Jak tanio zbudować domek narzędziowy

10 września 2021 0 przez Rafal

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak tanio zbudować domek narzędziowy. Dla wielu osób ogrodnictwo to ogromna przyjemność. Oczywiście będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi, które będziesz musiał gdzieś przechowywać. Możesz zbudować narzędziownię w ogrodzie, jeśli nie masz dla nich odpowiedniej przestrzeni w domu.

 • Domek narzędziowy to dobre miejsce na przechowywanie wszelkich narzędzi ogrodowych.
 • Samodzielne wykonanie domku narzędziowego jest najtańszą opcją.
 • Najłatwiej wykonać domek narzędziowy drewniany.
 • Do budowy domku narzędziowego potrzebny jest plan, materiały oraz narzędzia. Jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz?
 • Samodzielnie wykonany domek narzędziowy to olbrzymia satysfakcja i zadowolenie.
Jak tanio zbudować domek narżędziowy

Jak tanio zbudować domek narżędziowy?

Jak zrobić drewniany domek narzędziowy

Niektóre osoby budują ozdobne altany w swoich ogrodach, podczas gdy inni budują drewniane domki narzędziowe. Jest to świetna koncepcja, o ile wokół domu jest wystarczająco dużo miejsca. Wtedy będziesz miał wszystko, czego potrzebujesz do ogrodu na wyciągnięcie ręki. Konieczne jest jednak uatrakcyjnienie szopy narzędziowej. W rzeczywistości możesz go wznieść samodzielnie; wszystko, co musisz zrobić, to zaplanować i przygotować. Jest to zadanie łatwiejsze do wykonania niż na przykład remont łazienki. Obiekty te są zwykle tak proste, jak to tylko możliwe, dlatego nie są wymagane żadne specjalne projekty. Wszystko, co musisz zrobić, to zdecydować, czy zbudować swój dom z drewna, cegieł lub bloków. Możesz również kupić gotową do montażu konstrukcję. Drewniane budynki, które zostały zbudowane samodzielnie, są zwykle najpiękniejsze. Zawsze istnieje także poczucie spełnienia.

Powinieneś zacząć od wykopania fundamentów domku. Fundament nie musi być wyjątkowo głęboki, jeśli jest wykonany z drewna. Z drugiej strony wariant ceglany wymaga mocniejszej i odpowiednio izolowanej podstawy. Niewątpliwie łatwiej jest zbudować szopę narzędziową z drewna. Najpierw budowana jest konstrukcja szkieletowa, a następnie pokrycie z desek. Pamiętaj, aby impregnować drewno podczas jego używania. Murowany dom wymaga więcej wysiłku. Jest to również bardziej kosztowny. Z drugiej strony murowany dom na narzędzia jest bardziej wytrzymały i lepiej chroni je przed niepogodą lub włamywaczami. Lepiej, aby dach szopy narzędziowej był skośny w zimie. Kluczem jest to, że nie powinien być pokryty śniegiem. Ponieważ szopa narzędziowa stanie się częścią naszego ogrodu, ważne jest, aby zachować ładne wykończenie. Możesz również na przykład pomalować go na zabawny kolor.

Zobacz nasze inne artykuły na temat ogrodu

Konstrukcja domku narzędziowego

Zadbaj o swoje narzędzia tak, jak o swój ogród – Ci, jak niedrogą konstrukcję domku narzędziowego. Tani domek nie musi być nieatrakcyjny; nie musi być zamawiany, dostarczany przez renomowanego producenta, ani wymagać pomocy profesjonalisty.

Należy pamiętać, że koszt zależy od ilości użytych materiałów i czasu poświęconego na projekt. Pamiętaj, że aby zaaranżować swój ogród na własnych warunkach, musisz poświęcić mu znaczną ilość czasu i wysiłku, a nic nie zajmie Cię tak bardzo, jak ciekawy projekt.

Domek ogrodowy jest idealny do przechowywania wszystkich narzędzi wymaganych do pracy wokół domu. Zastanawiając się, jak stworzyć przestrzeń, która najlepiej będzie odgrywać rolę magazynu narzędziowego, należy zacząć od podjęcia poważnej decyzji o materiałach, z których zostanie zbudowany Twój dom. Ważne jest, aby zastanowić się, czy chcesz go pomalować, czy otynkować. Przygotowanie z wyprzedzeniem pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zachowa spokój.

Budowa domu powinna rozpocząć się od wyboru odpowiedniej lokalizacji i pomiaru wymaganej długości i szerokości gruntu. Następnie usuń (warstwę trawy z korzeniami), zainstaluj dwie belki i wyrównaj fundament dla domku za pomocą poziomicy. Nałóż piasek zmieszany z cementem na przygotowany grunt i wyrównaj go wcześniej przygotowaną deską. Poczekaj, aż cement wyschnie po zalaniu go wodą.

Jak zbudować domek narzędziowy

Jak zbudować domek narzędziowy?

Schemat budowy domku narzędziowego

Przedstawimy teraz schemat budowy domku narzędziowego. Montaż zamówionej konstrukcji szopy na narzędzia jest drugim etapem. Sprawdź, czy zakupiona konstrukcja jest kompletna. Wybierz i oznacz etykietą wszystkie komponenty wymagane do złożenia podstawy. Zaznacz otwory na ramię podstawy za pomocą ołówka, a następnie wywierć zaznaczone otwory wiertłem. Przymocuj konstrukcję podstawy za pomocą kołków. Następnie, postępując zgodnie z instrukcjami, połącz wszystkie elementy razem.

Cała procedura powinna rozpocząć się w taki sam sposób jak metalowy dom. Wybierz lokalizację w swoim ogrodzie, zmierz obszar i umieść betonowe bloki w rogach fundamentu. Dom, który będziesz budować, nie będzie zbudowany na solidnym fundamencie. Musisz rozłożyć cztery deski i złożyć je razem, aby zabezpieczyć podstawę. Można to osiągnąć, wiercąc w nich konwencjonalnie za pomocą wiertarki. Płyty OSB lub deski to ostatni krok w układaniu podłogi. Ułóż je równo na deskach i użyj wiertarki i wkrętarki, aby je przymocować.

Należy zamontować tylko narożniki utworzone z kantówek. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ będą lepiej montować się do narożników podłogi. Po przykręceniu słupów możesz zacząć wypełniać ściany. Podczas montażu drewnianych desek ułożonych jedna na drugiej możesz iść na skróty i montować je prosto do słupków, w zależności od preferencji. Będziesz miał znacznie trwalszą konstrukcję z deskami, która będzie znacznie bardziej odporna na wiatr.

Dach jest ostatnim krokiem w tym procesie. Ujednolici cały budynek oraz ochroni go przed deszczem i śniegiem pod dobrze ustawionym kątem. Płyty OSB po raz kolejny będą fantastycznym wyborem na dach. Zalety tej metody doskonale podsumowują niskie koszty i łatwość instalacji za pomocą wiertła i wkrętów. Sugeruje się również impregnację całości. Jeśli tego nie zrobisz, cały dom szybko się rozłoży i będzie nadawał się tylko na kompost.

Co jest potrzebne do budowy domku narzędziowego?

Co jest potrzebne do budowy domku narzędziowego? Zestaw narzędzi to podobne narzędzia, które mogą Ci się przydać przy wykończeniu mieszkania. Budując domek narzędziowy samodzielnie, będziesz potrzebował między innymi:

 • śrubokręt wyposażony w końcówkę PZ2
 • wkrętarka, także z końcówką PZ2
 • wiertarka udarowa
 • szlifierka
 • metrówka
 • ołówek
 • młotek
 • poziomica
 • zestaw śrubokrętów (lub końcówek do wkrętarki),
 • pędzle oraz wałek do malowania

Dobrym pomysłem jest również posiadanie rękawiczek i okularów ochronnych. Jest to konieczne, jeśli chcesz bezpiecznie wykonać projekt.

Będziesz także potrzebował następujących materiałów do budowy drewnianego domku:

 • belki
 • kantówki
 • deski
 • płyta OSB (Oriented Strand Board)
 • listwy wykońćzeniowe
 • śruby, gwoździe, kołki
 • kątowniki, łączniki, wsporniki itp
 • zestaw belek do wypoziomowania ziemi

Domek narzędziowy DIY

Jeśli budujesz swój domek narzędziowy metodą DIY, czyli samodzielnie, musisz się liczyć z pojawiającymi się problemami, odrobiną wysiłku i zaangażowania. Gotowa szopa narzędziowa będzie jednak wystarczają nagrodą za wszystkie trudy, podczas jej budowy. Zawsze będą problemy z każdym projektem, który zbudujesz, niezależnie od tego, czy są one większe, czy mniejsze. Zastanów się, czy domek powinien być wolnostojący, czy przylegający jednym bokiem do domu, garażu itp. Upewnij się również, że szopa jest całkowicie wodoodporna. Jeśli zdecydujesz się zbudować ją z drewna, możesz zrezygnować z używania płyt OSB.

Samodzielne wykonanie domku jest najbardziej opłacalną opcją. Warto najpierw zebrać surowce do jego budowy. Najprostszą metodą będzie budowa z drewna. Jeśli jesteśmy w stanie odzyskać deski z recyklingu, warto pociąć je na równe kawałki, przeszlifować i zaimpregnować przed złożeniem. Popularnym surowcem do tworzenia skromnej architektury ogrodniczej stały się ostatnio deski paletowe. Są one proste w użyciu i przyjazne dla maszyn.

Budując domek narzędziowy samodzielnie, będziesz mógł zaprojektować swoje małe centrum zarządzania ogrodem, abyś mógł całkowicie się nim cieszyć, dokładnie badając problem i postępując zgodnie ze wskazówkami krok po kroku. Jeśli chcesz, aby Twój dom wtopił się w resztę krajobrazu ogrodu, czas i wysiłek, który włożysz w jego budynek, pokaże Ci, że było warto.