search-icon
Spis treści

Jak zaprojektować ogród — nasze pomysły i propozycje

Jak zaprojektować ogród, czyli wizytówkę naszej posesji, to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Niektórzy szukają inspiracji w internecie, a inni po prostu idą do architekta czy projektanta, który jak najlepiej im zaprojektuje ogród. Jednak czy nie lepiej samemu to zrobić? Później możemy z dumą i satysfakcją patrzeć na nasz ogród.

 • Ogród to miejsce, w którym możemy się zrelaksować czy latem spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi dlatego warto, aby był zrobiony jak najlepiej.
 • Oświetlenie również odgrywa bardzo ważną rolę. Dobrze dobre oświetlenie będzie w stanie jak najlepiej podkreślić nasze rośliny czy oczko wodne.
 • Ważne jest, aby przed tworzeniem naszego ogrodu mieć jak najlepszy plan, którym będziemy mogli się sugerować.
NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

Halogen LED KFNLNC20NB2 o mocy 20W z wbudowanym czujnikiem ruchu świetnie sprawdzi się jako oświetlenie podjazdu, garażu czy elewacji.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

86.22 zł

Zobacz produkt

Zaprojektowanie ogrodu

Zaprojektowanie ogrodu wcale nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać, pamiętajmy, że ogród jest miejscem, które powinno być dla nas oazą spokoju, dawać możliwość wypoczynku i relaksu, a jednocześnie powinno być atrakcyjnym dla oka otoczeniem naszego domu. Każdy z nas ma inne oczekiwania od ogrodu. Dla jednych będzie to miejsce, w którym się zrelaksuje, inni będą chcieli móc urządzać w nim spotkania z rodziną i znajomymi, a jeszcze inni zając się hodowlą roślinności. Jak połączyć nasze oczekiwania od ogrodu z urządzeniem go tak, aby był on naszą wizytówką oraz ciekawym, estetycznym i fascynującym terenem wokół naszego domu? Jak zaprojektować ogród i w jakiej kolejności przeprowadzać konkretne prace przy jego aranżacji? Jak urządzić ogród przed wejściem do domu, a także jak zaprojektować ogród w dalszej części naszej posesji? Postaramy się pomóc naszym poradnikiem, każdemu, kto pragnie mieć piękny i funkcjonalny ogród na swojej posesji. Mamy nadzieję, że nasz krótki wpis okaże się pomocny przy tworzeniu takiego ogrodu.

jak zaprojektować ogród

Jak zaprojektować ogród przed domem?

Projektowanie ogrodu możemy zlecić zewnętrznej firmie specjalizującej się w zakładaniu ogrodów lub przygotować plan ogrodu samodzielnie. Zakładamy, że nasz artykuł skierowany jest do osób pragnących zaprojektować i założyć ogród we własnym zakresie. Na projekt ogrodu wpływa wiele czynników. Należy w nim uwzględnić między innymi indywidualne preferencje osoby go zakładającej, powierzchnię oraz ukształtowanie terenu przeznaczonego na ogród, rodzaj gleby w naszym ogrodzie czy bezpośrednie jego otoczenie. Istotne są również czynniki atmosferyczne na terenie zakładanego ogrodu, a także ilość czasu, jaką będziemy mogli poświęcić w przyszłości na pielęgnację ogrodu. Wszystko to należy uwzględnić, rozpoczynając projektowanie naszego wymarzonego ogrodu.

jak zaprojektować ogród

Jak zaplanować ogród?

Przede wszystkim planując stworzenie ogrodu, musimy określić, do czego będzie nam on służył. Czy będzie to ogród, w którym przede wszystkim będziemy hodować rośliny, czy będzie to miejsce rekreacji i wypoczynku? Rekreacja w ogrodzie może być bierna (leżakowanie, opalanie, grillowanie itp.), a także czynna (boisko do badmintona, siatkówki, lub piłki nożnej). Ogród może być także miejscem, w którym stworzymy plac do zabaw dla dzieci. Nasz ogród może również odgrywać rolę typowo reprezentacyjną. Możemy ostatecznie stworzyć ogród wielofunkcyjny, spełniający wszystkie te zadania.

jak zaprojektować ogród

Jak zrobić projekt ogrodu?

Projekt ogrodu rozpoczynamy od stworzenia szczegółowego planu, który uwzględni wszystkie wcześniej wymienione uwarunkowania, a także indywidualne preferencje. Na szkicu naszego ogrodu musimy rozrysować i zlokalizować następujące elementy naszego przyszłego ogrodu:

 • Przebieg instalacji elektrycznej do zasilania oświetlenia, jakie zainstalujemy w ogrodzie,
 • Ewentualny przebieg instalacji wodnej służącej zraszaniu poszczególnych części ogrodu,
 • Drogę głównych ścieżek prowadzących od bramy do domu,
 • Wielkość i kształt podjazdu prowadzącego od bramy do domu, a także garażu,
 • Umiejscowienie elementów malej architektury, czyli wszelkich altanek, ławek, miejsc do grillowania itp.,
LAMPA ALEKULE G 400 Z SU-MA - 42 CM

245.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CM

84.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 300 Z SU-MA - 32 CM

113.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 200 Z SU-MA - 22 CM

63.00 zł

Zobacz produkt
 • Rozmieszczenie miejsc służących do rekreacji i wypoczynku (hamaki, leżaki, miejsca do leżakowania na trawie itp.),
 • Ulokowanie miejsc do zabaw dla dzieci (huśtawki, piaskownice, karuzele, domki itp.),
 • Lokalizację oczek wodnych (zapraszamy do lektury wpisu o tym, jak zrobić oczko wodne),
 • Miejsca, w których zlokalizujemy takie, elementy jak kompostownik, śmietnik itp.,
 • Rozkład i usytuowanie poszczególnych nasadzeń (drzew, krzewów, żywopłotów i innych roślin),
 • Usytuowanie rabatek kwiatowych, skalniaków i innych elementów naszego ogrodu.

Jak widać elementów naszego przyszłego ogrodu, które musimy rozważać przy jego projektowaniu, jest naprawdę wiele. Oczywiście w zależności od naszej koncepcji ogrodu, nie będziemy musieli brać pod uwagę każdego z wyżej wymienionych.

jak zaprojektować ogród

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o ogrodach

Jak ładnie zagospodarować ogród?

Planując zagospodarowanie naszej działki i założenie atrakcyjnego ogrodu możemy skorzystać z pomocy ogólnodostępnych na rynku i w internecie darmowych programów do projektowania ogrodów. Pomogą one z pewnością każdej osobie podchodzącej do projektowania ogrodu samodzielnie. Aby nasz ogród prezentował się efektownie i był funkcjonalną przestrzenią, musimy trzymać się wybranej koncepcji jego zagospodarowania. Jeśli postawimy na ogród oparty na liniach prostych, to nie powinniśmy wpisywać w niego fragmentów opartych na okręgach. Jeśli wybierzemy styl nowoczesny, to niewskazane będzie wykorzystywanie w nim elementów odpowiednich dla stylu angielskiego czy wiejskiego. Przemyślany, spójnie zaprojektowany i założony ogród będzie spełniał wszystkie funkcje, jakie przed nim stawiamy, a jednocześnie nie będzie widać w nim chaosu i nieprzemyślanych elementów. Aby nasz ogród prezentował się okazale, warto wykorzystać także dobrze dobrane elementy oświetleniowe.

NAŚWIETLACZ LED MHN 10W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁA

27.33 zł

Zobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 20W PREMIUM BARWA ZIMNOBIAŁA

34.14 zł

Zobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 30W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁA

51.09 zł

Zobacz produkt

Podkreślą one wszystkie atuty naszego ogrodu, zaakcentują poszczególne miejsca, na których nam szczególnie zależy, zapewnią bezpieczeństwo i wygodę korzystania z ogrodu. Lampy ogrodowe LED, które wykorzystamy w naszym ogrodzie, mogą mieć różną postać i różne przeznaczenie. Możemy więc wykorzystać na przykład słupki ogrodowe do oświetlania ścieżek w ogrodzie czy kinkiet ogrodowy, który przyjemnie oświetli nam przestrzeń wokół altany ogrodowej.

LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 6,8W

213.36 zł

Zobacz produkt
LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 3,2W

134.67 zł

Zobacz produkt

Bezpośrednie sąsiedztwo domu, będące również częścią zakładanego ogrodu także jest miejscem instalacji oświetlenia. Ciekawe oświetlenie elewacji odkreśli walory budynku, którego widok z ogrodu będzie dla nas widokiem przyjemnym i atrakcyjnym. W tym celu możemy wykorzystać kinkiet zewnętrzny, lampy elewacyjne czy halogeny ogrodowe. Niezwykle ciekawe i atrakcyjne rozwiązanie to kostka brukowa LED. Jest to świecąca kostka, którą z łatwością zainstalujemy na naszym podjeździe lub utwardzonych ścieżkach w naszym ogrodzie. Kostka brukowa LED układana jest identycznie jak typowa kostka brukowa. O tym, jak ułożyć kostkę brukową można przeczytać w innym naszym wpisie.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 10W PREMIUM BARWA ZIMNOBIAŁA

Naświetlacz LED MHNC KFNLNC10ZB2 w czarnym kolorze o mocy 10W posiada wbudowany czujnik ruchu. Emituje światło barwy białej zimnej o mocy 800lm.

82.87 zł

Zobacz produkt

Projektowanie ogrodów zasady

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu może być czynnością, która przyniesie nam naprawdę dużo satysfakcji. Wymaga ono odrobiny chęci, czasu i zaangażowania, ale efekt końcowy wynagrodzi nam wszelki trud poniesiony przy projektowaniu ogrodu. Zakładając ogród i planując jego wygląd, musimy pamiętać jedynie o kilku podstawowych zasadach. Najważniejszą jest określenie funkcji, jaką ogród ma spełniać. Przechodząc do projektowania konkretnego już ogrodu, ważne jest, aby ogród podzielić na strefy. Powinny w nim być części: reprezentacyjna (tzw. przedogródek), rekreacyjna oraz część do uprawy roślin. Projektując ścieżki czy rabaty kwiatowe, nie warto zbytnio komplikować ich przebiegu. Cenienie prostoty jest tu bardzo wskazane. Wybierając roślinność do swojego ogrodu, należy dobierać je odpowiednio do warunków, w jakich zamierzmy je posadzić.

KINKIET OGRODOWY FOX BLACK 1XE27

46.51 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 DUŻA

88.93 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA WISZĄCA FOX BLACK 1XE27

48.63 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 MAŁA

46.51 zł

Zobacz produkt

Należy wziąć pod uwagę wszystkie warunki, w jakich będą one rosły (nasłonecznienie, rodzaj gleby czy wilgotność podłoża) Dobranie nieodpowiednich dla danego miejsca roślin zemści się na nas nieprawidłowym ich rozwojem, a nawet na przykład uschnięciem. Miejsca służące grillowaniu czy biesiadowaniu przy ognisku sytuujmy z dala do naszego domu, a także do domów sąsiadów. Zakładając ogród, szanujmy już posiadane na działce rośliny i starajmy się wykorzystać je w naszym planie zagospodarowania ogrodu. I na koniec trzymajmy się obranego stylu naszego ogrodu, aby całość prezentowała się spójnie i elegancko. Zaprojektowanie ogrodu, choć jest stosunkowo trudnym zajęciem, może dać nam wiele satysfakcji i zadowolenia w jego użytkowaniu w przyszłości. Może więc warto spróbować podejść do tego tematu samodzielnie i zaprojektować nasz ogród bez pomocy osób z zewnątrz?

jak zaprojektować ogród

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 1 września 2021