Przychodnia lekarska jest miejscem, do którego nikt nie chce trafić, jednak w przypadku choroby, jest pierwszym miejscem, które odwiedzamy. To tu spędzamy długie minuty w oczekiwaniu na badanie i to tutaj dowiadujemy się, co robić dalej. Żeby jednak móc skorzystać z bezpłatnej wizyty w publicznej przychodni lekarskiej, należy być do niej zapisanym. Dla niektórych osób jest to oczywiste, dla innych nie do końca. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zapisać się do przychodni, przeczytaj dalszą część artykułu, z którego dowiesz się:
Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.
Jak oświetlić przychodnię
Najprostszym i jednocześnie najszybszym sposobem znalezienia odpowiedzi na to pytanie, jest stworzenie konta w portalu IKP. Internetowe Konto Pacjenta jest miejscem, w którym znajdziesz informacje na temat:
Zobacz nasze inne ciekawe artykuły na temat obiektów medycznych
Aby stworzyć konto, wystarczy odwiedzić stronę www.pacjent.gov.pl i wybrać jeden ze sposobów logowania. Obecnie dostępne jest logowanie przy pomocy e-dowodu oraz za pomocą profilu zaufanego.
Oprócz wymienionych zalet IKP, bez problemu otrzymasz również recepty na leki bez konieczności wizyty u lekarza, złożysz wniosek o kartę EKUZ, a także upoważnisz najbliższą rodzinę do dostępu do Twoich danych medycznych.
Jak sprawdzić, do jakiej przychodni należę
Żeby zapisać się do przychodni, musisz w większości przypadków udać się do stacjonarnej placówki i wypełnić odpowiedni formularz.
Niektóre publiczne przychodnie oferują możliwość składania deklaracji online, jednak podczas pierwszej wizyty konieczne jest okazanie dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości.
Wypełniając zgłoszenie, oprócz wyboru placówki, należy również zwrócić uwagę na lekarza POZ. To on będzie zajmował się oceną naszego zdrowia, a także wypisywał niezbędne skierowania, gdy zauważy, że coś rzeczywiście jest nie tak. Warto zatem zapoznać się lub podpytać osoby z okolicy, który lekarz w wybranej przychodni jest najlepszy.
Innym sposobem zapisu do przychodni lekarskiej, jest skorzystanie z IKP, dostępnego na stronie pacjent.gov.pl. Od chwili złożenia i potwierdzenia deklaracji oraz ubezpieczenia, pacjent jest objęty pełną opieką w ramach POZ. Lekarz ma w takiej sytuacji obowiązek udzielenia świadczeń w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak zapisać się do przychodni
Po narodzinach, dziecko przed opuszczeniem szpitala musi zostać zgłoszone do wybranej przychodni. Zgłoszenie polega na wypełnieniu prostego wniosku, zawierającego wybranego lekarza, pielęgniarki i położnej, a także numer PESEL dziecka oraz książeczki zdrowia otrzymanej w szpitalu.
Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.
145.76 zł
Zobacz produktW przypadku zmiany przychodni dla dziecka należy wypełnić podobną deklarację, oraz dostarczyć książeczkę zdrowia, oraz kartę szczepień. Bez przekazania karty szczepień, dziecko nie może zostać pełnoprawnie zapisane w nowej przychodni.
Wzór deklaracji przepisania dziecka znajdziesz na stronie nfz.gov.pl
Jak zapisać dziecko do przychodni
Polska Konstytucja jasno mówi o prawach pacjenta. Najważniejsze z nich to:
Jeśli któreś z przedstawionych powyżej praw nie jest respektowane w Twojej przychodni lekarskiej, możesz zgłosić placówkę do odpowiednich służb. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie zgłoszenie skargi do Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Dyrektor po otrzymaniu pisma ma obowiązek odpisać na nie w formie pisemnej. Jeśli jego decyzja nie będzie zadowalająca, możesz odwołać się do prezesa NFZ oraz sądu administracyjnego.
Etapy składania skargi prezentują się następująco:
Pismo powinno zawierać takie informacje jak:
dane osobowe oraz adresowe osoby skarżącej,
dane lekarza lub świadczeniodawcy, na którego składamy skargę,
opis zdarzenia.
Jako osoba składająca skargę lub wniosek, masz prawo do zastrzeżenia swoich danych oraz adresu. Jeśli zamieścisz taką informację we wniosku, Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma prawa udostępniać Twoich informacji.
Jeśli chcesz, możesz wysłać skargę do dyrektora danej placówki. Jednak o wiele lepszym pomysłem będzie zgłoszenie do Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
Jeśli wysłany do centrali NFZ wniosek dotarł, powinieneś otrzymać pisemną odpowiedź. Każda skarga analizowana jest w odniesieniu do przepisów i postanowień zawartych pomiędzy świadczeniodawcą a pacjentem. W niektórych przypadkach konieczne będzie również przeprowadzenie u świadczeniodawcy kontroli w celu weryfikacji przedstawionych dowodów. Najczęściej czas rozpatrzenia skargi wynosi od 14 do 30 dni. W niektórych przypadkach oddział wojewódzki NFZ może odpowiadać zdecydowanie dłużej.
Miejscem, do którego powinieneś zgłosić się, jeśli uważasz, że Twoje prawa naruszono, a mimo to skarga została odrzucona, jest Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Jeśli zaś uważasz, że personel medyczny zachował się w stosunku do Ciebie lub innego pacjenta nieetycznie, możesz zgłosić skargę do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.
Gdzie złożyć skargę na przychodnię
Obecnie przychodnię, lekarza rodzinnego, pielęgniarkę lub położną POZ, można zmienić maksymalnie dwa razy w roku. Wyboru dokonuje się najczęściej w obiekcie wybranej przychodni lub przez Internet.
Jeśli chcesz zmienić przychodnię więcej niż 2 razy w roku, każda kolejna zmiana wiąże się z opłatą w wysokości 80 zł. Opłatę należy uiścić na konto Oddziału Wojewódzkiego NFZ, którego numer podany jest najczęściej na stronie internetowej wybranego oddziału.
Zmiana przychodni, lekarza, pielęgniarki lub położnej nie liczy się, gdy pacjent dokonał jej z powodu przeprowadzki i zmiany zameldowania, zaprzestania udzielania publicznych świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza, ukończenia przez pacjenta 18 lat i konieczności zmiany lekarza lub innych przyczyn niezależnych od pacjenta.
Przedstawione powyżej zasady rozwiewają wątpliwości co do tego, ile razy w roku można zmieniać przychodnię.
Ile razy można zmieniać przychodnie
Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 25 lutego 2022