search-icon
Spis treści

Na co zwrócić uwagę, wybierając zawory kulowe?

Zawór kulowy to (obok rur i rozgałęźników) niezwykle istotny element instalacji wodnej lub grzewczej. Jakie ma właściwości? Czym różnią się od siebie zawory kulowe do wody od tych dedykowanych do gazu? Poznaj od podszewki ten rodzaj zaworów i zdecyduj, jaki rodzaj będzie najlepszy dla Twojej instalacji. 

Jaką funkcje pełni zawór kulowy?

Zadaniem zaworu kulowego jest regulacja przepływu i zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Wewnątrz przepływu umieszcza się kulę ze stali nierdzewnej, która posiada specyficzny wygląd. Z jednej strony jest wydrążona, z drugiej zachowuje swój kulisty kształt. Gdy obracamy zawór, poruszamy kulą, która zamyka lub otwiera przepływ. Zawór kulowy jest więc niezwykle prosty w obsłudze – posługiwanie się nim ogranicza się do poruszania dźwignią. 

Funkcją zaworu kulowego do wody jest regulowanie przepływu ciepłej i zimnej wody, a w razie awarii – odcięcie jej dopływu, by zminimalizować zniszczenia spowodowane zalaniem. W przypadku zaworu kulowego do gazu jego zadaniem jest otwieranie i zamykanie przepływu gazu. Co istotne, zawory te można od siebie odróżnić dzięki użyciu innych kolorów kurka (rączki). W przypadku wody jest to kolor czerwony (ewentualnie niebieski – woda zimna), natomiast przy zaworach kulowych do gazu jest to kolor żółty. 

Zawory kulowe stosuje się więc jako zawory bezpieczeństwa – montowane są na początku instalacji. Ponadto spotkać je można także przy ogrzewaniu podłogowym lub przed domem jako odbiorniki zimnej wody. 

Zastosowanie zaworów kulowych jest więc niezwykle szerokie. Warto jednak wspomnieć, że zawory kulowe do wody i zawory kulowe do gazu są produkowane według różnego rodzaju norm. Zawór kulowy do gazu nie zawsze nadaje się do użycia w instalacji wodnej. Dopiero gdy posiada on deklaracje zgodności na użycie go do wody pitnej, można tak uczynić. Zawór powinien jednak posiadać również atest dopuszczający go do kontaktu z wodą pitną. 

Zalety zaworów kulowych do wody i gazu

Zalety zaworów kulowych do wody lub do gazu sprawiły, że obecnie są to najchętniej wybierane rodzaje zaworów – prawie zupełnie wyparły już dawniej popularne zawory grzybkowe. Dlaczego? Przede wszystkim odpowiada za to wysoka szczelność zaworów – zawory kulowe są bezpieczne, niezawodne i bezawaryjne. Ich prosta budowa sprawia, że nie za bardzo ma się co w nich zepsuć. Zapewniają więc użytkownikom bezproblemowe działanie przez wiele długich lat. 

Niewątpliwą korzyścią płynącą z wykorzystywania zaworów kulowych jest także ich uniwersalność i szerokie zastosowanie. Oprócz podstawowych, wspomnianych już funkcji, zawory kulowe stosuje się także w przemyśle – np. jako zawory odcinające w branży chemicznej lub rafineryjnej. Pełnią także funkcję kurka w rurociągach gazowych. 

Zobacz nasze artykuły o poradach domowych

Na co zwrócić uwagę, kupując zawory kulowe?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając zawory kulowe? Pamiętaj przede wszystkim o wybieraniu produktów tylko sprawdzonych marek. Zawory kulowe do wody oraz do gazu muszą charakteryzować się wysoką szczelnością, bo to m.in. od tej cechy zależy prawidłowe działanie całej instalacji oraz Twoje bezpieczeństwo. Nie warto więc kierować się jedynie ceną podzespołu – kryterium powinna stanowić wysoka jakość, staranne wykonanie i solidność producenta, po którego zawory kulowe sięgasz. 

Kolejną kwestią związaną z wyborem i zakupem zaworów jest ich rozmiar – a dokładnie średnica zaworu kulowego. To od tego parametru zależy, czy zawór kulowy uda się zamontować i będzie spełniał swoje zadanie. Wyróżniamy:

  • Zawór kulowy ½ cala to najczęściej stosowany i najbardziej popularny zawór kulowy. Znajduje zastosowanie w podłączaniu różnego rodzaju wężyków.
  • Zawór kulowy 2 cale to duży zawór, który wykorzystywany jest jako zawór główny do mieszkania.
  • Zawór kulowy kołnierzowy stosowany jest tylko w sytuacji, gdy jego obecność została zaznaczona w projekcie instalacji. Jest to dosyć duży zawór, zazwyczaj stanowi mechanicznie wzmocnienie połączeń. 
  • Zawór kulowy 3 cale to bardzo duży zawór, który cechuje się wyższymi normami wytrzymałościowymi. Stosowany jest zazwyczaj na odcinkach doprowadzających wodę do mieszkań. 

Ceny zaworów kulowych są uzależnione m.in. właśnie od ich średnicy – im większy zawór kulowy, tym jego cena jest naturalnie wyższa. Nie bez znaczenia jest także przeznaczenie zaworu i ewentualne dodatki, jak np. filtr. Pamiętajmy jednak, że o wiele ekonomiczniejszy jest wybór droższego, ale i niezawodnego rozwiązania niż taniego i wątpliwej jakości, które może w niedalekiej przyszłości przysporzyć nam wielu problemów. 

Zawory kulowe – szeroka oferta najwyższej jakości produktów w Terme.pl 

Już wiesz, jak wybrać zawory kulowe. Sklep Terme.pl nie tylko oferuje swoim klientom najwyższej jakości produkty, ale także ogromny wybór i różnorodność parametrów dotyczących zaworów kulowych. 

Pamiętaj, że możesz u nas znaleźć zarówno zawory kulowe do wody, jak i zawory kulowe do gazu. Ich producentami są znane i szanowane na rynku marki, np. Ferro, Efar czy Arco. Stawiamy na ich niezawodność i solidnie wykonane podzespoły, bo wiemy, jak istotne jest to dla bezpieczeństwa instalacji – czy to wodnej, czy gazowej. Jeśli więc poszukujesz zaworów kulowych, które posłużą Ci przez długie lata, koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami. 

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 26 października 2022