search-icon
Spis treści

Dichondra – kaskada zielonych liści, które ozdobią twój taras. Jak wygląda jej uprawa?

Dichondra to roślina ozdobna, która ze względu na długie pędy, często bywa mylona z bluszczem. Najczęściej zdobi ona balkony i tarasy, którym dodaje wyjątkowego uroku. Dowiedz się, jak dbać o dichondrę, aby odwdzięczyła się pięknym wyglądem oraz z jakie inne rośliny będą się dobrze czuły w jej towarzystwie.

Dichondra

Dichondra – czym się wyróżnia i jak o nią dbać?

Dichondra należy do najpopularniejszych roślin balkonowych, ze względu na długie, niełamliwe pędy, które tworzą efektowne zielone kaskady liści. Najczęściej spotykaną odmianą jest dichondra argentea, czyli dichondra srebrzysta, która posiada pędy o długości sięgającej nawet dwóch metrów – z tego też względu, doskonale wygląda w wiszących donicach. Roślinę tą charakteryzują półokrągłe bądź nerkowate liście w intensywnym zielonym kolorze. Latem, w kątach liści mogą pojawiać się również drobne, żółtawe kwiaty.

Uprawa dichondry nie jest bardzo trudna, jednak należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, jest to roślina rosnąca dziko w ciepłych rejonach innych krajów, dlatego też najlepiej rośnie w słońcu. Ziemia do ich uprawy powinna swobodnie przepuszczać wodę, z tego też względu dobrze jest dodać do ziemi trochę piasku oraz zastosować warstwę drenażu. Dichondra zdecydowanie nie lubi jednak zbyt dużej ilości wody – jest to roślina, która znacznie lepiej zniesie okres suszy niż nadmiar wilgoci.

Chociaż dichondra należy do bylin, to ze względu na warunki atmosferyczne panujące w Polsce, stanowi ona roślinę jednoroczną. Można oczywiście postarać się przezimować dichondrę w domowych warunkach, jednak nie zawsze się to udaje. Jej sadzonki pojawiają się już zazwyczaj w maju, można też podjąć próbę uprawy tej rośliny z nasion – wystarczy posiać jej nasiona na rozsady na początku roku, przechowując je w temperaturze pokojowej. Zahartowane wcześniej sadzonki można posadzić na zewnątrz dopiero kiedy zrobi się cieplej, czyli najwcześniej w drugiej połowie maja.

Do rozmnażania dichondry zdecydowanie lepiej jednak nadają się jej pędy. Chcąc wyhodować ją w ten sposób, należy ściąć sadzonki pędowe i usunąć znajdujące się u dołu liście, a następnie umieścić w naczyniu wypełnionym wodą. Kiedy wypuści korzonki, sadzonkę można zasadzić w doniczce z odpowiednio przygotowaną ziemią. W ten sposób można samodzielnie wyhodować piękną dichondrę srebrzystą, która stworzy efektowną kaskadę zielonych liści na balkonie lub tarasie.

Dichondra w towarzystwie innych roślin – z czym będzie prezentować się najlepiej?

Efektowny balkon lub taras to marzenie wielu miłośników zieleni, dlatego też wiele osób decyduje się na łączenie kilku różnych gatunków roślin na terenie swojej prywatnej oazy. Z tego też względu warto wiedzieć, które połączenia roślin będą wyglądały wyjątkowo efektownie. Największą ozdobą dichondry są jej długie pędy z zielonymi liśćmi, dlatego nawet samodzielnie będzie prezentować się na balkonie naprawdę pięknie. Jeżeli jednak przepadasz za dużą ilością różnorodnych roślin na balkonie, jej urok doskonale podkreślą inne rośliny o wiszących pędach, takie jak surfinie, a także te, które posiadają ozdobne kwiaty: pelargonie czy heliotropy.

Sprawdź nasze artykuły na temat urządzenia ogrodu

Innymi roślinami, z którymi dichondra stworzy udany duet, są też różnego rodzaju trawy ozdobne oraz hebe roślina, pięknie prezentująca się w tarasowych donicach. Hebe należy do roślin ozdobnych o ponad stu odmianach. W zależności od gatunku, hebe może mieć płatki w odcieniu niebieskim, fioletowym bądź białym oraz liście w różnorodnych odcieniach zieleni. W Polsce najchętniej uprawiana jest odmiana spaciosa, której znakiem rozpoznawczym są kwiaty w odcieniu fioletu i różu. Ze względu na jej rozmiary, najlepiej prezentuje się posadzona na tarasie w dużych donicach ustawionych w rządku, co zapewnia nieco prywatności. Inną odmianą wartą uwagi jest też vernicosa, posiadająca białe kwiaty, która przybiera ozdobny kulisty kształt.

Hebe powinna być uprawiana w ziemi o kwaśnym pH, na słonecznym lub w połowie zacienionym stanowisku. Roślina ta zdecydowanie nie lubi nadmiaru wody – nie należy zbyt często jej podlewać, gdyż doprowadzi to do gnicia jej korzeni. Oprócz wymienionych wyżej roślin, dichondra srebrzysta świetnie będzie prezentować się również w towarzystwie traw ozdobnych, takich jak na przykład rozplenica. Jest to rodzaj trawy pochodzący z terenów Azji oraz Australii, charakteryzujący się niezbyt wysokimi cylindrycznymi kwiatostanami w odcieniu jasnego brązu.

Rozplenica najefektowniej wygląda latem, kiedy tworzy okazałe pióropusze. Jeżeli zaś chodzi o jej wymagania, jest to roślina nadająca się zarówno do doniczek, jak i ogrodu, lubiąca dobrze nasłonecznione miejsca, a także półcień. Podczas jej uprawy należy pamiętać o regularnym nawadnianiu, aby nie dopuścić do nadmiernego wysychania gleby, w której rośnie. Ziemia nie może być jednak zbyt mokra, gdyż korzenie rozplenicy niezbyt dobrze znoszą nadmiar wilgoci. Pióropusze oraz liście najlepiej przycinać dopiero w marcu, kiedy pojawią się nowe liście – bez obaw można obciąć nawet około 20 cm, gdyż wtedy rozplenica zdecydowanie najładniej zakwitnie.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 21 czerwca 2022