search-icon
Spis treści

Jak oświetlić gabinet weterynaryjny? – kompendium wiedzy

Prawidłowe oświetlenie jest niezbędne w biurach, magazynach i zakładach pracy, mimo iż na pierwszy rzut oka światło nie odgrywa tam ważnej roli. W miejscach, gdzie specjaliści wykonują precyzyjne zadania, odpowiednio dobrane światło nie tylko pomaga, ale i odpowiada za prawidłowość wykonywanych zadań. W gabinetach weterynaryjnych, w których weterynarze dokonują często zabiegi na ruchliwych zwierzętach, wymagane jest stosowanie wysokiej jakości źródeł światła, które zapewnią odpowiednią widoczność i komfort pracy. Jednak w jaki sposób dobrać oprawy oświetleniowe do gabinetu weterynaryjnego, aby spełniały wymagania i oczekiwania specjalisty? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, sprawdź dalszą część wpisu, w której przedstawiliśmy:

  • najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę, wyposażając gabinet weterynaryjny,
  • jak powinno wyglądać oświetlenie sali zabiegowej w weterynarii,
  • elementy wyposażenia, które powinny znajdować się w każdym gabinecie weterynaryjnym.
Oświetlenie gabinetu weterynaryjnego

Oświetlenie gabinetu weterynaryjnego

Na co zwrócić uwagę kiedy wyposażamy gabinet weterynarii

Stworzenie funkcjonalnego i wygodnego w codziennym użytkowaniu gabinetu weterynaryjnego nie jest łatwe. Istnieją jednak sposoby pozwalające w prosty sposób tak zaprojektować wnętrze gabinetu, aby wyciągnąć z niego maksimum. To, na co powinieneś zwrócić uwagę to:

  • oddzielne wejście prowadzące bezpośrednio do gabinetu weterynaryjnego,
  • podłogi wykonane z trwałych i łatwo zmywalnych materiałów, które po kontakcie ze środkami dezynfekującymi i chemią nie zareagują w sposób negatywny,
  • odpowiednio rozprowadzona instalacja wodna i elektryczna,
  • dyskretne miejsce do przechowywania dokumentacji weterynaryjnej,
  • klimatyzację bądź wentylację zapewniającą wymianę powietrza w specjalistycznym zakładzie leczniczym dla zwierząt,
  • poczekalnia posiadająca miejsca siedzące z wydzieloną strefą dla zwierząt,
  • odpowiednio dobrane lampy do gabinetu weterynaryjnego, posiadające atesty i dopasowane do potrzeb parametry świetlne.
Najlepszy gabinet weterynaryjny

Najlepszy gabinet weterynaryjny

W każdym gabinecie do świadczenia usług weterynaryjnych powinny znaleźć się również:

  • podstawowy sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych, sprzętu jednorazowego i artykułów sanitarnych,
  • pojemniki na odpady, w tym odpady weterynaryjne,
  • stetoskop,
  • lampę bakteriobójczą,
  • stół zabiegowy z możliwością regulacji wysokości, dostosowany do wielkości i zakresu świadczonych usług weterynaryjnych,
  • sterylizator na suche powietrze,
  • sprzęt do dożylnego podawania leków,
  • lampy zabiegowe bezcieniowe, umożliwiające bezproblemową pracę weterynarza niezależnie od ustawienia lampy.
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

Tak naprawdę gabinety zabiegowe, w których weterynarze wykonują większość swojej pracy, powinny być dostosowane do rodzaju i poziomu skomplikowania zabiegów. To, jakie wyposażenie wybierzesz, zależy zatem od Ciebie. Pamiętaj jednak, by w żaden sposób nie oszczędzać na materiałach i wyposażeniu. Zwierzęta są na wielu płaszczyznach o wiele bardziej wymagające niż ludzie, przez co odpowiedni sprzęt jest tu kluczem do sukcesu.

Na co zwrócić uwagę kiedy wyposażamy gabinet weterynarii

Na co zwrócić uwagę kiedy wyposażamy gabinet weterynarii

Oświetlenie sali zabiegowej w weterynarii

Oświetlenie w placówkach medycznych jest jednym z najważniejszych elementów wchodzących w ich wyposażenie. Od niego zależy bowiem samopoczucie pacjentów, jakość wykonywanej pracy, a także jej komfort. Zakładając lub modernizując gabinet medycyny weterynaryjnej, warto jest zatem stosować nowoczesne lampy, zapewniające najlepsze możliwe warunki do pracy.

Zobacz nasze inne ciekawe artykuły na temat obiektów medycznych

W przypadku placówek weterynaryjnych możemy wyróżnić kilka najważniejszych stref: poczekalnię, strefę biurową oraz strefę zabiegową. Każda z nich powinna być wyposażona w inny typ lamp, spełniające oczekiwania klienta oraz wymagania właściciela placówki.

Lampy do poczekalni u weterynarza powinny być delikatne i przyjazne. Warto jest zatem stosować nowoczesne lampy LED o neutralnej temperaturze barwowej 4000 K. Dzięki temu ludzie jak i zwierzęta po wejściu do pomieszczenia nie odczują nadmiernego stresu.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Pomieszczenia biurowe u weterynarza muszą spełniać polskie i europejskie wymagania dotyczące pracy w tego typu miejscach. Należy tu zatem stosować lampy emitujące światło o natężeniu nie mniejszym niż 150-300 lx w zależności od zakresu wykonywanej pracy. Dobrze sprawdzą się tu lampy sufitowe i dedykowane plafony biurowe, o bardzo dobrym stosunku jakość-cena.

W przypadku weterynaryjnych gabinetów zabiegowych sprawa nie wygląda już tak prosto. Gabinety powinny być wyposażone w najwyższej jakości źródła światła, gwarantujące odpowiednią widoczność, nawet w przypadku ruchliwych zwierząt. Konieczne jest tu zatem stosowanie specjalistycznych lamp LED, które emitują naturalne lub chłodne światło o natężeniu min 500 lx. Jest to duża wartość, która jest gwarancją idealnej widoczności na całej sali zabiegowej. Nad pacjentem powinno znajdować się źródło światła o natężeniu min. 1000 lx oraz temperaturze barwowej 4000-4500 K. Jako dodatkowe źródło światła, lekarze weterynarii stosują dedykowane bezcieniowe lampy zabiegowe, posiadające wiele źródeł światła LED, emitujące promienie pod wieloma kątami. Połączenie kilku różnych źródeł światła jest kluczowe w przypadku profesjonalnego gabinetu weterynaryjnego.

Oświetlenie sali zabiegowej w weterynarii

Oświetlenie sali zabiegowej w weterynarii

Co powinno znajdować się w gabinecie weterynaryjnym?

W nowoczesnym gabinecie weterynaryjnym, świadczącym szerokie usługi zdrowotne dla zwierząt, powinny znaleźć się:

  • urządzenia do przechowywania leków, artykułów sanitarnych i innych produktów leczniczych,
  • przenośny sprzęt weterynaryjny umożliwiający wykonywanie podstawowych zabiegów w terenie,
  • sprzęt do dezynfekcji,
  • profesjonalne oświetlenie weterynaryjne, zapewniające komfort widzenia zarówno dla klienta jak i specjalisty pracującego w placówce,
  • stetoskop,
  • lampy bakteriobójcze,
  • sterylizator na suche powietrze,
  • stół zabiegowy dostosowany do potrzeb weterynarza,
  • waga dla zwierząt,
  • pozostały sprzęt wspierający pracę weterynarza.
PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNA

159.25 zł

Zobacz produkt
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIX

145.76 zł

Zobacz produkt

Jak widzisz, wyposażenie gabinetu weterynaryjnego nie jest wcale takie trudne. To, na co należy zwrócić największą uwagę, to oświetlenie, sprzęt medyczny oraz wyposażenie poczekalni. Jeśli zastanawiasz się, jakie lampy do swojego gabinetu weterynaryjnego wybrać, skontaktuj się z naszym działem sprzedażowym. Gwarantujemy, że wybierzemy optymalne urządzenia oświetleniowe, które idealnie sprawdzą się w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym.

Co powinno znajdować się w gabinecie weterynaryjnym?

Co powinno znajdować się w gabinecie weterynaryjnym?

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 21 kwietnia 2022