Pył to niewielkie drobiny unoszące się w powietrzu, które z dużą łatwością są wchłaniane drogą oddechową do organizmu człowieka. Ich wpływ na zdrowie jest duży, a w wielu zakładach, pracownicy muszą spędzać całe dnie w takim środowisku. Odpowiednie zabezpieczenie, wentylacja zakładu i stosowanie się do zaleceń zawartych w licznych rozporządzeniach są zatem kluczowe do zapewnienia zdrowej atmosfery pracy.
W poniższym artykule przedstawimy, w jaki sposób uniknąć zapylenia w zakładzie pracy i jakich przepisów należy przestrzegać, a także omówimy rodzaje pyłów i ich szkodliwość na zdrowie człowieka. Polecimy tez odpowiednie lampy hermetyczne które sprostają dużemu zapyleniu.
Istnieje wiele sposobów walki z zapyleniem w zakładzie pracy. Jedną z prostszych metod jest stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej i masek przeciwpyłowych. W trudnych warunkach sprawdzą się również odkurzacze, które montuje się przy źródle zapylenia.
Oprócz tego, aby uniknąć zapylenia w zakładzie pracy, powinno się:
Skutecznych sposobów radzenia z zapyleniem w zakładzie pracy jest naprawdę wiele. To, w jaki sposób będziesz przeciwdziałać powstawaniu atmosfery pyłowej w firmie, zależy głównie od rodzaju wykonywanej pracy — inne systemy ochronne stosować będziesz w lakierni, a inne w zakładzie stolarskim. Jednak niezależnie od branży, zawsze musisz pamiętać, że bezpieczeństwo pracowników (ludzi) jest najważniejsze.
Pyłem nazwać można cząstki stałe lub ciekłe, które po zmieszaniu z powietrzem atmosferycznym utrzymują się w nim przez pewien czas. Są to również dwufazowe układy rozproszone w powietrzu jako ciało stałe (aerozole).
W odniesieniu do środowiska pracy można wyróżnić:
Oprócz tego każdy pył można podzielić na:
Hermetyczna lampa LED NEXFORCE1 o mocy 40W emituje światło barwy dziennej o maksymalnej mocy 6000 lumenów. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.
Klasyfikacja pyłów wygląda dość skomplikowanie, jednak ustalenie, z jakim pyłem mamy do czynienia w zakładzie pracy nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy krok po kroku ocenić, do jakich grup należą substancje znajdujące się w przedsiębiorstwie.
Według normy PN-ISO 7708:2001, pył w zależności od oceny zagrożenia zdrowia można podzielić na:
Stężenie oraz szkodliwość pyłów w zakładzie pracy jest głównie uzależnione od: rodzaju pyłu, czasu narażenia, stężenia pyłu we wdychanym powietrzu, wymiarów i kształtu cząstek oraz właściwości zdrowotnych człowieka.
W wielu przypadkach narażone są wyłącznie płuca i układ oddechowy. Jednak w niektórych zakładach pracy, gdzie do produkcji korzysta się z nowoczesnych materiałów, mikro cząsteczki mogą wnikać nawet przez skórę i gruczoły łojowe powodując choroby skórne.
Zobacz nasze inne artykuły o przemyśle
Pylica jest przewlekłą chorobą układu oddechowego wywołaną nadmiernym nagromadzeniem się pyłu w płucach i reakcją tkanki na jej obecność. Dotyczy ona głównie osób pracujących przez długi czas w atmosferze zapylonej jak: górników, lakierników, czy stolarzy. Plicę z medycznego punktu widzenia można podzielić na:
Z uwagi na wpływ środowiska pracy, pylicę dzieli się natomiast na:
Pyły z materiałów organicznych nie są tak szkodliwe jak metale lub związki nieorganiczne, jednak mogą prowadzić do tymczasowych chorób płuc. Większość tego typu substancji ludzki organizm jest w stanie wydzielić lub wchłonąć, jednak przy długotrwałej pracy w zapylonym środowisku, niegroźna choroba może przekształcić się w nieuleczalne zwłuknienie płuc.
Ocena narażenia zawodowego na pyły jest złożonym, ale nieskomplikowanym procesem. Jej celem jest określenie czynników szkodliwych w środowisku pracy, aby potencjalnie narażeni pracownicy byli zawczasu chronieni przed ich wpływem.
Podstawowymi parametrami branymi pod uwagę podczas oceny narażenia na pył, jest wielkość oraz rodzaj lotnego materiału. Oprócz tego specjaliści korzystają z dwóch metod pozwalających określić faktyczne stężenie występujące w zakładzie pracy. Są to:
Zadaniem obu metod jest określenie liczby jednostek pyłu zawartych w jednostce objętości powietrza (W).
Podczas szacowania ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na pyły, przyjmuje się wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń pyłów (NDS).
Aby określić ryzyko narażenia na pyły, porównuje się otrzymane wartości do najwyższych dopuszczalnych wartości. Jeśli ich wartość przekracza NDS, ryzyko związane z pracą jest duże. Gdy wartość jest większa niż 0,5 NDS, ryzyko jest średnie, a poniżej tej wartości, ryzyko określane jest jako małe.
Pracodawca jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników. Musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia i urządzenia nieodbiegające od osiągnięć nauki oraz techniki.
Jeśli w zakładzie pracy znajdują się przestarzałe urządzenia lub możliwe jest odizolowanie zapylonego pomieszczenia, właściciel zakładu zobligowany jest to zrobić. Dodatkowo pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, a także zapewnić stały przypływ czystego powietrza do zapylonego pomieszczenia.
Przepisy zawierające informacje na temat zapylenia oraz jakości powietrza w zakładzie pracy to:
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 13 grudnia 2021