search-icon
Spis treści

Sposób na dogrzanie każdego pomieszczenia – farelki elektryczne

Termowentylatory to znany sposób na dogrzanie pomieszczeń mieszkalnych lub miejsc, w którym niedostępny jest inny typ ogrzewania. Nowoczesne farelki oferują jednak dużo więcej funkcjonalności niż kiedyś. Możliwe jest m.in. zdalne sterowanie grzejnikiem, dzięki czemu farelka przyda się w każdym domu i na działce.

Sposób na dogrzanie każdego pomieszczenia - farelki elektryczne

Czym są farelki elektryczne?

Farelki elektryczne to termowentylatory, które służą ogrzewaniu pomieszczeń. To najczęściej niewielkie, przenośne urządzenia, które zasilone są za pomocą energii elektrycznej lub baterii. Farelka działa podobnie jak urządzenie chłodzące z wiatrakiem. Opiera się na grzałce i umieszczonym przed nim wiatraku, dzięki któremu ciepło wytworzone w grzejniku jest rozprowadzane po pomieszczeniu. Termowentylatory wyposażone są w filtr, który zapobiega zasysaniu kurzu. Dzięki temu mogą korzystać z nich także osoby cierpiące na alergie. Można również zdecydować się na urządzenie z funkcją nawilżania powietrza, która dodatkowa podnosi komfort użytkowania farelki.

Dla kogo przeznaczone są farelki elektryczne?

Farelki dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie brakuje innego rodzaju ogrzewania. To doskonały zamiennik lub uzupełnienie dla pieców i grzejników. Ze względu na niewielkie rozmiary i możliwość przenoszenia farelki mogą być używane jako urządzenie dogrzewające. Strumień ciepła można skierować w konkretne miejsce lub nawet część ciała, która szczególnie narażona jest na marznięcie, np. stopy.

Do zalet farelki elektrycznej należy przede wszystkim łatwość obsługi i brak konieczności montażu. Wystarczy podłączyć urządzenie do zasilania elektrycznego lub za pomocą baterii, aby otrzymać możliwość ogrzania pomieszczenia. Działanie termowentylatorów jest szybkie, dzięki temu już w ciągu kilku chwil można przegnać nieprzyjemne zimno.

Zobacz nasze artykuły o poradach domowych

Farelka elektryczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

– Moc

Moc farelek mieści się najczęściej w przedziale między 600 a 2200 W. Im większa wartość, tym szybciej i lepiej ogrzać możemy pomieszczenie. W przypadku miejsc, w którym termowentylator ma stanowić główne źródło ogrzewania warto zdecydować się na model o mocy powyżej 1500 W. Zapewni to optymalne dogrzanie pomieszczenia. Warto pamiętać jednak, że istotna jest również jego wielkość. Najczęściej przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni do ogrzania powinno przypadać od 75 do 100 W.

– Bezpieczeństwo

Przy wyborze farelki elektrycznej szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo użytkowania. Obecnie większość modeli wyposażona jest w funkcje, które niwelują możliwość wystąpienia nieprzewidzianego wypadku. Do takich należy m.in.opcja automatycznego wyłączania grzejnika w przypadku przewrócenia. Inną ważną funkcją, która dostępna jest w większości urządzeń, jest automatyczne wyłączenie farelki w ramach ochrony przed przegrzaniem. Zapobiega to uszkodzeniu grzejnika oraz zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

– Wielkość

Zaletą farelek elektrycznych jest najczęściej ich niewielki rozmiar. Wielkość termowentylatora umożliwia używanie termowentylatorów w niemal każdym pomieszczeniu, a także ułatwia ich transport. Warto wiedzieć, że są dostępne również modele pionowe oraz do wbudowania w ścianę.

– Nawiew zimnego powietrza

Dostępne są farelki elektryczne z funkcją nawiewu zimnego powietrza.

– Regulacja temperatury

Ważną funkcją, w którą powinna być wyposażona farelka elektryczna, jest również regulacja mocy. Termostat umożliwia dopasowanie temperatury pomieszczenia do własnych preferencji i potrzeb.

– Długość kabla

Długość przewodu zasilającego ma znaczenie w przypadku dużych pomieszczeń oraz miejsc, w których dostęp do gniazdek elektrycznych jest ograniczony. W sytuacji, gdy energia elektryczna jest trudno dostępna, warto przemyśleć zakup modelu zasilanego bateriami.

– Dodatkowe funkcje

Farelka elektryczna może być wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość sterowania na odległość. Szeroki wybór farelek elektrycznych znaleźć można na stronie https://www.neonet.pl/sprzet-grzejny/termowentylatory.html.

Termowentylator łazienkowy – czy różni się od zwykłej farelki?

Warto wiedzieć, że nie z każdej farelki można korzystać w łazienkach. Do pomieszczeń wilgotnych należy wybierać modele do tego przeznaczone przez producentów.

Farelka elektryczna zapewni komfort termiczny w każdym pomieszczeniu

Farelki elektryczne wykorzystywane są najczęściej w miejscach w której brakuje innego źródła ciepła – w domach letniskowych, na działkach, garażach. Termowentylatory nadają się także do punktów usługowych, takich jak siłownie, hale produkcyjne i magazynowe, szkoły. Wszędzie tam, gdzie niezbędne jest bezpieczne źródło ciepła.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 4 listopada 2021