Budując dom wcześniej czy później pojawia się pytanie, jak zaprojektować ogród. Każdy właściciel nawet najmniejszej działki marzy bowiem o estetycznym, funkcjonalnym, i cieszącym zmysły ogrodzie. Najczęściej próbujemy stworzyć ogród samemu. Efekty samodzielnego projektowania, aranżacji i wykonania ogrodu bywają różne. Na pewno, jeśli uda nam się stworzyć ogród na miarę XXI wieku, samodzielne jego wykonanie da nam olbrzymią satysfakcję.
Co, jednak jeśli nasze projektowanie ogrodu okaże się klapą? Może więc warto udać się po pomoc do profesjonalistów? Czy zlecenie projektu ogrodu zajmującej się tym firmie jest dobrym rozwiązaniem? Czy warto w ogóle korzystać z pomocy projektantów zieleni? Jak wiele osób przymierzających się do zakładania ogrodu, zna się na roślinności, hydraulice, elektryce, brukarstwie i wielu innych dziedzinach jednocześnie? Błędów przy samodzielnym zakładaniu ogrodu możemy popełnić naprawdę wiele. Po zakończeniu naszych prac może okazać się, że rośliny nie chcą rosnąć, w niektórych miejscach długo utrzymuje się woda po opadach, a kostka brukowa się zapada. Ogród nagle przestaje cieszyć, a my czujemy się zrezygnowani i bezradni. Fachowa wiedza pomogłaby uniknąć wielu tego typu problemów i dała szanse na stworzenie ogrodu przemyślanego, funkcjonalnego, estetycznego i odpowiednio wykonanego.
Ile kosztuje projekt ogrodu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenniki biur projektowych zależą od wielu czynników. Przede wszystkim cena projektu ogrodu zależna będzie od wielkości planowanego ogrodu. Oczywiste jest, że projekt małego ogrodu będzie kosztował zdecydowanie mniej niż koszt projektu ogrodu dużego o powierzchni kilku tysięcy m2. Oprócz wielkości ogrodu na cenę projektu wpływ ma ukształtowanie terenu, stopień zabudowy ogrodu, ilość istniejącej już zieleń, ilość planowanych elementów małej architektury czy oczek wodnych.
Naświetlacz LED MHNC KFNLNC10ZB2 w czarnym kolorze o mocy 10W posiada wbudowany czujnik ruchu. Emituje światło barwy białej zimnej o mocy 800lm.
82.87 zł
Zobacz produktMożemy założyć, że profesjonalny projekt ogrodu kosztuje ok. 5-10% wartości inwestycji i może wynosić od 2-3 tys. zł do…. No właśnie, górnej granicy praktycznie nie ma. Możemy także znaleźć wiele ofert w postaci “projekt ogrodu za 500zł”, czy nawet darmowy projekt przy realizacji. Czy warto skorzystać z takich ofert? W przypadku tanich “projektów” za kilkaset złotych zdecydowanie nie. Trudno nazwać w ogóle projektem coś, co jest w rzeczywistości jedynie ogólną koncepcją zagospodarowania terenu.
Nie jest to projekt przystosowany do naszej indywidualnej sytuacji, nie uwzględnia naszych potrzeb ani oczekiwań. W przypadku darmowych projektów przy realizacji trzeba sobie powiedzieć prawdę, że firma, której zlecimy kompleksowo zaprojektowanie i wykonanie naszego ogrodu, koszt projektu i tak ukryje w kosztach jego wykonania.
Projektowanie ogrodu od podstaw to zadane czasochłonne. Każdy profesjonalny projektant musi poświecić mu kilka dni roboczych. Trudno oczekiwać, że będzie on wykonywał swoją pracę oraz dzielił się posiadaną wiedzą i doświadczeniem za darmo lub za półdarmo. Dobry projekt rozpoczyna się od poznania terenu, na którym mamy zakładać ogród. Poznanie możliwości, niebezpieczeństw, istniejących elementów otoczenia daje projektantowi pierwsze wskazówki co i jak można zaplanować w naszym ogrodzie. Później przychodzi czas na rozmowę z inwestorem, poznanie jego oczekiwań i potrzeb. Dobry projektant uważnie wsłucha się w nasze uwagi, plany i marzenia. Uświadomi o braku możliwości realizacji niektórych z nich oraz podsunie nowe ciekawe pomysły. Później przychodzi czas na pracę projektanta przy planowaniu naszego ogrodu.
Uwzględniając wszystkie możliwości, przeszkody i nasze potrzeby, tworzy on projekt. W tym projekcie uwzględnionych jest bardzo dużo elementów. Przebieg dróg komunikacyjnych w ogrodzie, rozmieszczenie elektów małej architektury, wielkość, rodzaj i umiejscowienie nasadzeń, lokalizację miejsc do rekreacji, przebieg instalacji elektrycznej i wodociągowej oraz wiele innych. Stopień skomplikowania takiego projektu sprawia, że nie jest to praca na jeden wieczór. Wziąwszy pod uwagę ilość czasu, jaką dobry projektant musi poświęcić na zaprojektowanie ogrodu marzeń, łatwo zrozumieć, czemu te projekty muszą być kosztowne. Należy jednak pamiętać, że koszt poniesiony na projektowanie z reguły skutkuje oszczędnościami w jeszcze wyższych kwotach przy samym zakładaniu ogrodu.
Projekty ogrodów wykonywane są profesjonalnie, muszą zawierać bardzo wiele informacji, które będą przydatne podczas zakładania ogrodu i jego pielęgnacji w przyszłości. Projekt musi uwzględniać istniejące już rośliny, analizę środowiska gleby, analizę rozwiązań komunikacji w ogrodzie. W projekcie mamy szczegółowy plan nasadzeń wraz ze sposobem wykończenia gruntu pod nimi czy stabilizacji drzew. W dobrym projekcie ogrodu będziemy mieli do czynienia z ze szczegółowym projektem nawierzchni, ogrodzeń, elementów małej architektury itp.
Halogen LED KFNLNC20NB2 o mocy 20W z wbudowanym czujnikiem ruchu świetnie sprawdzi się jako oświetlenie podjazdu, garażu czy elewacji.
Wszystkie altany, ścianki itp. będą posiadały odpowiednie rysunki techniczne. Niezwykle istotne w projekcie są projekty oświetlenia oraz nawodnienia. Projekt ogrodu zawiera także zalecenia dla wykonawcy ogrodu, wskazuje konkretne materiały i zalecenia dotyczące pielęgnacji ogrodu po jego założeniu. Profesjonalny projekt ogrodu jest więc całkiem obszerny i zawiera mnóstwo przydatnych i koniecznych wskazań, tak ważnych dla osiągnięcia zamierzonego efektu.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły o ogrodach
Kosz aranżacji ogrodu jest kosztowne, ale gwarantuje pełen sukces przy zakładaniu ogrodu. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy w naszym ogrodzie będą spełniały swoją funkcję i unikniemy kłopotów ze złą realizacją niektórych elementów ogrodu. Przemyślany przez projektanta przebieg prac podczas zakładania ogrodu zabezpieczy nas przed sytuacjami, w których będziemy myśleli na przykład jak zrobić oczko wodne w momencie, kiedy cały ogród jest już wykonany i nie za bardzo będziemy mieli możliwość wykonania wykopu pod oczko i podciągnięcia instalacji wodociągowej do jego napełnienia. Dobry projekt ogrodu pozwoli nam poczynić także oszczędności podczas jego zakładania.
Przemyślana kolejność prac zabezpiecza przed wykonywaniem dwukrotnie niektórych czynności, jeśli ogród zakładamy bez przemyślanego projektu. Projekt zawiera także wskazówki, jakich elementów należy użyć w ogrodzie, aby był on funkcjonalny i jak najmniej pracochłonny i kosztowny w utrzymaniu. Lampy ogrodowe LED znajdujące się w projekcie to najprostszy przykład jak można zredukować koszt utrzymania naszego ogrodu w przyszłości.
Myśląc globalnie i perspektywicznie, okazuje się, że koszty poniesione na projekt ogrodu zwracają się z nawiązka już na etapie budowy naszego ogrodu marzeń. Projekt pozwoli nam także oszczędzić czas, energię i pieniądze w przyszłości, podczas korzystania z niego. Okazuje się więc, że w haśle “projekt ogrodu za darmo” jest ziarnko prawdy. Płacąc za coś, co da nam w przyszłości realne oszczędności, de facto otrzymujemy go bezpłatnie.
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 7 czerwca 2021