search-icon
Spis treści

Utylizacja żarówek: przewodnik krok po kroku

Aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie i środowisku, dowiedz się, jak prawidłowo usuwać wypalone żarówki, z których niektóre zawierają niebezpieczne składniki.
Jeśli niedawno zdecydowałeś się wymienić w swoim domu dotychczasowe żarówki na bardziej energooszczędne. Prawdopodobnie zauważyłeś, że istnieje szersza niż kiedykolwiek gama opcji żarówek, z których niektóre są zaprojektowane tak, aby działały nawet do 50 000 godzin. Nawet najtrwalsza żarówka w końcu skończy swój żywot i będzie musiała zostać wyrzucona wraz z żarówkami, które próbujesz wymienić. Zanim wyrzucisz cokolwiek, pamiętaj, że kilka popularnych żarówek zawiera toksyczne składniki, które są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i mają zły wpływ na środowisko. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo pozbyć się żarówek w domu, niezależnie od tego, czy są to żarówki, halogeny, czy jakakolwiek inna forma żarówki.

gdzie wyrzucać zarówki

Gdzie wyrzucać zarówki?

Żarówki żarowe: jak się ich pozbyć

Od początku XX wieku żarówki żarowe są standardem w lampach do czytania i oprawach sufitowych. Jednak alternatywy o większej wydajności stopniowo je wypierają. Świecą się one średnio tylko 700 do 2000 godzin, ale niektóre żarówki żarowe o niższej mocy nadal można znaleźć na półkach sklepowych. Mają włókno druciane wewnątrz cienkiej, szczelnej szklanej bańki, ale nie zawierają niebezpiecznych chemikaliów, więc możesz je bezpiecznie wyrzucić do zwykłych — mieszanych śmieci (nie do recyklingu, ponieważ drobne włókna druciane są zbyt trudne do usunięcia podczas procesu recyklingu szkła). Są jednak delikatne, a jeśli pękną, ostre szkło może przebić plastikowy worek na śmieci, narażając Ciebie lub pracownika sanitarnego na ryzyko obrażeń. Bez względu na to, czy Twoja żarówka się przepaliła, czy jest wycofywana na rzecz bardziej energooszczędnego modelu, przed wyrzuceniem umieść wypaloną żarówkę w innym opakowaniu jednorazowym, takim jak na przykład puste pudełko po płatkach śniadaniowych.

jak utylizować żarówki

Jak utylizować żarówki?

Żarówki halogenowe: jak się ich pozbyć

Żarówki halogenowe, podobnie jak żarówki żarowe, zawierają druciane żarniki, które są uszczelnione pod ciśnieniem w grubych żarówkach ze szkła krzemionkowego. Są rodzajem zaawansowanych żarówek, które mogą być stosowane w zwykłych instalacjach oświetleniowych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Żarówki halogenowe, które mają żywotność od 2000 do 4000 godzin, można wyrzucić razem ze zwykłymi śmieciami (ich cienkie druty uniemożliwiają ich recykling). Chociaż grubsze szkło żarówek halogenowych sprawia, że ​​są mniej podatne na pękanie niż żarówki tradycyjne, nadal dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w innym opakowaniu jednorazowym przed wyrzuceniem.

Sprawdź nasze inne artykuły oświetleniowe

Żarówki LED: jak się ich pozbyć

Diody elektroluminescencyjne (LED) wytwarzają światło, przesuwając elektrony przez substancję półprzewodnikową, aktywując proces znany jako „elektroluminescencja”, który jest podobny do działania lasera. Diody LED szybko stały się energooszczędnymi żarówkami wybieranymi w naszych domach. Żarówki LED mają nie tylko długą żywotność od 35 000 do 50 000 godzin i zużywają ułamek energii, jaką potrzebują żarówki żarowe, ale można je również bezpiecznie wyrzucić do śmieci. Obecnie nie istnieją żadne krajowe normy ani działania dotyczące recyklingu diod LED, ale jeśli chcesz poddać recyklingowi, skontaktuj się z lokalnym zakładem recyklingu, aby sprawdzić, czy akceptują diody LED. Możesz również poszukać firmy zajmującej się recyklingiem LED w Internecie, która bezpłatnie przyjmuje zużyte LED-y.
Recykling staje się coraz bardziej popularny, a ponieważ diody LED nie mają cienkich przewodów, które uniemożliwiają recykling żarówek i żarówek halogenowych, prawdopodobnie w przyszłości pojawi się więcej możliwości recyklingu diod LED. Do tego czasu możesz być pewien, że jeśli nie możesz znaleźć miejsca utylizacji żarówek LED, diody LED nie będą uwalniać niebezpiecznych zanieczyszczeń do środowiska, jeśli zostaną wyrzucone do zwykłego kosza.

jak utylizować świelówki

Jak utylizować świelówki?

Oświetlenie fluorescencyjne: jak się go pozbyć

Te długie świetlówki są energooszczędne i trwałe (typowa świetlówka działa od 24 000 do 36 000 godzin), co czyni je popularnym wyborem w warsztatach i innych przestrzeniach wymagających jasnego, taniego oświetlenia. Z drugiej strony, świetlówki zawierają rtęć, która może być przyczyną zanieczyszczenie środowiska i nie powinny one być wyrzucane razem ze zwykłymi śmieciami. Ponieważ niewielka ilość oparów rtęci ulatnia się, gdy świetlówka pęka, należy zachować ostrożność podczas jej utylizacji. Jeśli musisz zutylizować uszkodzoną świetlówkę, postępuj zgodnie z metodami opisanymi poniżej w celu bezpiecznego czyszczenia i utylizacji świetlówek kompaktowych.

Świetlówki kompaktowe i jak się ich pozbyć

Kompaktowe żarówki fluorescencyjne (CFL) pasują do konwencjonalnych opraw oświetleniowych i mają trwałość od 8 000 do 20 000 godzin. Można je łatwo rozpoznać po wąskich szklanych rurkach skręconych w różne kształty. CFL, podobnie jak świetlówki, zawierają śladowe ilości rtęci i powinny być poddawane recyklingowi, a nie wyrzucane.

Jak utylizować CFL

Jak utylizować CFL?

CZYSZCZENIE I UTYLIZACJA USZKODZONYCH CFL

Zaleca się następującą technikę bezpiecznego usuwania, jeśli upuścisz żarówkę CFL i ona pęknie:
Wszyscy (w tym zwierzęta domowe) powinni opuścić pomieszczenie na 10 minut, aby umożliwić cyrkulację powietrza.
Aby uniknąć cyrkulacji potencjalnie niebezpiecznych oparów rtęci, wyłącz system wentylacji.
Odkurzanie może rozprzestrzenić opary rtęci w całym pomieszczeniu.
Zbierz resztki potłuczonego szkła i proszku za pomocą sztywnego papieru i wyrzuć je do plastikowej torby lub szklanego słoika.
Usuń wszelkie pozostałe drobne cząstki szkła lub proszku z powierzchni za pomocą lepkiej strony taśmy klejącej.
Wytrzyj obszar do czysta jednorazowymi wilgotnymi chusteczkami lub wilgotnymi ręcznikami papierowymi, a następnie umieść chusteczki w plastikowej torbie lub szklanym słoiku z potłuczonym szkłem i taśmą klejącą.
Znajdź najbliższy punkt zbiórki.
Jeśli w Twoim mieście nie ma uregulowanej utylizacji świetlówek i nie masz dostępu do centrum recyklingu, zaleca się umieszczenie zużytej (lub uszkodzonej) świetlówki w plastikowej torbie i umieszczenie jej w zewnętrznym koszu na śmieci.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 25 sierpnia 2021