki szkolne muszą spełniać BHP i obowiązujące normy budowlane. Sprzęt techniczny i komputerowy musi być sprawny i posiadający atesty.
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Co to jest skontrum?
Skontrum jest to kontrola zbiorów bibliotecznych, a także archiwalnych. Słowo zostało zapożyczone z języka włoskiego od słowa „scontro”. Kontrolę przeprowadza się w oparciu o inwentarz lub inną pomoc ewidencyjną. W zależności od wielkości biblioteki można wyróżnić skontrum ciągłe lub całościowe.
Skontrum w bibliotece szkolnej co ile lat?

Skontrum w bibliotece szkolnej co ile lat?

Jak zdobyć darmowe książki do biblioteki szkolnej?

Jak zdobyć darmowe książki do biblioteki szkolnej? Istnieje kilka sposobów na zdobycie darmowych książek do biblioteki szkolnej:
  1. Programy dotacyjne: Wiele organizacji, takich jak Fundacje, Stowarzyszenia, wspierają biblioteki szkolne i oferują dotacje na zakup książek.
  2. Programy wymiany książek: Niektóre organizacje oferują programy wymiany książek, w ramach których biblioteki mogą wymieniać swoje zbiory z innymi bibliotekami.
  3. Książki z drugiej ręki: Można również zdobywać książki z drugiej ręki za darmo lub za nieduże kwoty poprzez różnego rodzaju organizacje non-profit, księgarnie czy sklepy z używanymi książkami.
  4. Dary od lokalnych firm i mieszkańców: Można również prosić o dary książek od lokalnych firm i mieszkańców.
  5. Programy wymiany książek online: Istnieją również programy wymiany książek online, które pozwala na uzyskanie darmowych książek od innych użytkowników.
  6. Zbiórki: Można również organizować zbiórki książek dla biblioteki szkolnej.
Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Biblioteka szkolna to nie tylko miejsce, w którym uczniowie wypożyczają potrzebne lektury. Każda biblioteka w planie swojej działalności na terenie szkoły przewiduje różne wydarzenia, takie jak na przykład konkursy, zajęcia czytania, czy wystawy. Biblioteka prowadzi współpracę z innymi pracownikami szkoły, dlatego też zajęcia dydaktyczne w bibliotece szkolnej są często praktykowane. Szkolna biblioteka stosuje różne metody na przyciągnięcie uczniów i ich uwagi. Z tego też powodu tak ważne jest pozyskiwanie jak największej ilości książek, aby każdy uczeń znalazł coś dla siebie.

Dlaczego warto korzystać z biblioteki szkolnej?

Dlaczego warto korzystać z biblioteki szkolnej? Korzystanie z biblioteki szkolnej ma wiele korzyści, takich jak:
  1. Dostęp do informacji: Biblioteka szkolna dostarcza uczniom dostęp do szerokiej gamy informacji, w tym książek, czasopism, encyklopedii i innych źródeł.
  2. Uczenie się: Biblioteka szkolna jest doskonałym miejscem do nauki, ponieważ umożliwia uczniom korzystanie z różnych źródeł informacji i poszerzanie swojej wiedzy.
  3. Czytanie: Biblioteka szkolna jest doskonałym miejscem do rozwijania zainteresowania czytaniem, zarówno dla przyjemności, jak i do nauki.
  4. Zdolności krytycznego myślenia: Biblioteka szkolna pozwala uczniom rozwijać zdolności krytycznego myślenia i analizowania informacji.
  5. Zdolności językowe: Biblioteka szkolna pozwala uczniom rozwijać zdolności językowe poprzez czytanie książek i innych materiałów.
  6. Samodzielność: Biblioteka szkolna pozwala uczniom na samodzielne poszukiwanie informacji i rozwijanie swoich zainteresowań.
  7. Spokój i cisza: Biblioteka szkolna jest miejscem cichej pracy i nauki, co sprzyja koncentracji i efektywności.
Dlaczego warto korzystać z biblioteki szkolnej?

Dlaczego warto korzystać z biblioteki szkolnej?

Z korzystania z biblioteki szkolnej wynika wiele pozytywów, takich jak wyrobienie w sobie umiejętności samokształcenia, a także wyszukiwania potrzebnych informacji. Biblioteka daje nam przygotowanie użytkownika do świadomego wyszukiwania potrzebnych rzeczy. Biblioteka to miejsce, w którym nauczyciele przedmiotów wspierani przez nauczyciela bibliotekarza znajdują uczniom zajęcia rozwijające ich krytyczne myślenie, a także samodzielność. Stosuje się różne metody i formy rozwijania wyobraźni dzieci, dzięki czemu w późniejszym życiu łatwiej jest im samodzielnie uczyć się każdego przedmiotu. Dzięki korzystaniu z biblioteki szkolnej, dzieci rozwijają w sobie pasję do czytania. Biblioteka posiada wiele zalet również od strony organizacyjnej. Dzięki bibliotece szkolnej mamy możliwość czytania na terenie szkoły i poza szkołą. Szkolna biblioteka to miejsce, w którym meble są funkcjonalne, dzięki czemu wiele uczniów przykładowo czekających na rodziców lub autobus, może odrabiać lekcje. W szkolnych bibliotekach dostępne są także gazety i czasopisma, co daje możliwość relaksu po nauce.

Aby biblioteka szkolna działała bez zarzutu, należy zapewnić odpowiednie warunki dla pracowników oraz użytkowników tej placówki. Jak? Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim oświetleniu.

Jak pozyskać książki do biblioteki szkolnej?

Jak pozyskać książki do biblioteki szkolnej? Istnieje wiele sposobów pozyskania książek do biblioteki szkolnej, niektóre z nich to:
  1. Zakupy: Biblioteki mogą zakupić książki od wydawnictw, księgarń czy sklepów internetowych.
  2. Dotacje: Biblioteki mogą ubiegać się o dotacje na zakup książek od różnych organizacji, takich jak fundacje, stowarzyszenia itp.
  3. Wymiana: Biblioteki mogą wymieniać swoje zbiory z innymi bibliotekami poprzez programy wymiany książek.
  4. Dary: Biblioteki mogą otrzymywać dary książek od lokalnych firm, mieszkańców i innych organizacji.
  5. Zbiórki: Biblioteki mogą organizować zbiórki książek dla swoich zbiorów.
  6. Książki z drugiej ręki: Biblioteki mogą pozyskiwać książki z drugiej ręki za darmo lub za nieduże kwoty poprzez organizacje non-profit, księgarnie czy sklepy z używanymi książkami.
  7. Programy wymiany książek online: Istnieją również programy wymiany książek online, które pozwala na pozyskanie książek od innych użytkowników.

Pozyskiwanie książek do biblioteki szkolnej może być realizowane na wiele sposobów. Bez problemu powinno przebiegać pozyskiwanie książek w środowisku lokalnym, poprzez organizowane zbiórki, czy wymiany międzyszkolne. Wiele szkolnych bibliotek prowadzi współpracę z innymi bibliotekami. Wymiana między sobą posiada obopólne korzyści.

Zobacz nasze inne ciekawe artykuły na temat obiektów medycznych

Co wpisywać w dzienniku biblioteki szkolnej?

Co wpisywać w dzienniku biblioteki szkolnej? Dziennik biblioteki szkolnej jest dokumentem, w którym zapisuje się informacje dotyczące zbiorów, wypożyczeń i innych działań biblioteki. Poniżej przedstawiam kilka przykładów informacji, które mogą być wpisywane do dziennika biblioteki szkolnej:
  1. Informacje o nowo zakupionych książkach: Tytuł, autor, liczba egzemplarzy, data zakupu, kwota zakupu, dostawca.
  2. Informacje o wypożyczeniach: Imię i nazwisko czytelnika, tytuł książki, data wypożyczenia, data zwrotu.
  3. Informacje o zwrotach: Tytuł książki, liczba egzemplarzy, data zwrotu, uwagi.
  4. Informacje o uszkodzeniach i brakujących książkach: Tytuł książki, liczba egzemplarzy, opis uszkodzenia, data zgłoszenia.
  5. Informacje o zbiórkach książek: Tytuły książek, liczba egzemplarzy, data zbiórki, źródło pozyskania.
  6. Informacje o konserwacji i naprawie książek: Tytuł książki, liczba egzemplarzy, opis naprawy, data naprawy.
  7. Informacje o wizytach gości: Imię i nazwisko gościa, cel wizyty, data wizyty, notatki z wizyty.
  8. Informacje o innych ważnych wydarzeniach: np. organizacja spotkań, konkursów, szkoleń, warsztatów itp.
Co wpisywać w dzienniku biblioteki szkolnej?

Co wpisywać w dzienniku biblioteki szkolnej?

Dziennik biblioteki szkolnej powinien być prowadzony w sposób regularny oraz skrupulatny. Niewykonywanie wymienionych wpisów w czasie lub pominięcie jednego z nich dezorganizuje jej funkcjonowanie i prawidłowy obieg. Systematyczne uzupełnianie zbiorów oraz zakup i konserwacji sprzętu bibliotecznego wpływa na prawidłowe działanie biblioteki szkolnej.

Jakie tematy wpisywać do dziennika biblioteki szkolnej?

Dziennik biblioteki szkolnej jest dokumentem, w którym zapisuje się informacje dotyczące zbiorów, wypożyczeń i innych działań biblioteki. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tematów, które mogą być wpisywane do dziennika biblioteki szkolnej:
  • opracowanie podręczników,
  • wydawanie podręczników,
  • przyjęcie podręczników,
  • selekcja księgozbioru,
  • oprawianie książek,
  • udostępnianie zbiorów,
  • porządkowanie księgozbioru,
  • porządkowanie dokumentacji biblioteki,
  • porządkowanie biblioteki,
  • naprawa księgozbioru,
  • wypisywanie wniosku o dotację celową na podręczniki,
  • przygotowanie biblioteki do konkursu,
  • przygotowanie materiałów na konkurs,
  • odbiór surowców wtórnych,
  • aktualizacja kart czytelników,
  • drukowanie statystyki,
  • drukowanie zaległości uczniów,
  • porządkowanie kart czytelników,
  • przygotowanie wystawy,
Jakie tematy wpisywać do dziennika biblioteki szkolnej?

Jakie tematy wpisywać do dziennika biblioteki szkolnej?

Uzupełnianie tematów wpisywanych do dziennika szkolnej biblioteki to ważne zajęcie, którego nie należy pomijać. Standardy pracy biblioteki szkolnej powinny przebiegać w sposób niezakłócony. Czytelnictwo szkolne i prowadzenie biblioteki szkolnej to dość skomplikowane zajęcie, dlatego też osoba odpowiedzialna za prawidłowe działanie i funkcjonowanie tej placówki musi być odpowiednio przeszkolona i przygotowana do tego typu działań.

Jak wypełniać dziennik biblioteki szkolnej?

Jak wypełniać dziennik biblioteki szkolnej? Dziennik biblioteki szkolnej powinien być wypełniany w sposób ciągły i systematyczny, aby mieć dokładny zapis o zbiorach i działaniach biblioteki.
  1. Wprowadzanie informacji: Informacje powinny być wprowadzane do dziennika na bieżąco, np. przy zakupie nowych książek, wypożyczeniach, zwrotach, uszkodzeniach itp.
  2. Dokładność: Wpisy powinny być dokładne i precyzyjne, należy pamiętać aby wpisywać takie dane jak: tytuł, autor, liczba egzemplarzy, data, imię i nazwisko czytelnika.
  3. Sporządzanie raportów: Dziennik powinien umożliwiać tworzenie raportów na temat stanu zbiorów, wypożyczeń, zwrotów, uszkodzeń itp.
  4. Zabezpieczenie: Dziennik powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu i chroniony przed zniszczeniem lub utratą.
  5. Dostępność: Dziennik powinien być dostępny dla odpowiednich osób, takich jak bibliotekarze, dyrektor szkoły, czy pracownicy administracji szkoły.
  6. Archiwizacja: Pamiętaj o archiwizacji dziennika, po okresie jego ważności, tak aby mieć dostęp do danych historycznych.

To jak wypełniać dziennik biblioteki szkolnej powinno być jasne dla każdej osoby odpowiedzialnej za działanie tej instytucji. Do prawidłowej realizacji zadań wynikających z prowadzenia biblioteki szkolnej, należy zaznajomić się z wszystkimi przepisami i obowiązkami narzuconymi przed odpowiednie organy.

Jak wypełniać dziennik biblioteki szkolnej?

Jak wypełniać dziennik biblioteki szkolnej?

Jak przeprowadzić inwentaryzację biblioteki szkolnej?

Jak przeprowadzić inwentaryzację biblioteki szkolnej? Inwentaryzacja biblioteki szkolnej jest procesem polegającym na dokładnym sprawdzeniu i zinwentaryzowaniu zbiorów bibliotecznych. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które mogą pomóc przeprowadzić inwentaryzację biblioteki szkolnej:
  1. Przygotowanie: Przed rozpoczęciem inwentaryzacji należy przygotować odpowiednią dokumentację, taką jak listy książek, arkusze inwentaryzacyjne itp.
  2. Zorganizowanie zespołu: Inwentaryzacja powinna być przeprowadzona przez odpowiedni zespół składający się z bibliotekarzy oraz wolontariuszy.
  3. Przegląd zbiorów: Należy przeglądać zbiory biblioteczne książka po książce, zbierając informacje o tytule, autorze, liczbie egzemplarzy itp.
  4. Uzupełnianie danych: W trakcie inwentaryzacji należy uzupełniać dane w dzienniku biblioteki oraz na arkuszach inwentaryzacyjnych.
  5. Sprawdzanie danych: Po zakończeniu inwentaryzacji należy sprawdzić dane.

Inwentaryzacja biblioteki szkolnej to ważna czynność. Jak należy ją wykonać? Przede wszystkim musimy pamiętać, że każda biblioteka podczas przeprowadzania inwentaryzacji (i nie tylko) musi spełniać wymogi BHP i obowiązujące normy. Biblioteka to miejsce edukacji kulturalnej i informacyjnej. Każda szkolna biblioteka wyposażona jest w odpowiednie książki pasujące do danego przedziału wiekowego uczniów. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji w bibliotece szkolnej należy pamiętać o przeprowadzeniu spisu ilości książek, wyceny ilości. Należy też porównać wycenione wartości z danymi z ksiąg rachunkowych, a także rozliczyć różnice, jeśli takowe występują.

Jak prowadzić dziennik biblioteki szkolnej?

Jak prowadzić dziennik biblioteki szkolnej? Prowadzenie dziennika jest ważnym zajęciem, które musi być skrupulatnie wykonywane przez osobę za to odpowiedzialną. Jeśli chcemy skutecznie prowadzić dziennik biblioteki szkolnej, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
  1. Prowadzenie księgi zbiorów specjalnych
  2. Prowadzenie księgi broszur i podręczników
  3. Prowadzenie księgi inwentarza głównego książek i oprawionych roczników czasopism
  4. Prowadzenie dokumentacji związanej z ewidencją zbiorów
  5. Prowadzenie ewidencji wpływów

Prowadzenie dziennika biblioteki szkolnej należy wykonywać na bieżąco bez pozostawiania zaległości. Wykonywanie tych zapisów powinno być przeprowadzane zgodnie z rubrykami takimi jak plan, czy godziny pracy. Dziennik biblioteki szkolnej jest ważnym narzędziem do zarządzania zbiorami i udostępnianiem ich uczniom. Dziennik pozwala na rejestrowanie wszystkich wypożyczeń i zwrotów książek, co pozwala na śledzenie, które książki są obecnie wypożyczone i kiedy zostaną zwrócone. To również pozwala na identyfikację książek, które często są wypożyczane lub które są trudne do odnalezienia, co pozwala na odpowiednie przydzielanie budżetu na zakup nowych książek. Dziennik biblioteki również pozwala na śledzenie i rozwiązywanie problemów związanych z niezwróconymi książkami.

Jak prowadzić dziennik biblioteki szkolnej?

Jak prowadzić dziennik biblioteki szkolnej?

Jak układać książki w bibliotece szkolnej?

Układanie książek w bibliotece szkolnej powinno być przeprowadzane według określonego systemu katalogowania, takiego jak system Dewey’a lub innego systemu klasyfikacyjnego. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących układania książek w bibliotece szkolnej:
  1. Klasyfikacja: Książki powinny być ułożone według klasyfikacji tematycznej, np. według systemu Dewey’a, co ułatwia czytelnikom znalezienie interesującej ich książki.
  2. Porządek alfabetyczny: Książki mogą być również układane według alfabetu według nazwisk autorów, jest to przydatne dla czytelników, którzy szukają konkretnego autora.
  3. Etykiety: Książki powinny być oznaczone etykietami z numerem katalogowym, tytułem i autorem, co ułatwia czytelnikom znalezienie interesującej ich pozycji.
  4. Czyszczenie i konserwacja: Książki powinny być regularnie czyszczone i konserwowane, aby zachować ich stan.
  5. Dostępność: Książki powinny być dostępne dla czytelników, nie powinny być zakryte.

Biblioteka stosuje różne metody i formy układania książek w bibliotece szkolnej. Między innymi najczęściej korzysta się z wyżej wskazanych metod takich jak właśnie klasyfikacja książek według tematyki, co jest przydatne podczas szukania książek z interesującego nas działu. Porządek alfabetyczny to jeden z najczęściej używanych wzorów porządkowania zbiorów. Taki sposób jest niezwykle prosty i funkcjonalny. Należy przyjąć jeden wzór i trzymać się go, aby rozmieszczenie książek było logiczne.

Kto może pracować w bibliotece szkolnej?

Kto może pracować w bibliotece szkolnej? W bibliotece szkolnej mogą pracować osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:
  1. Bibliotekarz szkolny: Osoba odpowiedzialna za zarządzanie biblioteką szkolną, w tym za zbiory, wypożyczenia, inwentaryzację oraz organizację różnych programów i wydarzeń.
  2. Asystent bibliotekarza: Osoba wspierająca bibliotekarza w codziennych obowiązkach, takich jak wypożyczanie książek, odpowiadanie na pytania czytelników, czy pomoc w organizacji wydarzeń.
  3. Wolontariusz: Osoby, które chcą pomóc w bibliotece szkolnej bez wynagrodzenia, mogą pracować jako wolontariusze, np. wypożyczanie książek, czy pomoc w organizacji programów i wydarzeń.
  4. Pracownicy administracji szkoły: Niektórzy pracownicy administracji szkoły, takie jak księgowi czy sekretarki, mogą również pomagać w bibliotece szkolnej z zadaniami związanymi z finansami lub logistyką.

Biblioteki szkolne są instytucjami wspomagającymi edukację i oświatę. Często nauczyciel bibliotekarz organizuje zajęcia dydaktyczne w bibliotece, zgodne z programem nauczania i wychowania. W oparciu o zbiory i warsztat informacyjny biblioteki wspierani przez nauczyciela bibliotekarza organizują zajęcia także inni nauczyciele. Celem zajęć w bibliotece jest poszerzenie zainteresowań i umiejętności uczniów, a także doskonalenie nauczycieli. Zajęcia w bibliotece uczą także wykorzystywania informacji oraz korzystania z pracowni komputerowej.

Kto może pracować w bibliotece szkolnej?

Kto może pracować w bibliotece szkolnej?

Etat w bibliotece szkolnej ile godzin?

Etat w bibliotece szkolnej, ile godzin wynosi? Bibliotekarze pracujący w szkolnej bibliotece są uznawani za tzw. nieprzedmiotowców, w związku z tym etat bibliotekarza wynosi 30 godzin 60-cio minutowych. Praca bibliotekarza szkolnego wymaga posiadania wykształcenia wyższego oraz ukończenia studiów podyplomowych na kierunku bibliotekoznawstwa. Takie wykształcenie daje przyzwolenie na podjęcie pracy na stanowisku bibliotekarza w bibliotekach szkolnych, a także w bibliotekach wyższych uczelni, bibliotekach pedagogicznych, czy w bibliotece publicznej. Praca bibliotekarza jest zawodem wymagającym m.in ze względu na dość skomplikowane prowadzenie dziennika, czy innych dokumentów wymaganych w tego rodzaju placówce. Praca w bibliotece posiada także wiele plusów, szczególnie dla osób lubujących się w kontakcie z ludźmi. Biblioteka jest miejscem, w którym zazwyczaj spotkać możemy osoby pasjonujące się czytaniem, częste są także organizowane spotkania z autorami ciekawych lektur, dzięki czemu mamy możliwość poznać fascynujące osobistości.

Etat w bibliotece szkolnej ile godzin?

Etat w bibliotece szkolnej ile godzin?

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 23 stycznia 2023