search-icon
Spis treści

Jak urządzić ogród na miarę XXI wieku

Jak urządzić ogród na miarę XXI wieku, który sprawi, że każdy, kto się w nim znajdzie będzie go podziwiał? Wcale nie jest to taki trudne, jakby mogło się wydawać. Bierzmy pod uwagę, że dobrze urządzony ogród to jakby nie patrzeć wizytówka Twojej posesji. Nie tylko dobrze dobrane kolorystycznie kwiaty są ważne, ale również oświetlenie oraz pozostałe dodatki, które będą ze sobą idealnie współgrać.

  • Ogród to miejsce, w którym latem spędzamy dużo czasu, więc warto zadbać o to, aby było jak najprzyjemniej.
  • Niektórzy decydują się na projektanta, który sprawi, że każdy najmniejszy szczegół w naszym ogrodzie będzie ze sobą współgrał.
  • Doskonałą formą udekorowania ogrodu jest również stworzenie oczka wodnego, które w połączeniu z dobrym oświetleniem stworzy przyjemny klimat.
  • Ważne jest również stworzenie miejsca na gry i zabawy dla dzieci czy nawet dorosłych.

Ogród – jak stworzyć najlepszą wizytówkę nasze posesji?

Ogród to niezwykle ważna przestrzeń wokół każdego domu. To miejsce, które daje możliwości wypoczynku, relaksu i przyjemnego spędzania czasu z rodziną oraz znajomymi. Jednocześnie ogród jest swoistą wizytówką właścicieli nieruchomości. Estetycznie zaprojektowany ogród może całkowicie odmienić otoczenie każdej nieruchomości, nadać mu nowego charakteru, zaskoczyć, zainspirować i pozostawić po sobie niezapomniane wrażenia. Każdy z właścicieli domu zastanawia się jak zaprojektować ogród, tak aby był on funkcjonalny, estetyczny i nowoczesny. W XXI wieku przy projektowaniu zarówno budynków, jak i ogrodów, nacisk kładziony jest głównie na estetykę oraz design. Obecnie nikt nie zaniedbuje wizualnej strony swojego otoczenia. Ponieważ w ogrodzie spędzamy, szczególnie latem często kilka godzin dziennie, dlatego tak ważne jest odpowiednie jego zaprojektowanie. Często projektowanie ogrodu powierzane jest architektom oraz projektantom. Ich wiedza w połączeniu z właściwym odczytaniem naszych potrzeb i oczekiwań, skutkują powstaniem prawdziwych perełek architektury zewnętrznej na miarę XXI wieku.

NAŚWIETLACZ LED MHN 10W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁA

27.33 zł

Zobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 20W PREMIUM BARWA ZIMNOBIAŁA

34.14 zł

Zobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 30W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁA

51.09 zł

Zobacz produkt

Jak zaaranżować ogród?

Jak zaaranżować ogród? niestety jest to zadanie, które może być wymagające, czasochłonne oraz kosztowne. Liczy się tutaj dobry pomysł, plan, którego będziemy się trzymać, zakładając ogród i konsekwencja w działaniu. Musimy pamiętać, że w przypadku aranżacji ogrodu efekty przychodzą odrobinę inaczej niż w przypadku wyposażania wnętrz. Przede wszystkim założenie pięknego ogrodu musi potrwać, niekiedy są to lata. Zanim wyrosną wszystkie nasadzenia, rośliny, ogród nabierze końcowego wyglądu, musi minąć sporo czasu. Kolejną sprawą, którą musimy brać pod uwagę, jest fakt dużo mniejszych możliwości zmian aranżacji w przyszłości. Zdecydowanie łatwiej jest przestawić meble w salonie czy nawet go przemalować niż przesadzać drzewa i zmieniać bieg ścieżek w ogrodzie. Dlatego od samego początku do końca zakładania ogrodu musimy wiedzieć, jak ma on wyglądać finalnie. Niekorzystne będą dla nas wszelkie zmiany koncepcyjne w trakcie aranżacji ogrodu. Myślenie o tym, jak zrobić oczko wodne, gdy nasz ogród już istnieje, niesie za sobą dużo więcej problemów niż uwzględnienie tego pomysłu na samym początku grogi do pięknego ogrodu.

Jak zaaranżować ogród

Ogród koło domu – czy to dobre rozwiązanie?

Ogród koło domu czy to jest idealnie rozwiązanie? pytanie takie wydaje się pytaniem retorycznym. Trudno bowiem znaleźć wady posiadania pięknego i funkcjonalnego ogrodu wokół domu. Nie od dziś wiadomo, że nic nie działa tak uspokajająco na człowieka, jak przebywanie w otoczeniu zieleni. Ogród przy domu to nasz prywatna oaza, w której możemy się zrelaksować, wypocząć i naładować akumulatory przed kolejnymi wymagającymi dniami. Ogród przy domu to miejsce, w którym z radością przyjmujemy gości.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 10W PREMIUM BARWA ZIMNOBIAŁA

Naświetlacz LED MHNC KFNLNC10ZB2 w czarnym kolorze o mocy 10W posiada wbudowany czujnik ruchu. Emituje światło barwy białej zimnej o mocy 800lm.

82.87 zł

Zobacz produkt

Różnego rodzaju spotykania rodzinne, ze znajomymi, grille czy zwykłe leżakowanie i opalanie się z rodziną lub sąsiadami, wnoszą do naszego stresującego życia nutkę spokoju i odprężenia. Ogród jest także miejscem, w którym ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa możemy zostawić nasze pociechy, aby spędziły ciekawie i aktywnie czas na świeżym powietrzu. Przygotowane dla nich kąciki do gier i zabaw przez wiele lat będą dawać duże możliwości rekreacji dzieciom w każdym wieku. Jeśli w naszym ogrodzie zamierzmy umieścić kącik warzywny, zyskujemy możliwość korzystania z dobrodziejstw natury w ciągu praktycznie całego roku. Jakże wygodne jest wyjście z domu do własnego ogrodu i zerwanie marchewki, pietruszki czy pomidora na przygotowywany obiad lub kolację. Niby nic nieznacząca możliwość, dająca jednak naprawdę ogromną satysfakcję i zadowolenie.

Jak zaaranżować piękny ogród

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o ogrodach

Jak udekorować ogród?

Jak udekorować ogród, który jak najlepiej będzie prezentował naszą posesję, na to pytanie postaramy się odpowiedzieć. Dekorowanie ogrodu wydaje się ostatnim etapem przy jego zakładaniu. Nie jest tak jednak do końca. Niektóre dekoracje wymagają wiedzy o tym, jak będą wyglądać już na samym początku drogi do wymarzonego ogrodu. Musimy wiedzieć, gdzie będą rozmieszczone lampy ogrodowe LED, aby odpowiednio przygotować całą instalację elektryczną.

KINKIET OGRODOWY FOX BLACK 1XE27

46.51 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 DUŻA

88.93 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA WISZĄCA FOX BLACK 1XE27

48.63 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 MAŁA

46.51 zł

Zobacz produkt

Rozprowadzenie instalacji wodociągowej zasilającej oczka wodne, fontanny czy wodospady także należy wykonać w początkowym etapie zakładania ogrodu. Dekoracją ogrodu są także różnego rodzaju ławeczki czy altanki. O nich również należy pomyśleć odpowiednio wcześnie. Oczywiście największą dekoracją będą odpowiednio dobrane, atrakcyjne rośliny. Wszystkie kwiaty, krzewy i drzewka stworzą niepowtarzalne miejsce, które przez lata będzie radowało nasz wzrok swoim widokiem.

Jak urządzić elegancki ogród

Dobrze urządzony ogród – czyli jaki?

Dobrze urządzony ogród? to jaki? Zdając sobie pytanie, jak dobrze urządzić ogród, odpowiedzi na nie będziemy mieli wiele, w zależności od tego, czego oczekujemy od naszego ogrodu. Możemy bowiem myśleć o ogrodzie pełnym roślinności, o ogrodzie z warzywami i owocami, ogrodzie służącym nam i naszym dzieciom do rozrywki i odpoczynku czy ogrodzie, jako miejscu spotkań z bliskimi. W każdym przypadku recepta na dobrze urządzony ogród będzie inna. W każdym przypadku mamy jednak możliwość urządzenia go tak, aby był to nasz wymarzony, nowoczesny, funkcjonalny i dający olbrzymią radość ogród.

LAMPA ALEKULE G 400 Z SU-MA - 42 CM

245.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CM

84.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 300 Z SU-MA - 32 CM

113.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 200 Z SU-MA - 22 CM

63.00 zł

Zobacz produkt

Dobrze zaprojektowany ogród powinien cieszyć nasz zmysły swoim wyglądem, zapachem, dotykiem. Jednocześnie powinien to być ogród bezpieczny i funkcjonalny. Poruszanie się w nim o każdej porze dnia i nocy nie może nieść za sobą ryzyka, potknięcia czy uderzenia o jakikolwiek jego element. Dlatego tak ważne w ogrodzie jest oświetlenie. Lampy stojące czy kinkiet ogrodowy powinny zapewniać zawsze dobrą widoczność i oświetlać właściwie przestrzeń ogrodu. Jednocześnie oświetlenie poprawia zdecydowanie walory estetyczne ogrodu, podkreśla jego atuty i tworzy niezapomniane efekty wizualne, zapadające w pamięć każdemu obserwatorowi.

Jak urządzić piekny ogród

Jak ładnie zagospodarować ogród?

Jak ładnie zagospodarować ogród żeby był spójny, estetyczny i niepozbawiony wielu ciekawych elementów małej architektury. Różnego rodzaju skalniaki, oczka wodne, wodospady, fontanny wpływają na odbiór wizualny całości. Dobrze rozplanowane ciągi komunikacyjne w ogrodzie także wpływają pozytywnie na wygląd ogrodu.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

Halogen LED KFNLNC20NB2 o mocy 20W z wbudowanym czujnikiem ruchu świetnie sprawdzi się jako oświetlenie podjazdu, garażu czy elewacji.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

86.22 zł

Zobacz produkt

Drobne elementy dekoracyjne wykorzystane w naszym ogrodzie wprowadzają do niego pewne urozmaicenie. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ich ilością. Zbyt wiele ozdobników wyglądać będzie odrobinę kiczowato. Najlepszym przykładem są modne przed laty ogrody z dużą ilością krasnali ogrodowych. Ładny ogród to także ogród atrakcyjnie podświetlony. Ekonomiczną wersją lamp ogrodowych są lampy ogrodowe solarne. Dzięki nim dyskretnie oświetlimy wybrane części i elementy ogrodu.

LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 6,8W

213.36 zł

Zobacz produkt
LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 3,2W

134.67 zł

Zobacz produkt

Ładnie zagospodarowany ogród to prawdziwa przyjemność dla wszystkich domowników oraz ich gości. Warto więc przyłożyć się właściwie do jego projektowania. Nowoczesny, elegancki, funkcjonalny i estetyczny ogród będzie nas cieszył przez wiele lat, w różnych okolicznościach, o różnych porach dnia, w ciągu całego roku. Budując swoją oazę spokoju, nie zapominajmy o grodach.

Jak urządzić nowoczesny ogród

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 29 sierpnia 2021