search-icon
Spis treści

Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne, które doda uroku naszemu ogrodowi? Oczko wodne w połączeniu z dobrym oświetleniem doskonale sprawdzi się jako dekoracja naszego ogrodu. Czy zrobienie oczka wodnego może być trudne? Przekonajmy się.

  • Ciekawym rozwiązaniem do oświetlenia oczka wodnego będą kule ogrodowe, które po rozmieszczeniu na brzegu oczka wprowadzą po zmroku do naszego ogrodu trochę tajemniczości.
  • Atutem posiadania oczka wodnego jest również to, że w upalne dni pozwoli nam odczuć trochę świeżości.
  • Możemy zrobić oczko wodne duże, które może ozdobić na przykład fontanną zrobioną z kamieni czy małe oczko, które też się świetnie sprawdzi.
  • Oczko wodne możemy również podświetlić neonami LED, które pod wodą stworzą ciekawy efekt wizualny.

Oczko wodne ogrodowe

Oczko wodne ogrodowe to nie tylko miejsce w którym będzie mogli trzymać małe rybki czy rośliny wodne, ale również dopełni nasz ogród i w pewien sposób je udekoruje. Budując swój wymarzony dom, marzymy o tym, aby zarówno wewnątrz budynku, jak i na podwórku panowały przyjazne nam warunki. Chcemy w naszym domu cieszyć się spokojem, ciszą i móc w pełni relaksować się podczas każdej chwili spędzonej na terenie naszej posesji. Wykończenie wnętrza całego domu to jeden z etapów zagospodarowania naszej nieruchomości.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 10W PREMIUM BARWA ZIMNOBIAŁA

Naświetlacz LED MHNC KFNLNC10ZB2 w czarnym kolorze o mocy 10W posiada wbudowany czujnik ruchu. Emituje światło barwy białej zimnej o mocy 800lm.

82.87 zł

Zobacz produkt

Stajemy również przed pytaniem, jak urządzić ogród przed wejściem do domu. Od tego, jak urządzimy naszą działkę, zależeć będzie czy pobyt na świeżym powietrzu będzie dla nas wypoczynkiem i wytchnieniem, czy też nie. Funkcjonalny i elegancki ogród spełniający nasze oczekiwania, da nam szansę na bezpieczne, wygodne i relaksujące chwile w nim spędzane. Projektując ogród, skupiamy się na początku na bezpośrednim sąsiedztwie domu. Jak ułożyć kostkę brukową, jak poprowadzić ścieżki do furtki, jak oświetlić elewację. Gdy odpowiemy sobie na te pytania, przechodzimy do dalszej części ogrodu. Lokalizujemy w nim z reguły miejsca służące relaksowi w gronie domowników, a także miejsca spotkań ze znajomymi i rodziną. Wpisujemy w przestrzeń naszego ogrodu altanki, miejsca do grillowania, hamaki i tym podobne komponenty. Przychodzi czasami nam myśl, aby wyposażyć go w inne elementy małej architektury, które będą nam sprawiać radość i dawać wytchnienie. Jednym z nich jest oczko wodne. Mały zbiornik wodny na terenie posesji to marzenie wielu osób. Jak zaprojektować i jak zrobić oczko wodne w naszym ogrodzie? Dziś postaramy się pomóc każdemu, kto marzy o takim elemencie w swoim ogrodzie. Nasz poradnik ma za zadanie ułatwić każdemu instalację oczka wodnego na terenie swojej posesji.

jak zrobić oczko wodne

 

Małe oczko wodne w ogrodzie

KINKIET OGRODOWY FOX BLACK 1XE27

46.51 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 DUŻA

88.93 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA WISZĄCA FOX BLACK 1XE27

48.63 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 MAŁA

46.51 zł

Zobacz produkt

Oczka wodne to elementy każdego ogrodu, które niosą ze sobą szereg korzyści ich użytkownikom. Przede wszystkim oczka wodne to niewątpliwie atrakcyjne miejsca każdego ogrodu, gwarantujące poprawę jego wyglądu. W lustrze wody odbija się zieleń roślinności oraz błękit nieba. Woda odbija również promienie światła słonecznego oraz sztucznego, którym oświetlamy nasz zbiornik po zmroku. Niezwykle elegancko, romantycznie i odrobinę tajemniczo wyglądają na przykład kule ogrodowe, rozmieszczone na brzegu oczka i odbijające się w nim. Oczka wodne nawilżają powietrze. Dzięki temu nawet w upalne dni mamy wrażenie świeżości i lekkości.

LAMPA ALEKULE G 400 Z SU-MA - 42 CM

245.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CM

84.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 300 Z SU-MA - 32 CM

113.00 zł

Zobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 200 Z SU-MA - 22 CM

63.00 zł

Zobacz produkt

Woda, przyciągając wszelkie pyłki i kurze, jest zbawiennym dla alergików miejscem w naszym ogrodzie. Ciekawa roślinność, z jaką mamy do czynienia w bezpośrednim sąsiedztwie oczka wodnego, jest interesująca, wpadająca w oko i robiąca wrażenie. Zostawia niezapomniane doznania na domownikach i każdym ich gościu. Woda w ogrodzie potrafi go odmienić, nadać mu charakteru i nowej jakości. Z tych powodów tak wiele osób pragnie, aby w jego ogrodzie było oczko wodne. Kiedy mamy już plan jak zaprojektować ogród z oczkiem wodnym, przechodzimy do realizacji naszego pomysłu. Od czego zacząć i jak zbudować oczko wodne?

jak zrobić oczko wodne

 

Oczko wodne jak zrobić – krok po kroku

Wykonanie oczka wodnego podzielone jest na kilka etapów, które musimy wykonać w ściśle określonej kolejności. Aby poprawnie wyposażyć nasz ogród w oczko wodne, powinniśmy więc postępować zgodnie z następującymi czynnościami:

  1. Przygotowanie oczka wodnego rozpoczynamy od wyznaczenie jego granic. Po wybraniu lokalizacji naszego zbiornika określamy jego zarys. Wyznaczamy go za pomocą sznurka, elastycznego węża, farby w sprayu lub piasku. Jeśli nasze oczko wodne będzie miało mieć różne strefy głębokości, czynność tą wykonujemy dla każdej z nich z osobna.
  2. Po określeniu kształtu naszego oczka wodnego przechodzimy do przygotowania odpowiedniego wykopu. Za pomocą szpadla dokonujemy wykopu, kierując się od brzegów obrysu do środka przyszłego zbiornika. Przy okazji usuwamy wszelkie korzenie, kamienie i inne zanieczyszczenia znajdujące się w wykopie.
  3. Mają przygotowany wykop, przechodzimy do ukształtowania oczka wodnego i przygotowania jego dna. Tworzymy “półki”, na których będziemy sadzić roślinność, a krawędzie oczka formujemy ze spadkiem, co zapobiegnie osuwaniu się ziemi pod wpływem działania naporu wody. Dno oczka możemy usypać kilkucentymetrową warstwą piasku, a także zastosować podkład zagrowłókninylub geowłókniny, które będą warstwą ochronną i zapobiegną uszkodzeniom folii, jaką wyłożymy dno oczka wodnego.
  4. Kolejnym etapem jest wyłożenie dna oczka wodnego folią. Folia, której użyjemy, powinna być folią dobrej jakości. Nie warto na niej oszczędzać. Im lepszej jakości folii użyjemy, tym większa będzie żywotność naszego zbiornika. Rozkładanie folii rozpoczynamy od najniższego punktu w kierunku krawędzi oczka. Folii nie naciągamy, za to dobrze wpasowujemy w każde przygotowane zagłębienie. Rozłożona folia powinna wystawać poza krawędzie tworzonego oczka. Nadmiar folii będziemy mogli zamaskować lub przyciąć po napełnieniu zbiornika wodą.
  5. Teraz przyszedł czas na montaż pompy oraz filtra. Pomogą one w utrzymaniu czystości wody w zbiorniku. Rozprowadzamy także instalację elektryczną, która służyć będzie do zasilania oświetlenia, jakie zamontujemy w oczku wodnym lub bezpośrednim jego sąsiedztwie. Przygotowujemy więc odpowiednio zabezpieczone przewody zasilające, które wpuszczamy w ziemię wokół oczka oraz źródła światła np. moduły LED o zwiększonym stopni szczelności, odpowiednim do użytkowania ich w miejscach narażonych na działanie wody.
  6. Po rozłożeniu folii przystępujemy do wzmocnienia linii brzegowej na przykład większymi kamieniami. Dno zbiornika możemy wyłożyć mniejszymi kamieniami, a wokół brzegu wysypać żwir lub drobne kamienie.
  7. W kolejnym etapie przechodzimy do napełnienia naszego oczka wodnego wodą. Zbiornik napełniamy wodą spokojnie, uważnie obserwując czy w trakcie tej czynności nie pojawiają się problemy na przykład z osuwającymi się brzegami oczka.
  8. Na koniec instalacji naszego oczka wodnego możemy przejść do sadzenia w nim roślinności. Rośliny, jakie zamierzmy posadzić, muszą być dostosowane do konkretnej głębokości, na jakiej zamierzmy je posadzić.
  9. jak zrobić oczko wodne

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o ogrodach

Oczka wodne budowa

Alternatywną dla wyłożenia folią metodą stwrorzenia oczka wodnego jest wykonanie oczka wodnego z betonu. Taki sposób wykonania oczka wodnego jest bardziej wymagający, ale pozwala uzyskać trwalszy zbiornik wodny, który będzie również łatwiejszy do czyszczenia w przyszłości. Przygotowanie zbiornik jest identyczne jak w przypadku przygotowania go pod wyłożenie folią. Przed wylaniem betonu należy nasypać na dno zbiornika drobnego tłucznia i porządnie go ubić. Na brzegach oczka budujemy konstrukcję szalunku.

NAŚWIETLACZ LED MHN 10W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁA

27.33 zł

Zobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 20W PREMIUM BARWA ZIMNOBIAŁA

34.14 zł

Zobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 30W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁA

51.09 zł

Zobacz produkt

Przygotowaną odpowiednio betonową mieszankę rozpoczynamy odlewać na ścianach, a następnie na dnie zbiornika. Beton na zbrojeniu powinien mieć grubość około 15 cm-20 cm. Po stężeniu betonu możemy usunąć szalunek. Po całkowitym stwardnieniu betonu, które trwa około tygodnia, należy pokryć go środkiem zabezpieczającym. Jeśli używamy betonu wodoszczelnego, takiego jak używany jest do budowy basenu, zabezpieczenie nie jest konieczne. Po tych czynnościach i całkowitym stwardnieniu masy, którą wykładamy nasze oczko wodne, możemy zamontować w najniższym miejscu zbiornika pompę odprowadzającą wodę z oczka i napełnić zbiornik wodą.

jak zrobić oczko wodne

 

Jak zrobić małe oczko wodne?

Oczko wodne w ogrodzie możemy wyposażyć w różnego rodzaju elementy, które dodatkowo zwiększą jego atrakcyjność. Nasze oczko wodne możemy wyposażyć na przykład w zestaw fontannowy. Będzie to prawdziwa gratka dla każdego obserwatora, a jednocześnie dodatkowo natlenia on wodę, co będzie korzystne dla estetyki naszego zbiornika. Natlenienie wody będzie sprzyjające dla rybek, które będziemy hodować w naszym oczku, a zarazem zmniejszy rozwój w nim glonów. Inną możliwością jest oczko wodnego z kaskadą.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

Halogen LED KFNLNC20NB2 o mocy 20W z wbudowanym czujnikiem ruchu świetnie sprawdzi się jako oświetlenie podjazdu, garażu czy elewacji.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

86.22 zł

Zobacz produkt

Do stworzenia oczka wodnego z wodospadem potrzebować będziemy instalacji rurek, które będą przepompowywać wodę oraz pompy, która będzie ją tłoczyć ze zbiornika w górę. Wodospad również natlenia wodę, co sprzyja poprawie stanu fauny i flory w zbiorniku, a ogranicza zanieczyszczenie glonami. W obu przypadkach mamy do czynienia z niezwykle atrakcyjną dla każdego znajdującego się przy oczku instalacją. Odgłos pluskającej i szumiącej wody działa kojąco i uspokajająca, a nawilżone powietrze zapewnia z kolei ochłodę i wytchnienie w każdy upalny i parny dzień.

jak zrobić oczko wodne

 

Domowe oczka wodne z podświetleniem

Planując oczko wodne w naszym ogrodzie, warto pomyśleć także o różnego rodzaju akcesoriach, które będą nam służyły w przyszłości, uatrakcyjniając jeszcze bardziej nasz zbiornik. Warto przy oczku wodnym zainstalować ławeczkę, na której będziemy mogli przysiąść i wypocząć, Różnego rodzaju kładki, dadzą nam możliwość lepszej obserwacji rybek w stawie i poczucia się jak na dużym akwenie wodnym. Niezwykle korzystne jest także wyposażenie naszego oczka wodnego w oświetlenie. Neon LED umieszczony pod wodą stworzy niepowtarzalne efekty wizualne, zachwyci i pozostanie na długo w naszej pamięci.

LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 6,8W

213.36 zł

Zobacz produkt
LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 3,2W

134.67 zł

Zobacz produkt

Roślinność na brzegu oczka wodnego podświetlona różnego rodzaju lampami ogrodowymi będzie prezentować się niezwykle elegancko i ciekawie. Pamiętajmy, ze światłem możemy całkowicie odmienić każdą przestrzeń, jaką oświetlamy, także i nasze oczko wodne oraz bezpośrednie jego sąsiedztwo. Odrobina wyobraźni i kreatywności, wsparte chęciami i poświęconym czasem na stworzenie oczka wodnego, dadzą nam oryginalną i niezwykle efektowną część przestrzeni w naszym ogrodzie. Oczko wodne sprawi nam mnóstwo radości przez wiele lat, a naszych gości zachwyci i zrelaksuje. Zarówno domownicy, jak i odwiedzające ich osoby z chęcią i radością zawsze będą wracać w pobliże atrakcyjnego oczka wodnego w ogrodzie.

 

jak zrobić oczko wodne

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 2 września 2021