search-icon
Spis treści

Jak otworzyć warsztat samochodowy? Krok po kroku

Motoryzacja w Polsce zmieniała się diametralnie na przestrzeni minionych dziesięciolecia. Obecnie praktycznie w każdym gospodarstwie domowym jest samochód. Niejednokrotnie jest to więcej niż jeden pojazd. Z tego powodu zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi serwisowania, pielęgnacji i udoskonalania samochodów jest zdecydowanie większe, niż było jeszcze dziesięć lat temu. Stale pojawiają się na rynku nowe firmy oferujące możliwości skorzystania z usług wymiany elementów eksploatacyjnych, profesjonalnej naprawy mechanicznej oraz blacharskiej, studia detailingu, warsztaty zajmujące się wygłuszaniem czy ulepszeniem systemów audiowizualnych znajdujących się w aucie. Sami również możemy wiele drobnych poprawek wykonywać w swoim przydomowym warsztacie. Nie będziemy jednak w tym wpisie zajmować się tym jak urządzić warsztat w garażu prywatnym. Postaramy się udzielić odpowiedzi na pytania, jak otworzyć warsztat samochodowy, ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego itp. Ten krótki artykuł to jedynie podstawowa wiedza, która może zobrazować jakie formalności musimy spełnić, jakie wymogi musi spełniać warsztat samochodowy i jaka jest droga do rozpoczęcia działalności w branży samochodowej.

jak otworzyć warsztat samochodowy

Otwarcie warsztatu samochodowego – wymogi

Aby otworzyć warsztat samochodowy, musimy spełnić kilka wymogów, zarówno formalnych, jak i bezpieczeństwa. Oczywiste jest, że do otworzenia warsztatu mechanicznego wymagana jest ogromna wiedza, a i doświadczenie będzie wskazane. Jednak są to kwestie, które mogą jedynie pomóc w zdobyciu renomy i wpłynąć na zadowolenie z korzystających z naszych usług kierowców. Każdy warsztat musi jednak spełnić wymagania, dzięki którym będzie mógł w pełni legalnie i bezpiecznie działać. Jakie pozwolenia na warsztat samochodowy będą nam potrzebne i jak założyć warsztat samochodowy krok po kroku? Przede wszystkim warsztat jest miejscem, w którym stosunkowo łatwo o wypadek przy pracy. Z tego powodu w warsztacie samochodowym muszą być spełnione wymogi BHP i bezpieczeństwa pracy. W warsztacie powinny znaleźć się posadzki antypoślizgowe, sprawna wentylacja i dobre oświetleniem. Dobrze dobrane lampy do warsztatu zagwarantują poprawne oświetlenie stanowisk pracy oraz funkcjonalne i bezpieczne oświetlenie tak niezbędne dla każdej przeprowadzanej w warsztacie czynności naprawczej. Większe warsztaty wymagają zezwoleń na korzystanie z dużych urządzeń, takich jak podnośniki, suwnice czy wyciągarki. W celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia należy złożyć wniosek w Urzędzie Dozoru Technicznego, którego inspektor wykona badania naszych urządzeń i określi sposób przebiegu jego dozoru technicznego.

LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 52W 150CM - BIAŁA NEUTRALNA

256.68 zł

Zobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

164.39 zł

Zobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁA

465.74 zł

Zobacz produkt

W warsztacie muszą znaleźć się odpowiednie znaki i instrukcje BHP. Każdy właściciel warsztatu samochodowego zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej. Zgodnie z przepisami, w przypadku zakładów takich jak warsztaty samochodowe, które wytwarzają ścieki przemysłowe zawierające substancje szkodliwe dla środowiska, wymagane jest pozwolenie na odprowadzanie tych ich do urządzeń kanalizacyjnych. Także wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów na przykład podczas lakierowania czy spawania wymaga pozwoleń. Wynika to z odpowiednich rozporządzeń Ministra Środowiska. Przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy musi uzyskać wpis do rejestru BDO (baza danych o produktach o opakowaniach). Odpady nie mogą być przez niego mieszane z komunalnymi. Ma on także obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów oraz odpowiedniego ich składowania. Dodatkowo co roku należy składać sprawozdanie do marszałka województwa o gospodarowaniu odpadami. W każdym warsztacie samochodowym musi także znaleźć się kasa fiskalna.

otwarcie warsztatu

Mały warsztat samochodowy – jak zacząć?

Otwarcie każdego warsztatu samochodowego rozpoczynamy od wszystkich formalności, z jakimi musi się borykać każda nowopowstała firma. Uzyskanie wpisu do ewidencji, określenie kodów PKD, wybór formy prowadzenia działalności, zgłoszenie do Urzędu skarbowego, określenie formy opodatkowania, złożenie konta firmowego to podstawowe z nich. Drugim obok wymogów prawno formalnych jest konieczność znalezienia odpowiedniej lokalizacji na warsztat, podjęcie decyzji, jaki będzie zakres usług przez nas oferowanych, odpowiednie przygotowanie i wyposażenie warsztatu. Wiedząc, czym będziemy się dokładnie zajmować w naszym warsztacie, możemy określić jakiego rodzaju urządzenia i narzędzia będą nam potrzebne. Inaczej wyposażyć musimy warsztat wulkanizacyjny, inaczej studio detailingu, a jeszcze inaczej warsztat, w którym będziemy przeprowadzać skomplikowane naprawy główne. Do każdego rodzaju prowadzonych usług musimy przygotować odpowiednio nasz warsztat.

OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

Hermetyczna lampa LED NEXFORCE1 o mocy 40W emituje światło barwy dziennej o maksymalnej mocy 6000 lumenów. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.

OPRAWA LED NEXFORCE1 40W NEUTRALNA BIAŁA

164.39 zł

Zobacz produkt

Wyposażyć go w podnośniki, duże urządzenia stojące, które w przemyślany sposób należy rozmieścić w warsztacie, narzędzia pneumatyczne, eklektyczne oraz mechaniczne. Złe ustawienie podnośnika może się okazać problematyczne w przyszłości, podczas gdy nasz warsztat będzie już funkcjonował. Ważne, abyśmy odpowiednio przygotowali stanowiska, przy których prowadzić będziemy prace remontowe części zdemontowanych już z auta. O ile zakup i doposażenie warsztatu w drobne narzędzia, o których zapomnieliśmy w trakcie otwierania zakładu, nie będzie problematyczne, o tyle doposażenie go w dodatkowe stanowisko pracy może nieść już za sobą pewne trudności. W warsztacie należy tak rozprowadzić instancję elektryczną, aby w każdym miejscu mieć dostęp do gniazdka elektrycznego. Niewskazane będzie używanie niezliczonej ilości przedłużaczy w celu zapewnienia zasilania na każdym stanowisku pracy. Jeśli będziemy korzystać z narzędzi pneumatycznych, należy także rozprowadzić instalację sprężonego powietrza, tak aby zminimalizować konieczność używania przewodów pneumatycznych o dużej długości. Instalacja ppoż. to kolejna instalacja, jaka powinna znaleźć się w naszym warsztacie. Także wspomniane wcześniej oświetlenie, nie może zostać zbagatelizowane. Oświetlenie warsztatu samochodowego reguluje odpowiednia norma dotycząca oświetlenia stanowisk pracy. W zależności od prowadzonych czynności natężenie miejsca pracy musi wynosić co najmniej:

  • Ogólne usługi samochodowe, naprawa, kontrola – 300 luksów
  • Prace obejmujące nadwozie i montaż – 500 luksów,
  • Malowanie, komora natryskowa, komora polerska – 750 luksów,
  • Malowanie, kontrola, poprawianie – 1000 luksów,

Zobacz nasze inne artykuły o wyposażeniu warsztatu

Oświetlenie powinno posiadać niski wskaźników olśnienia oraz wysoki współczynnik oddawania barw Ra>80, a w przypadku prac lakierniczych Ra>90. W związku z tym, że w warsztacie samochodowym mamy duży poziom zanieczyszczenia, niezwykle funkcjonalna okazuje się lampa hermetyczna, która pozostanie niewrażliwa na działanie pyłów czy wilgoci.

warsztat samochodowy

Jak założyć warsztat samochodowy?

Otworzenie warsztatu samochodowego to jak widać proces dość skomplikowany. Otwarcie warsztatu samochodowego to różne wymogi i odpowiednie przygotowanie do pracy samego budynku i wnętrza warsztatu. Warsztat musi być miejscem pracy efektywnej, wygodnej i bezpiecznej. Ważne jest, abyśmy przy zakładaniu warsztatu zadbali o odpowiednie rozmieszczenie stanowisk, ich wyposażenie, łatwość utrzymania porządku w naszym warsztacie, a także przygotowali miejsce odpoczynku, pracowników. Zaplecze socjalne sprawi, że praca w warsztacie będzie przyjemna i wydajna.

STATYW Z NAŚWIETLACZAMI LED 2X 50W I PRZEWODEM 3M

Budowlany przenośny naświetlacz LED koloru żółtego od Eco Light o kodzie EC79905. Posiada 2 naświetlacze o mocy 50W z barwą światła biała neutralna.

270.40 zł

Zobacz produkt

Założenie warsztatu samochodowego to również przygotowanie wygodnej i bezpiecznej bramy wjazdowej dla aut. Musi być ona odpowiedniej szerokości i wysokości, tak aby bezproblemowo móc wprowadzić do środka każde auta, nad jakim zamierzamy pracować. Warsztat to także teren zewnętrzny. Powinniśmy tu zlokalizować właściwej wielkości parking dla aut, które będą czekały na naprawę i dla tych, które po naprawie czekać będą na odbiór przez właścicieli. Najważniejszym chyba jednak aspektem przy otwarciu warsztatu samochodowego jest dobór pracowników. Nie będzie nic mylnego w stwierdzeniu, że bez dobrego mechanika warsztat samochodowy nie ma dużych szans funkcjonowania. Otwierając warsztat samochodowy, nie skupiajmy się na tym, jakie oszczędności poczynimy, zatrudniając młodych, niedoświadczonych mechaników po szkole, czy mechaników o niekoniecznie wysokich kwalifikacjach. Doświadczony i fachowy mechanik przyniesie nam dużo więcej korzyści, niż byśmy poczynili na zatrudnianiu kogoś o dużo mniejszych wymaganiach wynagrodzeniowych. Tak, jak opłaci się nam inwestycja w przyzwoite narzędzia o wysokiej trwałości, jakości i funkcjonalność, tak samo zatrudnienie wykwalifikowanego mechanika przyniesie nam wymierne korzyści finansowe podczas prowadzenia działalności.

otwarcie warsztatu samochodowego

Jakie warunki ma spełniać warsztat samochodowy?

W warsztacie samochodowym jak napisaliśmy już wcześniej, musi być funkcjonalnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Urządzenia zasilane z sieci energetycznej powinny być dobrze uziemione. Wszystkie żarówki i świetlówki powinny być za zabezpieczone przed przypadkowym dotknięciem. Najczęściej wykorzystywana w warsztatach świetlówka LED 120 cm, a także jej mniejszy odpowiednik, czyli świetlówka LED 60 cm, powinny znajdować się w oprawach, które zabezpieczą je także przed działaniem szkodliwych czynników takich, jak wilgoć czy pyły i kurz. W każdym warsztacie, szczególnie takim, w którym przeprowadzamy regulacje pracujących silników, powinna znajdować się skuteczna i wydajna wentylacja. Gaśnice oraz apteczki pierwszej pomocy powinny znajdować się w miejscach łatwo dostępnych i widocznych. Podobnie przy każdym stanowisku pracy musimy zainstalować niezbędne instrukcje BHP. Kanały powinny być zabezpieczane w sposób solidny i bezpieczny. Wejście do kanału i wyjście z niego powinno być jednocześnie wygodne dla wszystkich mechaników w nim pracujących. Ze względów bezpieczeństwa należy także uniemożliwić przebywanie w warsztacie jakiejkolwiek osoby postronnej. Warto wiec przygotować poczekalnię dla osób oczekujących na odbiór swojego samochodu. Rozstawienie samochodów w warsztacie powinno być takie, aby stały one stabilnie, we właściwej odległości od innych pojazdów. Swoboda przemieszczenia się wokół pojazdu będzie dużym ułatwieniem dla pracowników warsztatu, a jednocześnie takie ustawienie zabezpieczy pojazdy przed możliwym, przypadkowym uszkodzeniem przez mechanika pracującego przy innym pojeździe.

otwieranie warsztatu samochodowego

Czy warto otworzyć warsztat samochodowy?

Czy opłaca się otworzyć warsztat samochodowy? Czy da się zrobić na warsztacie samochodowym? Odpowiedź na oba te pytania jest twierdząca. W Polsce stale rośnie liczba samochodów. Z tego też powodu nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na usługi serwisowe. Rynek usług związanych z naprawą i serwisowaniem samochodów jest jednym z dynamiczniej rozwijających się w sektorze usług. Świadczy to o ogromnym zapotrzebowaniu na nie. Jednocześnie powoduje, że konkurencja w branży jest ogromna. Dlatego, aby nasz warsztat mógł przynosić nam planowane przychody, musimy zadbać o to, aby nasze usługi były na najwyższym poziomie. Dobrze wyposażony, estetyczny i elegancki warsztat z pewnością przyczyni się do lepszego odbioru naszego warsztatu przez każdego klienta. Dobry dobór całej ekipy mechaników, korzystanie z profesjonalnych narzędzi oraz dobrej jakości części, oraz możliwie przystępne ceny, będą gwarantem odniesienia sukcesu w branży. Jeśli jesteśmy pasjonatami motoryzacji, lubimy wszystkie prace mechaniczne związane z obsługą samochodów, to satysfakcja z prowadzenia warsztatu będzie jeszcze większa. Zadowolenie klientów, a także naszych pracowników, nasz satysfakcja z niesienia pomocy innym i osiągania sukcesów finansowych w prowadzeniu działalności będą zapewnieniem zadowolenia z podjęcia decyzji o otworzeniu warsztatu samochodowego. Niezależni czy będzie to duży, czy mały warsztat samochodowy, może on być doskonałym pomysłem na prowadzenie dochodowej i satysfakcjonującej działalności gospodarczej.

jak otwierać warsztat samochodowy

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 21 czerwca 2021