search-icon
Spis treści

Budowa hali magazynowej w 2022 roku

Duże hale magazynowe zaczęły pojawiać się w naszym otoczeniu przed kilku laty. Obecnie jest to stały element krajobrazu, szczególnie obszarów znajdujących się w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych. Jak wygląda koszt budowy hali magazynowej czy lepsza jest hala murowana, czy z płyty warstwowej? Ne te i inne pytani postaramy się udzielić odpowiedzi w naszym krótkim wpisie. Oczywiście cała procedura związana z postawieniem hali magazynowej to proces bardzo złożony, wymagający wielu analiz, kalkulacji, projektów. Trudno jest całość streścić w jednym artykule. Może on być jedynie podstawą zobrazowania wszystkich czynności i przebiegu prac przy budowie hali magazynowej. Każdy inwestor podchodzący do budowy hali magazynowej jest zainteresowany przede wszystkim kosztami jej budowy oraz czasu realizacji. Koszt postawienia hali magazynowej i szybkość jej postawienia wpływają w dużej mierze na ocenę opłacalności jej budowy. Na pytania o czas i koszt budowy hali odpowiedź uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Oczywiste jest, że wpływ na nie będzie miała planowana wielkość hali, ale również wybór terenu, na jakim zamierzmy ją postawić, pora roku, w której rozpoczniemy budowę, wybór wykonawcy, oraz rodzaj hali, jaką zmierzamy postawić. Nie bez znaczenia są również “małe” etapy budowy hali takie jak, wybór odpowiedniego systemu monitoringu i rozprowadzenie całej instalacji alarmowej, właściwie dobrane oświetlenie hali produkcyjnej i magazynowej oraz jego montaż czy nawet ilość bram na rampie, które będziemy musieli odpowiednio urządzić.

budowa hali magazynowej w 2021

Koszt budowy hali magazynowej

Jaki jest koszt postawienia hali? Odpowiedź na to pytanie jest odpowiedzią na pytania z gatunku – “ile kosztuje zakup samochodu?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to i za każdym razem brzmieć ona będzie – “to zależy”. Jedno jest pewne, koszt postawienia hali magazynowej nie należy do niskich. Hala magazynowa jako obiekt przemysłowy musi spełniać wiele wymogów, do jej postawienia wymagany będzie ciężki, profesjonalny sprzęt, a ilość użytych materiałów oraz liczba zaangażowanych w budowę osób jest bardzo duża. Już samo przygotowanie dokumentacji projektowej to czasochłonne i poważne zadanie. Odpowiednie przygotowanie terenu pod budowę również jest procesem długotrwałym i wymagającym.

OPRAWA LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

Oprawa Rio 100W  typ HIGH BAY od firmy KOBI o kodzie KFRO100NB. Barwa światła biała neutralna 4000K oraz strumień 11000lm.

Oprawa LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

222.35 zł

Zobacz produkt

Postawienie ścian, pokrycie hali dachem, zbudowanie wszelkich pomieszczeń socjalnych i biurowych to kolejne niezwykle kosztowne procesy. Ilość instalacji, jakie należy rozprowadzić w nowo powstającej hali, która nie jest ilością małą, także generuje koszty, które nie są małe. Wykończenie hali, utwardzenie jej otoczenia, przygotowani ramp rozładowczych, czy nawet samo ogrodzenie terenu również nie będzie kosztem, który można pominąć przy rozpoczęciu budowy hali magazynowej. Należy pamiętać, że w każdym z etapów budowy spełnione musząc być wszystkie normy i wymagania, nie ma więc miejsca na jakieś znaczące oszczędności. Jedno jest jednak pewne, koszty budowy obiektu komercyjnego, jakimi są hale magazynowe, w założeniu zwrócą się w określonym w biznesplanie czasie, po którym nastąpi już okres, kiedy będziemy osiągać jedynie przychody związane z jej funkcjonowaniem.

budowa hali przemysłowej

Hala murowana czy z płyty warstwowej?

Podchodząc do budowy hali magazynowej, możemy zastanawiać się, czy nasza hala ma być halą murowaną, czy stalową z płyty warstwowej. Hale murowane to hale, które niegdyś były podstawowym rodzajem hal, obecnie ustępują halom stalowym. Czym równią się oba rozwiązania i które jest korzystniejsze? Z punktu widzenia stabilności, wytrzymałości oraz bezpieczeństwa oba rodzaje konstrukcji są na podobnym poziomie. Dlaczego wiec mamy coraz więcej hal stalowych? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Z powodu oszczędności czasu oraz pieniędzy. Hale stalowe z płyty warstwowej są konstrukcjami tańszymi w realizacji, a czas ich postawienia jest zdecydowanie krótszy w stosunku do takiej samej hali budowanej metodą tradycyjną.

LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 52W 150CM - BIAŁA NEUTRALNA

256.68 zł

Zobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

164.39 zł

Zobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁA

465.74 zł

Zobacz produkt

Dla inwestora są więc to zalety, które powodują, że obecnie praktycznie zawsze decyduje się on na inwestycję w halę stalową. Jeszcze jednym, niezmiernie ważnym atutem budowy hali stalowej jest fakt, że jej budowa może trwać praktycznie cały rok, i rozpoczynać się w dowolnym okresie. W przypadku budowy hali murowanej musimy liczyć się z przestojami w okresach zimowych czy złych warunków atmosferycznych. Do kosztów budowy hali stalowej musimy jednak doliczyć koszt profesjonalnego serwisu i przeglądów hali w przyszłości. Jednak oszczędności poczynione na etapie jej budowy oraz szybkość oddania obiektu do użytku i rozpoczęcia przynoszenia przez niego dochodów w praktyce zdecydowanie przewyższają te późniejsze zwiększone koszty eksploatacyjne.

budowa magazynu w 2021

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat hal i magazynów

Koszt budowy hali murowanej

Kalkulując koszt budowy hali magazynowej, musimy brać pod uwagę bardzo wiele elementów. Jak wygląda budowa hali produkcyjnej krok po kroku oraz koszty związane z poszczególnymi etapami inwestycji? Pierwszym kosztem, jaki ponosi inwestor, jest oczywiście zakup odpowiedniej działki. Ponieważ nie będzie to działka mała, a jej lokalizacja ma często kluczowe znaczenie dla opłacalności całej inwestycji, często jest to koszt niebędący marginalnym. Posiadając już działkę, musimy ja odpowiednio przygotować pod budowę. Badania geologiczne, określenie parametrów gruntu, jego ewentualna stabilizacja, są niezwykle ważnym etapem przygotowawczym budowy hali. Następnym kosztem jest koszt przygotowania fundamentów pod przyszłą halę i doprowadzenie wszystkich niezbędnych instalacji.

OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

Hermetyczna lampa LED NEXFORCE1 o mocy 40W emituje światło barwy dziennej o maksymalnej mocy 6000 lumenów. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.

OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

164.39 zł

Zobacz produkt

Kolejnym etapem prac i ponoszenia kosztów z tym związanych jest oczywiście samo wznoszenie hali. Budowa konstrukcji stalowej, pokrycie hali materiałem zewnętrznym, budowa pomieszczeń socjalnych i biurowych wygeneruje ogromny koszt całości inwestycji. Następnie przychodzi czas na wydatki związane z wykonaniem posadzki, rozprowadzeniem instalacji wewnętrznych, wykonaniem i odpowiednim wyposażeniem wszystkich ramp rozładowczych. W skład instalacji wchodzą między innymi instalacje wodociągowo-kanalizacyjne, alarmowe, przeciwpożarowej oraz oświetleniowe. Są one niezmiernie ważne dla funkcjonalnego oraz bezpiecznego użytkowania hali w przyszłości. Instalacja ppoż. zabezpieczy nas przed nagłym pożarem, alarmowa będzie odpowiednio chroniła nasz obiekt, a lampy przemysłowe zagwarantują dobre oświetlenie całej przestrzeni hali.

budowa magazynu 2021

Koszt budowy hali produkcyjnej kalkulator

Kalkulacja kosztów budowy hali jest możliwa jedynie w każdym indywidualnym przypadku z osobna. Ogólna kalkulacja raczej nie ma większego sensu, ze względu na wymienione wcześniej czynniki wpływające na wysokość kosztów związanych z poszczególnymi etapami budowy. Przyjmować można, że koszt budowy hali stalowej, czyli jej konstrukcji wraz ze ścianami i zadaszeniem to około 700-1000 zł za metr kwadratowy. Wcześniej musimy liczyć się z wydatkiem około 50% kosztu budowy hali na przygotowanie fundamentów oraz wylaniem posadzek.

Zobacz więcej z kategorii

OŚWIETLENIE AWARYJNEZobacz więcej

Wszystkie instalacje wewnętrzne, takie jak elektryczna, wodociągowo-kanalizacyjna, ogrzewanie itp. to również nawet połowa kosztów budowy hali. Do tego dochodzą sieci zewnętrzne (odprowadzenie wody z parkingów i placów, przyłącze gazu, wody, prądu itp.) oraz koszt zagospodarowania terenu na zewnątrz hali (utwardzenie parkingów i palców, budowa dróg dojazdowych, ogrodzenie terenu wraz z bramami, budynkami na wjazdach, szlabanami itp.). Kosztów tych nie da się skalkulować. Będą one różniły się znacznie w zależności od każdej indywidualnej sytuacji. Jak widać cena hali magazynowej nie może być mała. Jest to naprawdę dużą inwestycją, która musi być poważnie przemyślana i poparta dobrze przygotowanym biznesplanem.

budowa magazynu w 2021

Dotacja na budowę hali – jak zdobyć?

Rok 2020 był ostatnim rokiem, w którym można było uzyskać środki z unijnej perspektywy 2014-2020. Z tych środków można było sfinansować także częściowo inwestycję związaną z budową hali. W roku 2021 możliwości dotacji są już niestety zdecydowanie mniejsze. Budowa hali magazynowej w 2021 roku jednak również może być wsparta pieniędzmi z funduszy unijnych. Obecnie mieliśmy możliwość skorzystania z konkursu “Badania na projekt”, w którym można było uzyskać do 70% dofinansowania na prace i materiały budowlane związane z budowaniem nowej hali magazynowej oraz produkcyjnej. Wysokość dotacji uzależniona była od lokalizacji inwestycji. Chcąc skorzystać z możliwości uzyskania dotacji na budowę hali, warto skorzystać z usług jednej z wielu firm doradczych w zakresie pozyskiwania dotacji. Po analizie naszych planów związanych z budową hali będą one w stanie zaproponować udział w jednym z możliwych dla nas projektów unijnych i wspomóc nasze starania się o uzyskanie zwrotu części tej, jakże dużej inwestycji.

budowa magazynu

 

Projekt hali murowanej kosztorys

Rozpoczynając budowę hali stalowej, ale także murowanej powinniśmy zlecić przygotowanie kosztorysu całej budowy. Dobrze przygotowany kosztorys przygotuje nas na wszystkie koszty związane z budową hali, a samo stawianie hali nie zaskoczy nas nagłymi, nieprzewidzianymi przez nas wydatkami, które mogą znacząco opóźnić proces budowy hali, nawet go zatrzymać. W Kosztorysie uwzględnione będą wszystkie wydatki, jakie będziemy musieli ponieść. Począwszy od przygotowania terenu pod budowę, na zagospodarowaniu terenu wokół hali po zakończonej inwestycji skończywszy. Kosztorys budowy hali będzie zawierał koszt zakupu wszelkich materiałów budowlanych oraz wynagrodzenia podwykonawców, a także koszty związane z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń i certyfikatów. W kosztorysie będziemy mieli skalkulowane różne opcje wydatków związanych z konkretnym etapem budowy. Od tego na przykład czy w naszej hali świecić będzie “zwykła” lampa przemysłowa, czy lampa hermetyczna, zależeć będzie koszt, jaki poniesiemy na instalację oświetlenia hali. Możemy więc sami zdecydować, która opcja będzie dla nas korzystniejsza i na jaką nas stać. Oczywiście w wielu miejscach nie będziemy mieli możliwości oszczędności. Materiały, instalacje i wyposażenie, będą musiały bowiem być dostosowane do obowiązujących przepisów i spełniać wszystkie normy i wymagania. Kosztorys budowy hali przygotuje nas odpowiednio do wszystkich wydatków, jakie będziemy musieli ponieść i pomoże odpowiednio zaplanować cały przebieg budowy hali.

Jak widać budowa hali, czy to magazynowej, czy przemysłowej to poważna inwestycja, której czas przebiegu i koszt zależne są od naprawdę dużej ilości czynników. Potrzeby i oczekiwania inwestora także wpływają na to, jak szybko hala stanie i ile będzie kosztować. Jedno jest pewne, bez odpowiedniego biznesplanu, kosztorysu budowy hali i analizy jej opłacalności nie ma sensu w ogóle przystępować do tej ogromnej, czasochłonnej i kosztownej inwestycji.

hala magazynowa w 2021

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 21 czerwca 2021