Większość błędów mających miejsce w halach magazynowych i produkcyjnych spowodowanych jest zwykle błędem ludzkim. Ograniczenie ryzyka wystąpienia tych błędów jest zatem kluczowe jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracy w halach magazynowych. Mimo to wielu pracodawców podchodzi do tego tematu zbyt pobłażliwie, przez co prędzej czy później pojawia się wypadek powodujący stały uszczerbek na zdrowiu pracowników. Na szczęście zarówno europejskie jak i polskie przepisy regulują to, jak powinna wyglądać praca w halach, a dodatkowo kładzie się coraz większy nacisk na szkolenia z zakresu BHP. Dzięki temu liczba nieumyślnie spowodowanych wypadków z roku na rok powoli maleje.
Hermetyczna lampa LED NEXFORCE1 o mocy 40W emituje światło barwy dziennej o maksymalnej mocy 6000 lumenów. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.
Poniższy wpis zawiera informacje na temat niebezpieczeństw pracy w halach magazynowych oraz podstawowych zasad BHP. Polecimy też odpowiednie oświetlenie przemysłowe na hale i magazyny.
Odpowiednio zabezpieczona hala magazynowa powinna maksymalnie zmniejszać ryzyko wystąpienia wypadków. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, właściciel powinien podjąć wszelkie dostępne środki ochrony, by zapewnić pracownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa.
Jedną z podstawowych metod zapewniających bezpieczeństwo pracowników jest wydzielenie poszczególnych stref pracy. Wyznaczenie na podłodze stref i dróg może znacznie poprawić bezpieczeństwo pracowników. Do tego celu można użyć taśmy lub znaczniki podłogowe, które są dobrze widoczne nawet z większych odległości. Przydają się one głównie operatorom wózków widłowych, dzięki którym droga, po której mogą się poruszać, jest znacznie ograniczona.
Innym ważnym elementem, który warto wziąć pod uwagę w kwestii podłoża hali magazynowej, wyrównanie nierówności i zabezpieczenie przewodów. Czasem nawet niewielkie uwypuklenie w podłodze hali może sprawić, że wózek widłowy jadący z towarem przechyli się na jedną stronę i się przewróci. Jeśli zaś chodzi o przewody, można tu stosować maskownice i progi najazdowe, które oprócz swojej funkcjonalności są dobrze widoczne i przeciwdziałają powstawaniu przerw w obwodach elektrycznych.
Poruszając kwestie bezpieczeństwa w magazynie, nie można również pominąć regałów magazynowych. Odpowiednie oznaczenie i ustawienie regałów ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Na każdym z nich powinno znajdować się oznaczenie o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu i zastosowaniu, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędu w tym zakresie drastycznie maleje.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat hal i magazynów
Oświetlenie magazynu ma nie tylko odciążać sieć elektryczną i zmniejszać koszty firmy, ale również dbać o bezpieczeństwo pracowników. Stosowane w magazynach świetlówki i oprawy LED muszą spełniać kilka warunków i być najwyższej wydajności. Nie można w tym wypadku pozwolić sobie na półśrodki, ponieważ od jakości oświetlenia zależy jakość pracy i bezpieczeństwo ludzi. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania i stosować wyłącznie certyfikowane produkty.
Oprawa Rio 100W typ HIGH BAY od firmy KOBI o kodzie KFRO100NB. Barwa światła biała neutralna 4000K oraz strumień 11000lm.
Według ustawowych norm, oświetlenie w budynkach magazynowych powinno spełniać kilka podstawowych zasad:
Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.
Czasem nie da się zaprojektować idealnego oświetlenia, ponieważ regały magazynowe mogą zasłaniać część opraw. Warto w takich przypadkach zwiększyć minimalną jakość natężenia oświetlenia w niektórych miejscach, by zapewnić odpowiednią widoczność w trudno dostępnych miejscach.
Jeśli zależy Ci na wyborze optymalnego oświetlenia do magazynu, wybierz przemysłową oprawę LED line high-bay UFO, która dostosowana jest do instalacji w halach fabrycznych i magazynowych.
Pracodawcy są zobligowani do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i zorganizowania niezbędnych do wykonywania zawodu szkoleń BHP. Oprócz tego, w każdym magazynie najważniejsze jest:
Poza wymienionymi powyżej wymogami każda hala magazynowa powinna spełniać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Oprócz tego każdy magazyn powinien posiadać system zasilania awaryjnego, system przeciwpożarowy, plany ewakuacyjne i oznaczone miejsca bezpieczne.
Właściciele magazynów są zobowiązani do zapewnienia odpowiednich szkoleń i warunków pracy spełniających szereg polskich i europejskich wymagań. Jednak pracownicy również są zobligowaniu do przestrzegania szeregu zasad BHP. Od osób zatrudniających się w magazynach i halach wymaga się:
Dodatkowo wielu pracodawców przeprowadza w swoich przedsiębiorstwach szkolenia obejmujące pierwszą pomoc, dzięki czemu, podczas wypadku pracownicy wiedzą, w jaki sposób się zachować. Ważnym elementem bezpieczeństwa na magazynie jest odpowiednie rozmieszczenie regałów i stref komunikacyjnych. Jeżeli chcesz wiedzieć jak ustawić regały magazynowe zapoznaj się z naszym atykułem.
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie pracowników, możesz również zadbać o:
Dzięki tym kilku zasadom poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie znacznie
wzrośnie. Stosowanie ich nie wymaga zbyt wiele, a zdrowie i życie ludzi jest przecież najważniejsze.
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 13 grudnia 2021