search-icon
Spis treści

Jak urządzić warsztat? – nasz pomysł na warsztat

W czasach PRL-u praktycznie każdy mężczyzna posiadł swój mały warsztat. Czy to w piwnicy w blokach, czy garażu przy domu, wszyscy mieli miejsce, w którym mogli coś naprawić, usprawnić, zbudować. Kolejne lata przyniosły nam odejście od majsterkowania i prac typu “zrób to sam”. Obecnie możemy zaobserwować powrót do prac ręcznych, wykonywania akcesoriów DIY oraz naprawiania różnych urządzeń używanych w gospodarstwach domowych. Powodów tego jest kilka. Chęć dbania o sadowisko, poszukiwanie oryginalnych rozwiązań, chęć oderwania się od stresującego życia codziennego. Bez względu na powód coraz więcej osób, już nie tylko mężczyzn podejmuje próby samodzielnego majsterkowania, tworzenia, odnawiania starych przedmiotów itp. Każdej z tych osób przydatny jest mały warsztat. Jak urządzić warsztat przydomowy, jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć, jak dobrze zorganizować sobie stanowisko pracy, jaki mieć pomysł na warsztat? Mamy nadzieję, że nasz krótki wpis okaże się pomocny każdemu, kto planuje stworzenie swojego małego przydomowego warsztatu.

przydomowy warsztat w garażu

Domowy warsztat majsterkowicza – od czego zacząć?

Lubimy majsterkować, chętnie coś tworzymy, pragniemy odnowić stary mebel i zastanawiamy się, od czego zacząć, żeby zorganizować sobie miejsce do tych czynność. Najważniejszym kryterium na stworzenie funkcjonalnego warsztatu będzie wybór miejsc na jego lokalizację. O ile mieszkając w domku, to zadanie będzie stosunkowo łatwe, o tyle mieszkańcy bloków mają odrobinę trudniejsze zadanie. Wybierając pomieszczenie dla naszego warsztatu mamy kilka możliwości. Może to być piwnica lub strych. Możemy również zaadoptować jedno z pomieszczeń w naszym domu lub mieszkaniu.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Najkorzystniej jest, jeśli mamy możliwość stworzenia warsztatu w garażu, szopie lub innym budynku zewnętrznym. Musimy pamiętać, że przydomowy warsztat będzie zawsze miejscem, w którym pracować będą elektronarzędzia, które w mniejszym lub większym stopniu będą generować hałas. W warsztacie będziemy również często korzystać z różnego rodzaju chemii, która będzie źródłem często nieprzyjemnych zapachów. Warto wiec tak zlokalizować kącik majsterkowicza, aby był ona jak najmniej uciążliwy dla pozostałych domowników, a także sąsiadów.

warsztat przydomowy

Warsztat domowy – pomysł

Urządzając miejsce pracy w przydomowym warsztacie, liczy się nasz pomysł na warsztat. Od naszej wyobraźni i kreatywności zależeć będzie jak funkcjonalny i bezpieczny będzie nasz mały warsztacik. Na warsztat domowy pomysły mogą być przeróżne, a każdy z nich może być tym idealnym. Przemyślany sposób aranżacji warsztatu umożliwi nam stworzenie wygodnego warsztatu, w którym praca będzie przyjemnością, a każdego rodzaju czynność będzie łatwa i bezpieczna. Wyposażenie i ustawienie w warsztacie mebli, dużych elektronarzędzi stojących oraz funkcjonalne rozmieszczenie wszystkich potrzebnych nam narzędzi ręcznych umożliwią nam utworzenie jedynej w swoim rodzaju przestrzeni, dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

LAMPA PRZENOŚNA LED LOYAL LIGHTING 4250LM LUMILEDS IP65 4K

30W lampa budowlana przenośna od ART Multioffice o kodzie LY-LWL-C30. Strumień świetlny 4250lm oraz barwa 4000K.

135.30 zł

Zobacz produkt

W zależności od rodzaju prac, jakie zamierzamy wykonywać, potrzebna nam będzie określona przestrzeń. Dla osób bawiących się elektroniką i korzystających jedynie z lutownicy wystarczy niewielki kącik nawet w niedużym mieszkaniu w blokach. Z kolei osoby pracujące w drewnie z dużymi blatami, płytami i deskami będą musiały utworzyć dość duży warsztat na zewnątrz domu z łatwym dostępem i możliwością bezproblemowego wnoszenia do niego dużych kawałków drewna. Określenie więc, co będziemy w warsztacie wykonywać i nad czym pracować, jest niezbędne dla wybrania lokalizacji warsztatu oraz dobrania jego wyposażenia.

warsztat przy domu

Jak urządzić warsztat majsterkowicza?

W każdym warsztacie najważniejszym wyposażeniem będzie blat roboczy. To na nim będziemy wykonywać większość prac, niezależnie od tego, nad czym będziemy pracować. W zależności od tego, co zamierzamy robić w naszym warsztacie, inna będzie wysokość tego blatu, jego wielkość oraz umiejscowienie. O ile dla jednych osób wystarczyć będzie niewielki blat w rogu pomieszczenia, przy którym prace wykonywane będą, siedząc, o tyle innym niezbędny będzie duży blat z dostępem z każdej strony, a praca przy nim wykonywana będzie w pozycji stojącej. Poza blatem roboczym istotne jest to, jakich dużych elektronarzędzi stojących będziemy używać.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Należy je tak ustawić, aby mieć do nich swobodny dostęp z każdym przedmiotem, nad którym będziemy pracować. Małe elektronarzędzia możemy dowolnie przenosić i zmieniać miejsce pracy z nimi. Duże stojące muszą być tak zlokalizowane, abyśmy zawsze mogli ich wygodnie używać, bez konieczności ich przestawiania. Bardzo ważne jest także zaplanowanie takiego przechowywania drobnych narzędzi, abyśmy zawsze mieli do nich łatwy dostęp. To czy będą to mobilne szafki narzędziowe na kołkach, czy narzędzia wiszące na dobrze zaplanowanych wieszakach na ścianie, zależy już tylko od naszych indywidualnych preferencji. Niezmiernie ważne wyposażenie każdego warsztatu to dobrze dobrane oświetlenie. Odpowiednio usytuowana lampa warsztatowa zapewni nam doskonałe warunki pracy. Nasze duże lub małe majsterkowanie będzie wygodne, bezpieczne, a każda praca będzie efektywna i wydajna.

warsztat w domu

Warsztat przydomowy – czy to dobre rozwiązanie?

Żyjemy w czasach, kiedy się nie naprawia tylko wymienia. Żyjemy szybko i wygodnie. Niektórym jednak taki sposób życia nie do końca odpowiada. Jedni próbują naprawić na przykład zepsuty odkurzacz dla oszczędności pieniędzy, inni w celu ochrony środowiska, a jeszcze inni czerpią po prostu satysfakcję z jego naprawienia. Przydomowy warsztat daje możliwość spełnienia się każdej z takich osób. Przydomowy warsztat to także miejsce ucieczki przed problemami dnia codziennego, przestrzeń służąca zrelaksowaniu się przy pracach manualnych, a także dająca satysfakcję z wykonania czegoś własnymi rękoma. Chyba każdy patrzy z podziwem na odnowiony przez kogoś innego stary kredens czy własnoręcznie zbudowaną lampę ze starej wiertarki. Niektórzy poza podziwem i uznaniem, postanawiają spróbować stworzyć coś podobnego samemu. Wtedy właśnie przydomowy warsztat dla majsterkowicza okazuje się strzałem w dziesiątkę. To tutaj przedmioty zyskują nowe życie, zepsute urządzenia wracają do pełnej sprawności oraz powstają niesamowite i oryginalne przedmioty. Satysfakcja ze stworzenia czegoś ciekawego ze “śmieci” i “złomu” jest ogromna, poprawia się samopoczucie i zadowolenie każdego majsterkowicza. Domowy warsztat majsterkowicza to naprawdę dobre rozwiązanie i strzał w dziesiątkę.

jak urządzić warsztat w domu

Jak zrobić warsztat w garażu?

Większość mężczyzn to “duzi chłopcy”. Lubią auta i lubią przy nich majsterkować. Część z nich zastanawia się jak otworzyć warsztat samochodowy, a część planuje stworzenie swojego małego warsztatu w garażu. O ile dla pierwszych z nich, warsztat będzie to miejsce stałej pracy i sposób na życie, to dla drugich przydomowy warsztat samochodowy w garażu będzie miejscem jedynie podstawowych prostych czynności i drobnych napraw dających radość i satysfakcję. Pragnąc stworzyć warsztat w garażu, przede wszystkim musimy zaplanować jego funkcjonalne urządzenie. Garaż jest wnętrzem, w którym zaparkowany samochód w znacznej mierze ogranicza przestrzeń. Miejsca na nasz warsztat nie pozostaje zbyt dużo.

STATYW Z NAŚWIETLACZAMI LED 2X 50W I PRZEWODEM 3M

Budowlany przenośny naświetlacz LED koloru żółtego od Eco Light o kodzie EC79905. Posiada 2 naświetlacze o mocy 50W z barwą światła biała neutralna.

270.40 zł

Zobacz produkt

Dlatego tak ważne będzie dobre urządzenie warsztatu w garażu i lokalizacja wszystkich narzędzi. Tak jak w każdym warsztacie podstawą będzie blat. Dobrze, aby był to blat zlokalizowany pod ścianą i umieszczony był na zabudowie z szafkami i szufladami. Da nam to szansę przetrzymywania pod takim blatem różnego rodzaju narzędzi i akcesoriów. Na blacie będziemy pracować nad drobnymi podzespołami zdemontowanymi z auta. Znajdzie się tu miejsce dla takich elektronarzędzi jak uchwyt stojący do wiertarki, niewielka szlifierka czy imadło. Na ścianie nad blatem możemy rozmieścić wszystkie narzędzia ręczne (śrubokręty, kombinerki, młotki itp.). Znajdzie się tu miejsce także na często używane przez nas akcesoria typu opaski zaciskowe, przewody gumowe o różnej średnicy czy organizery z różnymi śrubami i nakrętkami. Aby móc używać drobnych elektronarzędzi ręcznych ważne jest, aby nad blatem znajdowały się łatwo dostępne gniazdka elektryczne. Z kolei, aby wszystkie prace przebiegały w komfortowych warunkach, należy dobrze oświetlić warsztat garażowy. Idealnym rozwiązaniem okazuje się oprawa świetlówkowa umieszczona nad blatem. Takie odpowiednio przemyślane urządzenie warsztatu w garażu umożliwi nam stworzenie doskonałego miejsca dla każdej drobnej naprawy. Będzie to swoiste męskie (coraz częściej również kobiece) królestwo.

Zobacz nasze inne artykuły o wyposażeniu warsztatu

Niezależnie czy lubimy naprawiać auto, bawić się drobną elektroniką, lutując płytki zespolone, rzeźbić w drewnie, czy tworzyć własnoręcznie lampki ze spawanych elementów stalowych, domowy warsztat majsterkowicza to doskonałe miejsce na realizację swoich zainteresowań i pasji. Warto go przygotować odpowiednio, aby móc realizować w nim wszystkie swoje pomysły i naprawić każdą rzecz, jaką tylko spróbujemy reanimować. Przydomowy warsztat przyniesie nam mnóstwo korzyści. Jednakowo tych wymiernych, jak i tych, których wartości zmierzyć nie będziemy w stanie.

warsztat w garażu

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 21 czerwca 2021