search-icon
Spis treści

Jak obliczyć metry kwadratowe?

Każda budowa domu czy jego remont wiążą się z koniecznością obliczania metrów kwadratowych różnych powierzchni. Już zastanawiając się, od czego zacząć budowę domu, pojawiają się pierwsze potrzeby obliczenia powierzchni w metrach kwadratowych. Powierzchnia naszej działki, powierzchnia zabudowy, czy chociażby obliczenie potrzebnego nam metrażu domu, to rzeczy, które należy brać pod uwagę, rozpoczynając każdą budowę. Bez używania metrów kwadratowych nie da się ani zbudować domu, ani nawet go wyremontować. Właściwe obliczenia pomogą nam w zakupie materiałów czy choćby rozliczania się z ekipami budowlanymi lub remontowymi. Obliczanie metrów kwadratowych to czynność stosunkowo prosta, oparta na podstawowych działaniach matematycznych. Przy budowie i remoncie domu okazuje się, że matematyka jest nam potrzebna na co dzień i w planowaniu wszystkich etapów remontu oraz budowy jest niezwykle przydatna. W jaki sposób obliczyć metry kwadratowe działki, podłogi, ściany czy dachu? W tym wpisie będziemy starać się wspomóc każdego, kto zamierza dokonać tego typu wyliczeń w swojej indywidualnej sytuacji. Umiejętność ta okaże się niezwykle przydatna i ważna w budownictwie, w bardzo szerokim zakresie jej stosowania. Bez względu na to, ile trwa budowa domu, na każdym jej etapie będzie nam potrzebna. Przyda się także już podczas użytkowania zbudowanego i wykończonego budynku.

jak obliczyc metry kwadratowe

Obliczanie metrów kwadratowych

Metry kwadratowe to jednostka powierzchni w układzie SI. Jeden metr kwadratowy odpowiada polu powierzchni kwadratu, którego boki wynoszą 1 metr. Symbolem metra kwadratowego jest m2. Często używany w tekstach jest również zapis m2 lub skrót m kw. Metry kwadratowe wykorzystuje się do obliczania wielkości konkretnej powierzchni. Może to być wspomniana wcześniej powierzchnia działki, ścian, podłóg, dachu czy podjazdu. Znając wielkość powierzchni w metrach kwadratowej, możemy w dużym przybliżeniu obliczyć koszty, jakie będziemy musieli ponieść przy jej adaptacji. Będziemy wiedzieć, ile materiału jest nam potrzebne i jaki będzie koszt remontu/budowy danej części naszej nieruchomości, który zainkasuje ekipa remontowo-budowlana. Obliczanie metrów kwadratowych najłatwiejsze jest w przypadku regularnych prostokątnych lub kwadratowych kształtów powierzchni. Podstawowa wiedza z matematyki mówi nam, że dokonujemy tego, mnożąc przez siebie długości obu boków danej powierzchni. Dla przykładu licząc metraż podłogi prostokątnego pomieszczenia o bokach 4 m i 6 m, będzie miało ono powierzchnię wynoszącą:

4 m * 6 m = 24 m2

Nie zawsze oczywiście mierzona powierzchnia będzie miała boki o długościach w pełnych metrach. Nie powinno to jednak stanowić problemów przy obliczaniu metrów kwadratowych. Jeśli lekko zmodyfikujemy nasze przykładowe pomieszczenie i wymiary będą wynosiły 4 m i 35 cm oraz 6 m i 47 cm, możemy długości boków przedstawić w postaci 4,35 m i 6,47 m, a powierzchnię wyliczyć identycznie jak poprzednio, czyli:

4,35 m * 6,47 m = 28,14 m2

Obliczanie metrów kwadratowych

Jak obliczyć powierzchnię dachu?

Najbardziej problematyczne jest obliczanie powierzchni dachu. Wyliczenia te zależą w głównej mierze od kształtu naszego dachu. Może być ich naprawdę wiele. Zaczynając na najprostszym dachu płaskim, jednospadowym, a skoczywszy na skomplikowanych wielospadowych dachach o różnych kształtach. W przypadku dachu mamy do czynienia nie tylko z prostokątami, ale także z różnego rodzaju trapezami, trójkątami, równoległobokami. Nie ma więc jednej uniwersalnej metody obliczenia powierzchni każdego dachu. W każdym indywidualnym przypadku obliczeń tych należy dokonywać w inny sposób. Zasadniczo, na obliczenie powierzchni dachu wpływ będą miały długości poszczególnych boków danych fragmentów dachu, kąt nachylenia płaszczyzn dachu oraz ilość elementów dachu zależna od stopnia skomplikowania całego pokrycia dachowego. W przypadku dachów najkorzystniej jest skorzystać z pomocy fachowców.

LAMPA WISZĄCA COPPER 25W LED

292.64 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA COPPER 5W LED

134.71 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA COPPER 15W LED

415.72 zł

Zobacz produkt

Każdy projekt budynku musi zawierać informacje o metrach kwadratowych dachu naszego domu. Jeśli z jakichś powodów nie mamy takich informacji, warto, aby metry kwadratowe dachu wymierzyła nam osoba wyposażona w specjalistyczne narzędzia miernicze. Trudno sobie wyobrazić, że sami będziemy biegać po dachu z miarką, mierząc poszczególne jego krawędzie. Nie byłoby to ani wygodne, ani dokładne, a na pewno nie byłoby to bezpieczne.

Obliczanie metrażu

Jak obliczyć metry kwadratowe ściany?

Planując malowanie, czy choćby położenia glazury na ścianach w kuchni lub łazience, umiejętność obliczenia metrów kwadratowych ściany będzie nam potrzebna i przydatna. Obliczeń tych dokonujemy analogicznie jak obliczenia merów kwadratowych każdej powierzchni płaskiej. Przy obliczaniu powierzchni ścian musimy jedynie uwzględnić w nich wszystkie otwory drzwiowe i okienne na tej ścianie się znajdujące. Podamy teraz przykładowe obliczenie powierzchni ściany. W naszym przykładzie mamy ścianę o długości 5,75 m i wysokości 2,60 m.

LAMPA WISZĄCA BASKET WHITE 3XE27

260.67 zł

Zobacz produkt
LAMPKA NOCNA BASKET WHITE 1XE27

150.21 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA BASKET WHITE 1XE27

86.25 zł

Zobacz produkt
KINKIET ŚCIENNY LOFT BASKET WHITE 1XE27

94.00 zł

Zobacz produkt

Na tej ścianie mamy drzwi o szerokości 80 cm i wysokości 2 m oraz okno o wymiarach 1,45 m x 1,15 m. Aby obliczyć całkowitą powierzchnię ściany, musimy dokonać obliczenia powierzchni całkowitej płaszczyzny ściany, a także metrażu drzwi i okna. Następnie od uzyskanego wyniku powierzchni ściany odejmujemy metraż otworów i uzyskamy całkowitą powierzchnię ściany. Wykonujemy więc następujące obliczenia:

Obliczanie powierzchni płaszczyzny ściany:

5,75 m x 2,6 m = 14,95 m2

Obliczenie powierzchni otworów drzwiowego i okiennego:

Drzwi: 2 m x 0,8 m = 1,6 m2

Okno: 1,45 m x 1,15 m = 1,67 m2

Łącznie: 1,6 m+ 1,67 m = 3,27 m2

Obliczenie powierzchni całkowitej ściany:

14,95 – 3,27 = 11,68 m2

W naszym przypadku ściana ma powierzchnię całkowitą 11,68 m2. Wartość ta przydatna będzie choćby podczas kupowania farby do pomalowania takiej ściany.

Jak liczyć metry kwadratowe

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?

Obliczanie metrów kwadratowych podłogi jest chyba najprostszą czynnością. Z reguły pomieszczenia to regularne prostokąty, w których wyliczenie metrażu to podstawowe działanie matematyczne, czyli przemnożenie przez siebie długości obu boków pokoju. Są jednak pomieszczenia o kształtach nieregularnych, w których musimy natrudzić się trochę bardziej. Stworzymy więc wirtualny pokój o kształtach i wymiarach takich jak na rysunku:

jak liczyć metry kwadratowe podłogii

Aby obliczyć całkowitą powierzchnię podłogi, należy podzielić ten pokój na figury proste, obliczyć metraż każdej z części osobno i wszystkie je zsumować. Ponieważ nasz pokój ma na środku wyspę, w końcówce naszych obliczeń należy od otrzymanego wyniku odjąć jej powierzchnię i metry kwadratowe podłogi mamy otrzymane w ostatecznej liczbie. Wykonujemy więc następujący podział:

jak obliczyć metry kwadratowe podłogi

Teraz obliczamy metry kwadratowe, każdej z części pokoju osobno. Wykonujemy więc następujące działania

  1. 6 m *5,5 m = 33 m2
  2. 1,5 m * 2,5 m = 3,75 m2
  3. 3,5 m* 3 m = 10,5 m2

Sumujemy te wyniki:

10,5 m +3,75 m +33 m = 47,25 m2

Od otrzymanego wyniku odejmujemy metraż wyspy, który wynosi 1,5 m * 2 m = 3 m2. Otrzymujemy więc:

47,25 m2 – 3 m2 = 44,25 m2

Jest to ostateczny wynik naszych wyliczeń. Kupując więc płytki czy panele do naszego wirtualnego pokoju, będziemy potrzebować ich co najmniej 44,25m2.

W podobny sposób wykonujemy obliczania metrów kwadratowych każdej innej powierzchni wewnątrz domu, ale także na działce. Umiejętność ta przyda się nam choćby, gdy będziemy się zastanawiać jak zaprojektować ogród.

Jak wyliczyć metry kwadratowe

Metr kwadratowy, ile to metrów bieżących?

Planując remont lub wykończenie domu, możemy spotkać się z określeniem metr bieżący. Czym jest metr bieżący, czym różni się od metra kwadratowego i jak można je przeliczać? Metr bieżący w przeciwieństwie do metra kwadratowego jest jednostką miary. Jest to jednostka miary długości przedmiotów wielowymiarowych, czyli takich posiadających długość szerokość, a często także i głębokość. Jest więc to długość danego przedmiotu, bez uwzględniania jego szerokości i głębokości.

KINKIET PICO BLACK 1XGU10

89.16 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 2XGU10

159.89 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 3XGU10

227.73 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 4XGU10

293.63 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 6XGU10

421.55 zł

Zobacz produkt

Metr bieżący oznaczany jest skrótem m.b. Metr bieżący najczęściej stosowany jest w przypadku produktów zwijanych w rolkach. Tak więc metry bieżące wykorzystuje się na przykład przy tapetach, siatkach ogrodzeniowych, przewodach, wełnie mineralnej czy pokryciach dachowych takich, jak papa. Z określeniem metr bieżący możemy się spotkać także w przypadku desek podłogowych, boazerii czy nawet okien. Przeliczanie metrów kwadratowych na metry bieżące w każdym przypadku jest inne. Zależy ono bowiem od szerokości produktu, w którym mowa jest o metrach bieżących. Tym razem jako przykład weźmiemy wykładzinę o szerokości 3 m. Potrzebujemy ja położyć w pomieszczeniu o powierzchni 34 m2. Ile metrów bieżących wykładziny będziemy potrzebować? Jest to bardzo proste wyliczenie na poziomie matematyki ze szkoły podstawowe, a wykonujemy je, dzieląc ilość potrzebnych metrów kwadratowych przez szerokość wykładziny, czyli:

34 m2 / 3m = 11,33 m.b.

Nasze obliczenie wskazuje nam, że potrzebujemy 11,33 metra bieżącego wykładziny. Oczywiście biorąc zapas, będzie to przynajmniej 12 metrów bieżących.

Sprawdź nasze inne cenne porady domowe

Jak widać z powyższych przykładów, dotyczących różnych sytuacji, obliczenie metrów kwadratowych jest czynnością prostą opartą na działaniach podstawowych z matematyki. Umiejętność ta okaże się bardzo często przydatna podczas wszelkich prac remontowo-budowlanych. Mamy nadzieję, że z nami obliczą Państwo z łatwością metry kwadratowe każdej powierzchni, jaką wezmą Państwo “na warsztat”.

jak liczyc metry kwadratowe

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 17 maja 2021