Jak zaprojektować magazyn? Optymalizacja przestrzeni magazynowej

5 października 2021 0 przez Rafal

Jeśli zastanawiasz się jak zaprojektować magazyn to musisz wiedzieć że: Dobrze zaprojektowany magazyn może pomóc zoptymalizować procesy i skrócić czas wysyłki. Jeśli jednak nie maksymalizujesz przestrzeni dostępnej w magazynie, może to mieć szkodliwy wpływ na łańcuch dostaw, przepływ pracy i opóźnienia w dostawach. Optymalizacja układu magazynu może znacznie poprawić wszystkie operacje. Istnieje kilka podstawowych możliwości projektowych, które mogą działać na Twoją korzyść.

  • Odpowiedni projekt magazyny wpływa na poprawę jego funkcjonowania. Czy wiesz dlaczego?
  • Powiemy Ci, jakie są kolejne kroki projektowania magazynu.
  • Sprawdź, jak zaoszczędzić przestrzeń w magazynie.
  • Sprzęt używany w magazynie wpływa na jego projekt. Zobacz jak.
  • Jakie oprawy najlepiej wybrać do oświetlenia magazynu.
  • Projektowanie magazynu musi uwzględniać wiele aspektów. Przeczytaj, co jest istotne.
Jak zaprojektować magazyn

Jak zaprojektować magazyn

Projektowanie przestrzeni magazynowej – kolejne kroki

Niezależnie od tego, czy budujesz nowy magazyn, czy już go masz, w pewnym momencie musisz zmienić plan, aby zwiększyć produktywność. Chociaż nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla układu magazynu, istnieje kilka wskazówek, których możesz przestrzegać, aby zmaksymalizować produktywność i dochody magazynu.

Stworzenie nowego układu jest poważnym przedsięwzięciem, a najlepszym podejściem do przeprojektowania magazynu jest posiadanie planu. Może być trudno wiedzieć, co zrobić najpierw i od czego zacząć planowanie, ale

istnieją cztery kroki, które możesz podjąć, aby ułatwić sobie pracę.

Jak zaprojektować magazyn?

Jak zaprojektować magazyn??

Zobacz nasze inne artykuły na temat przemysłu

Projektowanie magazynu – zrób plan

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to narysować plan lub układ magazynu. Masz możliwość skorzystania z istniejącej mapy magazynu lub utworzenia nowej.

Możesz to zrobić za pomocą długopisu i papieru, jeśli chcesz. Korzystanie z oprogramowania do planowania układu magazynu to kolejna opcja. Smartdraw, darmowe narzędzie do tworzenia diagramów, i AutoCAD, oprogramowanie do projektowania wspomaganego komputerowo, to dwa z najbardziej popularnych.

Możesz również zatrudnić specjalistę, aby stworzyć układ zoptymalizowany pod kątem Twoich potrzeb i standardów.

Niezależnie od metody tworzenia nowego układu, pamiętaj o nazwach różnych lokalizacji i kierunku przepływu pracy, w tym ścieżek spacerowych oraz przepływu przesyłek i towarów.

Uwzględnij w projekcie miary przestrzeni, takie jak wysokość budynku wewnątrz budynku, oraz wyświetl i nazwij strefy operacyjne. Łatwiej będzie zdecydować o proponowanych dostosowaniach, jeśli je określisz i ustalisz.

Nie zapomnij o oświetleniu. Właściwe oświetlenie magazynu wpłynie na poprawę jakości pracy, wydajność pracowników, ich samopoczucie, zdrowie i zadowolenie.

Po utworzeniu mapy następnym krokiem jest zmaksymalizowanie dostępnej przestrzeni.

Zasady projektowania magazynu – optymalizacja przestrzeni

Układ magazynu będzie zależeć od ilości dostępnego miejsca. Jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni, należy pomyśleć o magazynie, strefach przepływu pracy i sprzęcie. Musisz jednak najpierw zaprojektować przestrzeń dla towarów. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, ile miejsca masz na przechowywanie swoich towarów.

Jeśli chodzi o przechowywanie towarów i konfigurowanie stacji roboczych, istnieje kilka opcji. Jedną z technik jest zastosowanie zorganizowanej metody klastrowej, która grupuje produkty według typu. Wszyscy pracownicy mają łatwy dostęp do każdego klastra.

Inną opcją jest zorganizowanie przechowywania w przejściach. Układ jest podobny do sklepu spożywczego, z przejściami z tyłu oraz produkcją i przepływem pracy z przodu.

Wszystko powinno zmieścić się na swoim miejscu, jeśli dobrze zaplanujesz, ale jeśli nie, wróć do deski kreślarskiej. Wykorzystaj w pełni przestrzeń pionową, układając produkty w stosy, aby zwiększyć pojemność pamięci masowej i zmaksymalizować ilość dostępnego miejsca.

Zasady projektowania magazynu

Zasady projektowania magazynu

Projektowanie hali – wybierz odpowiedni sprzęt

Niezależnie od tego, jakie jest przeznaczenie magazynu, będziesz potrzebować sprzętu do transportu towarów. Różnorodność dostępnego sprzętu jest ogromna, ale ilość miejsca, którą masz, może ograniczyć twoje możliwości. Różne rodzaje przedmiotów wymagają różnych urządzeń do transportu materiałów, co wpływa na odstępy między przejściami: wózek widłowy będzie wymagał więcej miejsca niż podnośnik paletowy.

Większość konwencjonalnych wózków widłowych wymaga minimalnej szerokości przejścia wynoszącej 3,5 m, dlatego nawy boczne mają szerokość od 3,5 m do 4 m. Może się to jednak różnić w zależności od wielu czynników, w tym wielkości magazynu i ilości składowych rzeczy.

Wózek widłowy

Wózek widłowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych i ważnych elementów wyposażenia magazynu. Wózki widłowe magazynowe są idealne do operacji wewnętrznych, przenoszenia dużych i nieporęcznych przedmiotów i palet oraz pomagania pracownikom magazynu w przenoszeniu rzeczy.

Bardziej opłacalne może być wynajęcie wózka widłowego magazynowego dla Twojej firmy. Pamiętaj również o przestrzeganiu standardowych procedur bezpieczeństwa wózków widłowych; nikt nie chce zostać zraniony w pracy.

Podnośnik palet

Podnośnik paletowy to kolejny element wyposażenia, który będzie potrzebny. W magazynie są to najważniejsze elementy wyposażenia. Podnośniki paletowe występują w dwóch typach: ręcznym i elektrycznym i służą do przewożenia małych towarów na krótkich dystansach. Każda z tych opcji może działać w magazynie, w zależności od preferencji.

Będziesz chciał się upewnić, że wiesz, jak korzystać z podnośnika paletowego, nawet jeśli wydaje się to proste. W Twoim magazynie bezpieczeństwo powinno być zawsze najwyższym priorytetem, dlatego należy również zapewnić odpowiednie szkolenie.

hala magazynowa w 2021

Jak zoptymalizować magazyn?

Jak zaprojektować magazyn – przetestuj plan

Powinieneś wykonać test przed zaprojektowaniem lub modyfikacją magazynu. Najprostszą metodą na to jest zmierzenie i ustawienie obwodu sugerowanego układu przed przejściem przez niego. Nie musisz tego robić dla wszystkich porcji, ale powinieneś wypróbować to w obszarach wysokiego składowania. Pamiętaj, aby testować ze sprzętem, aby upewnić się, że wszystko porusza się łatwo i dyskretnie. Przetestuj nowy projekt ze swoimi pracownikami, ponieważ będą to ci, którzy będą pracować w magazynie. Śledź wyniki, zwracając uwadze, co działa dobrze, a co należy zmienić. Jeśli coś wydaje się nie działać, zmień swoje plany. Najlepiej jest teraz wyeliminować wszystkie błędy, aby wszelkie zmiany mogły zostać wprowadzone na etapie planowania.

Chociaż nie ma dwóch identycznych magazynów, niektóre zasady architektoniczne mają zastosowanie do wszystkich. Obszary załadunku i rozładunku, odbioru, przechowywania, kompletacji i wysyłki / pakowania są bowiem we wszystkich magazynach. Architektura i projekt każdej operacji magazynowej decydują o jego wydajności. Dobry układ magazynu pomoże Ci obniżyć wydatki i zwiększyć produktywność we wszystkich dziedzinach, od produkcji i montażu po realizację zamówień i dostawę.

Zobacz również nasze inne artykuły