search-icon
Spis treści

Jak otworzyć przychodnię lub gabinet lekarski — Co warto wiedzieć

Przychodnia lekarska jest miejscem pierwszego kontaktu z lekarzem podczas choroby i złego samopoczucia. Każdy korzysta z usług publicznych i prywatnych usług lekarskich, a więc branża medyczna jest jedną z tych, w których z odpowiednią wiedzą można zarobić naprawdę duże pieniądze. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy i inwestorzy decydują się na tworzenie prywatnych placówek medycznych i publicznych przychodni, które odpowiednio zarządzane mogą stać się prawdziwą żyłą złota. Otwarcie własnej przychodni lub gabinetu lekarskiego nie jest jednak prostym procesem. Wymaga posiadania sporej wiedzy, gotówki oraz zarejestrowanego przedsiębiorstwa o charakterze medycznym. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapoznaj się z dalszą częścią tekstu, z którego dowiesz się:

  • ile kosztuje otwarcie przychodni lekarskiej,
  • jak duży lokal jest potrzebny do otwarcia przychodni medycznej,
  • w jaki sposób założyć i otworzyć przychodnię lekarską,
  • czy otwarcie działalności gospodarczej o charakterze medycznym jest opłacalne.

Jak oświetlić przychodnię

Ile pieniędzy potrzeba na otwarcie przychodni

Mimo że świadczenie usług medycznych wydaje się genialnym sposobem na stworzenie dochodowego biznesu, otwarcie przychodni nie jest tanim przedsięwzięciem. W zależności od wielkości lokalu oraz zakresu świadczonych usług koszt otwarcia tego typu działalności może wahać się od 500 tys. do nawet 2 mln złotych.

Zakładając, że otwieramy przychodnię o powierzchni ok. 500 m2, należy zdobyć fundusze w wysokości ok. 1 mln złotych. Tyle pochłoną koszty związane z wykończeniem i wyposażeniem lokalu, a także zakupem niezbędnego sprzętu medycznego. Na początku prowadzenia działalności, warto, jest rozejrzeć się w poszukiwaniu sprzętu używanego, który jest zdecydowanie tańszy od nowych urządzeń medycznych. Dzięki temu koszt przedsięwzięcia znacznie się obniży.

Jak widzisz, otwarcie przychodni, która będzie pełnić rolę podstawowej opieki zdrowotnej, nie należy to najtańszych. Jednak w większości przypadków, dobrze prowadzona przychodnia, zarówno prywatna jak i publiczna, może przynieść naprawdę wysoki i szybki zwrot inwestycji.

Ile pieniędzy potrzeba na otwarcie przychodni

Jakiej wielkości lokal pod przychodnię

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tak naprawdę od miejsca, w którym otwierasz przychodnię, zakresu świadczonych usług oraz ilości mieszkańców. Logicznie, w większym mieście, dobrze będzie otworzyć nieco większy lokal, w którym udzielisz pomocy dla większej ilości pacjentów i będziesz w stanie stworzyć więcej gabinetów lekarskich. W małej miejscowości, gdzie liczba mieszkańców, którzy będą korzystać z przychodni, jest mniejsza, nie ma sensu otwierać ogromnego lokalu z dziesiątką pokojów i gabinetów.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

145.76 zł

Zobacz produkt

Jeśli otwierasz przychodnię w mieście ok. 100 tys. mieszkańców i chcesz świadczyć podstawowe usługi zdrowotne, będziesz potrzebować lokal o powierzchni ok. 250 m2. Bez problemu zmieścisz w nim recepcję, kilka gabinetów lekarskich oraz specjalistycznych, przeznaczonych do wykonywania nieco bardziej skomplikowanych zabiegów. Możesz oczywiście otworzyć mniejszą lub większą przychodnię. To zależy tak naprawdę od Ciebie oraz tego, jak duży biznes chcesz prowadzić. 250 metrów to jednak wystarczająca powierzchnia, w której bez problemu będziesz w stanie prowadzić działalność leczniczą, udzielać pomocy, a także spełnisz wymogi sanitarne oraz BHP.

Jakiej wielkości lokal pod przychodnię

Jakiej wielkości lokal pod przychodnię

Jak otworzyć przychodnię lekarską? – Krok po kroku

Przychodnia lekarska to podmiot leczniczy, a więc na tej płaszczyźnie trzeba się skupić, aby móc założyć prywatna lub publiczną przychodnię lekarską. Żeby móc otworzyć własną przychodnię, trzeba posiadać własną działalność gospodarczą. Według ustaw nie ma znaczenia, czy posiadasz działalność w formie budżetowej, fundacyjnej, czy instytucyjnej. Żeby zarejestrować przychodnię i móc ją otworzyć, należy:

Zobacz więcej z kategorii

OŚWIETLENIE AWARYJNEZobacz więcej
  1. Wybrać obszar wykonywanych świadczeń. W przypadku przychodni będzie to, podstawowa opieka specjalistyczna.
  2. Sprawdzić, jakie wymagania należy spełnić, powinien spełniać budynek, a także przygotować kosztorys działania.
  3. Sprawdzić potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące zakresów kontraktowania.
  4. Założyć przedsiębiorstwo gospodarcze.
  5. Wybrać lokal i dostosować go do wymogów Sanepidu. Warto w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie przychodni. Jest ono jednym z najważniejszych elementów, zapewniających komfort i dobre samopoczucie klientów.
  6. Otrzymać pozytywną decyzję Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu wymogów lokalowych.
  7. Złożyć odpowiedni wniosek do wojewody.
  8. Po otrzymaniu odpowiedzi wojewody możesz otworzyć przychodnię i zacząć działać.
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt

We wniosku do wojewody powinieneś zawrzeć takie informacje jak:

  • imię i nazwisko lub firmę,
  • adres siedziby firmy lub miejsca zamieszkania,
  • adres udzielania usług i świadczeń zdrowotnych,
  • formę organizacyjno-prawną działalności,
  • wykaz jednostek przedsiębiorstwa lub jego komórek organizacyjnych, których działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych,
  • numer KRS, REGON, NIP,
  • dane podmiotu tworzącego przychodnię lekarską lub prywatny gabinet lekarski.

Powinieneś również dołączyć specjalne oświadczenie, w którym udowodnisz, że wpis do rejestru podmiotów wykonujących świadczenia lecznicze jest kompletny, oraz że spełniasz warunki wykonywania działalności leczniczej.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNA

159.25 zł

Zobacz produkt
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

182.50 zł

Zobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIX

145.76 zł

Zobacz produkt

Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem prywatnej przychodni lekarskiej, pomyśl o otwarciu jej w spółki formie partnerskiej. Wspólne prowadzenie działalności medycznej przez dwóch lekarzy o różnych specjalizacjach, zwiększa możliwości, a także konkurencyjność placówki. Dzięki temu rozwiniesz ją zdecydowanie szybciej, a kapitał wejściowy od jednej osoby będzie sporo niższy. Jeśli jednak cenisz sobie niezależność i swobodę, załóż przychodnię na własną rękę.

W przypadku, gdy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat zasad: wykonywania działalności medycznej, funkcjonowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą, sprawowania nadzoru nad wykonywaniem działalności leczniczej oraz podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, prowadzenia rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a także norm czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych, zapoznaj się z Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, dostępną na stronie http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20111120654.

Jak otworzyć przychodnię lekarską? – Krok po kroku

Czy otwarcie swojej przychodni jest opłacalne?

Własna przychodnia lekarska jest ciosem w portfel nawet doświadczonego przedsiębiorcy i inwestora. Nawet osoby cierpliwe, które systematycznie rozwijają kolejne biznesy, mogą okazać się niewystarczająco doświadczone do założenia i prowadzenia dobrze prosperującej placówki przychodni. Mimo to, założenie przychodni medycznej jest opłacalnym biznesem. Polacy z roku na roku coraz chętniej korzystają z prywatnej opieki zdrowotnej czy medycznej i nie wygląda, jakby ten trend miał się zmienić. Prężnie rozwijający się w ostatnich latach rynek medyczny doprowadził aż do powstania kilku sieci placówek leczniczych jak Medicover czy LUX-Med, które w dużych aglomeracjach miejskich stanowią obecnie sporą konkurencję dla niewielkich przychodni lekarskich.

Zobacz nasze inne ciekawe artykuły na temat obiektów medycznych

Odpowiadając na pytanie, czy otworzenie własnej przychodni jest opłacalne. Tak, jest to opłacalny biznes, jednak prowadzenie go wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, a także specjalistów, którzy lubią to, co robią. Bo tak naprawdę pieniądze są wszędzie tam, gdzie są klienci. Ludzie zawsze chorowali i będą chorować, a więc popyt na usługi medyczne w najbliższym czasie na pewno się nie zmieni.

Czy otwarcie swojej przychodni jest opłacalne?

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 25 lutego 2022