Spędzanie czasu wśród zieleni przynosi ukojenie dla skołatanych nerwów, wycisza i pozwala się w pełni zrelaksować. Dlatego tak wiele osób chętnie tworzy przydomowe tarasy rekreacyjne. Ich wadą jest jednak to, iż w naszym klimacie możliwość korzystania z nich jest mocno ograniczona. Ciekawą opcją bywa zamiast tego urządzenie całorocznego ogrodu zimowego.
Jak przygotować taką przestrzeń? Co powinno do niej trafić? Nieco więcej o modnych oranżeriach przeczytacie poniżej.
Ogród zimowy w zależności od funkcji może przybierać różne formy. W podstawowym wariancie jest to prostu przestrzeń służąca do przechowywania szczególnie delikatnych okazów roślin, które w okresie wiosenno-letnim ustawia się w donicach na zewnątrz.
Innym wariantem jest całoroczny ogród zimowy, który służy do celów rekreacyjnych. To mocno przeszklona forma, zazwyczaj z widokiem na ogród, gdzie urządza się strefę do przyjemnego relaksu, zabawy lub przyjmowania gości. Oranżeria staje się zatem miejscem o ciekawych walorach estetycznych i reprezentacyjnym charakterze.
Czy wyróżniają się przydomowe oranżerie? To przede wszystkim najczęściej konstrukcje zintegrowane ze ścianą budynku, a przy tym niemal w całości przeszklone. Posiadają drewniany lub metalowy stelaż, w którym osadza się ściany i dach ze wzmocnionego szkła lub PVC, co pozwala otworzyć się na ogród, a przy tym wprowadzić dużo światła do wnętrza.
Są one przeznaczone do uprawy roślin tropikalnych, choć niejednokrotnie stają się domowym kącikiem do przyjemnego relaksu w otoczeniu zieleni. W większości przypadków ogrody zimowe spełniają zatem podwójną rolę: praktyczną i estetyczną – zwłaszcza gdy wprowadzi się do nich odpowiednie wyposażenie, które oferuje na przykład hurtownia mebli ogrodowych Bazkar, a także ciekawe dekoracje – w ogrodach zimowych wykorzystuje się bowiem rozmaite akcesoria znane z innych przestrzeni domowych o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym
To, jak zostanie urządzona oranżeria, zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Jeżeli ma to być bardziej przestrzeń „domowa”, wówczas stosuje się w niej miękkie i wygodne zestawy mebli salonowych, najlepiej w wariancie tapicerowanym. Jeżeli natomiast danej strefie bliżej do ogrodowego tarasu, wtedy trafiają do niej fotele, sofy i narożniki znane z zestawów do przydomowego użytkowania, wykonane z drewna, rattanu lub tworzyw sztucznych. Na nich układa się miękkie poduchy.
Oprócz klasycznych kompletów mebli do relaksu (sofy, fotele i podnóżki, stoliki kawowe) w oranżeriach mogą też pojawić się inne elementy, jak szafy i regały do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Nie da się obyć bez stołów i kwietników, na których ustawia się rozmaite rośliny w ozdobnych skrzynkach i donicach.
Co jeszcze może okazać się pomocne w oranżeriach? Aby wykorzystywać ją również wieczorową porą, trzeba pomyśleć o oświetleniu – lampach sufitowych, wiszących lub stojących. Ustawia się je tak, by nie zagrażały roślinom i zapewniały optymalne warunki we wnętrzu. Aby ogród zimowy mógł być wykorzystywany przez cały rok, trzeba zadbać o regulację temperatury. W zimie przydaje się ogrzewanie (np. systemy kanałowe czy ogrzewanie podczerwienią), w lecie warto zainwestować w klimatyzatory lub klimatyzery. Oprócz tego pomocne są rolety i markizy – pozwalają na regulację ilości światła wpadającego do wnętrza.
Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie inteligentnych systemów do kontrolowania warunków w całym domu, w tym także w oranżeriach. Dzięki temu da się zdalnie regulować kluczowe parametry oświetlenia, ogrzewania lub klimatyzacji lub wprowadzić rozwiązania automatyzujące (np. harmonogramy lub uruchamianie poszczególnych urządzeń z pomocą czujników). Spory wybór takich elementów oferuje na przykład: iHome24.pl.
Ogród zimowy o każdej porze roku jest pełen zieleni i kwiatów. To egzotyczny zakątek, w którym można zaszyć się z książką, urządzić przyjęcie lub spędzić czas z bliskimi. Stanowi prawdziwą zieloną oazę, którą ma się na co dzień na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko zadbać o to, by ją odpowiednio zaaranżować.
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 13 grudnia 2024