search-icon
Spis treści

Jaka wilgotność w domu? Radzimy, jak dbać o komfort i zdrowie.

Komfort mieszkańców domu zależy od prawidłowej wilgotności powietrza. Jego poziom zmienia się wraz z porami roku i temperaturą. Idealny poziom wilgotności mieści się w przedziale 40-60%. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność jest niekorzystna. Mogą powodować wiele problemów zdrowotnych, a także szybsze niszczenie wyposażenia mieszkania.

  • Idealna wilgotność w domu to 40 – 60 procent.
  • Wilgotność w mieszkaniu należy regularnie kontrolować. Suche powietrze (niska wilgotność) jest przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Czy wiesz jakich?
  • Także zbyt duża wilgotność jest niekorzystna.
  • Regularne wietrzenie (szczególnie w sezonie grzewczym) pomaga utrzymać optymalny poziom wilgotności w domu.
Jaka wilgotność w domu

Jaka wilgotność w domu?

Jaka powinna być wilgotność w domu?

Idealna wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi od 40 do 60 procent, w zależności od temperatury. Będzie to około 55-60 procent dla 19-20 stopni i 40-45 procent dla 21-22 stopni. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom wilgotności powietrza jest niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Kaszel, ból gardła, nawracające infekcje, zaburzenia skóry i alergie to dolegliwości, które mogą być zaostrzone przez ekspozycję na powietrze. Wilgotność powietrza w naszych domach ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Nie myślimy o tym zbyt często, ale jest to kluczowa sprawa. Wilgotność powietrza ma wpływ na nasz nastrój, a także zdrowy sen, oczy, górne drogi oddechowe i zdrowie skóry. Ponadto wilgotność powietrza ma wpływ na stan mebli domowych, a także na zdrowie roślin doniczkowych.

LAMPA WISZĄCA BASKET WHITE 3XE27

260.67 zł

Zobacz produkt
LAMPKA NOCNA BASKET WHITE 1XE27

150.21 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA BASKET WHITE 1XE27

86.25 zł

Zobacz produkt
KINKIET ŚCIENNY LOFT BASKET WHITE 1XE27

94.00 zł

Zobacz produkt

Zastanawiając się, jaki poziom wilgotności w twoim domu jest idealny dla twojego zdrowia, pomyśl o tym jako o procentach. Procent cząstek wody w objętości powietrza jest znany jako wilgotność powietrza. Według ekspertów nawilżanie powietrza w zamkniętych pomieszczeniach powinno wynosić od 35 do 65 procent w zależności od konkretnych zmiennych. Okazuje się jednak, że odpowiednie normy są zasadniczo określone przez temperaturę w konkretnym pomieszczeniu.

Znaczenie wilgotności i temperatury powietrza jest nie do przecenienia. Wilgotność powinna wynosić 40-60% w idealnej temperaturze 20-22°C (18°C w sypialni). Należy jednak pamiętać, że im cieplejsze pomieszczenie, tym wilgotność powinna znajdować się bliżej dolnej granicy – 45-55 proc., a im chłodniejsza przestrzeń, tym wilgotność powinna być bliżej górnej granicy – 60-65 proc. Jednocześnie wiele osób zastanawia się, jaki poziom wilgotności jest najlepszy dla dziecka lub dziecka. Nie ma tu jednak niespodzianek – powinno to być w okolicy 40-60 proc. Temperatury wahają się od 20 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli masz małe dziecko, w jego pokoju należy zainstalować nawilżacz powietrza.

Jaka powinna być wilgotność w domu

Jaka powinna być wilgotność w domu?

Niewłaściwe nawilżanie powietrza ma negatywne konsekwencje zdrowotne.

Ciało walczy z suchym powietrzem, zasysając wodę z błon śluzowych i skóry, a oddychanie suchym powietrzem powoduje wysychanie błon śluzowych w nosie i gardle. W rezultacie ich zdolności profilaktyczne pogarszają się, zwiększając ryzyko infekcji. Drapanie i ból gardła, problemy z oddychaniem i kaszel są objawami zbyt suchej błony śluzowej w drogach oddechowych. Swędzenie, stany zapalne i alergie skórne są możliwymi objawami problemów skórnych. Alergicy powinni unikać suchego powietrza, ponieważ pozwala ono na unoszenie się większej ilości kurzu i bakterii, pogarszając objawy alergiczne. Nasze oczy stają się przekrwione i mogą łzawić.

Sprawdź nasze inne cenne porady domowe

Zbyt duża wilgotność sprzyja wzrostowi roztoczy, pleśni i grzybów, z których wszystkie podrażniają, a także szkodzą układowi oddechowemu. Podczas pobytu w takich miejscach ujścia zauważysz ogromny wzrost dyskomfortu i wyczerpania. Ponadto doświadczamy większej duszności i ogólnego poczucia zimna. Infekcje płuc są również znacznie częstsze.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?

Jeśli zastanawiasz się, jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu, polecamy przyrząd elektroniczny, który jest również miernikiem wilgotności i temperatury, czyli wilgotnościomierz, zwany również higrometrem, jest najlepszym sposobem pomiaru poziomu nawilżania powietrza.

LAMPA WISZĄCA COPPER 25W LED

292.64 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA COPPER 5W LED

134.71 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA COPPER 15W LED

415.72 zł

Zobacz produkt

Pozwala określić tzw. punkt rosy, czyli temperaturę, poniżej której para wodna w objętości wilgotnego powietrza przy stałym ciśnieniu atmosferycznym skrapla się w ciekłą wodę, w ciągu zaledwie kilku chwil. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas korzystania z higrometru należy podejmować pomiary wilgotności powietrza w kilku miejscach w całym domu, w tym w salonie, sypialni, kuchni i łazience. W przeciwnym razie wygenerowane wyniki będą niereprezentatywne. Powtórz pomiar wilgotności kilka razy w ciągu dnia. Dlaczego? Wilgotność w powietrzu może się wahać, na przykład po kąpieli lub podczas gotowania. Kiedy nikogo nie ma w domu przez kilka godzin, wszystko będzie inne. Ciśnienie i opady także mają wpływ na wilgoć.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?

Jaka powinna być wilgotność w pokoju? Co, jeśli jest zbyt niska lub za wysoka?

Za nasz komfort życia odpowiada w dużej mierze to, jaka jest wilgotność w pokoju. Należy dbać o jej właściwy poziom. Zdarza się jednak, że wilgotność w domu jest nieodpowiednia. Mamy dwie możliwości — powietrze zbyt suche lub za wilgotne.

Suche powietrze (niska wilgotność)

Suche powietrze definiuje się jako powietrze o wilgotności względnej mniejszej niż 40%. Jeśli powietrze w naszym domu lub mieszkaniu jest zbyt suche, z czasem zauważymy szkodliwy wpływ na nasz organizm. Najbardziej typowymi objawami zbyt niskiego poziomu wilgotności w domu są trudności w oddychaniu, swędzenie w gardle, wysuszenie błon śluzowych nosa i oczu oraz zwiększona podatność na wiele form chorób. Z drugiej strony zbyt suche powietrze będzie miało najbardziej negatywny wpływ na naszą skórę. Powoduje swędzenie, stany zapalne i alergie skórne, a także inne objawy. Alergicy powinni unikać suchego powietrza, ponieważ pozwala ono na unoszenie się w powietrzu większej ilości kurzu i bakterii, nasilając objawy alergiczne. Ma również negatywny wpływ na małe dzieci, u których może rozwinąć się stan znany jako „suchy nos”. W rezultacie są podatne na kurczenie się, pękanie, wypaczenie i rozrywanie. Jeśli powietrze w naszym mieszkaniu jest zbyt suche lub wilgotne, z czasem będzie miało szkodliwy wpływ na nasz organizm. Oto problemy, jeśli powietrze jest zbyt suche:

  • Problemy z oddychaniem
  • Drapanie tylnej części gardła
  • Błony śluzowe nosa i oczu są wysuszone
  • Podatność na infekcje
  • Podrażnienie i ogólne uczucie złego samopoczucia
  • Swędzenie, stany zapalne i alergie skórne są przykładami zaburzeń skóry
  • Rozwój reakcji alergicznych

Meble domowe również odczują wpływ suchego powietrza. Materiały, które mogą wchłaniać lub uwalniać wilgoć, takie jak drewno, papier, wosk, porcelana, owoce i warzywa, będą najbardziej wrażliwe. Mogą zostać zrujnowane przez kurczenie się, pękanie, wypaczenie lub rozrywanie w wyniku niskiej wilgotności.

KINKIET PICO BLACK 1XGU10

89.16 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 2XGU10

159.89 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 3XGU10

227.73 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 4XGU10

293.63 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 6XGU10

421.55 zł

Zobacz produkt

Co możesz zrobić, jeśli powietrze jest zbyt suche?

Jak potępować gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche? Ważne jest, aby zwilżyć je w tej sytuacji. Wymaga to częstej wentylacji i kontroli temperatury. Możesz powiesić wilgotne ręczniki na grzejniku, ale jest to tylko tymczasowa poprawka; jeśli chcesz wyleczyć problem, musisz poszukać innych opcji.

Nawilżacze powietrza powinny być stosowane w celu zapewnienia, że powietrze w domu jest odpowiednio nawilżone. Różnego rodzaju podobne urządzenia można znaleźć w sklepach detalicznych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są ultradźwiękowe nawilżacze powietrza. Ludzie nie są w stanie zrozumieć swojej pracy, ale zwierzęta są w stanie na nią zareagować. Nawilżacze wyparne to kolejna popularna opcja; są najbardziej naturalnym i zdrowotnym rodzajem nawilżacza. Nawilżacze parowe są również dostępne w sklepach i zapewniają maksymalny poziom higieny, ponieważ woda jest podgrzewana, aż się zagotuje, zabijając mikroorganizmy.

Nawilżacz musi działać tylko przez trzy lub cztery godziny, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza. Jeśli działał przez cały czas, pomieszczenie może stać się nadmiernie wilgotne. Aby tego uniknąć, zainwestuj w nawilżacz z higrometrem, który odetnie nawilżanie, gdy poziom wilgotności w domu będzie na idealnym poziomie.

Zbyt duża wilgotność

Zbyt duża wilgotność

Zbyt duża wilgotność

Na co dzień większość osób ma do czynienia ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniach. Zdają się jednak sytuacje, w których wilgotność powietrza w mieszkaniu jest zdecydowanie zbyt wysoka. Zakładając wcześniejsze założenia dotyczące odpowiedniego nawilżania powietrza (najlepiej między 40 a 60 procent), poziom wilgotności 75 procent w domu jest wyraźnie za duży. Pleśń i grzyby mogą pojawić się we wnętrzach, pozostawiając nieprzyjemny stęchły zapach na odzieży, tapicerce meblowej i pościeli. Skraplanie się pary wodnej w oknach i wykrywalna wilgoć na ścianach to niepokojące oznaki. Po długim czasie suszenia prania zdasz sobie sprawę, że wilgotność jest zbyt wysoka. W rezultacie u ludzi pojawiają się objawy takie jak:

  • Senność
  • Brak motywacji
  • Uczucie zimna
  • Spadek ogólnego samopoczucia,
  • Bóle głowy
  • Dyskomfort w mięśniach i stawach
  • Uczucie mrowienia w kończynach

Co zrobić, jeśli powietrze jest nadmiernie wilgotne?

Podpowiemy Ci, co możesz zrobić gdy powietrze jest zbyt wilgotne. Podczas gotowania posiłków staraj się używać pokrywek, gdy tylko jest to możliwe. Typowa trzyosobowa rodzina może emitować około 12 litrów pary wodnej dziennie. Niewielka modyfikacja zachowań to wszystko, co jest wymagane, aby tego uniknąć. Staraj się brać ciepłe, a nie gorące prysznice. Ta rewolucja łazienkowa nie tylko pomoże zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu, ale także przyniesie korzyści Twojemu zdrowiu!

Upewnij się, że mieszkanie jest regularnie odpowiednio wietrzone. Otwórz okno, jeśli w kuchni jest dużo gotowania. Absorber lub okap nie zawsze są w stanie obsłużyć wszystkie opary gotowania. Inne pomieszczenia są również wentylowane w sposób systematyczny. Sypialnię najlepiej wietrzyć przed snem. Dobrym pomysłem jest również wietrzenie pokoju co najmniej dwa razy dziennie, szczególnie przed pójściem spać. Zimą nie przestawaj wietrzyć pokoju. Łóżeczka niemowlęcego nie należy umieszczać zbyt blisko kaloryfera, ponieważ spowoduje to, że dziecko będzie zbyt suche i przegrzane podczas snu.

W przypadku nadmiernej wilgotności najlepszym rozwiązaniem jest zakup osuszacza powietrza. Te gadżety są wykonane specjalnie do suszenia powietrza. Z kolei osuszacze powietrza nie tylko skutecznie pochłaniają wilgoć, ale także skutecznie radzą sobie z niepożądanymi zapachami. Możesz wybrać prosty pochłaniacz wilgoci z wymiennymi granulkami lub bardziej złożonym urządzeniem elektrycznym.

Wybierz odpowiednie rośliny. Większość roślin emituje parę wodną, co może powodować nadmierną ilość wilgoci w powietrzu. Inwestuj w gatunki, które nie wymagają regularnego i obfitego podlewania.

Znaczenie odpowiedniej wilgotności w domu jest nie do przecenienia! Oczywiście pierwszą i najważniejszą kwestią jest kwestia wilgotności powietrza i zdrowia. Oddychanie jest prostsze, a spojówka oczu pozostaje zdrowa dzięki prawidłowemu nawilżaniu powietrza. Alergicy z docenią te kwestie, ponieważ zbyt suche lub wilgotne powietrze może być strasznie niewygodne. A wszystko dla większego komfortu mieszkańców w domu.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 17 września 2021