search-icon

Studia weterynaryjne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Studia weterynaryjne to jeden z częściej wybieranych kierunków kształcenia na wielu uczelniach wyższych w Polsce. Studia te cieszą się popularnością nie tylko z uwagi na możliwość pracy jako weterynarz, ale również z powodu rosnącego zainteresowania naturą i dobrem zwierząt. Zanim jednak wybierzesz studia weterynaryjne, powinieneś wiedzieć, co może Cię na nich czekać i czy wciąż warto się na nie zapisywać.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • jak aktualnie wyglądają studia weterynaryjne w Polsce,
  • ile trwają i ile kosztują studia weterynaryjne,
  • gdzie znajdują się najlepiej kształcące uczelnie w kierunku weterynaryjnym,
  • co można robić po ukończeniu technikum weterynaryjnego.

Oświetlenie gabinetu weterynaryjnego

 

Jak wyglądają studia weterynaryjne?

Zanim opowiemy o tym jak wyglądają studia weterynaryjne, należy odpowiedzieć na pytanie, jakie przedmioty należy zdawać na maturze. Największą uwagę zwraca się na rozszerzoną biologię i chemię, a także podstawowy język polski, matematykę, fizykę oraz języki obce. Przeliczniki punktów różnią się w zależności od uczelni.

Najlepszy gabinet weterynaryjny

Podczas studiów, studenci zgłębiają anatomię, biofizykę oraz genetykę zwierząt, przez co bardzo ważne jest ogólne zrozumienie podstawowych procesów życiowych. Uczą się również o chorobach pochodzenia zwierzęcego, a także chirurgii czy farmakologii. W czasie trwania studiów odbywają praktyki zawodowe na fermach oraz instytucjach powiązanych z weterynarią. Jest to konieczny krok do zdobycia doświadczenia hodowlanego, klinicznego oraz sanitarnego. Coraz częściej studenci odbywają takie praktyki za granicą, co jest szansą na zdobycie jeszcze szerszego doświadczenia i wiedzy.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Ile trwają studia weterynaryjne?

Studia weterynaryjne trwają 11 semestrów. Jest to okres, podczas którego studenci zdobywają podstawową wiedzę na temat zwierząt oraz zdrowia publicznego, poznają choroby zwierząt, a także wybierają specjalizację. W Polsce istnieje ok. 20 specjalizacji medycyny weterynaryjnych, z czego niektóre są dobrze znane większości ludzi. Niektóre, jak np. patologia zwierząt laboratoryjnych lub prewencja weterynaryjna są rzadziej spotykane, jednak również cieszą się sporym zainteresowaniem.

Co powinno znajdować się w gabinecie weterynaryjnym?

Studia na weterynarii nie są łatwe, jednak trwają one 5 i pół roku, dzięki czemu studenci są w stanie zdobyć wiedzę z wielu zakresów weterynarii.

Ile kosztują studia weterynaryjne?

Studia na kierunku weterynaryjnym mogą być darmowe lub płatne. Stacjonarne studia na publicznych uczelniach są darmowe. Niestacjonarne w trybie dziennym mogą kosztować nawet 12 tys. złotych za rok. Biorąc pod uwagę ponad 5-letni okres studiów, szacunkowy koszt studiów wynosić będzie ok, 70 tys. złotych.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Ile zarabia weterynarz?

Weterynarze zarabiają średnio od 3400 do 5500 złotych brutto. Niższe zarobki zdarzają się bardzo rzadko, natomiast wyższe występują w placówkach z dużym ruchem, najczęściej położonych w centrach dużych miast.

Oświetlenie sali zabiegowej w weterynarii

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób urządzić i oświetlić gabinet weterynaryjny, sprawdź ten artykuł, w którym przedstawione zostały najważniejsze informacje na ten temat.

Studia weterynaryjne — gdzie warto je ukończyć?

W Polsce można znaleźć mnóstwo uczelni prowadzących kierunki weterynaryjne. To, którą z nich wybierzesz, powinno zależeć od tego, jakim lekarzem weterynarii chcesz zostać, jakie miasto Ci się podoba, a także od Twoich możliwości finansowych.

Najpopularniejsze uczelnie posiadające kierunek weterynaria to:

  • Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu,
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Rolniczy H. Kołłątaja w Krakowie,
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Wszystkie uczelnie prowadzą coroczną rekrutację, w której mogą wziąć udział wszystkie osoby posiadające zdaną maturę. Większość z nich nie posiada podziału na stopnie edukacji. Są to zwykle studia jednolite magisterskie 5,5-letnie, po których otrzymuje się tytuł magistra weterynarii.

Zobacz nasze inne ciekawe artykuły na temat obiektów medycznych

Co można robić po technikum weterynaryjnym

Po ukończeniu technikum weterynaryjnego otrzymujemy tytuł technika weterynarii. Taka osoba może pracować jako pomocnik lekarza weterynarii w przychodniach i lecznicach dla zwierząt, a także w placówkach związanych z zarządzaniem, inspekcją i nadzorem sanitarno-weterynaryjnym.

Absolwent szkoły weterynaryjnej może również podjąć pracę jako, specjalista w zakresie zabiegów kosmetycznych u zwierząt gospodarskich oraz zwierząt towarzyszących.

Niestety takie osoby nie mogą otworzyć własnych gabinetów weterynaryjnych. Jedynie po ukończeniu studiów medycznych na kierunku weterynaria, można otworzyć własną placówkę.

Jeżeli na poważnie zastanawiasz się nad wyborem studiów weterynaryjnych, musisz zastanowić się, czy codzienne obcowanie ze zwierzętami jest tym, czego pragniesz. Niektórzy ludzie, mimo iż kochają zwierzęta, nie nadają się do pracy w tym zawodzie, ponieważ bardzo często należy podejmować szybkie i trudne decyzje. Zanim podejmiesz decyzję o kierunku studiów, na które się wybierzesz, zastanów się dwa razy, czy to rzeczywiście idealna droga dla Ciebie.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 16 maja 2022