search-icon
Spis treści

Oświetlenie nad stołem – kilka bardzo efektownych i energooszczędnych propozycji

Stół jest miejscem, przy którym spędza się czas z rodziną i znajomymi. To w tym miejscu zacieśniamy więzi i budujemy relacje z najbliższymi. Nierzadko zdarza się, że na stole w jadalni lub w salonie pracujemy a dzieci odrabiają lekcje. Odpowiednie oświetlenie nad stołem jest niezmiernie ważne i może sprawić, że zapamiętamy chwile na dłużej, rodzinny obiad będzie lepiej się prezentować, a całe pomieszczenie nabierze ciekawszego wyglądu.

Czytając dalszą treść artykułu dowiesz się:

  • jak wybrać odpowiednie oświetlenie do salonu, kuchni i jadalni
  • jaki rodzaj lampy nad stół wybrać
  • czy najlepszym rozwiązaniem do oświetlenia stołu będą lampy wiszące
  • na jakiej wysokości powinno się umieścić lampę
Oświetlenie stołu

Oświetlenie stołu

 Oświetlenie nad stół – jakie światło wybrać do danego pomieszczenia?

Wybór odpowiedniego światła do pomieszczenia nie jest taki prosty jak się wydaje. Oświetlenie nad stołem powinno mieć odpowiednią barwę i intensywność, a sama lampa powinna mieć odpowiedni kształt w zależności od posiadanego stołu. Wybierając nowoczesne oświetlenie nad stół, trzeba zatem zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
• rozkład pomieszczenia
• rozmiar pokoju
• styl wnętrzarski
• kształt stołu
Warto również ustalić, jaki efekt chcemy uzyskać. Barwa światła ma ogromny wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia i samopoczucie mieszkańców. Jeśli chcesz, by całość wyglądała nowocześnie i żywo, postaw na białe barwy powyżej 4000 K. Jeżeli zaś wolisz ciepło i chcesz by w pomieszczeniu panował rodzinny klimat, wybierz barwy poniżej tej wartości. Gdy ustalisz już, jakiego oświetlenia nad stołem potrzebujesz, możesz przejść do wyboru lampy wiszącej nad stołem lub oświetlenia LED.

Oświetlenie nad stół

Oświetlenie nad stół

Oświetlenie nad stołem w jadalni

Jadalnia to miejsce, w którym spożywamy śniadanie i kolacje ale również często gościmy przyjaciół. Warto zatem wybrać takie oświetlenie nad stołem jadalnym, które sprawi, że zarówno my jak i goście będziemy mieli lepsze samopoczucie.
Żeby tego dokonać, należy zastanowić się, jakie oświetlenie nad stół w jadalni jest Ci rzeczywiście potrzebne i wybrać kilka designów lamp nad stół, które przypadły Ci do gustu.
Podejmując decyzję, zwróć uwagę, na rodzaj lampy i wybrane żarówki. Często zdarza się, że mimo odpowiedniego wyboru lampy nad stół w jadalni, ludzie decydują się na zbyt mocne żarówki, przez co oświetlenie zamiast pomagać, będzie razić Cię w oczy.
Postaw też na cieplejsze światło o żółtej barwie. Potrawy w tym świetle wyglądają bardziej apetycznie.

Oświetlenie nad stół

Oświetlenie nad stół

Oświetlenie nad stół w salonie

W przypadku oświetlenia nad stół w salonie, sprawa wygląda nieco prościej. Tutaj w zależności od designu pomieszczenia i efektu, jaki chcesz uzyskać możesz wybrać żółte lub białe światło.
Zanim jednak dokonasz tego wyboru, musisz zastanowić się, jaka lampa nad stół w salonie będzie dla Ciebie odpowiednia. Czy pojedyncza będzie wystarczająca? A może nawet 2 lub 3 lampy nad stołem w salonie to za mało? Wybierz taki żyrandol, który zapewni odpowiednią ilość światła i to do niego dobieraj żarówki.

LAMPA WISZĄCA COPPER 25W LED

292.64 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA COPPER 5W LED

134.71 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA COPPER 15W LED

415.72 zł

Zobacz produkt

Niektóre lampy nad stół w salonie posiadają specyficzny kształt klosza lub abażury, które chłoną sporą ilość światła. Postaraj się wybrać takie źródło światła, które będzie odpowiednie do Twojego salonu i wybranego żyrandola.
Jeśli interesuje Cię aranżacja w stylu retro, możesz postawić na żarówki dekoracyjne, które przypominają dawne typy żarówek z węglowymi żarnikami. Bardzo częstym produktem który wybierają konsumenci są plafony do salonu.

Ich uniwersalność rozpietość mocy, prosty montaż, duży zakres wzorów i kształtów, oraz niski kształt sprawia iż jest to produkt bez mała idealny.

Oswietlenie nad stołem w salonie

Oswietlenie nad stołem w salonie

Oświetlenie nad stołem w kuchni

Kuchnia jest sercem całego mieszkania. To tu przygotowujemy posiłki i śmiejemy się z rodziną. Oświetlenie nad stołem w kuchni musi więc to być funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom.
Jeśli zależy Ci na odpowiednim oświetleniu w kuchni, przede wszystkim postaraj się, by światło było rozprowadzone po tym pomieszczeniu równomiernie oraz by jego ilość była wystarczająca.
Źle dobrany kolor oświetlenia nad stół w kuchni może sprawić, że wnętrze pomieszczenia będzie nieprzyjemne w odbiorze. Zbyt biała barwa sprawia uczucie chłodu, a zbyt ciepła rozleniwia. Czy warto zatem postawić na neutralne światło? W tym przypadku tak. Wszystkie żarówki w przedziale 3000-4000 K sprawdzą się idealnie nad stołem w kuchni.
Pamiętaj także, że lampa nad stołem w kuchni musi równomiernie rozprowadzać światło. Warto zatem wybrać żyrandole z abażurami, które łagodzą wychodzące światło.

Sprawdź nasze inne artykuły oświetleniowe

Lampa nad stół – które rozwiązanie wybrać?

Dobierając nowoczesne lampy nad stół warto wziąć pod uwagę: wielkość stołu, rozmiar pomieszczenia, wysokość sufitu, styl pomieszczenia oraz długość lamp wiszących nad stołem.
Im pomieszczenie jest większe, tym wybrane lampy również powinny być większe. Odpowiedni rozmiar i design lamp nad stołem może sprawić, że wystrój pomieszczenia sporo na tym zyska.
Wybierając nowoczesne lampy nad stół, należy również wziąć pod uwagę kształt stołu.

KINKIET PICO BLACK 1XGU10

89.16 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 2XGU10

159.89 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 3XGU10

227.73 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 4XGU10

293.63 zł

Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA PICO BLACK 6XGU10

421.55 zł

Zobacz produkt

Jeśli jest on prostokątny, warto zwrócić szczególną uwagę na zestawy kilku lamp lub wybrać lampę podłużną. Dzięki temu światło zostanie równomiernie rozprowadzone po całej powierzchni.
Trendów, aranżacji i pomysłów może być naprawdę wiele. Pamiętaj jednak, żeby przy wyborze lampy nad stół zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale także na praktyczne zastosowanie i funkcjonalność.

Lampa nad stół

Lampa nad stół

 Na jakiej wysokości lampa nad stołem?

Jeżeli chcesz poznać idealną wysokość lampy nad stołem, musisz zastanowić się, jaki efekt chcesz uzyskać, w jakim pomieszczeniu ją montujesz, a także jaką lampę i żarówkę posiadasz.
W przypadku stołu w kuchni, wysokość powinna wynosić od 90cm w górę. Dzięki temu bez problemu przygotujesz posiłki i nie spotkasz się z momentem, w którym jedna z lamp będzie Ci przeszkadzać.
Jeśli zaś mowa o jadalni i salonie, to tutaj wysokość może być zdecydowanie niższa.

LAMPA WISZĄCA BASKET WHITE 3XE27

260.67 zł

Zobacz produkt
LAMPKA NOCNA BASKET WHITE 1XE27

150.21 zł

Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA BASKET WHITE 1XE27

86.25 zł

Zobacz produkt
KINKIET ŚCIENNY LOFT BASKET WHITE 1XE27

94.00 zł

Zobacz produkt

Wysokość lampy nad stołem jadalnym ma duże znaczenie, ponieważ odpowiednio oświetlone posiłki będą wyglądać bardziej apetycznie, a klimat panujący podczas spotkania może ulec poprawie.
Gdy lampa jest niewielka, jej odległość od stołu może wynosić ok. 60 cm. Natomiast gdy rozmiar jest bardziej okazały, wysokość na której powinna zostać zawieszona zwiększa się do 90 cm.
Jeśli zdecydujesz się na dwie lampy nad stołem, odległości pomiędzy nimi i krańcami stołu powinny być w miarę równe.

Oświetlenie nad stołem

Oświetlenie nad stołem

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 23 listopada 2021